Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 77006 razy)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #165 dnia: Sierpnia 18, 2010, 08:10:08 pm »
Jeśli przedstawicielka płci żeńskiej para sie biologia i genetyką to jak mozemy ją nazwać?
Biolożka i genetyczka?  :D

Konkretny przykład dotyczy Rosalind Elsie Franklin :)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpnia 19, 2010, 01:50:51 pm »
Jeśli przedstawicielka płci żeńskiej para sie biologia i genetyką to jak mozemy ją nazwać?
Biolożka i genetyczka?  :D

Konkretny przykład dotyczy Rosalind Elsie Franklin :)

Dokładnie tak.

Czasem przyjmowana jest forma "biolog" dla kobiety (jak pani prezes, pani dyrektor, doktor itp), ale obecnie raczej preferuje się formy pozwalające określić płeć osoby

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #167 dnia: Sierpnia 19, 2010, 04:45:43 pm »
Tak nieco OT niedawno czytając dość dużo o Grunwaldzie dowiedziałem się, że Jadwiga Andegaweńska (późniejsza żona Jagiełły) była królem Polski (a nie królową) zanim weszła z nim w związek małżeński. I że w ogóle określenie "królowa" w stosunku do kobiet będących głowami państwa (np. W. Brytania, Dania) jest niewłaściwe a wręcz obraźliwe, bo królowa to (tylko) żona swego męża króla.

W związku z tym powstaje pytanie, jak tytułować męża swej żony, która jest królem. Królowy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #168 dnia: Sierpnia 19, 2010, 07:23:31 pm »
Kontynuując otop
Jadwiga zanim została królem Polski i żoną Jogajły, była już formalną żoną Wilhelma Habsburga (ona 4, on 8 lat). Żeby formalność stała się pełna, potrzebna była jeszcze konsumpcja :). Jak Wiluś dowiedział się, że Jadzię chcą wydać za starego dzikusa, przybył do Krakowa. Niestety rajcy zamknęli króla-ową w wieży, na kłódki. Jadziunia, w/g niektórych kronikarzy (bodaj Długosza) próbowała rąbać drzwi, spuszczać po linie, by zejść się z ukochanym.
Jak się skończyło?
Tu źródła podają sprzeczne dane. Od dopełnienia ślubu z Habsburgiem, po ślub z Jogajłą (możne były oba, więc sprzeczność znika). Jego zresztą też ukoronowano na króla. Z tego wynika, że mieliśmy wtedy duarchię.
Jeden z historyków, opisaną awanturą ze ślubem, próbuje tłumaczyć późniejszą pobożność Jadwigi. Była bigamistką.
Względem zaś tytulatury, podobny problem wyniknie, gdy prezydentem zostanie kobieta. Jak zatytułować męża?
 Pierwszy walet?
Hej wy z Warszawy!!!
Jak wołają na męża Tańczącej Latorośli?
Do Lili
A bio-tyczka i gene-loszka, byłoby źle? ;)

I jeszcze łapropos Jadwigi. Kiedyś, celem zabicia nudy, policzyłem naprocentowo jej narodowość. Tak po amatorsku, od pradziadkobabciów.
Wynik:
Polka - 50% (dwie polskie babcie ,Qjawianki zresztą)
Bośniaczka - 25%
Francuzka - 12,5 %
Austriaczka - 12,5%

A spryciula z Węgier przyjechała :)
Tylko nie wiem, czy dobra metodą liczyłem.

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2010, 09:56:29 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #169 dnia: Sierpnia 19, 2010, 09:13:40 pm »
To się nazywa rzeczowa i fachowa odpowiedź :)

Kochani kolejne z serii krótkich pytań. Któryś już raz z rzędu w pracy powołuje się na osobę Jerzego Jarzębskiego i mam pytanie związane z nazewnictwem. Czy można nazywać go <oczywiście kwestia gustu i własnej oceny> najsłynniejszym polskim lemologiem/  lemonologiem/ lemiastą/ lemianem? (jak tak sie rozpędze to może wyjść z tego nawet Leśmian ;)).

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #170 dnia: Sierpnia 19, 2010, 09:35:20 pm »
Cytuj
lemonologiem

Co Ty masz z tymi cytrynologami?

Lem -> Lem-o-logia -> Lem-o-log -> Jarzębski jest najsłynniejszym polskim lemologiem.  ;)

Obrona, mam rozumieć, we wrześniu? Powodzenia życzę. ;) Ja, dla odmiany, po obronie dopiero wezmę się solidnie za Lema twórczość, bo teraz ni czasu, a jeszcze mniej głowy mam do tego. Myślę, że i mnie więcej na forum będzie wtedy. :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2010, 09:40:31 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #171 dnia: Sierpnia 23, 2010, 03:53:55 pm »
Omg teraz widzę że popadłam w owocologię hahahah  :D

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #172 dnia: Sierpnia 23, 2010, 05:47:34 pm »
Kochani ja z kolejnym pytaniem. Jak wiadomo Lem "nie wierzył w cuda" i w jego książkach bynajmniej ani razu nie natknęłam się na wypowiedź, w której wspomniałby, że przyszłe stulecia przyniosą sukces w eliminacji zachorowań na nowotwory. Niemniej trudno nie zgodzić się z tezami Theodora Boveri'ego na temat źródeł powstawania tych chorób. To co można niejako potraktować jako sukces w profilaktyce nowotworowej to przede wszystkim pewien poziom wiedzy na temat przyczyn wywołujących nowotwory (są to niejako najogólniej przyczyny fizyczne:promieniowanie np. rentgenowskie, uszkodzenia mechaniczne, chemiczne np azbest, czy wirusowe np wirus brodawczaka). Trudno, pomimo, że to informacje powszechnie znane przytaczać je jako własne wnioski. Stad moje pytanie. Czy z wszystkich Wam znanych czasopism naukowych/ popularnonaukowych któreś można uznać za (pojęcie względne) najbardziej wiarygodne? Lem czesto powołuje sie na Science czy Der Spiegel lecz niestety nie mam dostępu do tych pism. Może coś polskiego jest równie warte uwagi? Konkretnie potrzebuje na piśmie dowodów ze Boveri miał racje ;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #173 dnia: Sierpnia 23, 2010, 06:17:39 pm »
Ojojoj, materyi widzę pomięszanie. "Science" to jest jeden z najelitarniejszych periodyków naukowych, podczas gdy "Der Spiegel" to coś jak nasze "Polityka" czy "Wprost". Czyli i zakres inny, i kaliber.

Natomiast co do polskich odpowiedników... Rozumiem, że bardziej by Ci pasowało polskie "Science", ale tak elitarnego pisma to my nie mamy. Z popularnonaukowych proponuję poszukać w "Świecie Nauki" (jest to, o czym n razy trąbilem, polska edycja - niezgorszego - "Scientific American"), jeśli zaś wolisz czasopismo stricte naukowe, to przekop się przez roczniki "Przeglądu Lekarskiego".

(I nie karm nas już lemonami ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #174 dnia: Sierpnia 23, 2010, 06:24:16 pm »
Lili, Ty nieuchronnie wchodzisz na taki poziom specyficzności, że masz gwarantowane rozejście się z prawdą :) . Wg mnie piszesz za szczegółowo. Nie wiem, co konkretnie masz na myśli apropos Bovierego (chromosomy?) ale środek ciężkości niejako przesunął się (tylko pamiętaj, że piszę to jako laik). Przyczyn nowotworów jest wiele (np. ostatnio mówi się, że przyczyną może być to, że każdy człowiek jest chimerą, gdyż poprzez łożysko przedostały się doń komórki somatyczne matki, i one wciąż trwają i jak się sądzi mogą być zarzewiem problemów) ale w tej chwili cała para idzie w zrozumienie, co takiego się dzieje z komórką, że przekształca się w nowotworową. Wciąż nie jest zrozumiały ten proces jako całość.

Co do czasopism, to z Nature jak i z Science w ograniczonym zakresie możesz korzystać - część art. jest darmowa, natomiast dostępne są abstrakty wszystkich (a to w zasadzie Ci wystarczy). Poza tym poproś kolegów z wydziałów biol. czy fiz. oni zwykle mają poprzez prowadzących dostęp do wszystkiego (tzn. uczelnia ma zaprenumerowane). Ewentualnie możesz, wiedząc o jaki art. Ci chodzi napisać na grupę pl.sci.biologia - nie spotkałem się z odmową ściągnięcia interesującego kogoś artykułu. W ogóle warto Twoje pytanie zadać na tej grupie - ostrzegam, że ponieważ jest to miejsce anonimowe jest tam wielu oszołomów a najwięcej kreacjonistów - ale jest też tam kilku doskonałych fachowców, w szczególności właśnie od nowotworów.

Z polskich czasopism spokojnie możesz polegać na Świecie Nauki - także można poszukać art. w sieci - a poza tym to jest tłumaczenie z Scientific American, który również ma bogata stronę na której są wszystkie tam opublikowane artykuły - choć oczywiście w pełnej wersji tylko część - ale podobnie jak w Nature co najmniej przeczytasz abstrakt, albo wersję skróconą. Wiedza i Życie jest znacznie bardziej popularna - ale też nie kłamie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #175 dnia: Września 27, 2011, 09:25:18 pm »
Witam po dłuuuuuuugiej przerwie. Kochani, wreszcie moje pisanie pracy magisterskiej dobiegło końca :). "Zmieściłam się" w 113 stronach i nie ukrywam, że Wasza w tym zasługa, że udało mi się dobrnąć do końca. Na finishu mam tylko jeden malutki problem
z przypisem do artykułu Lema "W związku z zagadnieniem obcych cywilizacji" opublikowanym w zbiorze "Problemy CETI".
Czy ktoś na forum zna na tyle dobrze  rosyjski aby mógłby mi te dwa tytuły ("W związku z zagadnieniem obcych cywilizacji" oraz "Problemy CETI" )przetłumaczyć na ten język, ale z uwzględnieniem polskich znaków? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Kamila

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #176 dnia: Września 28, 2011, 12:06:44 am »
Lili - najlepiej na forum rosyjski zna lemolog - to jego ojczysty język. Bywa tutaj niezbyt często. Spróbuj PM - być może ten art. był tłumaczony na rosyjski. Lemolog na pewno wie:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #177 dnia: Września 28, 2011, 09:22:58 am »
Link do tego artykułu otrzymałam właśnie od Lemologa: http://alt-future.narod.ru/Lem/lem_ceti.html
Tak się niestety składa, że potrzebuje w przypisie tytuł artykułu oraz tej pracy w oryginale, ale nie cyrylicą :) <czyli polskie literki>
Niestety nie miałam nigdy styczności z rosyjskim a wstyd ;)

Mam nadzieję, że coś uda mi się wymyślić.

Dziękuję

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #178 dnia: Września 28, 2011, 08:47:16 pm »
Chodzi o to, że lemolog lepiej to przetłumaczy na polski, niż ktokolwiek z nas. A poza tym - chodzi o przetłumaczenie tytułu, czy napisanie go w rosyjskim brzmieniu polskimi literami? Czy w ogóle o przetłumaczenie "tytułu" czyli całego artykułu?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #179 dnia: Września 28, 2011, 09:01:18 pm »
Chodzi mi wyłącznie o przełożenie tych słów: По поводу проблемы внеземных цивилизаций, "Проблема CETI"
na polski alfabet (tab by pozostały w jezyku rosyjskim, ale zapis nie był w cyrylicy). :) Nie wiem, czy to jest jasne :)