Autor Wątek: Ciemnogród  (Przeczytany 112936 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ciemnogród
« dnia: Maja 31, 2014, 09:57:10 pm »
Zdaje się, że na starość coś jeszcze poskrobię od czasu do czasu w jakimś więksiejszym medium/remedium, i, skoro dostałem blog w "Rzepie", zaklinam na Mistrza: Lemoluby, stańcie do apelu!
http://www.rp.pl/artykul/1114259.html
Będę pewnie pisał o de Maryni także, lecz TĄ RAZĄ piszę o Rozumie, i przypuszczam, że gdyby Mistrz żył, toby się solidarnie natychmiast wpił - w łydy Ciemnogrodowi, z którym wytrwale bijał się przez całe swe Mistrzowskie  życie.
Mówiąc krótko: uprzejmie proszę o czysto rozumowe wsparcie wpisami na forum "Rzepy" pod podanym linkiem. W tym wsparciu MNIE NIE MA, natomiast jest SPRAWA. Ona mocno zahacza o wiadomą Deklarację, na temat której od trzech dni Rzeźbimy Religijnie.
Uprzejmie proszę o parę wpisów dotyczących tej SPRAWY. Oraz: podaj dalej.
Uwaga: tam nie wolno lińczyć, linijkować, liniaczyć, linić ani linieć, nie wspominając już o linkowaniu :-)
sługa
Stanisław Remuszko 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 31, 2014, 10:45:13 pm »
Piszcie, piszcie, nie będzie ruchu pod artykułem, to Remuszkę z roboty wywalą :( ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 31, 2014, 11:23:37 pm »
Ino o czym pisać? Zajmować się genezą tytułowego słowa:
http://www.poselska.nazwa.pl/wieczorna2/ksiazki/znalezione-w-lamusie-podroz-do-ciemnogrodu-cz-i
Iako i tym, kto je ponownie literacko rozpropagował?
http://poema.pl/publikacja/27591-chryzostoma-bulwiecia-podroz-do-ciemnogrodu
To wyjdzie, ze jest to wynalazek masoński używany w propagandzie komuszo-antybiałokonnej. A to chyba nie po linii "Rzepy"? 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 01, 2014, 06:06:40 am »
@ Dill, Globalny, Liv, Nex, Q, Countryman: o czym pisać? Co komu rozumna ślina na mądry język przyniesie, ale jeśli przeciw Zaciemnionemu Miastu, to na przykład o tym samym, o czym Panowie sami pisali przed chwilą w wątku "Religijna Rzeźba". Można do 2500 znaków, lecz też wystarczy jedno zdanie (zwłaszcza dosadne/kąśliwe). Pisze się zazwyczaj anonimowo.
Bytowi - cześć! Do roboty!!!

 Złote przeboje socjalizmu - Do roboty


vosbm   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 05, 2014, 11:07:38 am »
Ta homeopatia na uczelniach i ogólnie w służbie zdrowia to martwa fala, która dotarła do nas po roztrząsaniu tego gdzieś na przełomie XX i XXI wieku  w troszkę bardziej cywilizowanych krajach, w których dyskutowano, czy można uznać za lek preparat nie powodujący żadnej interakcji ani fizycznej, ani chemicznej, ani zmiany stanu pacjenta innego niż efekt placebo (lub nocebo) - przy czym chodziło o to, czy państwo ma się dokładać do szkolnictwa i służby zdrowia w tym względzie, bo obywatelu oczywiście kup se co chcesz - tylko za swoje. Artykuły w Nature dostępne są na ten temat za darmo. Od strony praktycznej nie dziwi mnie to zupełnie, wystarczy spojrzeć, co głównie sprzedawane jest w aptekach i wyobrazić sobie, jakie to są pieniądze. To, że uczelnia to wpuszcza w swoje mury w Polsce to z pewnością pokłosie jeszcze jednego faktu: niskiego poziomu naszych uczelni.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2014, 01:42:54 pm »
Studiowałem farmację na ŚUM, gdzie otwierają tę podyplomówkę z homeopatii. Kasa swoją drogą, tu na pewno władze dziekańskie czy rektorat znajdują swoje motywacje, ale sam miałem zajęcia na bodaj drugim roku na temat homeopatii utrzymane w całkiem poważnym tonie i wydawało się, że dr prowadzący wierzył w to, o czym mówił.

Miałem z tego trochę śmiechu. :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 05, 2014, 04:14:09 pm »
Ci różdżkarze, o których klarownie pisze pan profesor Wróblewski (http://archiwum.wiz.pl/2001/01011700.asp) też święcie wierzyli w swą moc, jednak podwójna ślepa randomizowana okazała się kategorycznie bezlitosna.
To bezwartościowe barachło powinny sprzedawać specjalne apteki ze "zdrowymi lekarstwami", podobnie jak robią to specjalne sklepy ze "zdrową żywnością".
Homeopatia jako oficjalny kierunek na wyższej uczelni kompromituje uczelnię i jej władze, z rektorem i dziekanem na czele...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 05, 2014, 06:09:42 pm »
Homeopatia powinna byc jak najbardziej wykladana, czy moze bardziej powinny byc o niej wyklady, ale jako czesc psychologii. Efekt placebo oczywiscie jest jak najbardziej realny i w pewnych warunkach mozna by homeopatie stosowac, np. dla hipochondrykow.
A pamietacie jak bufetowa instalowala na niektorych skrzyzowaniach warszawskich jakies odpromienniki, zamowione u radiestetow, zeby zmniejszyc ilosc wypadkow? Spodziewal bym sie co najmniej takiego szumu, jak po tej deklaracji lekarzy, ale nie; jakos nie bylo serii programow i artykulow, hmmm...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 05, 2014, 06:39:16 pm »
Ale po co wykładać homeopatię, to znaczy te pseudonauki o "pamięci wody" i ile razy w którą stronę wstrząsać - kiedy efekt placebo powstaje w umyśle pacjenta i nie ma związku ze składem chemicznym podanego preparatu?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 05, 2014, 06:51:27 pm »
No wlasnie po to, zeby lekarze wiedzieli co jest grane i jak reagowac jak um pacjent mowi ze chce przejsc na terapie homeopatyczna. Mysle ze 5-6 h wykladow by wystarczylo.
Zle sie wyrazilem o stosowaniu homeopatii dla niektorych pacjentow, mialem na mysli placebo. Tylko bez tej homeopatycznej otoczki, efekt placebo moglby byc za maly.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2014, 06:55:48 pm wysłana przez NEXUS6 »

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 05, 2014, 10:39:34 pm »
Ale po co wykładać homeopatię, to znaczy te pseudonauki o "pamięci wody" i ile razy w którą stronę wstrząsać - kiedy efekt placebo powstaje w umyśle pacjenta i nie ma związku ze składem chemicznym podanego preparatu?
Ważny jest skutek, jeśli ktoś wierzy w samouleczenie , to po co mu w tym przeszkadzać ? Może po to są właśnie wierzący-lekarze ? Nie zaprzeczysz, że są udokomentowane żródła samowyleczeń wskutek placebo,samosugestii, wiary itd. Jeśli ktoś nie wierzy w cuda, pisząc prostolinijnie, niech szuka drogi w nauce, metodach doświadczalnych itd. Powinien zostać zachowany wolny wybór, czyż nie ?
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 08, 2014, 05:06:39 pm »
No wlasnie po to, zeby lekarze wiedzieli co jest grane i jak reagowac jak um pacjent mowi ze chce przejsc na terapie homeopatyczna. Mysle ze 5-6 h wykladow by wystarczylo.
Zle sie wyrazilem o stosowaniu homeopatii dla niektorych pacjentow, mialem na mysli placebo. Tylko bez tej homeopatycznej otoczki, efekt placebo moglby byc za maly.
Rozumiem, o co Ci chodzi. Uważam, że zarówno nauka, jak i publiczne pieniądze nie mogą wspierać prywatnego przemysłu, który wyrósł na niesprawdzalnym z punktu naukowego założeniu. Gdyby chodziło o czarodzieja, który faktycznie potrafiłby wykazać, że jego czary leczą ludzi - to oczywiście moje zdanie jest takie, że mniej ważne, jak to działa -ważne, że działa. Jednak homeopatia statystycznie nie działa, nie daje trwałych skutków (aczkolwiek chwilowo poprawia nastrój). Prywatnie proszę bardzo, choć także to nie jest to dla mnie moralnie neutralne.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 08, 2014, 07:38:21 pm »
Popper pisał o wybiegach konwencjonalistycznych, których należy możliwie unikać przy formułowaniu hipotez naukowych. Na wspominanych przeze mnie zajęciach pt. "lek homeopatyczny" nasłuchałem się trochę takich wybiegów, gdy dr prowadzący omawiał "teorię" działania leków homeopatycznych. Nie wolno dotknąć, przed podaniem, roztworu czy granulek paluchem; nie wolno trzymać w szafce z czymś wydzielającym intensywny zapach; trzeba brać z pozytywnym nastawieniem i wiarą w skuteczność. Słowem, jak intuicyjnie odróżniamy coś możliwie wiarygodnego od bujdy na resorach, tak z tym ostatnim mamy do czynienia, gdy mowa o homeopatii.

Oczywiście jakaś poważniejsza metodologia na tych zajęciach została przemilczana. Być może pan prowadzący wspomniał o jakimś badaniu czegoś, które potwierdziło skuteczność większą niż placebo (pamiętam te rzeczy przez gęstą mgłę), ale tak jak jeden skuteczny mag-uzdrowiciel nie robi magiopatii, tak i tu znikąd to gadanie pt. "podobne leczy podobne".

Swoją drogą nie rozumiem teraz tego, że przez pięć lat farmacji żadnej metodologii nauk nie miałem (statystykę, owszem). Być może faktycznie anything goes i na Wydziale Farmacji ŚUM po prostu robią badania tak, jak się robić nauczyli, bez metodologicznej refleksji. Dziwi mnie jednak ten brak, kiedy teraz, na bzdurnych licencjackich z doradztwa filozoficznego, metodologię badań mam. Tutaj większość studentów jej nie wykorzysta, na takiej farmacji większość mogłaby, bo prace magisterskie tam to zwykle badania laboratoryjne, próby, pomiary itd.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2014, 07:49:37 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ciemnogród
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 08, 2014, 08:48:52 pm »
Jeszcze a'popos (z kategorii "zwalczanie magii czarnej - zieloną", ale o tym, że - zdaniem homeopatów - herbata robi się słodsza od mieszania i inne źródła donoszą*):
http://www.katolik.pl/homeopatia---okultyzm--sugestia-czy-medycyna-,721,416,cz.html

* http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2014/04/economist-explains

I gdzieś się tu jeszcze nasuwa owo słynne zdanie rydzykowe: "Trzeba pić zioła, bo to nie chemia. Ale jak się je pije na przykład o północy, stojąc na jednej nodze, to już wtedy zaczyna się okultyzm i diabeł." 8).

ps. Zmieniając ton - analiza z "Lancetu", którą chyba wszyscy znamy?
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2805%2967177-2/abstract
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki