Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 245854 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #390 dnia: Sierpnia 27, 2008, 02:23:42 am »
Chłopcy zaraz zaczną się denerwować bo to Im psuje wizję świata.

Czekam zatem na kontrcytat ;)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #391 dnia: Sierpnia 27, 2008, 10:17:25 am »
Którzy chłopcy, jak ostatnio nas trzech na Forum... :(

A najlepsze kontrcytaty już wrzucałem:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=336.msg21331#msg21331

Ale oto jeszcze dwa:

"Siła rozumu może być niewielka, ale jest stała i działa zawsze w jednym kierunku, podczas gdy siły nierozumu niszczą się nawzajem w bezpłodnej walce."

"Większość ludzi wolała by umrzeć, niż myśleć. I tak zresztą robią."


oba Bertrand Russell

(Zabawne zresztą, że cytat z "Matrixa" trafił do nas obu. Do Ciebie bo pokazał antynomie poznania, do mnie, bo jest przy tym radykalnie materialistyczny.)



EDIT: Terminus chyba aż tak się zdenerwował, że wykasował cytat, o którym mówiliśmy ;). Nic to, powtórzę, żeby było wiadomo o czym dyskutujemy:

"Co to znaczy: 'prawdziwe'? Jak możesz zdefiniować 'rzeczywistość'? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg."
 
"What is 'real'? How do you define 'real'? If you’re talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then real is simply electrical signals interpreted by your brain.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2010, 11:28:22 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #392 dnia: Listopada 25, 2008, 11:52:43 am »
"Przewidywanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości."

Niels Bohr

This user possesses the following skills:

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #393 dnia: Listopada 25, 2008, 03:54:52 pm »
Za to "Niesmiertelnosc jest latwa do osiagniecia. Wystarczy nie umierac".
Woody Allen

A co do przewidywania:
"Jak na Swietego Prota jest slonce albo slota, to na Swietego Hieronima jest deszcz, albo go ni ma".
Chyba Tuwim, ale nie jestem pewien :-)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #394 dnia: Listopada 25, 2008, 06:28:20 pm »
"Przewidywanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości."

Niels Bohr

Ale przynajmniej sprawdzalne. O przewidywaniu przeszłości (czyli kombinowaniu, jak naprawdę było) nawet tego nie można powiedzieć.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #395 dnia: Listopada 25, 2008, 06:34:56 pm »
Za to "Niesmiertelnosc jest latwa do osiagniecia. Wystarczy nie umierac".
Woody Allen

Mam zamiar żyć wiecznie. Jak na razie nieźle mi idzie


[nie pamiętam, kto]

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #396 dnia: Grudnia 02, 2008, 10:10:33 pm »
Wywiad z Michnikowskim (Wysokie Obcasy z listopada)

O kabaretach:

M.: Ze zdziwieniem obserwuję, jak ludzie się zaśmiewają, kiedy ktoś ze sceny rzuca mięsem.

red.: Pan też podobno kiedyś rzucił. Słyszałem, że w dość obcesowy sposób potraktował pan panią, która zadzwoniła z propozycją roli w serialu...

M.: No wie pan. Można powiedzieć, że wszedłem w rolę. Ona przysłała mi scenariusz, w którym każda kwestia pełna była ordynarnych wulgaryzmów. Dokładnie każda. Nie znalazłem chyba jednej, która przynajmniej nie kończyła się takim uważanym za nieprzyzwoity wyrazem. No więc, jak po tygodniu zadzwoniła do mnie z pytaniem, co o tym sądzę, językiem ze scenariusza odpowiedziałem - zresztą zgodnie z prawdą - że materiał jest chujowy i ja pierdolę takie role, i co mi pani tu, kurwa, proponuje.


o radiowym teatrzyku dla dzieci:

red.: Charakterystyczny ma pan nie tylko wizerunek, również głos. I dlatego chętnie zapraszano pana do radiowego teatru dla dzieci, dlatego Papa Smerf mówi pana głosem...

M.: Tych radiowych słuchowisk dla dzieci było naprawdę sporo. I bardzo lubiłem tam występować. Kiedyś w jednym ze słuchowisk grałem Leśnego Ludka. Pewna starsza pani grała z kolei wiewiórkę, która mówiła: 'Chodź do mnie, Leśny Ludku, moja dziupla jest obszerna, zmieścimy się w niej oboje'. W tym momencie włączył się Czechowicz: 'Chyba nie odmówisz pani?'.

Całość.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #397 dnia: Grudnia 03, 2008, 05:11:37 pm »
Jako, że dyskutując o twórczości Mistrza siłą rzeczy bawimy się w krytyków literackich, coś a'propos krytyki.

Nieważne co się recenzuje, ważny jest ten miły uszom odgłos rozcinanej tkanki, wytrzewianych autorskich bebechów, przyjemność wykrwawiania tekstu, kiedy liczymy sekundy do wtóru spadających jak czerwone gwiazdy kropli... -
Navajero z forum "Fahrenheita"
(ktokolwiek kryje sie za tym nickiem)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #398 dnia: Grudnia 28, 2008, 12:40:54 am »
“Jestem obywatelem najpiękniejszego narodu na świecie. Narodu którego prawa są surowe ale proste, narodu który nigdy nie oszukuje, który jest ogromny i bez granic, gdzie żyje się w chwili obecnej. W tym bezgranicznym narodzie, tym narodzie wiatru, swiatła i pokoju, nie ma innego władcy oprócz morza.”

Bernard Moitessier

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #399 dnia: Grudnia 28, 2008, 09:50:08 pm »
Ładny cytat dzi :).

To ja też coś ładnego, acz (obawiam się) nierealistycznego:

"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluszki, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, prowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszyć umierającego, dawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiązywać równania, analizować nowe problemy, roztrząsać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów."

Robert A. Heinlein
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #400 dnia: Grudnia 29, 2008, 10:09:50 pm »
Wywiad z Michnikowskim (Wysokie Obcasy z listopada)

o radiowym teatrzyku dla dzieci:

red.: Charakterystyczny ma pan nie tylko wizerunek, również głos. I dlatego chętnie zapraszano pana do radiowego teatru dla dzieci, dlatego Papa Smerf mówi pana głosem...

M.: Tych radiowych słuchowisk dla dzieci było naprawdę sporo. I bardzo lubiłem tam występować. Kiedyś w jednym ze słuchowisk grałem Leśnego Ludka. Pewna starsza pani grała z kolei wiewiórkę, która mówiła: 'Chodź do mnie, Leśny Ludku, moja dziupla jest obszerna, zmieścimy się w niej oboje'. W tym momencie włączył się Czechowicz: 'Chyba nie odmówisz pani?'.

Całość.

Cytaty wyśmienite, zabawne i straszne równocześnie. Co do przewidywania przyszłości, często przytaczam fascynującą przepowiednię Woody Allena:

"Dwa narody walczyć ze sobą będą, a jeden z nich zwycięży".

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #401 dnia: Stycznia 03, 2009, 03:41:48 am »
Piękne skrzacie, urocze, i b. apropos powtarzanego wczoraj na jednej ze stacji TV "Nostradamusa" ;).

I cytacik:

"A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji."

Andrzej Sapkowski ustami Zawiszy Czarnego ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #402 dnia: Stycznia 03, 2009, 05:29:06 pm »


"A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji."

Andrzej Sapkowski ustami Zawiszy Czarnego ;)


Czyli mamy prostą i skuteczną receptę na świat bez zła...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #403 dnia: Stycznia 03, 2009, 07:10:09 pm »
Sapkowskiego cytowałem dla błyskotliwości bonmotu, a nie po to by czytać go dosłownie, ale...

Czyli mamy prostą i skuteczną receptę na świat bez zła...

W bardzo przewrotny (i miekoniecznie zgodny z tym co miał na myśli Sapkowski) sposób, ale tak jest. Bowiem zwierzęta nie myśląc (przynajmniej nie tak abstrakcyjnie jak ludzie) nie wartościują też czynów, ani wydarzeń jako "dobrych" czy "złych"...

ps. cytacik, dla zobrazowania dylematów moralisty ;):

Istnieje tylko Zło i Wielkie Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. Bardzo Wielkie Zło, Geralt, to takie, którego nawet wyobrazić sobie nie możesz, choćbyś myślał, że nic już nie może cię zaskoczyć. I widzisz, Geralt, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".(...) Mniejsze zło istnieje, ale my nie możemy wybierać go sami. To Bardzo Wielkie Zło potrafi nas do takiego wyboru zmusić. Czy tego chcemy, czy nie.

tenże sam Sapkowski
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2009, 07:12:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #404 dnia: Stycznia 04, 2009, 04:01:56 pm »
To chyba Steergarda z Fiaska to Bardzo Wielkie Zło chwyciło  ::)