Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Organizacja]  (Przeczytany 471817 razy)

Falcor

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #210 dnia: Lutego 04, 2006, 05:47:50 pm »
Pomysł ogólnie świetny ale w miejscu w którym mieszkam ciężko o tą książkę w bibliotekach (jest tylko kilka egzemplarzy z 1975r. na całe miasto, w dodatku w tych filiach do których nie jestem zapisany). Popytam ojca kumpla, on ma całkiem niezłą lemowską biblioteczkę :)

Terminus

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #211 dnia: Lutego 05, 2006, 03:39:09 am »
Ok skoro wszyscy z entuzjazmem odpowiadacie i jesteście przychylnie ustosunkowani do prowadzenia Akademii, to może zamiast stawiać Was przed faktem dokonanym zrobię tak jak dotychczas: czyli poprosze, żeby każdy zaproponował  jaką książkę chce robić. Nie musi być chronologicznie... może być jakakolwiek - ALE- beletrystyczna.
Z Próżnią jak myślę, poszło średnio między innymi dlatego, że jest nudnawa, a poza tym niejeden (choć szczególnie jeden) z udzielających się tu forumowiczów, który przyjął kandydaturę Próżni z entuzjazmem ponieważ reprezentuje ona nurt quasi-eseistyczny, i tak olał sprawę. Więc jak narazie proponowałbym zrezygnować z taktyki ,,czytajmy eseje żeby było nas więcej'' i po prostu czytajmy to co chcemy, bo i tak będzie nas mało ::)

A zatem, jak już napisałem, proponowany jest Szpital Przemienienia. Choć - podkreslam, i napiszę to jasno, żeby było.
1. Szpital to NIE książka SF. To powieść 'obyczajowa' o czasach II Wojny Światowej.
2. Może lepiej, jeśli już chcemy ratować frekwencję w Akademii, przerobić coś z nurtu znane-fajnie_się_czyta-sławne-przyjemne, np. Solaris albo Niezwyciężonego.
3. Każdy może, jak zwykle coś zaproponować.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2006, 03:41:21 am wysłana przez Terminus »

Rachel

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #212 dnia: Lutego 05, 2006, 10:59:06 am »
A ja myślę, że fajną propozycją jest "Szpital..", bo to zupełnie coś innego w twórczości Lema i może trochę "odpoczniemy" od SF ;)

Mój głos na "Szpital Przemienienia." :)

Deckert

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #213 dnia: Lutego 05, 2006, 11:19:20 am »
Cóż, jeśli chodzi o moje zdanie na temat "Próżni doskonałej" to jest ono doskonale negatywne. Nie przypuszczałem, że tak źle odbiorę tą książkę, a skoro na półce odpoczywało kilka książek, które kusiły mnie już od dawna, nie czułem chęci kontynuacji lektury. Muszę jednak przyznać, że zaciekawił mnie opis "Non Serviam" i z tego względu na pewno to opowiadanie przeczytam i wypowiem się we właściwym wątku.

A samą książkę pewnie kiedyś przeczytam... kiedyś...

Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne to sądziłem, że po niewypale jakim była "Próżnia" wrócimy do wcześniejszego pomysłu czyli do "Obłoku Magellana" (było to związane z chronologicznym omawianiem książek Lema). Tak czy owak dostosuję się do decyzji większości, gdyż poza "Obłokiem" nie mam swojej propozycji.


CU
Deck

Terminus

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #214 dnia: Lutego 05, 2006, 12:46:10 pm »
Ok, no to tutaj rzut okiem na bibliografię (dostępną na www.lem.pl, bibliografia autorstwa L.Kellera).
---


1.1.1.1.      LEM'S FICTION IN POLISH LANGUAGE BOOKS

1946
Czlowiek z Marsa. Powiesc fantastyczna (A Man from Mars. A Fantastic Novel)
An early SF novel written during the WW 2.
1951
Astronauci. Powiesc fantastycznonaukowa (The Astronauts. A Science Fiction Novel)


With Roman Hussarski:
Jacht "Paradise". Sztuka w czterech aktach (Yacht "Paradise". A Four-Act Play)
Warszawa: Spóldzielnia Wydawniczo-Oswiatowa "Czytelnik", 1951


Rzeka ognista (A River of Fire)
Note: A planned ed. of a trilogy Czas nieutracony (Time not Lost) by Ksiazka i Wiedza in Warsaw.
1954
Sezam i inne opowiadania (Sesame and Other Stories)
1955
Czas nieutracony (Time Not Lost)
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1955
Edited by: Katarzyna Krzemuska (1957 ed. by WL).
A non-SF trilogy - partly `socrealistic' and `settling the accounts' (`rozrachunek z przeszloscia').
Plot summary: The trilogy is made of somewhat autobiographical novels describing events taking place in German-occupied Poland during the WW 2 and in the years immediately after the War. It is linked by the main hero - young doctor Stefan Trzyniecki.
Parts:
 Szpital Przemienienia (Hospital of the Transfiguration) finished in Kraków in September 1948,
 Wsród umarlych (Among the Dead) finished in June 1949 and
 Powrót (Return) written in Kraków in 1950.


Oblok Magellana (The Magellan Nebula)
Warszawa: Iskry, 1955

1957
Dzienniki gwiazdowe (Star Diaries)


1959
Eden (Eden)


Inwazja z Aldebarana (Invasion from Aldebaran)
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1959
Sledztwo (The Investigation)
Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1959
1961
Ksiega robotów (The Book of Robots)
Warszawa: Iskry, 1961
Pamietnik znaleziony w wannie (Memoirs Found in a Bathtub)
Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1961

Powrót z gwiazd (Return From the Stars)
Solaris (Solaris)


A-cis

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #215 dnia: Lutego 05, 2006, 09:28:40 pm »
Ja głosuję na "Pokój na Ziemi". Dlatego że:
a) nie czytałem jej,
b) mam ją :)

A poza tym dołączę się do każdej powieści SF (czyli nie do Szpitala) którą będę mógł zdobyć lub będę ją miał

Terminus

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #216 dnia: Lutego 05, 2006, 10:14:00 pm »
Ja mam aktualnie 21 książek Lema, jakbym stosował to jako kryterium to byłyby bigos ::)

Każdy ma co innego. Ale dobrze że zabrałeś głos, czekam jeszcze aż odezwą się inni.

A-cis

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #217 dnia: Lutego 06, 2006, 12:45:50 am »
Cytuj
Ja mam aktualnie 21 książek Lema, jakbym stosował to jako kryterium to byłyby bigos

Ale pewnie wszystkie już przeczytałeś, a ja tej swojej jeszcze nie :)

Terminus

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #218 dnia: Lutego 06, 2006, 02:06:29 am »
Cytuj
Ale pewnie wszystkie już przeczytałeś, a ja tej swojej jeszcze nie :)


No na całe szczęście nie przeczytałem wcale wszystkich! (I to jest piękne, bo jeszcze coś zostało:)).

Jak chodzi o ścisłość, to Pokoju na Ziemii ani nie mam, ani nie czytałem. Jak już jesteśmy przy Ijonie, to Wizji Lokalnej też nie mam (przegrałem właśnie jedną na Allegro) ani nie czytałem. Szpitala nie czytałem (teraz czytam właśnie); z kolei Obłok Magellana mam i czytałem, ale to było już ze dwa lata temu, więc b. chętnie przeczytam znowu, tym bardziej że podobał mi się mimo socrealistycznego charakteru.

Rachel

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #219 dnia: Lutego 06, 2006, 07:42:32 am »
Okej :)

To żeby nie robić zamieszania i nie przeciągać, to może czytajmy ten "Obłok Magellana". Chyba łatwiej go zdobyć i może jednak wszyscy wolą SF.

Ja mogę zacząć od zaraz

;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2006, 07:43:14 am wysłana przez Rachel »

Deckert

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #220 dnia: Lutego 06, 2006, 09:08:28 am »
Dobra. Jestem za "Obłokiem".... widać mnie?  ;)


CU
Deck

Jarutek

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #221 dnia: Lutego 06, 2006, 10:13:30 am »
Cytuj
Okej :)

To żeby nie robić zamieszania i nie przeciągać, to może czytajmy ten "Obłok Magellana". Chyba łatwiej go zdobyć i może jednak wszyscy wolą SF.

Ja mogę zacząć od zaraz

 ;)


A ja uważam, że kobieta ma pierszeństwo wobec czego też głosuje za "obłokiem " :)- oczywiście jeśli mogę, bo jestem tu pierwszy raz, ale za to na pewno nie ostatni
Pozdrawiam wszystkich :-*
Jarutek

dzi

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #222 dnia: Lutego 06, 2006, 10:45:13 am »
Pas


(ale wszystko czytam i widze jak mi Term przygaduje ;) )

Rachel

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #223 dnia: Lutego 06, 2006, 10:51:53 am »
Cytuj
Pas


Niezbyt to oryginalne dzi
;D

Terminus

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #224 dnia: Lutego 06, 2006, 11:41:08 am »
Cytuj
(ale wszystko czytam i widze jak mi Term przygaduje ;) )


To dobrze. Więcej już nie będę, nie chce mi się.