Autor Wątek: * Akademia Filmowa *  (Przeczytany 85853 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #105 dnia: Marca 22, 2012, 05:06:01 pm »
Dzisiaj mija czterdzieści lat od premiery pierwszej części „Ojca chrzestnego”
Drogi Tomaszu, żyjesz w świecie, w którym nawet czytelnikom Lema nie przeszkadza, że w pewnym bardzo, bardzo znanym filmie wszystkie łuski sztucznego węża są ponumerowane, za to replikantów przed wypuszczeniem z fabryki się nie numeruje, nie tatuuje, nie pobiera od nich odcisków palców (może w roku 2019 ta metoda nie została jeszcze wynaleziona?), a przed zamordowaniem podejrzanego nikt go nie pyta „Mieszkał pan na Ziemi przez ostatnie cztery lata? Ma pan może wyciągi z karty kredytowej z tego okresu, rachunki za telefon, prąd, gaz, zeznania podatkowe, ŚWIADKÓW?     
   
Nie, rozwala się za oszczędną mimikę.

“The most easily recognizable mistake” ... hmm

Abstra... ten tego... chwilowo od faktu, że Lem - zdaje się - też za "Bladym..." niezbyt przepadał, bo uznawał SF serio, w stylu "Odysei..."  (informację tą podaję za "Fantastyką, Nową", bodaj za Parowskim), chciałem zauważyć, że "Łociec krzestny" też jest nieścisły faktograficznie, znacząco retuszujac obraz włoskiej mafii w USA (w oddawaniu gangsterskich realiów znacznie lepszy był - zdaniem fachowców od tematu - Scorsese z "Chłopcami z ferajny"), co skądinąd nie przeszkadza mi uznawać go za arcydzieło...
::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #106 dnia: Marca 22, 2012, 07:47:13 pm »
A moze w filmie milczaco przyjeto, ze tak oczywista rzecz jak papiery sprawdzono i ze mogly byc podrobione? A moze w tamtym przeludnionym, umierajacym  swiecie jest pelno ludzi bez papierow i rachunkow za prad, mieszkajacych pod mostami, w kanalach etc. Moze jest pelno urodzonych i nigdzie nie rejstrowanych? Pelno "nielegalnych" imigrantow?
Co do Ojca Chrzestnego, to nie sadze zeby film jakos idealizowal rodzine mafijna. Raczej przedstawia ludzi o pewnej okreslonej mentalnosci i pokazuje mechanizmy dzialajace w kregach mafijnych i kregach wladzy. W pewnym wycinku. Charakterystyczny dialog miedzy Michael Corleone, a jego pierwsza dziewczyna, pozniejsza zona (z pamieci):
- Moj ojciec nie rozni sie niczym od innych ludzi majacych wladze i odpowiedzialnych za innych, jak prezydent, czy senator.
- Zdajesz sobie sprawe jak naiwnie to brzmi? Prezydenci czy senatorowie nie zabijaja ludzi.
- I kto tu jest naiwny?
I tekst przewijajacy sie przez caly film: "To nic osobistego, tylko business". Przed wywaleniem komus dziury w glowie, mowi b. wiele  ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #107 dnia: Marca 22, 2012, 10:48:14 pm »
A moze w filmie milczaco przyjeto, ze tak oczywista rzecz jak papiery sprawdzono i ze mogly byc podrobione?

Tam, zdaje się, zdolności fałszerskie androidów szły jeszcze dalej (tak, nie były niedoidy, te androidy), koniolubowy oryginał mówi, że umiały cały posterunek policyjny sfałszować i prawdziwego łowcę zatrudnić dla niepoznaki (nie kapnął się z kim pracuje).

Charakterystyczny dialog miedzy Michael Corleone, a jego pierwsza dziewczyna, pozniejsza zona (z pamieci):
- Moj ojciec nie rozni sie niczym od innych ludzi majacych wladze i odpowiedzialnych za innych, jak prezydent, czy senator.
- Zdajesz sobie sprawe jak naiwnie to brzmi? Prezydenci czy senatorowie nie zabijaja ludzi.
- I kto tu jest naiwny?

Zauważ, że "Klient PANABOGA", powiedział to samo wcześniej (i purpuratom się w nim oberwało, jak w - słabawym jednak - "Ojcu chrzestnym 3") ::).

I tekst przewijajacy sie przez caly film: "To nic osobistego, tylko business". Przed wywaleniem komus dziury w glowie, mowi b. wiele  ;)

No to teraz zupełnie nie rozumiem dlaczego jesteś wolnorynkowiec.. ;D
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpnia 31, 2013, 10:40:43 pm »
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2013, 07:37:56 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #109 dnia: Października 13, 2013, 02:07:27 pm »
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2013, 09:48:55 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #110 dnia: Października 16, 2013, 03:07:23 pm »
Nie, ale właśnie przed chwilą zajrzałem, dzięki Tobie, pierwszy i ostatni raz na portal wPolityce.pl.
Mam odfajkowane:)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #112 dnia: Marca 01, 2017, 07:51:43 pm »


(Tym razem to nie pusta archeologia, to próba reaktywacji. Od dawna myślałem o ożywieniu tego wątku. I długo szukałem czegoś, co się do tego nada. Czegoś godnego.)

Edit:
Dorzucam dokument "Andrei Tarkovsky - Poetic Harmony":
« Ostatnia zmiana: Marca 02, 2017, 01:17:21 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #113 dnia: Kwietnia 07, 2019, 01:19:00 am »
Polecano mi niedawno (polecanka wyszła z rodzimych wysokich sfer festiwalowo-kinematograficznych ;)), film "Faworyta" Lant(h)imosa. W recenzjach zetknąłem się z porównaniami w/w do Felliniego, Buñuela, von Triera, Kubricka... A co sądzi o wspomnianej produkcji Szanowne Zbiegowisko?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2019, 04:14:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwca 14, 2019, 09:36:36 pm »
Wybiera się kto na "Krew Boga"?

Podobno jest to duchowy spadkobierca "Na Srebrnym Globie" (w pewnym sensie).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #115 dnia: Lipca 03, 2020, 01:56:04 pm »
Video-esej "Philosophy, Art, and Vampires in Jim Jarmusch's 'Only Lovers Left Alive’" (wypowiadają się filozof Katja Vogt i artysta-fotografik Jens Haas):





I poświęcona w/w filmowi praca pt. "A Portrait of the Artist as a Vampire in Jim Jarmusch’s Only Lovers Left Alive":
https://www.researchgate.net/publication/328419825_A_Portrait_of_the_Artist_as_a_Vampire_in_Jim_Jarmusch's_Only_Lovers_Left_Alive

Z tym, że - moim zdaniem - i tak nic, w zakresie wampiryzmu, nie przebije tego:
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2020, 04:22:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #116 dnia: Lutego 01, 2021, 01:27:42 pm »
wiedziałem że 'Stroszek' będzie extra na moją niedzielę, oglądaliście Stroszka? naturszczyków?

przenieście to pytanie do filmów
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2021, 01:34:24 pm wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #117 dnia: Września 16, 2021, 01:54:27 am »
Powtórzyłem sobie - z tydzień temu - późne, lekturowe, filmy rodzimych klasyków ("Pan Tadek" z "Kłowadisem" ;), plus "Zemsta") i ciekaw jestem jak je z perspektywy czasu oceniacie? (Swojego zdania póki co nie wyrażę.)
« Ostatnia zmiana: Września 16, 2021, 12:51:37 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #118 dnia: Października 06, 2022, 07:42:04 pm »
Dowiedziałem się o istnieniu dość niecodziennej ekranizacji stapledonowskich "Last and First Men", dokonanej przez Jóhanna Jóhannssona:
https://esensja.pl/film/recenzje/tekst.html?id=32875
https://en.wikipedia.org/wiki/Last_and_First_Men_(film)

Którą to informacją dzielę się z Wami tu, bo coś mi się zdaje, że ninejszy wątek będzie jakoś pasowniejszy, niż standardowy o SF.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: * Akademia Filmowa *
« Odpowiedź #119 dnia: Stycznia 10, 2023, 09:58:38 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki