Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1172019 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2820 dnia: Kwietnia 11, 2016, 08:13:12 pm »
Za to dokonują się za ich pośrednictwem cuda i łaski... Boję się pytać cóż może się dokonać z udziałem "Tłustego Bąka"...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2821 dnia: Kwietnia 11, 2016, 08:13:22 pm »
Do relikwii w ogóle się nie modli.
Ok, adoracja relikwii, modlitwa przy niej, przez nią...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2822 dnia: Kwietnia 11, 2016, 08:36:45 pm »
Przemawia przez Was przyzwyczajenie. Wolę jednak kajak od oczu, palców, uszu i tak dalej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2823 dnia: Kwietnia 11, 2016, 09:32:29 pm »
Wow (czyli łał po naszemu) - znalazłem coś takiego w temacie eucharystycznych cudów:
http://adonai.pl/sakramenty/eucharystia/?id=31
::)

ps. Gdyby kto był ciekaw kto zacz doktor Zugibe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Frederick_Zugibe
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2016, 09:36:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2824 dnia: Kwietnia 11, 2016, 09:51:12 pm »
Korzystając z okazji, rozpocznę niniejszym nowy podwątek: wiara w istnienie Pana Boga (nie religia!) postulatywna. Inaczej: do racjonalnego przyjęcia. W sensie: nie zaprzeczania jej. Dawno chodziło mi to po głowie.
Czy taka wiara jest możliwa?
R.


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2016, 10:20:20 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2825 dnia: Kwietnia 11, 2016, 09:51:46 pm »
Q, i tu wracamy do pytania, co uznałbyś za cud ;) . Jak dotąd nie odpowiedziałeś... Ale powiedziałeś kiedyś, że cud by Cie przekonał. Więc jak?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2826 dnia: Kwietnia 11, 2016, 09:54:35 pm »
Na razie mam fakta medialnego z obrazkami, nie cud, a Ty mi każesz w Czwartka się bawić ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2827 dnia: Kwietnia 11, 2016, 10:03:39 pm »
Nie pytam o konkretną sprawę tylko o kryteria.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2828 dnia: Kwietnia 11, 2016, 11:37:15 pm »
Przemawia przez Was przyzwyczajenie. Wolę jednak kajak od oczu, palców, uszu i tak dalej.
Części ciała przynajmniej mają bezpośredni związek z osobą, która ma niejako pośredniczyć w modłach do Boga.
Natomiast kajak - no fajnie, jako pamiątka po...ale relikwia?
Generalnie dziwi mnie adoracja i obnoszenie się z każdym przedmiotem - jako świętością i wmawianie ludziom, że należy go czcić....obłęd. Albo jego początki;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2829 dnia: Kwietnia 12, 2016, 12:48:30 am »
Cytuj
Jak wszyscy, różnimy się osobowościami.
Cóż za słuszne stwierdzenie.  :)
Jeszcze trzeba tylko wyciągnąć z niego wniosek. Np. taki, że jedni adorują hostię, inni golonkę z kapustą zasmażaną, jeszcze inni zdrową żywność w plastikowym pudełeczku, jeszcze inni dymek z papierosa, zagadki matematyczne a niektórzy...wszystko na raz (szczęściem - nie jest to przymusowe).
I wszyscy wołają o tolerancję dla swojej inności sądząc przy tym, że są w tych nienazwanych przez Maleńczuka 20 procentach.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2016, 01:54:46 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2830 dnia: Kwietnia 12, 2016, 12:20:58 pm »
Jakkolwiek malownicze to porównanie adoratorów hostii do adoratorów golonkowo-dymkowych (poniekąd też mi przyszło do głowy) - i śmiałe paralele można by snuć, to jednak system religijny - w odróżnieniu od tego golonkowego -  jest to kompletnie inny poziom zawłaszczenia, inna podstawa i rozszerzenie:)
Nie chodzi o adoratorów - którzy są ostatnim ogniwem w systemie - ale właśnie o System;)



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2016, 12:23:01 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2831 dnia: Kwietnia 19, 2016, 12:05:37 pm »
Czy dobrze kołacze mi w głowie, że uchwalając dogmat o papieskiej nieomylności Sobór Watykański II (1870) obwarował ją warunkiem, że ona (nieomylność) zachodzi tylko wtedy, gdy papieska wypowiedź jest oficjalna (ex cathedra) oraz mówi o wierze i moralności?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2832 dnia: Kwietnia 19, 2016, 06:25:48 pm »
Dobrze Ci kołacze, tylko numer Vaticanum się nie zgadza.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2833 dnia: Kwietnia 19, 2016, 06:31:59 pm »
A no tak, drugi zwołał uprzedni patriarcha Wenecji, arcybiskup Roncalli, Giuseppe chyba. Dzięki!
Ad rem - znalazłem:

Cytuj
Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności - dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności. Toteż takie definicje są niezmienne same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła.
Jeśli zaś ktoś, co nie daj Boże, odważy się tej naszej definicji przeciwstawić, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych[2].

R.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2834 dnia: Maja 04, 2016, 08:25:34 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )