Autor Wątek: Matematyka krolowa nauk ;)  (Przeczytany 149265 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #375 dnia: Listopada 18, 2021, 06:42:35 pm »
(PS. Zauwazyłeś, że wróciłem do awatara który miałem w okolicach 2004 roku? Odnaleziony gdzieś w backupie...)
Zauważyłem, że masz inny, a starego to chyba miałem małe szanse sobie utrwalić, bo jak przez mgłę pamiętam, że jak tylko zapisałem się na forum to były posty, że robisz osobom avatary, więc pewnie właśnie wówczas i własny zmieniłeś.
Cytuj
Słowem, jak kto pokaże panu Kowalskiemu na ulicy zapis "16/9" to powie on "liczba".
Ta, liczba, na pewno. Liczba to każdy głupi wie, że to jest cyfra jakaś, np. cyfra 99 to jest liczba. Cyfra -99 trudniejsza, ale z pewnym wysiłkiem umysłowym do ogarnięcia przez co bystrzejszych. A 16/9? Panie, to jest format obrazu w telewizorze, to nawet dziecko wie. Ja nie jestem taki głupi!


PS przeczytałem dziś kawał matematyczny - przywożą do szpitala matematyka, który złamał nogę i lekarz go pyta:


- w skali od 1 do 10 jak bardzo pana boli?


- Pi


- ?


- nie tak bardzo, ale bez końca.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2021, 06:50:01 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #376 dnia: Listopada 18, 2021, 08:27:34 pm »
:)))))

W samolocie leci dwóch matematyków. Jeden mówi do drugiego:
- Ostatnio bardzo boję się latać samolotem, bo obliczyłem: prawdopodobieństwo, że na pokładzie znajduje się bomba, jest nawet większe niż prawdopodobieństwo śmierci w wypadku samochodowym.
Drugi matematyk na to:
- Tak, ja też przeprowadziłem te same obliczenia i doszedłem do tego samego wniosku. Ale poszedłem dalej. Prawdopodobieństwo, że w samolocie są dwie bomby, jest znikome, więc teraz zawsze biorę jedną ze sobą...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #377 dnia: Listopada 18, 2021, 08:51:41 pm »
Piękne dowcipy, Gentlemani. Spróbuję się zrewanżować:

Leonardowi Eulerowi zadano zagadkę:
- Dwa pociągi odległe o 60 km zbliżają się po tym samym torze z prędkością 60 km/h. Między nimi lata mucha. Zaczyna ze środka, dolatuje do pierwszego pociągu, zawraca, leci do drugiego itd. Mucha lata z prędkością 20 km/h. Jaką drogę przeleci mucha, zanim pociągi się zderzą?
Euler od razu odpowiedział, że 10 km.
Na to rozmówca powiedział z podziwem:
- No, od razu wpadłeś na prosty sposób. Większość ludzi próbuje zsumować nieskończony ciąg.
Na to Euler odpowiedział:
- Ale ja właśnie to zrobiłem!


Oczywiście, jest to to bzdura (gdzie Rzym, gdzie Krym, tj. wystarczy porównać lata życia Eulera i daty wynalezienia kolei oraz wprowadzenia - po uprzednim zdefiniowaniu - metra do użytku), ale jest i zagadka.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2021, 08:59:37 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #378 dnia: Listopada 19, 2021, 09:05:08 am »
Bzdura, bo mucha przeleci 3,75 km. O ile 60 km/h to prędkość każdego z pociągów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #379 dnia: Listopada 19, 2021, 09:18:20 am »
Bzdura, bo mucha przeleci 3,75 km. O ile 60 km/h to prędkość każdego z pociągów.
Dlaczego, za przeproszeniem?
 ???

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #380 dnia: Listopada 19, 2021, 09:40:27 am »
x2 bo mi przeskoczyło na koniec, że mucha wyrabia 10 km/h a nie 20 km/h, wiec po 7,5 km zderzy się z pierwszym pociągiem i zginie a jak nawet nie to nie będzie w stanie się od niego oderwać bo lata wolniej od niego więc ewentualnie licząc też podróż trupa na czole wagonu to będzie 15 km.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #381 dnia: Listopada 19, 2021, 07:25:44 pm »
...po 7,5 km zderzy się z pierwszym pociągiem i zginie a jak nawet nie to nie będzie w stanie się od niego oderwać bo lata wolniej od niego...
Słusznie, niech mnie kule biją ;D

Raczej nie zginie. Taka mucha czasem bije głową w szybę czołową wozu pędzącego z prędkością 60-80 km/h, aż dudni - i niczego, leci sobie dalej, jak gdyby nigdy nic. Twardy ma łeb, nie ma co.
A że nie będzie w stanie się oderwać, to trafna uwaga. W punkt. Dziwne, że nikt prócz Ciebie tej oczywistej okoliczności jakoś nie dostrzegł. Włącznie z Eulerem i autorem zagadki.

Chylę czoło, maźku :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #382 dnia: Listopada 19, 2021, 08:36:16 pm »
A dziękuję. Zagadka zapewne wielokrotnie przepisywana bez zagłębiania się to się wyrodziła bo ktoś może przestawił dane a Euler i tak raczej by rozważał zderzenia doskonale sprężyste ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #383 dnia: Listopada 19, 2021, 09:03:05 pm »
Mnie się wydaje - nie umniejszając oczywiście maźkowych zalet -  że w tego typu zagadkach milcząco pomija się wszystkie sprawy typu przyklejona mucha.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w odwrotną stronę ma darmową podwózkę, to musimy uwzględnić, że w pierwszą stronę nie leci ze stałą prędkością 20 km/h, bo przecież startuje z tego środka itp...znaczy jeśli raz się czegoś czepniemy to prosta zagadka staje się bardzo złożonym problemem fizyczno-biologiczno-matematycznym;)

A zakładając, że może latać między pociągami - np. obok torowiska:)) - to żeby dostać odpowiedź Eulera wg mnie nic nie trzeba sumować tylko: pociągi jadą ze stałą prędkością 60km/h - trasa ma 60 km czyli spotkają się na 30 kilometrze -  po pół godzinie.
Mucha w pół godziny przeleci 10 km...bo w godzinę robi 20 km ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #384 dnia: Listopada 19, 2021, 09:43:26 pm »
Ale wtedy nie zgadza się z treścią zadania w 2 punktach ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #385 dnia: Listopada 19, 2021, 09:50:06 pm »
Ale wtedy nie zgadza się z treścią zadania w 2 punktach ;) .
Jasność.
Ale chyba nie startuje z 20 na liczniku?;)
A jak zawraca - nawet gdyby miała prędkość większą od pociągu - to też trochę wytraca na nawrotce;)

Wg mnie to jest anegdota - nie zagadka - która nie ma przełożenia na jedynie słuszny wynik.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #386 dnia: Listopada 19, 2021, 10:39:04 pm »
A zakładając, że może latać między pociągami - np. obok torowiska:))
:)
Imho w tym właśnie sęk, że przy takich danych liczbowych "latać między" nie może. Nawet obok torowiska - owszem, mucha nie zostanie przyklejona do parowozu, ale nigdy już go nie dogoni, gdyż jest wolniejsza.
Wygląda na to, że maziek ma rację: zagadka w pewnym sensie się wyrodziła. O ile pamiętam, pierwotnie w zagadce chodziło o pieska, który biega między wolno zbliżającymi się ku sobie przechodniami. Albo o samolot, kursujący tam i z powrotem między dwoma okrętami. W każdym razie obiekt od ruchu posuwisto-zwrotnego ma być szybszy od tych się zbliżających. Dopiero wtedy zagadka ma, by tak rzec, sens fizyczny.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #387 dnia: Listopada 19, 2021, 10:53:23 pm »
Imho w tym właśnie sęk, że przy takich danych liczbowych "latać między" nie może. Nawet obok torowiska - owszem, mucha nie zostanie przyklejona do parowozu, ale nigdy już go nie dogoni, gdyż jest wolniejsza.
Oczywiście, że przy zadanych nie może - jak napisałam wyżej: jasność.
Oczywiście, że nie dogoni - możemy tylko podać dystans jaki przeleciałaby ze stałą prędkością w czasie potrzebnym by pociągi się zderzyły.

Ale jak ta mucha  może w ogóle latać ze stałą prędkością - ona startuje ze środka. Startuje:)
Pociągi mogły się rozpędzić wcześniej i pędzić na się ze stałą prędkością - u muchy constans odpada.

W każdym razie obiekt od ruchu posuwisto-zwrotnego ma być szybszy od tych się zbliżających. Dopiero wtedy zagadka ma, by tak rzec, sens fizyczny.
Właśnie o tym napisałam wyżej:A jak zawraca - nawet gdyby miała prędkość większą od pociągu - to też trochę wytraca na nawrotce;)
Jak piesek zawraca to hamuje?;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #388 dnia: Listopada 19, 2021, 11:19:37 pm »
Zresztą nie ma to większego znaczenia, gdyż szereg M. jest niczym innym, jak szczególnym przypadkiem szeregu Taylora.

... a szereg Taylora szczególnym przypadkiem szeregu Hillego dla funkcji analitycznej z różnicami skończonymi...

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #389 dnia: Listopada 19, 2021, 11:25:36 pm »
Ale jak ta mucha  może w ogóle latać ze stałą prędkością - ona startuje ze środka. Startuje:)
Taa... chyba należałoby uzupełnić treść zadania: czas potrzebny na start i figury akrobacji lotniczej (zawrót Immelmanna i ranwers) jest zaniedbywalnie mały ;)