Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Heronika

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« dnia: Czerwca 05, 2014, 10:52:19 am »
Co do pytanie co już przeczytałam (nie wiem czy ujmę wszystko, mogę parę pominąć):
-Solaris
-Maska
-Biblioteka XXI wieku
-Eden
-Bajki robotów
-Szpital przemienienia
-Opowieści o pilocie Pirxie
-Opowiadania wybrane - trudno wymienić wszystkie, przeczytałam dwa zbiory opowiadań
-Kongres futurologiczny
Aktualnie czytam Dialogi a potem Cyberiada.

2
Prezentacje maturalne / Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« dnia: Czerwca 04, 2014, 03:42:05 pm »
Mam pewien problem i postanowiłam o nim napisać tu, bo nigdzie indziej w sieci  nie znajdę chyba tylu zapaleńców literatury S.Lema. (chyba, już nie będę dociekać).

Otóż chcę w tym roku dostać się na MISH, to kierunek w Poznaniu, który wymaga przejścia przez egzamin ustny. Na owy egzamin muszę wybrać dwa tematy, jeden już mam, czeka mnie drugi.
Chciałabym się opierać, w tym drugim temacie, na Lemie. Tylko mój problem polega na tym, że nie umiem w swojej głowie skonstruować jakiegoś dobrego, niebanalnego tematu. Tak, żeby to nie brzmiało chamską łopatologią typu "Będę mówić o Lemie". Nie mają to być też tematy stricte maturalne, to są trochę poważniejsze egzaminy.
Czas to +/- 30 minut. Potem następuje rozmowa.

Nie chcę też żebyście po prostu wymyślali za mnie temat. Chodzi mi o pewnego rodzaju zabawę, bo to naprawdę może być wszystko (Wpływ literatury Lema na zawody jeździeckie w Austrii, nawet tak może być  :) ). Z propozycji, które-być może- dostanę, sama postaram się coś wyłuskać.
Jestem ciekawa jakie powiązania, gdzie waszym zdaniem mogłabym znaleźć punkt 'zaczepienia' Lema.
Wiem, że tego jest 'od groma', dlatego w ramach ułatwienia powiem, że wolałabym tematy skupiające się na kulturowych aspektach twórczości, nie na tych matematycznych/fizycznych. Myślałam też by może podejść to od strony ekranizacji, ale znowu moja głowa świeci pustką, gdy rozmyślam 'jak to ugryźć'!

Pomocy! :-\

Strony: [1]