Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681051 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #900 dnia: Sierpnia 06, 2012, 02:16:09 am »
Macie wizualizację:
Shatner Hosts Curiosity's "Grand Entrance" to Mars
Kawałek lądowania jest na ogniu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #901 dnia: Sierpnia 06, 2012, 12:44:15 pm »
Gdzie strzelające szampany, confetti i te inksze inkszości?;)

This is the first image taken by NASA's Curiosity rover, which landed on Mars the evening of Aug. 5 PDT (morning of Aug. 6 EDT). It was taken through a "fisheye" wide-angle lens on one of the rover's rear left Hazard-Avoidance cameras at one-quarter of full resolution. The camera is the left eye of a stereo pair positioned at the back left, or port, side of the rover.


This is one of the first images taken by NASA's Curiosity rover, which landed on Mars the evening of Aug. 5 PDT (morning of Aug. 6 EDT). It was taken through a "fisheye" wide-angle lens on one of the rover's front Hazard-Avoidance cameras at one-quarter of full resolution. The camera is the right eye of a stereo pair positioned at the middle of the rover's front side.


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #902 dnia: Sierpnia 06, 2012, 01:12:19 pm »
Szampany (bardzo dobre Igristoje) już były. Przy Łunochodzie. I tak jest ze wszystkim. Pamiętam doskonale, jak miałem dziewięć lat i na Skarpie Moktowskiej wraz z dziesiątkami innych ciekawskich wypatrywaliśmy przelotu pierwszego sputnika. Teraz czasami zakładam się z Kasią o małą wedlowską, kto w rozgwiedżoną mazurską noc pierwszy dostrzeże coś, co się rusza wśród gwiazd, i zwykle wypatrujemy niecałą minutę. Tak jest ze wszystkim, Pani Olu, nawet z pocałunkami: pierwszy wstrząsa, setny porusza, tysięczny powszednieje (mam na myśli tę samą damę, rzecz jasna).
Ale nazwa tego marsjańskiego spryciuli podoba mi się szczególnie, bo należy do mojej trzyrzeczownikowej dewizy życiowej :-)
VOSM - znudzony kukumberowy zrzęda/malkontent
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #903 dnia: Sierpnia 06, 2012, 02:34:14 pm »
Żesz...to proszę otworzyc P.U. 4.4%...prosto z lodówki i Małą Wedlowską - darowanej w sreberko się nie zagląda;) Nawet lepiej.
Niby życioprawda...sama...ale zaś nad temi Mazurami nie latają co minutę rakiety z łazikami...ani nawet bez...
Na skali jesteśmy gdzieś między pierwszym a setnym - łazikiem. Bez wstrząsów, ale zamieszanie, że się udało - jest;) Poza tym - za każdem razem jest...inny - ten łazik.
To może nie jest tak źle?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #904 dnia: Sierpnia 06, 2012, 10:36:07 pm »
Strasznie kiepskie foty robi ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #905 dnia: Sierpnia 06, 2012, 11:09:42 pm »
Gdzie strzelające szampany, confetti i te inksze inkszości?;)

Gdyby z RTG wygramolił się (tak jak obiecywał) Maziek i wbił flagę, to pewnie romantycy szaleliby do (jutra) rana  :)

Uprawianie nauki - nawet na Marsie - jest jakieś takie ... mało romantyczne  ::)

Rzeczywiście - też zauważyłam, że nie ma zdjęć Curiosity z różą...w mniemanych zębach...jak tańczy w marsjańskim pyle...ale dopiero w kolejnych tygodniach mają pojawić się kolorowe, ciekawsze zdjęcia...so...wszystko przed nami;)
A niepoprawni romantycy mogą sobie poczytać o kolejnych - planowanych misjach...być może z maźkiem na pokładzie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #906 dnia: Sierpnia 07, 2012, 02:10:34 am »
Na skali jesteśmy gdzieś między pierwszym a setnym - łazikiem. Bez wstrząsów, ale zamieszanie, że się udało - jest;) Poza tym - za każdem razem jest...inny - ten łazik.

Konkretnie to trzeci marsjański jest (czwarty licząc z Sojournerem). Największy, nawet od kół strony:


Strasznie kiepskie foty robi ;) ...

Ale na obrazkach niezgorzej sam wygląda:


Zresztą on nie fotograf, on geolog ;):


ps. strona misji:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2012, 03:38:54 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #907 dnia: Sierpnia 07, 2012, 07:45:30 am »
Konkretnie to trzeci marsjański jest (czwarty licząc z Sojournerem).
A wcale, że nie. Radzieckie misje Mars-2 i Mars-3 miały łaziki Prop-M, sonda M-3 wylądowała (pierwsze miękkie lądowanie na Marsie ever, 1971), choć niestety po kilkunastu sekundach stracono z nią łączność na zawsze. Tym niemniej Prop-M gdzieś tam jest w swoim "garażu" i czeka...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #908 dnia: Sierpnia 09, 2012, 12:50:46 am »
Strasznie kiepskie foty robi ;) ...

A gdy ja na to narzekałem, byłeś niewzruszony:)
fajnie, że im się udało.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #909 dnia: Sierpnia 10, 2012, 11:55:31 am »
Oki...trochę się chłop już pozbierał...róży ni ma, ale nogę pokazuje:

Self portrait:


This is the first 360-degree panorama in color of the Gale Crater landing site taken by NASA's Curiosity rover:


Zdaje się, że kręcą to na Saharze;)
This is a portion of the first color 360-degree panorama from NASA's Curiosity rover, made up of thumbnails, which are small copies of higher-resolution images:


Radzi sobie dobrze - w przeciwieństwie do Morfeusza, który dzisiaj - mało spektakularnie - spłonął.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wielki-upadek-morfeusza,270227.html
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #910 dnia: Sierpnia 10, 2012, 12:52:37 pm »
Tym niemniej Prop-M gdzieś tam jest w swoim "garażu" i czeka...

Ale widać, że z Łunochodem ten Prop niespokrewniony. Mikry jakiś i kółek nie widać. Prawdziwy łazik musi być Łunochoda potomek :P.

Oki...trochę się chłop już pozbierał...

Chłopaki narzekali, to się przestraszył... ;)

Zdaje się, że kręcą to na Saharze;)

Faktycznie uderzające jest to podobieństwo do ziemskich pejzaży, o ktorym pisali. Trzeba się będzie przeprosić z Vulcanem i Tatooine, że o przytomniejszych wizjach nie wspomnę:

"W regularności piaszczystych fal był osobliwy spokój. Ich dna pełne były błękitnego cienia, szczyty różowiały zmierzchem i ten ciepły, delikatny róż przypominał mu kolory w książce z obrazkami dla dzieci. Taki był nieprawdziwie łagodny. Powoli przenosił wzrok z wydmy na wydmę, odnajdując coraz to inne odcienie brzoskwiniowego pałania, im dalsze, tym bardziej rude, poszatkowane sierpami czarnych cieni, aż tam, gdzie zlewając się w jedną żółtą szarość, okalały groźnie sterczące płyty nagich skał wulkanicznych."
Лем, "The Invincible"

Teraz by do kompletu brakowało, by coś żywego odkrył, byle mniej zabjczego niż w "Andromedzie..." Crichtona, ale i mniej skonnego do wymierania z winy naszych mikrobów niż w "Niedoszłym raju" Clarke'a.

w przeciwieństwie do Morfeusza, który dzisiaj - mało spektakularnie - spłonął

Kara za to, że robił za Murzyna w "Matrixie" ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #911 dnia: Sierpnia 10, 2012, 05:17:59 pm »
Możliwe, że fotografie są jeszcze nieskalibrowane do atmosfery Marsa i kolory są nieprawdziwe nieco.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #912 dnia: Sierpnia 10, 2012, 08:26:56 pm »
Możliwe, że fotografie są jeszcze nieskalibrowane do atmosfery Marsa i kolory są nieprawdziwe nieco.

On się tam chyba dopiero instaluje i urządza:)

P.S. Maziek Ty tam uważaj - samochody, burze...trzeba było zostać w domu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #913 dnia: Sierpnia 23, 2012, 11:45:13 pm »
A, że ten marsjański ciekawski z lasera strzelał i, że ma problemy z wiatrami... wróć... z wiatromierzem, to wiecie?
http://www.wired.com/wiredscience/2012/08/mars-curiosity-rover-fires-first-laser/
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19338870
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #914 dnia: Sierpnia 24, 2012, 09:12:31 am »
Mają nerwy ze stali, ja bym sobie od razu pojeździł i postrzelał gdzie popadnie a oni prawie 3 tygodnie czekali ;) ...

Na zdjęciu widać, gdzie skycrane ział ogniem z czterech silników...
W Twoich ścisłych ustach brzmi to romantyczniej i goręcej niż wersy z "Cierpień młodego Wertera"  ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).