Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Aman

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« dnia: Listopad 23, 2011, 12:52:45 pm »
Jako ścisły umysł możesz sobie wyliczyć prawdopodobieństwo żywiołowo pozytywnej reakcji na pięćdziesiątego czwartego  faceta, który wpada tu nagle ni stąd, ni zowąd jak diabeł z pudełka i pisze: "czytałem trochę Lema (no dobra, szczerze, to co na lekturę kazali w gimnazjum) - a teraz mi zostało mało czasu do matury - RATUNKUWSIANKU, BOŻYWSIO" - więc schowaj te (trzeba przyznać) eteryczne fochy i bierz się  - w zgodzie ze skromnymi radami - za czytanie :) .

Do matury mam bardzo dużo czasu.  Tutaj chodzi o wybór literatury. Tematu nie wybierałem, został mi przydzielony, ale cieszę się, że jest to ambitny temat związany z Lemem. Zawsze mógł mi trafić motyw gałązki w kulturze średniowiecza..

Oczywiście książki nie tylko przeczytam, ale też dokładnie przeanalizuję.. Pewnie przy okazji przekopię te forum.. Drogi maziek'u, nie proszę o myślenie za mnie i napisanie tej matury.. Po prostu nie miałem czasu by przeczytać wszystkie dzieła Lema, a potem wybrać książki pasujące do mojego tematu.

Dziękuje za wszystkie sugestie, a także krytykę lenistwa. Podoba mi się takie podejście do cwaniaków, którzy myślą, że ktoś zrobi coś za nich. (mam nadzieję, że nie pomyślicie o mnie w ten sposób)

2
Prezentacje maturalne / Re: [M] Pomoc w wyborze literatury.
« dnia: Listopad 22, 2011, 09:58:41 pm »
Cóż.. nie pozostaje mi nic innego jak przyjąć te skromne rady. Dziękuję za pomoc. Stanisław Lem.. to już brzmi groźnie dla bardzo wielu ludzi, a co dopiero ten temat. Może dodam jeszcze Eden.. muszę nie tyle przeczytać, co dokładnie przeanalizować te książki.

3
Prezentacje maturalne / [M] Pomoc w wyborze literatury.
« dnia: Listopad 18, 2011, 11:07:52 pm »
Witam drogich użytkowników forum.
Do końca listopada muszę oddać listę książek, na których będę bazował w moim temacie maturalnym.
Brzmi on następująco:

"Uniwersalne prawdy o świecie w twórczości Stanisława Lema. Omów na wybranych przykładach"
Jestem umysłem ścisłym, ale myślę że sobie poradzę.. chociaż mój polonista doradził mi żebym zmienił temat..

Otóż.. mój problem polega na tym, że twórczość Pana Lema nie jest mi bliżej znana. Miałem z nią śladowy kontakt w "Summie". Jednak to stare czasy mojego gimnazjum. Doszedłem do wniosku, że będąc o te kilka lat starszych będę mógł trochę lepiej poznać i zrozumieć działalność S. Lema.

Niestety zostało mi niewiele czasu i chcąc czy nie chcąc nie jestem w stanie zgłębić w tak krótkim okresie twórczości Lema. Dlatego prosiłbym o pomoc w doborze odpowiednich książek i ewentualne poparcie argumentami. Musicie okazać wyrozumiałość.. jestem kompletnie zielony i zdaję się na Waszą opinię. Być może listę książek będę musiał zmienić, ale to wyjdzie w praniu.

Jakie książki polecacie?

Poszperałem troszkę na forum i wygrzebałem kilka perełek wiedzy..

"Maska" -masz tam podstawowe pytanie o wolną wolę i determinizm, niby dotyczy kobity-robota, ale ten sam problem dotyka ludzi - na ile tak naprawdę jesteśmy wolni a na ile sterują nami "wgrane" przez biologię, społeczeństwo, ba nawet prawa fizyki "programy".

"Dzienniki" to też dobry wybór, acz trzeba z nich wyłuskać pojedyncze utwory. "Podróz jedenasta" mówi o trwaniu totalitaryzmu, którego tak naprawdę nikt nie chce, a mimo to wszyscy ulegają jego nakazom."

Myślę że powinienem też zahaczyć o moralność.. Czy "Eden" nadaje się?

Znalazłem też to:
http://solaris.lem.pl/images/stories/lemmaty.png

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze. Chcę samodzielnie wyciągać wnioski i tchnąć w tą pracę mój subiektywizm.. jednak muszę mieć punkt zaczepienia w literaturze.

Strony: [1]