Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - pasterz88

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / [M]Bogowie w fantasy i sf
« dnia: Kwiecień 09, 2007, 01:55:17 am »
Z góry przepraszam jeśli poruszyłem temat o którym już coś jest na forum(szukałem ale nie znalazłem).
Wybrałem temat na prezentację maturalną "Zbadaj wizję bogów w literaturze fantasy i fantastyczno naukowej.Wyciągnij wnioski". Temat okazał się o wiele trudniejszy niż mi się początkowo zdawał. Mam problem nawet ze znalezieniem odpowiedniej literatury podmiotu. W fantasy nie sprawiło to problemu ("Silmarillion" oraz "Pomniejsze Bóstwa"). Zamierzam powiedzieć iż Bogowie są w owej literaturze zaczerpnięci z mitów a pisarze chrześcijańscy umieszczali ponad bogami "Boga stwórcę" (Iluvatar u Tolkiena oraz Tkacz z G.G. Kay'a (ale chyba jednak o tym wspominać nie będę)).
W sf pojawiły się spore problemy gdyż uzmysłowiłem sobie iż Boga/bogów w sf praktycznie nie ma. I taką tezę chciałem początkowo przyjąć w swojej prezentacji jako argumentu używając "science" w nazwie działu tej literatury. Dokładniej chciałem powiedzieć iż w materialistycznym świecie sf opartym na naukowych dowodach miejsca dla Boga nie ma z racji brzytwy Ockhama itp. Dziś porzuciłem tę tezę gdyż sobie przypomniałem opowiadanie Philipa K. Dicka "Wiara naszych ojców". Po powtórnym przeczytaniu postanowiłem przyjąć tezę która roboczo brzmi "Boga nie ma chyba, że jest on tematem rozważań". I tutaj moja pierwsza prośba. Czy ktoś zna książkę która pasowałaby do mojej tezy(wiem, ze kolejność powinna być odwrotna ale cóż czasu niewiele  :-[ )?
No i najczęściej pojawiający się problem "literatura przedmiotu". Spędziłem parę godzin w Bibliotece Narodowej i nic. Będę bardzo wdzięczny za informacje gdzie mogą się znaleźć jakiekolwiek informacje pasujące do mojego tematu prezentacji (zarówno fantasy jak i sf). Temat zdaje mi się być "autorskim" i ta literatura będzie w konspekcie tylko dlatego, że być tam musi.
Będę bardzo wdzięczny za każdą konstruktywną krytykę i wskazówkę.


Strony: [1]