Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1131438 razy)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1935 dnia: Sierpnia 06, 2011, 01:49:55 pm »
Cytuj
"Planeta Lem" to historia, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza
Hmm. Trochę dziwnie - tak jakby nie było historii rzeczywiście przez Lema napisanych a wartych wystawienia.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1936 dnia: Sierpnia 08, 2011, 12:47:40 pm »
- Robots (animacja z Blue Sky Studios), klimaty Cyberiady i Bajek Robotow
- Obcy 1,2 ,  Moon, klimat Pirxa i mrocznych Tichow (Skrzynie Corcorana, itp)

Ha, mamy identyczne skojarzenia (w wypadku "Robots" miałem cały czas wrażenie, że jedyne czego brakuje temu filmowi to przyzwoity lemowski scenariusz ;D).

Edit: natomiast co od Tichych, to owszem, Tichy w wydaniu "Dziennikowym.." jest mało filmowy (co wiadomy serial tylko potwierdził), ale tak se pomyślałem, że można by było tego wtorkowego ze środowym nakręcić w konwencji moonopodobnej, ale bardziej psychodelicznej (zabawy obrazem w stylu Lyncha, "PI" ale i sceny wormholowej z pierwszego filmowego "Star Treka") i komediowej (coś a'la parodia "Gwiezdnych wojen" nakręcona przez Saramonowicza i Koneckiego, która trafiła potem do "Pół serio") zrazem.
"Podróż siódma" jako kino komediowo-eksperymentalne? Czemu nie.

ps. a'propos "Moon":
http://www.film.org.pl/prace/moon.html
http://johnkennethmuir.wordpress.com/2010/01/18/cult-movie-review-moon-2009/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2011, 05:24:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1937 dnia: Sierpnia 08, 2011, 09:15:52 pm »
Edit: natomiast co od Tichych, to owszem, Tichy w wydaniu "Dziennikowym.." jest mało filmowy (co wiadomy serial tylko potwierdził), ale tak se pomyślałem, że można by było tego wtorkowego ze środowym nakręcić w konwencji moonopodobnej, ale bardziej psychodelicznej (zabawy obrazem w stylu Lyncha, "PI" ale i sceny wormholowej z pierwszego filmowego "Star Treka") i komediowej (coś a'la parodia "Gwiezdnych wojen" nakręcona przez Saramonowicza i Koneckiego, która trafiła potem do "Pół serio") zrazem.
"Podróż siódma" jako kino komediowo-eksperymentalne? Czemu nie.

Co do wiadomego serialu, to już kiedyś wyrażałem inną opinię, więc teraz tylko to zasygnalizuję  8) Mógłbym się za to zgodzić, że Tichy w swoich podróżach bardziej filmowy nie jest.

Za to podobnie jak NEXUS6 chętnie zobaczyłbym ekranizację Ze wspomnień Ijona Tichego, na przykład coś w stylu Teatru Telewizji.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1938 dnia: Sierpnia 08, 2011, 09:42:56 pm »
Za to podobnie jak NEXUS6 chętnie zobaczyłbym ekranizację Ze wspomnień Ijona Tichego, na przykład coś w stylu Teatru Telewizji.

No to Was ucieszę. Powstał bowiem "Przypadek Ijona Tichego", w reż. Lecha Raczaka (ekranizacja historii o skrzyniach Corcorana, dla Teatru Telewizji, całkiem przyzwoita) oraz - bardziej znany - "Profesor Zazul" Marka Nowickiego i Jerzego Stawickiego.

(Dwaj ostatni panowie nakręcili też zresztą "Przyjaciela", a Waldemar Krzystek - również dla T.T. - "Śledztwo".)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1939 dnia: Sierpnia 22, 2011, 12:27:44 pm »
http://poznan.naszemiasto.pl/imprezy/278405,muzyka-i-teatr-na-dziedzincach-zamkowych-spektakl-biura,id,t.html
Pojutrze (środa, 24 sierpień) w Poznaniu odbędzie się spektakl "Planeta Lem", o którym w tym wątku była już wcześniej mowa. Wybieram się tam, więc później dam znać jak było :)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1940 dnia: Sierpnia 25, 2011, 12:40:41 am »
Spektakl bardzo mi się podobał :D. Efekty były dobrze zrobione, aktorzy zagrali świetnie (szczególnie roboty, bo to rola na szczudłach). Fabuła była oparta głównie na pomyśle chemokracji z Kongresu futurologicznego, ale sposób jej społecznej implementacji był odmienny, a to pozwoliło na pokazanie jeszcze innych LEMotywów :). Obawiałem się co wyjdzie z "impresji teatru w oparciu o utwory pisarza", ale ostatecznie oceniam to pozytywnie.

Szczególnie podobała mi się następująca scena. Muzyka, roboty eleganckie (na dodatkowo dłuższych szczudłach, w powiedzmy strojach wieczorowych) tańczą do niej wytwornie, podczas gdy zdegenerowani ludzie robią tylko chaotyczne ruchy i dziwaczne wygibasy. Oczywiście opis brzmi słabo, ale taka siła spektaklu względem słowa, że ta akurat scena robi wrażenie całościowe (dźwięk, obraz). Poza tym, tak sobie myślę, Lem powtarzał, że podobnie jak automaty zastępują naszą pracę fizyczną, tak zaczną też zastępować umysłową. Kojarzyłem to zawsze z typowo obliczeniowo-logicznymi zadaniami, a taniec nie przyszedł mi do głowy :).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1941 dnia: Sierpnia 25, 2011, 09:05:06 am »
Hej, Czarna Łapa losu sięga...



P.S. tzoku, ale w sumie wyszło, że to ludzie zastępują roboty, tak ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1942 dnia: Sierpnia 25, 2011, 02:48:05 pm »
Wyszło na to, że ludzie zdobyli się na bunt i odzyskali wolność, po to tylko by dobrowolnie sięgnąć po chemicznie indukowany (i tym samym łatwy) dobrobyt ;)

PS: Profesor Tarantoga był baaardzo podobny do Lema. Zastanawiałem się czy to może jakaś ukryta sugestia, że można tę postać utożsamiać z Lemem, ale skłaniam się raczej ku temu, że to po prostu taki ukłon w stronę Mistrza.

EDIT: A w załączniku spektaklowy profesor Tarantoga :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2011, 12:14:48 am wysłana przez tzok »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1943 dnia: Września 08, 2011, 02:02:32 pm »
Jednak mamy przyszłość... Nasza przyszłość jest w kinie!
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1944 dnia: Września 08, 2011, 04:35:22 pm »
Ale trzeba powiedzieć, że koniec optymistyczny: w roku 3001988 zostaje chłopak z gitarą i na to wszystko brzdąka... ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1945 dnia: Września 09, 2011, 12:57:46 am »
&feature=player_embedded

« Ostatnia zmiana: Września 12, 2011, 02:35:28 pm wysłana przez trx »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1946 dnia: Października 12, 2011, 06:01:45 pm »
Ma sie wabić Dream Chaser:
http://www.sfora.pl/Oto-nastepca-promow-kosmicznych-g36747/
Ciekawe ile wyjdzie z tych zapowiedzi?


A to Jaguar, nie zwierz i nie samochód jednak:
http://www.sfora.pl/Zobacz-najszybsze-komputery-swiata-g36739/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1947 dnia: Października 13, 2011, 01:07:07 pm »
Ma sie wabić Dream Chaser:
http://www.sfora.pl/Oto-nastepca-promow-kosmicznych-g36747/
Ciekawe ile wyjdzie z tych zapowiedzi?


A to Jaguar, nie zwierz i nie samochód jednak:
http://www.sfora.pl/Zobacz-najszybsze-komputery-swiata-g36739/

Jeśli chodzi o prom - zobaczę na orbicie to uwierzę. Nie takie bajeczki i filmiki się widziało już.

A propo superkomputera - superkomputery mnie nie kręcą. Pokażcie mi laptopa z dwu/czterordzeniowym procesorem, gdzie każdy rdzeń wyciąga 4ghz, to spadnę z krzesła z wrażenia. To, wbrew pozorom, znacznie większe wyzwanie inżynierskie niż konstruowanie "dokładanie rdzeni", na czym polega tworzenie takich Jaguarów...
...in fact, na tyle wielkie, że prawdopodobnie nigdy takiego komputera nie zobaczymy - przynajmniej o ile procesor będzie krzemowy.

PS. Zapomniałem dodać - komputery stojące w akwarium z ciekłym azotem się nie liczą.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1948 dnia: Października 13, 2011, 02:40:19 pm »
Jednym słowem: wolisz mózg z uwagi na trzycentymetrowe rozmiary zwany (przez dowcipnisiów) kurzym od potężnej maszyny, zajmującej cztery kondygnacje Instytutu Matematycznego w Leningradzie ;).


Edit: Teraz to już naprawdę błahostka - latająca deskorolka a'la "Powrót do przyszłosci":
http://www.sfora.pl/Zobacz-lewitujaca-deskorolke-Jak-z-Powrotu-do-przyszlosci-g36800/
Gadget mało praktyczny, ale fajny...
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2011, 10:39:06 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1949 dnia: Października 19, 2011, 01:16:33 pm »
&feature=player_embedded
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).