Autor Wątek: Słowa francuskiego myśliciela?  (Przeczytany 7272 razy)

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Słowa francuskiego myśliciela?
« dnia: Marca 26, 2011, 08:15:47 pm »
Taka jedna kwestia nie daje mi spokoju: otóż w "Kongresie Futurologicznym", czyli - po raz pierwszy - w zbiorze "Bezsenność" z 1971 roku pada taki oto cytat:

Cytuj
Pamięta pan słowa francuskiego myśliciela: “Nie wystarczy, byśmy byli szczęśliwi - trzeba jeszcze, by nieszczęśliwi byli inni!"

I teraz pytanie: czy te słowa zostały wymyślone (wraz z francuskim myślicielem) przez Lema, czy też jakiś francuski myśliciel rzeczywiście wcześniej te słowa wygłosił? Jeśli to drugie - to kto, gdzie, i kiedy?

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Słowa francuskiego myśliciela?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2011, 08:51:33 pm »
Markiz de Sade, więzienie w Bastylii, 1785 :)

Cytat: 120 dni Sodomy
A zresztą - dodał dzierżawca - moim zdaniem, do szczęścia brakuje nam jednej istotnej rzeczy: przyjemności wypływającej z porównania, przyjemności, jaką sprawić może widok nieszczęśliwych, a tutaj niczego takiego nie ma. Kiedy widzę kogoś, kto nie korzysta z tego, co ja, i cierpi, mogę sobie powiedzieć z rozkoszą: jestem szczęśliwszy niż on. Wszędzie, gdzie ludzie będą równi i gdzie nie będą istniały takie różnice, nie będzie też istniało szczęście. To tak jak z człowiekiem, który cenę zdrowia poznał naprawdę dopiero wówczas, gdy zachorował.

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Re: Słowa francuskiego myśliciela?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 27, 2011, 01:07:42 am »
OK, dzięki - ta sama myśl ale sformułowana zupełnie innymi słowami, tak więc nic dziwnego że nie mogłem znaleźć...

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Słowa francuskiego myśliciela?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 27, 2011, 11:17:09 am »
mądry ziom. odkleiłbym cytat ze starego człowieka i morze : )
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.