Autor Wątek: O muzyce  (Przeczytany 1360250 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3255 dnia: Listopada 16, 2019, 11:30:40 am »
Z przyjemnością odnotuję, że coś nas jeszcze - poza miłością do Lema, ofkors - łączy. Też cenię Haydna.

Ale pierwszym heavymetalowcem nie był Beethoven, tylko Bach:
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2019, 11:49:54 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3256 dnia: Listopada 17, 2019, 09:22:45 am »
Beethoven skomponował tylko 9, no góra 10 symfonii, a Haydn aż 106. Kto był pańskim zdaniem lepszym kompozytorem symfonii - Ludwik czy Józef?

Nie odpowiem za Remuszkę, ale wyrażę swoje zdanie. Otóż ja preferuję symfonie Haydna od tych skomponowanych przez Beethovena.
Klasyk Haydn działa na mnie kojąco, w przeciwieństwie do porywczego romantyka Beethovena. Spotkałem się z humorystyczną opinią, iż Beethoven był pierwszym heavymetalowcem, gdyż z powodu swojego namiętnego stylu, ale i stopniowej głuchoty, uderzał w klawisze fortepianu, niczym współczesny gitarzysta w struny wiosła elektrycznego. Coś w tym jest.

Gitarzysta to raczej szarpie niż uderza. A wysilać się mnie musi, bo ma wzmacniacz. Jak się spoci, to od podskakiwania  ;D

Q,
a co to - drugie - za prostoduszny kiczor?  ::)


Z innej beczki

« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2019, 09:34:40 am wysłana przez HokoPoko »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3257 dnia: Listopada 17, 2019, 07:45:42 pm »
A to jeszcze dziwniejsze i nawet pasuje na podsumowanie dnia:
The HU - Yuve Yuve Yu
Nie sprawdzałam co faktycznie ten tytuł znaczy, bo taki mi pasuje;)
Coś tam zerknąłem, że mongolski pisany cyrylicą, próbuję czytać i... witaj Tłumaczu G.  :)
Mongołowie o mongolskości współcześnie. Ale fajniste, też wizualnie;  z rozpędu pociągnąłem następny totemiczny, natomiast tak wąska formuła zapewne na wiele nie pozwoli.  Pokojarzyli do naszego Żywiołaka, który też szybko się "wyczerpał" w takim folk-rocku, choć przecież jedna płyta znakomita...była tu wielokrotnie, zatem z podobnej beczki ale inne -  i chyba też z tym pytaniem o miejsce dawnego w dzisiejszym.

« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2019, 07:50:06 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3258 dnia: Listopada 18, 2019, 04:47:09 pm »
Dobra, może jednak oddajmy Haydnowi, co mu się należy. Nie posłuchałem od razu tej wstawki od Q - a większej piły na YT chyba nie ma. To jakaś orkiestra z trzeciej ligi, grająca głównie tzw. muzykę filmową i rozmaite chałtury typu podkłady smyczkowe do produkcji pop i rock. Jeszcze kto pomyśli, że to tak ma brzmieć  ;D

Pierwsza z tamtejszych symfonii w dwóch wykonaniach, całkiem różnych, ale oba z klasą




Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3259 dnia: Listopada 18, 2019, 07:10:04 pm »
a co to - drugie - za prostoduszny kiczor?  ::)

Nie czepiaj się, on nie musi być dobry, on ma robić za dowód tezy ;).

większej piły na YT chyba nie ma

Miało być kojąco, czyż nie? ;)

To jakaś orkiestra z trzeciej ligi, grająca głównie tzw. muzykę filmową i rozmaite chałtury typu podkłady smyczkowe do produkcji pop i rock.

Mamy na Forum miłośników rocka, więc trzeba przerzucać mosty, a ci z Rammsteinem grali, nadadzą się...
https://en.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Filmorchester_Babelsberg

A propos:
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2019, 09:57:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3260 dnia: Listopada 19, 2019, 07:36:16 pm »
Wirtuoz fortepianu Światosław Richter w moim ulubionym Koncercie in D major Józefa naszego Haydna:


Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3261 dnia: Listopada 21, 2019, 10:15:58 am »
Richter ujdzie, choć raczej  nie jest to jego szczytowe osiągnięcie  ;) Ale pretensje może bardziej do dyrygenta, bo to w sumie on ustawia całość, w tym przypadku w typie "tylko się nie wychylaj".

No, do nagrania tej pani, tamtemu troszki brakuje :)


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3262 dnia: Listopada 23, 2019, 03:32:58 pm »
Trochę smęcicie Panowie  :)  - choć ładnie to... ale...sobota!
Znaczy, jakoś pętelkując - ten gość bez pałeczki z listu Hoka, co dwie takie same czterdziestepiąte...ten niżej. Wielce rozbawił - tam mu orkiestra niepotrzebna, by nie rzec - przeszkadzała; wszystko wybrzmiewało z dynamikomimiki. Mógłby tłumaczyć w TV jako "migający"  z rogu ekranu..
Czyliże sobota...stringi..niech już będą...aorta
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3263 dnia: Listopada 23, 2019, 10:53:38 pm »
Sobotaaa!
Rabojsaj! Szabat szalom!


Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3264 dnia: Listopada 24, 2019, 06:57:11 pm »
Trochę smęcicie Panowie  :)


 ::)
dobra, koniec smęcenia




liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3265 dnia: Listopada 27, 2019, 12:39:32 am »
Toś przygrzał, ale niestety...  :)
Cytuj
::)
dobra, koniec smęcenia
Teraz ja posmęcę. A wszystko przez nazwę czadowej kapeli coś ją zapodał. Zagrała na zupełnie innych strunach... pamięci - EXODUS.
Nie do końca "moja" estetyka, ale bardzo ich ceniłem...cenię. Jako pierwocinę tego stylu w siermiężnej wtedy Polsce.
Poza tym mieli kilka dobrych numerów, niesłusznie zapomnianych, zatem przypomnę jeden z imholepszych, z dwójeczki;

I jeszcze jeden.
 Ale ten z komentarzem.
Jestem zbulwersowany!! (oj, zaczynam jak...), że nie ma tego kawałka na jutubce. A on jeden z ich lepszych. Zatem będzie w wersji mp3. To numer z singla i chyba jedyny z tak wyraźną treści sci-fi.
Jedyny z całej polskiej muzyce rockowej, przynajmniej tamtej epoki, przynajmniej ja innego podobnego nie znam...
W połączeniu z wzmiankowaną płytą "supernowa" są to bodaj jedyne nawiązania do fantastyki naukowej w ówczesnej polskiej muzyce rockowej. Na Zachodzie było tego multum, wystarczy przypomnieć oklepaną Odyseję Kosmiczną Davida B.
Ale może ktoś zna polski numer z taką treścią? (pana Verne`a co miał rację, litościwie pomijam  8)  )
To zapraszam do prezentacji, bo niewykluczone, przegapiłem?
Dobra tam - cicho być, dla tych co nie lubą słuchać - tekst;
To miał być najdłuższy lot
Ziemskim czasem mierząc go
Miał trwać życie trzech pokoleń
Ten najdłuższy rejs
I z nadzieją żegnał nas
Skuty lodem stary świat
My mieliśmy znaleźć nowy
Tyle przecież we wszechświecie słońc

Nie wiem, ile to już lat
Odkąd jestem tylko sam
Resztę ludzi pochłonęła
Wielka próżnia, hej

Tak w przestrzeni błąkam się
Nie wiem, czym wypełnić dzień
Zresztą nocy tutaj nie ma
Tylko kresu kres

I cały utwór, naprawdę, ładnisty. Bez kokieterii. Rok 1982.
https://chomikuj.pl/camelkrak/Muzyka_MP3/Polskie_Pere*c5*82ki/Exodus/Singles+Collection/09+-+Exodus+-+Najdluzszy+lot,2773235943.mp3(audio)



« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2019, 12:42:47 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3266 dnia: Listopada 28, 2019, 10:40:14 am »
Ten nasz Exodus miewał ciekawe teksty, ale muzycznie nigdy mnie to nie ruszało, dużo elektroniki i w ogóle taki prawie pop.

Kosmiczne tematy w tekstach polskich piosenek rzeczywiście trudno zdybać, przynajmniej w roli głównej, a nie jako jakiś artefakt w rodzaju, że "planety wirują". To mi się przypomniało:


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3267 dnia: Listopada 28, 2019, 04:30:37 pm »
Cytuj
Ten nasz Exodus miewał ciekawe teksty, ale muzycznie nigdy mnie to nie ruszało, dużo elektroniki i w ogóle taki prawie pop.
Nie no, jasne.
Mam sporo sentymentu i uznanie za prekursorstwo (czy jak mówili złośliwi, bogatych rodziców którzy sfinansowali sprzęt) . I to by na tyle.
Tym niemniej pozostając w popie (oddział pooperacyjny), mijając planety co szaleją, szaleją... w nawiązaniu do komety H (jest jedna cała płyta Czekając..., ale to nie rockowa) przypomniał się jeden Borys w Budce...eee...nie Borys, aaa... Felicjan A.  :)  w takim to coverze
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2019, 04:44:31 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3268 dnia: Listopada 28, 2019, 11:41:05 pm »
Ależ pograliście - Haydn przedni. Zresztą pan, który przeszedł bez echa -  Giora Feidman - też. Tylko nie wiem dlaczego słyszę w nim Titinę...ach, Titinę;)
Niestety do komet nie jestem w stanie niczego na chwilę obecną dodać - tylko Skrzekiem mi wychodzą planetarne kosmosy, ale to bezsłowne...
Albo? Takim?
https://www.youtube.com/watch?v=V1gclVxgj2w

No i właśnie - chciałam takiego cosia, co jakoś cofnął mnie o 20 lat (albo więcej?;)), ale nie pasuje po skrzeczeniu...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3269 dnia: Listopada 29, 2019, 11:10:01 am »
olka,

ale ta "Wyspa" to w zamierzeniu kompozytora ma ilustrować coś kosmicznego czy po prostu tylko ktoś dodał takie zdjęcia do muzyki? Swoją drogą, w muzyce elektronicznej, na której się nie znam, takich nawiązań będzie pewnie multum, ale takie odniesienia to banał i się nie liczy :D

A Titina... bo ja wiem. W tego typu melodiach zawsze można znaleźć jakieś podobieństwa. Co nawet jest badane naukowo ;)
https://www.sciencealert.com/music-could-be-a-universal-language-we-all-understand

A Feidmana mogę słuchać cały dzień :)