Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1933233 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4395 dnia: Lipca 22, 2016, 06:42:47 pm »
Z tej strony chyba niestety tylko i wyłącznie 'Maska', a jak teraz ją czytam drugi raz to stwierdzam że tak blisko jej do klasycznej fantasy..
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4396 dnia: Lipca 22, 2016, 08:48:58 pm »
Ano, "Maska", w sumie tylko ona. "Bajki..." z "Cyberiadą" szłoby tak wyinterpretować na upartego, ale ze szkodą dla nich.

Tymczasem "Maska" idealnie spełnia kryteria gatunku. Owszem, ładunek sensów niesie większy niż typowe fantasy-czytadła, ale "Czarnoksiężnikowi..." Le Guin, czy "Wodom..." Brzezińskiej też się to zdarzyło... A pewne rozwinięte technologie w feudalno-baśniowych światach trafiają się nie od dziś... Warhammerowe krasnoludzkie żyrokoptery to chyba przykład najbardziej oklepany...

(Jasne, przy tym, że "Maska" to nie jest typowa fantasy tolkienowska, ale ten gatunek to również taka np. "Księga Nowego Słońca" Wolfe'a, dająca się czytać także m.in. jako SF, religijna metafora w tradycji Waltariego i pastisz pewnych proustowskich technik narracji, której to "Księgi..." podobieństwo do "Maski" bywało już na Forum podnoszone...)
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2016, 09:37:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4397 dnia: Lipca 22, 2016, 11:43:02 pm »
"Maska" z gatunku fantasy? ???
Zgrzyt subiektywny: nie lubię fantasy (generalnie), a "Maska" jest moim ulubionym małym kawałkiem z Lema, w którym znajduję zalążek wielu tematów poruszanych przez niego w większych formach.
Zgrzyt obiektywny (poniekąd): Lem w Listach...również poruszał ten "zalążkowy" trop, a w innym miejscu mówi o tłumaczeniu w "Masce" - raczej romansidła niż fantasy - przez pryzmat cybernetyczny...krótki wątek był:)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=889.0
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4398 dnia: Lipca 25, 2016, 02:41:01 am »
raczej romansidła niż fantasy

Czytałem kiedyś jakiś esej, czy felieton, w "NF", czy w "Fenixie", gdzie padała teza, że romansidła to też fantasy (czyli fantastyka baśniowa) tylko bardziej dla kobiet ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4399 dnia: Lipca 26, 2016, 12:09:37 am »
Czytałem kiedyś jakiś esej, czy felieton, w "NF", czy w "Fenixie", gdzie padała teza, że romansidła to też fantasy (czyli fantastyka baśniowa) tylko bardziej dla kobiet ::).
Kowalski z Madagaskaru powiada, że serce kobiety zdobyć jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...
To by było to? ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4400 dnia: Lipca 26, 2016, 05:20:19 pm »
a ja dzisiaj pisząc wstęp do mojego drugiego tomiku poetyckiego natrafiłem na taki cytat w internecie:

Zlatan:
Rzeczywiście szkoda bo ciekaw jestem co inni myślą o Masce. Ja jej nie lubię. Uważam za jedną z najbardziej nieudanych rzeczy Mistrza. Widocznie nic nie zrozumiałem?

draco_volantus:
Przy recenzji 'Maski' należy zagłębić się w rolę prozy i poezji przed którą Lem nie wiedzieć czemu bronił się rękami i nogami (pod koniec życia gloryfikując jakieś kosmiczne grafomaństwo (podejrzewam, że jego udzielona jeszcze za względnego młodu rada "Ponieważ z początku miałem ogromną łatwość tworzenia, więc ostrzegam przed taką cechą i nie zachęcam do pisania wierszy (zwłaszcza bez rymu i rytmu") była spowodowana brakiem umiejętności racjonalizacji pisania do wartości innnej niż pieniądze - zresztą uważam zupełnie słusznie). 'Maska' jest dziełem które należy rozpatrywać w kategoriach estetycznych, a przyczynkiem do jego analizy powinno być przeczytanie go na głos jak mądrze zauważyli bracia quey. Więc Zlatanie jak mawiał pewien zacny znawca twórczości Mistrza:


--- Cytat: maziek w Grudzień 16, 2010, 09:56:26 pm ---Widocznie jeść można przez rozum, ożenić się można - a czytać nie.

--- Koniec cytatu ---

Nie lubiąc poezji, nie różnisz się od Lema, maska zostawia wiele możliwości interpretacyjnych, zupełnie
jak dobry wiersz, który powinien w pewnym zakresie zezwalać odbiorcy na odtworzenie go po swojemu.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4401 dnia: Lipca 26, 2016, 05:24:18 pm »
a w ogóle to z mojego riserczu wynika że sam wymyśliłem że mistrz powiedział: "Ponieważ z początku miałem ogromną łatwość tworzenia, więc ostrzegam przed taką cechą i nie zachęcam do pisania wierszy (zwłaszcza bez rymu i rytmu)"

jeżeli ktoś mi znajdzie inne źródło tych słów niż ja sam to stawiam litrową finalndię, hm
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4403 dnia: Sierpnia 04, 2016, 10:44:00 pm »
cudwony pomysł ale zacząłbym przede wszystkim od sześciogodzinnych zmian
żeby były cztery na dobę bo ludzie tak pracujący są najbardziej wykorzystywani,
potem można pomyśleć o czterech dniach pracy :P
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4404 dnia: Sierpnia 04, 2016, 10:45:07 pm »
w ogóle to w obu opisanych przypadkach będzie można pracować na dwa etaty i myślę że de facto wielu ludzi będzie tak robiło :3
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4405 dnia: Sierpnia 04, 2016, 11:06:24 pm »
Jeszcze słuszniejsze!
4x6, a potem 3x6
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4406 dnia: Sierpnia 05, 2016, 07:06:49 pm »
tak, ale chyba 5x4 idzie po 4x6, nie mam racji? :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4407 dnia: Sierpnia 05, 2016, 08:42:26 pm »
Sam nie wiem...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4408 dnia: Sierpnia 09, 2016, 08:36:10 pm »
z innej beczki. byłem w weekend na grobie mistrza i przy okazji odkryłem że w restauracji gdzie opowiadałem Wam jakieś bzdury (kompletnie nie pamiętam co, tylko że chmura. (z tego co pamiętam, mam nadzieję że nie pomyliłem) było zadowolone i mówiło że mówię dokładnie tak samo jak konstruuję swoje posty na forum. otóż. do tej restauracji wniesiono pianino i to o bardzo przyjemnym brzmieniu, grając na nim kilkadziesiąt minut robiłem to co grając na każdym innym instrumencie a mianowicie starałem się wsłuchać w nie i dowiedzieć jaką melodię ma mi do przekazania żebym ją 'odkrył', jedną z tych zapisanych gdzieś w materii wszechświata i słuchacze byli doskonale zadowoleni koncertem, obiecuję że jeżeli jeszcze kiedyś spotkamy się razem na grobie Lema to potem dam koncert znowu na tym samym pianinie. z wątków które powinienem pisać w 'POWROCIE DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA' i można z tego względu ten post tam przenieść jak ktoś ma ochotę, Obama trzy dni po tym jak opisałem sytuację dwóch wietnamczyków hodujących marihuanę w polsce że to paradoks że nie używają broni jak ich pobratymcy z ojczyzny a zamkną ich do więzienia za to że próbowali zrobić 'na czysto' coś co normalnie zasila portfele typów spod naprawdę ciemnej gwiazdy którzy po polach zamiast z lemieszami chodzą z kałachami po to żeby naprawdę strzelać do ludzi którzy spróbują coś ukraść, robić w nich dziury z których będą krwawić aż wykrwawią się na śmierć za to że próbowali sięgnąć po środek który sprawi będą się czuli mniej źle w świecie który każdy ma prawo uważać za zły, no i ten Obama uwolnił dużo non-violent drugdealerów w ameryce, a nie wiem czy pisałem już o tym w wątku dracovolantus blablabla, ale już w 2011 zabił Osamę Bin Ladena w dniu moich urodzin a potem dostał za to nagrodę nobla, pozdrawiam Pana Stanisława i mama nadzieję że nie przeklinałem w tym poście, ale nie chce mi się sprawdzać, jeżeli przeklinałem to zezwalam na usunięcie przekleństw, howgh.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4409 dnia: Sierpnia 09, 2016, 09:28:18 pm »
Serdeczności, Wolny Panie Smoku :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )