Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 314537 razy)

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #435 dnia: Kwietnia 02, 2008, 11:30:36 am »
Witam!
Na maturę wybrałam ten sam temat: "Futurologiczna wizja cywilizacji w twórczości Stanisława Lema".
Książki na których opieram swoją pracę to

Powrót z Gwiazd
Solaris
Kongres futurologiczny
z jeden rozdział z Summy - FANTOMOLOGIA
dodatkowo  zinterpretuje również rysunki Stanisława Lema


co sądzicie?

Zastanawiam się tylko nad koncepcją pracy. W zasadzie mam dużo do powiedzenia, ale jak to zrobić aby cała praca miała ręce i nogi?
Zauwarzyłam w tych utworach wiele podobieństw mam o nich mówić? O każdej książce osobno?
Proszę o pomoc!
Pozdrawiam :)

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #436 dnia: Kwietnia 02, 2008, 11:36:18 am »
zastanawiam się jeszcze nad pokazaniem fragmentu filmu SOLARIS, ale nie wiem czy wystarczy mi czasu i czy to wniesie coś do pracy.  jakich pytań mogę się spodziewać na maturze?

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #437 dnia: Kwietnia 02, 2008, 03:31:39 pm »
Cytuj
Witam!

Witam,

Cytuj
Na maturę wybrałam ten sam temat: "Futurologiczna wizja cywilizacji w twórczości Stanisława Lema".
Książki na których opieram swoją pracę to
 
Powrót z Gwiazd
Solaris
Kongres futurologiczny  
z jeden rozdział z Summy - FANTOMOLOGIA
dodatkowo  zinterpretuje również rysunki Stanisława Lema
 
 
co sądzicie?

"Powrót z gwiazd" i "Kongres Futurologiczny" to wybor dobry. Nad Solarisem bym jeszcze pomyslal na twoim miejscu. Proponowal bym zamiast niego - cos z Cyberiady, mozna wrzucic Fiasko, Niezwyciezonego, Eden... Sugeruje poszukac na poprzedniej stronie - jest tam wymienionych przynajmniej 10 utworów...(albo wpisac zagadnienie do wyszukiwarki!).

Cytuj
Zastanawiam się tylko nad koncepcją pracy. W zasadzie mam dużo do powiedzenia, ale jak to zrobić aby cała praca miała ręce i nogi?
Zauwarzyłam w tych utworach wiele podobieństw mam o nich mówić? O każdej książce osobno?
Proszę o pomoc!

Koncepcja powinna byc taka - jak ty czujesz temat. Od tego tez powinny zalezec utwory ktory wybierasz, nie na odwrot(chociaz wiem ze istnieje niewytlumaczalna tendencja do tego aby najpierw pisac bibliografie a dopiero pozniej zastanawiac sie nad koncepcja pracy... >:(, co wiecej lansowana jest przez nauczycieli!).

To na czym w utworach sie skupisz bedzie zalezalo od koncepcji - mozesz sobie zalozyc ze chcesz pokazac  podobienstwo wizji cywilizacji do siebie, wtedy skupisz sie na tym co je laczy, mozesz sprobowac skupic sie na roznicach. Mozesz pokazac to w podziale na pozytywne i negatywne. Grunt to miec pomysl.

Cytuj
zastanawiam się jeszcze nad pokazaniem fragmentu filmu SOLARIS, ale nie wiem czy wystarczy mi czasu i czy to wniesie coś do pracy.

Co do filmu Solaris, to moze to bardzo subiektywne ale - ja bym odpuscil, bo to straszny gniot :(. Pozatym niewiem ile wspolnego ma z tematem... Co do czasu to bym sie nie martwil, ja mam 4 bardzo obszerne pozycje u siebie i chetnie bym cos dozucil ale niewiem co ;).

Cytuj
jakich pytań mogę się spodziewać na maturze?

A co My, wrożki? Ale slyszalem ze czesto zadaje sie pytania sprawdzajace wiedze z przedstawionych w bibliografii utworow, pozatym pytaja dlaczego wybralas temat i o sam przebieg pracy nad tematem zeby sprawdzic czy samodzielna jest.

Cytuj
Pozdrawiam :)

Rownież pozdrawiam i zachecam do przejrzenia ostatnich 3-4 stron tego watku.

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #438 dnia: Kwietnia 02, 2008, 04:39:35 pm »
Cytuj
tylko z raportem mniejszosci chodzilo mi bardziej o ksiazke bo mojej pracy mam jedynie uzyc utworow science fiction :)

Tzn. chyba chodzi Ci o opowiadanie, bo książka jest to zbiór opowiadań, z których każde zawiera odmienną wizję.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 04:53:34 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #439 dnia: Kwietnia 02, 2008, 04:49:34 pm »
Cytuj
Witam!
Na maturę wybrałam ten sam temat: "Futurologiczna wizja cywilizacji w twórczości Stanisława Lema".
Książki na których opieram swoją pracę to

Powrót z Gwiazd
Solaris
Kongres futurologiczny
z jeden rozdział z Summy - FANTOMOLOGIA
dodatkowo  zinterpretuje również rysunki Stanisława Lema


co sądzicie?

Nie wiem jak inii. Ja sądzę, że (poza "Kongresem...") nie jest to najszczęśliwszy wybór...

Zresztą poczytaj wcześniejsze wypowiedzi...

Cytuj
Zastanawiam się tylko nad koncepcją pracy. W zasadzie mam dużo do powiedzenia, ale jak to zrobić aby cała praca miała ręce i nogi?

Musisz być jak Cyloni ;), musisz mieć PLAN.

Cytuj
Zauwarzyłam w tych utworach wiele podobieństw mam o nich mówić?

Aż jestem ciekaw podobieństw między "Kongresem..." a "Solaris" na płaszczyźnie futurologicznej ;D.

Cytuj
O każdej książce osobno?

To zależy od tego jaką formę nadasz swej pracy. W każdym razie dobrze by było, aby omawiane książki stanowiły ilustrację ogólniejszej tezy.

Cytuj
zastanawiam się jeszcze nad pokazaniem fragmentu filmu SOLARIS, ale nie wiem czy wystarczy mi czasu i czy to wniesie coś do pracy.

Jeśli użycie tego fragmentu będzie uzasadnione koncepcją pracy - użyj go. Jeśli nie, taki ozdobnik nie ma sensu.

Cytuj
jakich pytań mogę się spodziewać na maturze?

Tu mogę chyba tylko polecić wizytę u jasnowidza  :D :D :D. (Nie żebym wierzył w skuteczność tych szarlatanów.)

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #440 dnia: Kwietnia 02, 2008, 04:53:09 pm »
Cytuj
Koncepcja powinna byc taka - jak ty czujesz temat. Od tego tez powinny zalezec utwory ktory wybierasz, nie na odwrot(chociaz wiem ze istnieje niewytlumaczalna tendencja do tego aby najpierw pisac bibliografie a dopiero pozniej zastanawiac sie nad koncepcja pracy... >:(, co wiecej lansowana jest przez nauczycieli!).

To na czym w utworach sie skupisz bedzie zalezalo od koncepcji - mozesz sobie zalozyc ze chcesz pokazac  podobienstwo wizji cywilizacji do siebie, wtedy skupisz sie na tym co je laczy, mozesz sprobowac skupic sie na roznicach. Mozesz pokazac to w podziale na pozytywne i negatywne. Grunt to miec pomysl.

Święte słowa. Nie chcę przesadzić, ale o Twój los na maturze jestem jakoś najspokojniejszy :). Co nie znaczy, że masz spoczywać na laurach...

Cytuj
pozdrawiam i zachecam do przejrzenia ostatnich 3-4 stron tego watku.

Chyba se to skopiuję i będę wysyłał jako standardową odpowiedż niesamodzielnym maturzystom ;).

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #441 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:06:25 pm »
Podobieńst między Solaris a Kongresem może i nie ma ale, Powrót z gwiazd a Kongres to już chyba co innego, chociaż i w Kongresie jak i w Solaris pojawiają się wątki halucynacji, tylko do futurologii może to nie nawiązuje.
A co do mojej samodzielności to pisząc na tym forum nie oczekuje od nikogo napisania pracy tylko wskazówek osób, które najpradopodobniej znają się na Lemie lepiej niż ja.
Ale widzę, że zamiast pomóc szukacie punktu zaczepienia. W każdym razie dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 05:10:13 pm wysłana przez Gabrysia »

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #442 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:12:17 pm »
dziekuje za slowa uznania. grunt to miec mentora ;).

co do mojego losu - nie przesadzajmy, mam narazie wmiare przyzwoity konspekt i bibliografie ale to przynajmniej w moim mniemaniu - zaledwie 30% prezentacji. Czeka mnie jeszcze sporo roboty zwlaszcza z filmami - wybor scen teoretycznie latwy, a tak naprawde okazuje sie piekielnie trudny - fragment moze miec zaledwie minute i jak tutaj wybrac taki zeby zawrzec w nim kwintesencje filmu?:) Pozatym jeden film jeszcze do mnie nie dotarl a z drugim - Ostatni Brzeg, mam klopot zeby wogole go znalesc... Teraz siedze w domu bo chory jestem i przekopuje wszelakie p2p zeby go znalesc - bez skutecznie(angielski tytul filmu brzmi 'On the beach', no i zazwyczaj tytuly filmow z takim wyrazeniem koncza sie - super sex, teens in action itp :D). Jak wydobrzeje to wybiore sie do BN i BUW, moze tam beda mieli. Zdecydowalem wczoraj ze musze sobie przypomniec Diune, ale to akurat(pomimo ze ksiazka ta do dla mnie 'cegla' pod wzgledem ilosci tekstu) przyjemnosc :). No ale ze mam jeszcze miesiac - jakos to bedzie :P...

Niewiem jak to jest, ale u mnie w szkole termin skladania konspektow(planow) prezentacji ostatecznie minal w poniedzialek, wiec zastanawiam sie nad tym czy by tutaj nie zamiescic go, dowiedzial bym sie co wy na to a pozatym inni mieli by przykladowy. Z drugiej strony jednak niespecjalnie chce zeby go ktos  skopiowal... w kazdym razie zaraz umieszcze.

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #443 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:12:44 pm »
Jeszcze jedno... Czy na prawdę uważacie że SOLARIS to zły wybór? Po pierwsze to jeden z najbardziej znanych utwórów Lema (wiem to nie ma dużego znaczenia), a po drugie ukazuje wizję cywilizacji, w której ludzie potrafią żyć kilka lat na planecie całkiem innej od ziemi. To chyba wizja w części spełniona.

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #444 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:31:36 pm »
Cytuj
Podobieńst między Solaris a Kongresem może i nie ma ale, Powrót z gwiazd a Kongres to już chyba co innego, chociaż i w Kongresie jak i w Solaris pojawiają się wątki halucynacji, tylko do futurologii może to nie nawiązuje.

Bardzo sluszny wiosek - dlatego moja sugestia jest taka zeby Solaris wyrzucic. Co do wizji cywilizacji w Solarisie nie bede sie spieral, ale mysle ze bardziej Ci przeszkadza niz pomaga.

Cytuj
Napisal Q:Ad meritum: wybrane ksiazki są dobre, w znaczeniu, ze się nadają. Zwłaszcza "Kongres...".
 
Czy pasowałoby "Fiasko"? Tak, bo przyszłosć pozaziemskich cywilizacji bywała dla Mistrza maska do ukazywania ziemskich problemów (vide znakomita "Wizja Lokalna", którą pominąłeś w swym zestawieniu). Tak ogólnie to z mistrzowej twórczości  wizje przyszłości poza w/w zawierają: "Astronauci", "Obłok Magellana" (wizje utopijne), "Eden" (biotechnologia, nanotechnologia, zaawanswoana manipulacja społeczna), "Opowieści o pilocie Pirxie" (wizja kolonzacji Kosmosu, postępu w badanich nad SI), "Cyberiada" (wizje b. zaawansowane w czasie, gdy cywilizacja maszyn - następców ludzkosci - sięga granic wszechpotęgi), "GOLEM XIV" (powstanie SI), "Pokój na Ziemi" (przyszłość wyścigu zbrojeń).

Tutaj masz wlasciwie LISTE, utworow przydatnych w twoim temacie. Wystarczylo cofnac sie na poprzednia strone.

Co do koncepcji, jak to ladnie kiedys Q albo Dzi napisal, jestem zwolennikiem pluralistycznej - czyli powiedzmy: wizja cywilizacji ludzkiej(Kongres), wizja cywilizacji pozaziemskiej(Eden albo Fiasko), wizja cywilizacji robotow(wybierzesz sobie cos z Cyberiady) do tego Obłok jako utopie i cos bardziej pesymistycznego ciezko mi znalesc ale mysle ze mozna podciagnac pod to np. Powrot z gwiazd.

Meritum - skupiasz sie na pokazaniu roznic miedzy utworami. Wiec musisz sie zastanowic nad teza ktora pasowala by do tego tematu. Np. "Dlaczego wizje cywilizacji przyszlosci w utworach S.Lema roznia sie od siebie?", "Czego wynikiem moga byc takie roznice?" [...]

To jest przyklad ale mysle ze jesli go dobrze przeanalizujesz to moze bedzie uda ci sie zrobic cos na ten wzor ;).

Zaraz wrzuce swoj konspekt to bedziesz miala jak to wyglada w praktyce.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 05:32:19 pm wysłana przez havoc »

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #445 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:34:45 pm »
Temat: Wizje futurystyczne w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Zaprezentuj temat w oparciu o wybrane teksty kultury.

PLAN PREZENTACJI

I.      LITERATURA PODMIOTU.

1.      Herbert F., Diuna, Poznań, 2002.
2.      Karmer S., Ostatni brzeg, [FILM], 1959, [Fragment jednominutowy].
3.      Lem S., Eden, 1959, Warszawa.
4.      Oshii M., Duch w pancerzu (org. Ghost In the shell), [FILM], 1995, [Fragment jednominutowy].

II.      LITERATURA PRZEDMIOTU.

1.      Lem S., Fantastyka i futurologia,  Kraków, 2003. s.738-752, 374-419.
2.      Encyklopedia Internetowa Wikipedia, [online], [dostęp 27.01.2008] http://pl.wikipedia.org/wiki/Futuryzm
3.      Encyklopedia internetowa Wikipedia, [online], [dostęp 26.03.2008] http://pl.wikipedia.org/wiki/Ghost_in_the_shell

III.      RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI.
1.      Określenie problemu:
a)      Pytania, na które postaram się odpowiedzieć, [ch8222]Dlaczego futurystyczne wizje świata znacznie się od siebie różnią?[ch8221], [ch8222]Z jakiego powodu przybierają dany kształt?[ch8221], [ch8222]Czy wobec tego mogą być drogowskazem rozjaśniającym przyszłość?[ch8221]
2.      Kolejność prezentowanych utworów:
a)      Ostatni brzeg
[ch61611]      Apokaliptyczna wizja przyszłości(zagłada nuklearna) - pesymizm.
b)      Eden
[ch61611]      Eksploracja kosmosu, poznawanie nowych ras [ch8211] postawa badawcza.
[ch61611]      Bierna postawa wobec niezrozumiałego [ch8211] nastawienie pokojowe.
c)      Duch w pancerzu
[ch61611]      Wizja stylu cyberpunkowego [ch8211] połączenie człowieka i maszyny.
[ch61611]      Technologiczna globalizacja przedstawionego świata.
[ch61611]      Dylematy filozoficzne i moralne płynące z takiego stanu rzeczy.
d)      Diuna
[ch61611]      Mitologiczna wizja przyszłości [ch8211] przepowiednie.
[ch61611]      Niski poziom postępu technicznego [ch8211] na rzecz religii.
[ch61611]      Zacofana struktura społeczna [ch8211] feudalizm.
[ch61611]      Doskonalenie ciała za pomocą ćwiczeń, a nie technologii.
3.      Wnioski
a)      Wizje futurystyczne różnią się między sobą ponieważ są wyrazem obaw i pragnień tego jak powinna wyglądać przyszłość według autorów.
b)      Powstawanie różnic spowodowane jest problematyką aktualną(np.wojny nuklearne), moralnością(łączenie duszy i mózgu ludzkiego z maszyną), ale też chęcią pokazania tego że można w inny sposób wykorzystać w przyszłości osiągnięcia(badania).
c)      Uważam, że literatura, film oraz inne dziedziny sztuki mogą być drogowskazem dla współczesnych, aby zwrócić uwagę na dany problem.

IV.      Materiały pomocnicze:
a)      Komputer multimedialny z programem Microstoft PowerPoint, oraz możliwością odtwarzanie nagrań dźwiękowych formacie wav, mp3 i filmowych w formatach XviD i DviX oraz DVD.
b)      Plansza z cytatami.
c)      Projektor i ekran.
d)      Wskaźnik.


UWAGA SKOPIOWANIE I KORZYSTANIE Z PLANU GROZI NIEZDANIEM USTNEJ CZESCI EGZAMINU MATURALNEGO ;)

Ku przestrodze, zastanowcie sie jezeli ktokolwiek mialby to skopiowac, szczegolnie jesli prezentuje temat w warszawie, bo wtedy nie tylko ta osoba a i ja moge miec problemy!!!

Piszcie co myslicie ;). Aha nie lapcie mnie za slowka bo niektore zagadnienia wiem ze sa dziwnie sformulowane, ale chodzi o  to jak ja je rozumiem :P.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 05:40:15 pm wysłana przez havoc »

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #446 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:35:07 pm »
Ale czy wizją cywilizacji pozaziemskiej nie może być SOLARIS ? hmm
Ogólnie pomysł mi się podoba, zaczynam widzieć tę pracę.

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #447 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:45:41 pm »
Ja nie twierdze ze nie moze, oczywiscie ze moze, ale Solaris porusza tak wiele tematow ze ciezko jest sie w nim polapac(przynajmniej mi), a skoro sa utwory ktore trafiaja bardziej celnie w temat - warto z nich skorzystac ;). Solaris to wspaniale DZIELO, ale tutaj chyba lepiej bylo by wykorzystac inne utwory. Jezeli chcesz mozesz uzyc Solaris, nikt niema prawa Ci zabronic, ale jesli kieruje toba to ze np. jest znane, uznane i egzaminator na to dobrze spojrzy to odrazu odradzam nawet takie myslenie. Chociazby ze wzgledu na to ze pojawi sie w codrugiej pracy na ten temat :P.

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #448 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:49:04 pm »
Z jednej strony masz rację, a zdrugiej uważam, że Solaris to dobry przykład. Akurat ten temat sądzę, że nie jest aż tak popularny, żeby egzaminatorzy usypiali jak tylko zacznę mówić o SOLARIS. Szczerze mówiąc, nie mam za bardzo czasu na czytanie czegoś objętościowo dużego. Może jakieś opowiadanie z DZIENNIKÓW by mi pomogło?

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #449 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:50:54 pm »
a wystarczyłby tylko jakieś fragment z CYBERIADY?