Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Aman

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / [M] Pomoc w wyborze literatury.
« dnia: Listopad 18, 2011, 11:07:52 pm »
Witam drogich użytkowników forum.
Do końca listopada muszę oddać listę książek, na których będę bazował w moim temacie maturalnym.
Brzmi on następująco:

"Uniwersalne prawdy o świecie w twórczości Stanisława Lema. Omów na wybranych przykładach"
Jestem umysłem ścisłym, ale myślę że sobie poradzę.. chociaż mój polonista doradził mi żebym zmienił temat..

Otóż.. mój problem polega na tym, że twórczość Pana Lema nie jest mi bliżej znana. Miałem z nią śladowy kontakt w "Summie". Jednak to stare czasy mojego gimnazjum. Doszedłem do wniosku, że będąc o te kilka lat starszych będę mógł trochę lepiej poznać i zrozumieć działalność S. Lema.

Niestety zostało mi niewiele czasu i chcąc czy nie chcąc nie jestem w stanie zgłębić w tak krótkim okresie twórczości Lema. Dlatego prosiłbym o pomoc w doborze odpowiednich książek i ewentualne poparcie argumentami. Musicie okazać wyrozumiałość.. jestem kompletnie zielony i zdaję się na Waszą opinię. Być może listę książek będę musiał zmienić, ale to wyjdzie w praniu.

Jakie książki polecacie?

Poszperałem troszkę na forum i wygrzebałem kilka perełek wiedzy..

"Maska" -masz tam podstawowe pytanie o wolną wolę i determinizm, niby dotyczy kobity-robota, ale ten sam problem dotyka ludzi - na ile tak naprawdę jesteśmy wolni a na ile sterują nami "wgrane" przez biologię, społeczeństwo, ba nawet prawa fizyki "programy".

"Dzienniki" to też dobry wybór, acz trzeba z nich wyłuskać pojedyncze utwory. "Podróz jedenasta" mówi o trwaniu totalitaryzmu, którego tak naprawdę nikt nie chce, a mimo to wszyscy ulegają jego nakazom."

Myślę że powinienem też zahaczyć o moralność.. Czy "Eden" nadaje się?

Znalazłem też to:
http://solaris.lem.pl/images/stories/lemmaty.png

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze. Chcę samodzielnie wyciągać wnioski i tchnąć w tą pracę mój subiektywizm.. jednak muszę mieć punkt zaczepienia w literaturze.

Strony: [1]