Autor Wątek: Sprawy różnakie  (Przeczytany 508571 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1215 dnia: Stycznia 02, 2022, 09:00:23 pm »
A dziękuję, ciekawe.

Nie ma za co. Ano ciekawe, choćby to, że - o ile nie była to częściowo autokreacja wynikła z chęci wpisania się w zmieniającego się ducha czasu - Z.N. jawi się prekursorem (lansowanego potem na niwie SF przez Ziemkiewicza z Grzędowiczem w "Fenixie") rzemieślniczego podejścia do literatury, który w dodatku świadomie szedł w - modne dziś - crossovery, i to jeszcze z namowy publiczności... Pod tym względem można mu chyba przypisać amerykańskość myślenia.

Może ktoś na poważnie zrobi cykl filmów

Idący w kierunku dwu pierwszych ekranizacji, ale korzystający z nowocześniejszych środków, osadzony w czasach, w których powieści się ukazały?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1216 dnia: Stycznia 02, 2022, 09:21:02 pm »
Bigos z "Niesamowitego dworu", czyli Wiesław Wójcik był świetny, a również te "Praskie tajemnice" jakoś były prawie OK.

Tylko...
W powieściach były i mordy i mroczny nastrój. Po pierwszych 2 ekranizacjach, które były jakby na serio, tego zabrakło. Poszli kompletnie w infantylizm.

No i jeszcze absurdalny dens.

« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2022, 09:31:00 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1217 dnia: Stycznia 03, 2022, 01:29:54 pm »
W powieściach były i mordy i mroczny nastrój.

Nie zawsze były (są samochodzikowe powieści poważniejsze i lżejsze - tych ostatnich z czasem coraz więcej), ale i bez trupów Nienacki potrafił budować klimat - "Niesamowity dwór" (który czyta się miejscami jak horror) najlepszym dowodem.

No i jeszcze absurdalny dens.

Który pierwotnie miał mieć "paralityk" w nazwie, ale potem uznali, że to zbyt ryzykowne jednak...
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=278032#278032
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1218 dnia: Stycznia 04, 2022, 02:54:27 am »
Pan Samochodzik oglądany po Rise of Skywalkwer, Matrixie 4 i Ghostbustersach wypada jak?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1219 dnia: Stycznia 04, 2022, 03:05:42 am »
Heh, jakbyś zgadł, że oglądałem właśnie powtórkowo starutką "Wyspę złoczyńców". No, wydaje się archaiczna, ale stanowczo ma w sobie więcej oryginalności, świeżości... Przy czym - co może zaskakiwać - jest to w pierwszym rzędzie studium flirtu Tomasza i Zaliczki (lepiej zrozumiałe dla dorosłego widza), pozostałe aspekty są na drugim planie (i złagodzone - bandziory polujące na skarb wypadają wręcz dobrodusznie, Kolasa niby jest mordercą, ale zostaje to fabularnie zamiecione pod dywan, by nie psuć pogodnego letniego klimatu, a powieść - o ile pomnę - była partiami naturalistycznie ponura).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1220 dnia: Stycznia 11, 2022, 09:31:37 am »
Teraz "Samochodzik i Templariusze", ekranizacja chyba wzorcowa. Dość wiernie trzymająca się fabuły powieści*, mocno nasycona klimatem literackiego oryginału, nawiązująca i do "Wyspy..." (obecnością trzech harcerzy, przewijającym się w dialogach motywem przygody, sposobem poprowadzenia pewnych interakcji z Karen). Jedynym (w specyficzny sposób, o czym zaraz) słabym ogniwem jest Mikulski, bo - choć gra dobrze i wypada wiarygodnie jako poszukiwacz skarbów/detektyw - zbyt wcześnie ujawnia - samym swoim emploi - tomaszową naturę action hero, za mocno też - co nieuniknione (i nawet w pewnej scenie zaakcentowane) - kojarzy się z Klossem... mimo to pozostając najlepszym ekranowym Samochodzikiem.
Znaczy: to jest główny punkt odniesienia dla twórców zapowiadanych nowych produkcji**.

* No, powiedzmy... Tak szczerze mówiąc, wygląda na to, że - robiący za scenarzystę - Nienacki zabawił się w celowe stworzenie czegoś na kształt historii alternatywnej opartej na tym samym fabularnym szkielecie:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=4998

** Choć współczesny widz zapewne będzie chciał dostać nieco więcej dynamizmu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1221 dnia: Stycznia 19, 2022, 09:38:19 pm »
Ekranizacje pozostałe, czyli złe. Wspólną ich cechą jest, że jak "Wyspa.." była średnim filmem dla dorosłych, a "...Templariusze" - świetnym dla młodzieży, tak one wszystkie są dość słabymi produkcjami dla dzieci.

"...niesamowity dwór" bodaj najbardziej frustruje, bo miejscami - co zauważył już xetras - widać potencjał na coś znacznie lepszego (pochodna czerpania z powieści i współpracy z Nienackim, ale też aktorstwo Wójcika i prezencja - bo chyba niewiele więcej - odtwórcy głównej roli), jednak dużo tam również elementów wątpliwych, żenujących, które może nawet bardziej bolą wymieszane z zadatkami wybitności*.

* Nawiasem: zgodny z pierwotnym zamysłem paralityk dance też miał szansę być atutem tej ekranizacji.

"...praskie tajemnice" - chyba najlepsze z finalnej trójki, bo mimo SF-udziwnień* i występu golema (nie-XIV ;)) zachowują (antycypując tym samym klimaty danowo-brownowe) fabułę oryginału, która ciągnie je w górę.

* Za których sprawą bezpieczniej dla nerwów widza byłoby uczynić założenie, że ma się przed sobą nie Tomasza N.N. z klasycznym wehikułem, a Dańca z (późniejszych) dopisków w jakimś nowym wynalazku ;).

"Latające machiny..." - tu trudno cokolwiek powiedzieć, bo i do książki daleko (jak w niektórych filmach z Bondem, nie przymierzając), i tak nudno, że chwilę po obejrzeniu zapomina się o czym to było. W pamięci pozostaje tylko widok motolotni i szybowców.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1222 dnia: Marca 22, 2022, 06:35:01 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1223 dnia: Marca 22, 2022, 09:57:47 pm »
 "Latające machiny" niby miały być podobne do "Złotej rękawicy", ale już sama obecność Diany Denver i Simona Templara to kuriozum fabularne. Powieść szybko łyknąłem (któregoś lata dorwałem w księgarni pierwsze wydanie), ale już brakowało mi w niej pomysłów. Film to kompletna żenada.
PS.
Celebryty światowe u pana Samochodzika w realnym socjalizmie - to kompletny zgrzyt.
Popatrzyłem na obsadę - zamiast "Świętego" reżyser wcisnął Borewicza od kryminałów. I tak to nic nie pomogło.
W 1991 roku nie mogło być "światowo", bo była bida, czyli kryzys. Film nieznośnie zestarzał się.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2022, 10:10:32 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1224 dnia: Marca 23, 2022, 12:10:49 am »
już sama obecność Diany Denver i Simona Templara to kuriozum fabularne. /.../.
Celebryty światowe u pana Samochodzika w realnym socjalizmie - to kompletny zgrzyt.

Z wywiadu, który linkowałem na poprzedniej stronie wynika, że - kuriozum, nie kuriozum - czytelnicy właśnie tego chcieli (a Nienacki był na takie sugestie, i na mody, b. wyczulony), zacytuję:

Przede wszystkim piszę tak, jak sobie tego życzą czytelnicy, bo w końcu piszę dla nich. Gdy zaproponowano, by Pan Samochodzik spotkał się z Fantomasem (w telewizji emitowano serial z tym bohaterem), napisałem „Pana Samochodzika i Fantomasa”, gdy emitowano serial ze Świętym, włączyłem wątek filmu o Simonie Templarze do „Złotej rękawicy”. Zresztą akurat w pobliskich Karnitach kręcono film według powieści polskiego autora.
Inny jest też „Człowiek z UFO”. Ociera się pan o fantastykę.
– Gdy na jednym ze spotkań autorskich zaproponowano mi, po serii filmów fantastycznych, by Pan Samochodzik poleciał w kosmos, wyśmiałem ten pomysł, ale potem pomyślałem, że coś z tego może być. Zresztą nie do końca wiadomo, kim był bohater – człowiekiem z UFO czy policjantem z Interpolu. Już wtedy Pan Samochodzik wydał mi się nieco anachroniczny. Jeśli porównać go na przykład z „Rambo”, „Rockym”… Stąd w „Człowieku z UFO” te śmigłowce, broń, technika.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1225 dnia: Maja 27, 2022, 02:18:43 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1226 dnia: Maja 27, 2022, 08:13:08 pm »
Tam w tle, po prawej, widać wzór na splątane koty? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1227 dnia: Czerwca 24, 2022, 01:42:29 pm »
Obroty ciał zielonych (od czasu lektury "Podróży mikrokosmicznych prof. Rembowskiego" mam słabość do volvoxów ;) ):

Z kanału zawierającego znacznie więcej fajnych widoczków mikroświata:
https://www.youtube.com/user/MrInsight1979/videos
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1228 dnia: Czerwca 30, 2022, 09:50:51 am »
Na marginesie rozmów z maźkiem o sprawach rzymskich zerknąłem w działalność Mariusza Gawlika, lepiej znanego jako Agnosiewicz.
Założyciela strony Racjonalista.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Agnosiewicz
Ależ się człowiekowi odkręciło  8)
Ruszył nawet temat innej naszej tu gadki z maźkiem - o chłopach pańszczyźnianych, gdzie już sam o sobie myślałem, że jestem skrajną konserwą.
Ale gdzie tam - na tle podejścia Agnosiewicza jestem umiarkowanym i wyważonym uczestnikiem pogadusz... hehe...pogłębionego dyskursu. ::)
Rzucam to tło
https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10002
Zatem nie dziwota, że niegdysiejszy czołowy bezbożnik wyklętym został i na kąpiele w gorących smołach skazan
https://racjonalista.tv/nacjonalistyczne-i-germanofobiczne-brednie-mariusza-agnosiewicza-z-rnacjonalista-pl/

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1229 dnia: Czerwca 30, 2022, 01:26:46 pm »
Ty nie patrz na osobę, która jak każda osoba, która ma misję, mówi półprawdy, nieprawdy i nadprawdy. Oraz często nie zająkuje się o prawdach. Generalnie jak wyczuwam, że jakiś tekst ma istotną podbudowę emocjonalną to mi się nie chce czytać, gdyby chodziło o wnioski oparte na tych emocjach. Najlepiej to widać po fizykach, są fizycy (sądzę) wierzący jak np. prof. Meissner i niewierzący jak np. dr. Dragan. Obaj mimo woli prezentują swoje poglądy podczas wykładów, ale w tym wypadku bardzo łatwo to oddzielić, bo po pierwsze oni sami oddzielają to co wiedzą od tego, co sądzą (w przeciwieństwie do większości "autorytetów"), a po drugie kwestie światopoglądowe są biegunowo odległe od teorii grawitacji więc to się nie da zmieszać, jak oliwa z wodą. Natomiast o ile ktoś nacechowany emocjonalnie w ogóle podaje fakty, to akurat ich listę można odeń ściągnąć. W kwestii chłopów moim zdaniem mieli gorzej niż ościenni, przynajmniej z tych regionów, na które spoglądamy jako na cywilizowane. Dzielenie włosa na czworo, czy można to nazwać niewolnictwem, czy nie to etykieciarstwo. Agnosiwicza w ogóle nie lubie, bo ma jakiś ciężki styl, choć kupiłem jego książkę "Kościół a faszyzm" i nie powiem, że sprawdzałem każde zdanie, ale co sprawdziłem, to okazało się faktem. W większości wstydliwym, nieznanym, przemilczanym, nie wspominanym nigdy nawet półgłosem, choć dotyczy rzeczy tak doniosłych jak np. "odzyskanie" Watykanu. Więc nie ma sensu łamać pióra nad Agnosiewiczem. Jeśli to nad faktami ;) . Niestety tak zasuwam, że jak koło 19-tej mogę mieć chwilę, to już ciężko...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).