Polski > Lemosfera

Co wymyślił Lem... kompendium.

(1/59) > >>

maziek:
Mam taką myśl, która nachodzi mnie od dawna (bardzo dawna, może z 20 lat), żeby stworzyć taki słowniczek "co wymyślił Lem". Rzecz w tym, że postęp nauki, techniki i technologii jest taki, że rodzą się a nawet już w dorosłe życie wchodzą ludzie, którzy nie maja zielonego pojęcia, że pewnych rzeczy, czy pewnej wiedzy jeszcze 20 lat temu nie było. Czytałem gdzieś na tym forum o anachroniźmie Lema, a piszący nie zdawał sobie sprawy, że ów anachronizm w momencie powstania był świadectwem niezwykłej zdolności przewidywania i fantazji Lema...

Troche może pora nieodpowiednia, bo lato i kanikuła, a sprawa wymaga nieco wysiłku, ponieważ nie wystarczy tylko napisać co wymyślił, ale trzeba by też podać kontekst historyczny, zeby uzmysłowic jego przewagę czasową nad rzeczywistością. Np jak pisze o bystrach, które o ile wiem jeszcze nie doczekały sie realizacji, to pisze to w 1982 roku, a liczące się efekty w nanotechnologii to powiedzmy połowa lat 90tych, ale gdzie tam tym efektom do hybrydy nano AI i nano efektorów mechanicznych jaką w Wizji Lokalnej przewidział. Aczkolwiek jestem pewien, że jeśli tylko takie coś jest technicznie możliwe, to powstanie.

Mieslaw:
Mnie pomysł bardzo się podoba. Myślę, że będzie sporo haseł...

Jedno pytanie formalne: mamy podawać rzeczy, które
a)już powstały,
b)powstały, ale nie są jeszcze tak rozwinięte (np. bystry- nanotechnologia)
c)W ogóle nie powstały
 -ale mają szansę powstać
 -nie mają szansy powstać
                                   ?

maziek:
Świetnie to podzieliłes i tak własnie to mozna podawać. Zresztą ja tylko rzucam hasło, a szanowne forum myślę pomysł doszlifuje o ile sie przyjmie.

Hokopoko:
Jeśli dobrze pamiętam, to w Tako rzecze... Lem coś wspominał, że tego typu klasyfikację (albo cos podobnego) zrobili już niemcy - i to całkiem na poważnie, naukowo.

W każdym razie, żeby to miało ręce i nogi, toby potrzebna była jakaś baza danych, bo w takich wpisach forumowych bedzie się wszystko mieszać i kotwasić. A pora to rzeczywiście... można co najwyżej pozgłaszać propozycje.

PS
Pozdrowienia ze Szpicbergenu!

żartowałem, niestety...

draco_volantus:
wusz - współczesna komórka telefoniczna  :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej