Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 245872 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #405 dnia: Stycznia 04, 2009, 04:20:20 pm »
Boję się pytać za co go też chwyciło ;D

A tymczasem Oscar Wilde:

"Być wielkim to być źle rozumianym."

;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #406 dnia: Lutego 17, 2009, 12:43:43 am »
"Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu".

Karol Marks, 1867 rok.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #407 dnia: Lutego 17, 2009, 02:14:08 am »
— Oto książka telefoniczna, panie Chip — powiedział Jon Ud po krótkotrwałych poszukiwaniach. Wręczył Joemu ciężką prostopadłościenną skrzynkę, wyposażoną w urządzenie wybierające i klawiaturę z literami. Joe wystukał na niej: “Szwajc", potem “Zur", wreszcie “Mor Uko Współ".

Philip K. Dick "Ubik", rok 1969

Teraz takie "książki telefoniczne" z wyszukiwarką mamy w każdej komórce... ::)




ps. dzi, genialne  ;D ;D ;D
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #408 dnia: Lutego 24, 2009, 02:09:33 am »
"Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu".

Karol Marks, 1867 rok.
Powyższy cytat jest niestety nieprawdziwy. Dałem się nabrać...

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #409 dnia: Lutego 24, 2009, 11:15:35 am »
Dałem się nabrać...
To ja też  ;D .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #410 dnia: Marca 01, 2009, 11:50:53 pm »
I ja takoż.

Zatem trzy adekwatne cytaciki:

"Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą."
Joseph Goebbels

"Kłamca ma zaletę – wyobraźnię."
Tadeusz Szyfer


"Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest."
Stanisław Jerzy Lec


"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #411 dnia: Kwietnia 19, 2009, 08:05:44 pm »
O kocie. Cytat z książki poleconej przez pewnego Lorda.

"W salonie...salon był kwadratowy...zaraz - babcia zamyśla się i marszczy czoło - tak, kwadratowy. I na środku leżał wielki kwadratowy dywan. I w jednym z narożników siedział kot. Bo u państwa Kościeńskich był kot i pies. Pies był basset; brzydki, spasiony i cuchnący. Od początku obiadu oglądał się nerwowo, dreptał w tę i nazad po pokoju, zerkał na kota, znowu dreptał. Wszyscy się witali, siadali do stołu, wymieniali plotki i ploteczki. A pies dreptał i zerkał i dreptał. Za to kot...kot spokojnie. Godnie. Siedział u szczytu dywanu, na samym rożku, wyprostowany jak mała, egipska bogini (...). Kot siedział i tylko od czasu do czasu ruszał nieznacznie głową. W końcu pies nie wytrzymywał i zaczynał żebrać. Jak on się paskudnie łasił, jak mu ślina ciekła z kącików pyska...I wtedy kot ruszał się ze swojego narożnika, miękko stawiając łapki podchodził do psa, dawał mu po mordzie i wracał na swoje miejsce. Do końca obiadu siedział wyprostowany, a pies ze zwieszonym łbem dreptał po salonie, nie śmiąc podejść jeszcze raz do stołu."

Jacek Dehnel "Lala"

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #412 dnia: Kwietnia 20, 2009, 01:35:53 am »
coś w tym jest  ;) chociaż ja mam też inne doświadczenia - parę dni temu nakręciłam filmik przedstawiający inną stronę psio-kocich relacji.
(Miejsce akcji - piwnica mojego domu rodzinnego)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #413 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:50:45 am »
Gertuo boskie :) .

Obserwuję u siebie (tzn. u mojej suni i kotów  ;D ) podobne fazy, ale nie trwają tak długo i nie są tak urocze :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #414 dnia: Kwietnia 20, 2009, 12:01:33 pm »
quertuo - zupelna rewelacja! Poniewaz w moim domu od dlugiego czasu sa dwa koty i jeden pies widzialem wiele (wlacznie z tym, jak jedna z kotek jadla z psem z jednej miski lub slodka bezradnosc popiskujacego psa, gdy koszyk byl zajety przez kota), ale z takimi pieszczotami jeszcze sie nie spotkalem. Kot musi byc bardzo niedomiziany :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #415 dnia: Kwietnia 20, 2009, 01:50:49 pm »
lilijna, że Dehnel pisze bardzo ładnie - wiedziałem od pewnego czasu, ale ty mi dopiero zwróciłaś uwagę na pewną lemowskość jego frazy. (Nie umiem rozwinąć tego tematu, ale tak to odebrałem.)

Natomiast co do realcji pies-kot. Podobnie jak Przedmówcy posiadam jedne i drugie. Koty w zupełności sterroryzowały psy (mnie zresztą też, jeszcze nie w zupełności, ale ku temu idzie ;)), w związku z tym i scenki jak z Dehnela i jak z filmiku qertuo trafiają się średnio raz dziennie.

A gdybym znów opisał skomplikowane koligacje mojego kociego klanu, to wszelkie "Dynastie" i "Mody na sukces" wysiadają ;D.

ps. zastanawiacie się pewnie czasem, czemu robię aż tyle literówek? cóż, z kotami włążącymi na klawiaturę i tak robię co mogę..
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2009, 02:57:49 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #416 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:20:34 pm »
hmm, myślałam, że moje stwory mają jakieś dziwne upodobania, a to widzę, u wszystkich tak działa  ;) heh, frajda z tymi zwierzakami  :D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #417 dnia: Kwietnia 20, 2009, 10:43:09 pm »
No to wracając to właściwego tematu, czyli cytatologii ;), coś o w/w stworach.

Na początek suche stwierdzenie faktu ;):

"Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie." - Winston Churchill

A po nim ambitne wyzwanie dla geninżynierów ;D:

"Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby na tym człowiek, a stracił kot."
- Mark Twain
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #418 dnia: Kwietnia 30, 2009, 05:09:49 pm »
Tak a propos golemowo - ludzkich przejsc...z czytanego przeze mnie wlasnie Wieku Zelaza J.M.Coetzee:

Cytuj
Wydaje mi sie, ze w ostatniej chwili oprocz wlasnej woli odgrywa role jeszcze cos innego, jakis obcy czynnik, impuls, ktory  przepycha czlowieka przez granice.Musisz stac sie kims innym, niz jestes.Ale kim?Kim jest ten, kto czeka na mnie, zebym wstapila w te smuge cienia?Gdzie mam go szukac?

W kwestii przeklaman roznych zdarzen lubie M.Twaina z Zycia na Missisipi:

Cytuj
Fakty trzeba zawsze ubierac w trykoty, nigdy w bufiaste kostiumy.

W.Allen zapamietalam... wiec moze byc nie dokladnie:

Ostatni raz bylem w kobiecie kiedy zwiedzalem Statue Wolnosci.

Tajemnicy morderstwa na Manhattanie?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2009, 05:18:32 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #419 dnia: Maja 04, 2009, 01:50:59 pm »
W innym miejscu Medelejne napisala ze przeczytala "Gringo wsrod dzikich plemion" Cejrowskiego.Ja wlasnie czytam.I fragmencik z rozmowy z Indianami:

Cytuj
- Slyszelismy ze biali jedza ludzi.
- Bzdura jakas.Kto tak mowi?
- Najstarsi. Pamietaja jeszcze czasy, kiedy po naszej puszczy krecili sie biali.To byli szamani zlych duchow.Odprawiali obrzedy, skladali ofiary...I zapraszali nas zeby sie przylaczyc.Chcieli, zebysmy razem z nimi jedli cialo jakiegos czlowieka i popijali jego krwia.Na szyjach mieli zawieszone zelazne trupy, takie same jak ten - wskazal palcem srebrny krzyzyk na mojej szyi.- Wiecej nie wiemy, bo to bylo bardzo dawno temu.
- I co sie z nimi stalo?
- Zostali przepedzenie.U nas nie wolno jesc ludzi, gringo.Ani pic krwi - mowiac te slowa popatrzyl na mnie znaczaco.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)