Autor Wątek: [M] Proszę o pomoc!  (Przeczytany 30833 razy)

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 20, 2007, 12:42:52 pm »
A znasz może jakiś utwór, w którym jest, może nie bliźniaczy, ale bardzo podobny motyw, do tego z "Powrotu..."? Chodzi mi głównie o problem zagubienia astronauty, który powraca do całkowicie zmienionego, obcego mu świata.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2007, 01:59:26 pm wysłana przez Imrahil »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 20, 2007, 01:38:23 pm »
Jest takie opowiadanie A. Trepki, Kontra, w zbiorze Końcówka (ja mam wydanie z 1980), motyw prawie identyczny - powrót z podróży kosmicznej, inne rozwiązanie... Ale nieszczególnie dobre jest...

Z obcych jest Dicka Dr Futurity - facet nagle ląduje w przyszłości, ale nie z powodu podróży kosmicznej... W tej powieści strawna jest pierwsza połowa, potem intryga się rozłazi. I podobny motyw - zjawienia się w przyszłości "naszego" człowieka (tym razem hiberbnacja) w bardzo dobrej powieści Homo divisus K. Fiałkowskiego (tę polecam).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 20, 2007, 06:43:14 pm »
mi się dr Futurity mimo nieporadności Dicka (pierwsza książka) podoba :]
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 24, 2007, 07:45:34 pm »
ANIEL-a, a powiedz mi, co sądzisz o ewentualnym skonfrontowaniu "Powrotu z gwiazd" z "Homo divisus"? Wydaje mi się, że dwie analizy porównawcze powinny wystarczyć, na całość mam w końcu tylko 15 minut.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2007, 07:46:28 pm wysłana przez Imrahil »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 24, 2007, 08:16:05 pm »
Z Powrotu... nie czuję się akurat najmocniejsza, czytałam dawno i jakoś mi się mętnie ta książka jawi. Ale myślę, że spokojnie możesz w obu porównać:
- sposób dostania się do przyszłości - oba technologiczne - ale u Lema to solidna wiedza, a Fiałkowski się (siłą rzeczy) trochę ślizga po temacie
- sztafaż technologiczny w obu: jakie wynalazki, środki transportu, domy itp.
- wizja ludzkości - typowy motyw SF - czy zgnuśniejemy, czy będziemy wszyscy dobrzy, czy staniemy u progu katastrofy
- wizja socjologii - jakie obyczaje, podejście do kontaktów kobieta-mężczyzna, jaka rola kobiet w społeczeństwie.

Myślę, że na 15 minut to i Czy androidy... spokojnie starczy. Ciekawe, czy komisja zrozumie coś poza "dzień dobry" z twojej prezentacji ;D

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 24, 2007, 08:35:46 pm »
OK, to jeszcze jedna sprawa i jestem już właściwie gotowy do realizacji tematu (muszę się jeszcze dokładnie zapoznać z niezbędną literaturą). Znalazłem ciekawą pozycję, która mogłaby mi się przydać - "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" autorstwa Andrzeja Niewiadomskiego oraz Antoniego Smuszkiewicza. Najgorsze jest to, że dość trudno ją dostać. Może Wy wiecie, gdzie mógłbym wspomnianą książkę nabyć?

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 25, 2007, 12:00:08 am »
Cytuj
co sądzisz o ewentualnym skonfrontowaniu "Powrotu z gwiazd" z "Homo divisus"?

Tom są rzeczywiście dwie bardzo przystające do siebie książki, można by tu spokojnie jeszcze dołożyć do nich "Operacja Wieczność"
 Peteckiego.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 25, 2007, 08:39:06 am »
Cytuj
OK, to jeszcze jedna sprawa i jestem już właściwie gotowy do realizacji tematu (muszę się jeszcze dokładnie zapoznać z niezbędną literaturą). Znalazłem ciekawą pozycję, która mogłaby mi się przydać - "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" autorstwa Andrzeja Niewiadomskiego oraz Antoniego Smuszkiewicza. Najgorsze jest to, że dość trudno ją dostać. Może Wy wiecie, gdzie mógłbym wspomnianą książkę nabyć?

Ja kupiłam na allegro. Spróbuj w bibliotekach albo antykwariatach. Jak chcesz tylko jakieś konkretne hasła, to mogę spróbować ci je skopiować, choć ostatnio skaner się nieco narowił ;)

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 09, 2007, 10:27:32 pm »
ANIEL-a, jeśli była by taka możliwość to proszę o dwa hasła: definicję fantastyki naukowej (jej geneza mile widziana) i ogólnie o Stanisławie Lemie.

Przeczytałem "Homo divisus" K. Fiałkowskiego. Książka mocno średnia. Niezbyt ciekawa otoczka fabularna, raczej średni styl, nie porywające dialogi. Generalnie całkiem strawna lektura, ale po wcześniejszych doświadczeniach z Lemem to już jednak nie to samo. :) Do porównania z "Powrotem..." to i owszem - jak najbardziej się nadaje.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 10, 2007, 12:44:20 am »
Fanatastykę znajdziesz tu:

http://www.lem.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1113043653/263#263

i gdzieś jeszcze we wcześniejszych tekstach, proponuję użyć searcha albo zajrzeć do Słownika literatury popularnej (albo jakiegoś słownika literatury, ale raczej takiego poważniejszego). A Lema, cóż. Ja żadnego streszczenia życiorysu nie pisałam :)