Autor Wątek: Lemopedia w Waszych rękach!  (Przeczytany 57721 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Lemopedia w Waszych rękach!
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 06:43:40 pm »
Drodzy Forumowicze:

zamarzyła nam się anglojęzyczna encyklopedia poświęcona twórczości Stanisława Lema, tworzona i uzupełniana przez użytkowników na platformie Wikipedii. Pod adresem http://lem.pl/lemopedia uruchomiliśmy wersję beta Lemopedii. Liczymy na Waszą pomoc: na Lemopedii można się logować za pomocą forumowego nicka i hasła.

Wstępnie zaprojektowaliśmy trzy podstawowe działy encyklopedii:
  • edycje: dział zawierający poszczególne wydania książek Lema na całym świecie
  • lemologia: prezentacja prac lemologicznych oraz ich autorów
  • eLementy: słownik postaci, pojęć, motywów z książek Lema

Będziemy dozgonnie wdzięczni za wszelkie Wasze uwagi oraz - przede wszystkim - za wypełnianie Lemopedii zawartością. Służymy pomocą w wypadku barier językowych, hasła można publikować także w języku polskim, opatrując je tagiem [[Category:translate]].
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 01:26:13 pm wysłana przez skrzat »

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 04, 2011, 08:57:40 pm »
Dobra inicjatywa! :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 05, 2011, 02:16:49 pm »
Hm...w kategorii: editions - miałyby się znaleźć wszystkie wydania?Wszystkich książek? Np. cała Kolekcja Wyborczej, wszystkie wydania Kataru itd? Mam na myśli wydania polskie. Z tym, że miałyby być umieszczone pod angielskim tytułem? To tak tytułem wstępu, bo na każdym zebraniu ktoś musi zacząć;)
Może spróbujemy razem - w osobnym topicu (albo tym) opracować jakieś hasła do eLementów?

EDIT: jeśli te wydania mają być wszystkie - to może osoby, które chciałyby je wpisywać podzieliłyby się tytułami i szukały wydań konkretnej pozycji? Ja mogę np wpisać całą Kolekcje Wyborczej.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 02:23:58 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 05, 2011, 11:25:12 pm »
Byłoby wspaniale gdyby Lemolog przeniósł swój pokaźny zbiór wiadomości do Lemopedii. Nie wiem niestety czy jeszcze zagląda na forum (ani tym bardziej czy chciałby udostępnić swój cenny skarb)

Co do propozycji haseł - zgadzam się, że warto taką dyskusję przeprowadzić. Tylko pytanie czy tu na forum czy poprzez moduł dyskusji udostępniony przez mediawiki? Jeśli potencjalnie przyłaczyć mogą się kiedyś edytorzy zagraniczni to wówczas taką burzę mózgów można by zrobić tam po angielsku, ale może na początku istnienia lemopedii nie jest to konieczne?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 06, 2011, 12:35:45 am »
Hm...zrobiłam takiego próbnika:http://lem.pl/lemopedia/The_Star_Diaries_Agora_SA_2008
Okładkę dookładkuję - jeśli to ma tak wyglądać to mogę dopisać pozostałe pozycje z "wyborczej".

Masz racje tzok co do dyskusji - jak już; to rzeczywiście w tamtym dyskusyjnym module ( mam zero doświadczenia z Wiki - nie mogę się połapać na tamtej stronie;))

EDIT: okładki nie będzie - obrazek wylądował w innym miejscu i w dodatku nie mogę go usunąć ::) może ktoś inny wstawi co trzeba i jak trzeba:)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2011, 01:21:55 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 06, 2011, 10:40:58 am »
1. Chętnie usłyszałbym argumenty za od razu anglojęzycznością (skoro Stanisław Lem był Polakiem i pisał po polsku).
2. Merytorycznie ośmielam się wypowiedzieć tylko co do eLementów.
Gdybym miał się życiowo zająć takim projektem, to nająłbym dwóch rozsądnych studentów, którzy otwieraliby to samo wydanie danej książki i wpisywali do bazy strona po stronie kolejne zjawiające się tam Panalemowe nazwy własne, terminy i pojęcia, przyczepiając do każdego z nich numer stronicy. To jest robota dość mrówcza, lecz podstawowa i trzeba ją wykonać porządnie. Potem porównywałoby się rezultaty obu prac, poprawiając/wyjaśniając ewentualne rozbieżności. Tak powstałby kościec onomastyczno/semantycznego słownika każdego dzieła, i teraz każdą kosteczkę przekształcałoby się na hasło, czyli dopisywało właściwą treść.
Sam nie wiem, co lepsze: oprzeć się w tej kwesti od A do Z na wolontariacie, czy też opłacić wpisujących (np. 20 zł/h). Widzę zady i walety :-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 06, 2011, 11:45:37 am »
W porównaniu z angielskojęzycznymi (tj. międzynarodowymi), polskie źródła nt. Lema są bardzo bogate. Nie widzę więc niczego dziwnego w takim a nie innym wyborze języka.
Jeśli chodzi o wolontariat, to na pewno panowie twórcy Lemopedii rozumieją, że jak za darmo, to w czasie wolnym, etc. i bynajmniej im to nie przeszkadza. Ogólnie wydaje się, że pomysł dobry i obiecujący.
Ja sam bym coś wpisał, ale jak zobaczyłem te formatki, lub ich brak, to się trochę zniechęciłem. W ogóle nie wiem, jak dodać nowy artykuł (mimo, że jestem wikipedystą na wikipedii)...

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 06, 2011, 01:52:07 pm »
Dodawanie nowego artykułu - przynajmniej tak wklepałam te Dzienniki - wygląda chyba tak:
- logowanie
- klikasz na dział do którego chcesz coś dopisać (np editions)
- w prawym górnym rogu masz wyszukiwarkę - wpisujesz tytuł tego co chcesz umieścić - go
- jeśli tego nie ma - to pojawi się podświetlony na czerwono napis z wpisanym przez Cię artykułem
- klikasz w ten napis i masz okienko edycji - wpisujesz co chcesz
- potem wciskasz preview i jeśli wg Ciebie wszystko oki to save
I tu pojawia się problem ze zdjęciem - rzeczywiście jest ta ramka z czerwonym napisem - i zdjęcie się załadowało, ale wylądowało nie przy Dziennikach a w jakimś innym cudownym miejscu:) Pewnie trzeba zmienić adres umieszczenia zdjęcia, ale nie wiem jak:) Nie chcę już próbować, bo zaśmiecę wszystko nieusuwalną okładką;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2011, 01:54:13 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 06, 2011, 02:38:20 pm »
Bóg zapłać, Olkapolko :-) odrobinę poprawiłem Twój rekord bibliograficzny, okładka załadowała się bez problemu, ale może poprzednio nie chciała tego zrobić ze względu na rozbudowany tytuł obrazka. Docelowo chcielibyśmy, aby w Lemopedii znalazły się wszystkie wydania Lema we wszystkich językach. Jeżeli chodzi o wydania zagraniczne, to mam nadzieję, że większość uda mi się wprowadzić.

Terminusie: wpisz, wpisz! Szablon pojawia się tylko w wypadku rekordów bibliograficznych, ponieważ zależało nam na ich maksymalnym zunifikowaniu. W pozostałych działach nowe artykuły dodajesz tak samo, jak w Wikipedii. Wszelkie propozycje mile widziane.

Tzok: do Lemologa zaraz napiszę e-mail, nie wiem tylko, na ile on włada językiem angielskim.

Panie Stanisławie: Lemopedia ma być z założenia wspólnym dziełem wszystkich zainteresowanych Lemem internautów. Angielski jest przy tym językiem powszechnie dostępnym.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 06, 2011, 05:32:55 pm »
Aha...czyli tytuł najpierw po polsku...oki...te zdjęcia mnie przerastają:)
Hm...naszło mnie takie pytanie; np Katar występuje pospołu ze Śledztwem, drugi tom "wyborczej" to Kongres i Opowiadania Tichego...i co zrobić z tytułem? Umieścić taką pozycję dwa razy: raz Kongres, raz Opowiadania Tichego?Czy tylko raz wpisując np Katar i Śledztwo? Wiem, że w innych polskich wydaniach np Kongres łączony był z Maską.Jak takie cosie wpisywać?
Nie mówiąc o tomie 20 z Kolekcji ::)

Panie Męberze Stanisławie przecież można napisać po polsku i w nawias wstawić [translate] - właściwie kiedyś chciał Pan tworzyć taki słowniczek i nas Pan namawiał - do dzieła więc:)

EDIT: hm...i jak edytować tytuł wpisu, bo z rozpędu wpisałam Masters's a nie dopisałam Polish ? :-[
Czy można w ogóle usunąć już zapisany artykuł?Czy tylko admin może to zrobić? Bo poprawiłam Głos Pana, ale teraz jest w 3 wersjach...kobiety... ::)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2011, 08:06:32 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 07, 2011, 10:21:38 am »
Jeśli dodać nowy wpis do editions, a okładkę załadować osobno (tj. nie tuż po utworzeniu artykułu), to nie widzę potem sposobu, by powiązać okładkę z artykułem. Musiałem ją wstawić po partyzancku (chodzi o artykuł o Solaris Iskry 1982).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 07, 2011, 10:42:46 am »
Panie Skrzacie,
Pana wyjaśnienie (April 06, 2011, 01:38:20 PM) otworzyło mi oczy: chodzi o wspólne dzieło internautów całego świata - a skoro tak, to angielski jest oczywisty jako JEDYNY dziś wspólny język powszechny. Dzięki.
Jednak, po zastanowieniu, uważam, że lepiej by było (dla samej sprawy), gdyby to, co Pan nazywa eLementami, powstało naprzód po polsku, a dopiero potem zostało przetłumaczone. Sądzę, że Rodacy, czujący ducha Polszczyzny-Ojczyzny niczym smak matczynego mleka, mają tu z definicji statystyczną przewagę merytoryczną nad innymi nacjami i dlatego onomastyczno/semantyczny Lemosłownik ułożą/stworzą lepiej niż Niemcy czy Brytyjczycy (wyłączając, rzecz jasna, fenomeny w rodzaju dra Rottensteinera i tego Amerynikanina na "K").
Oddany
Stanisław Remuszko
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 10:47:27 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 07, 2011, 12:15:23 pm »
To rzeczywiście może być problem. Trudno mi będzie opisywac np. Sepulki albo Triodego i Heptodego nie wiedząc nawet, jak by to Kandel/whoever przetłumaczył - uogólniając, biega o nazwy własne. Ale spokojnie, z czasem do czegoś dojdziemy. A może przynajmniej będę miał pretekst by zacząć kupować angielskie wydania:)

PS. Skrzat - kłaść posta na angielskim forum z apelem o udział? Czy jeszcze nie w wersji beta? (Może raczej pre-alfa, bety to już prawie gotowe wersje:)).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 12:29:09 pm wysłana przez Terminus »

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:10:52 pm »
Jeśli dodać nowy wpis do editions, a okładkę załadować osobno (tj. nie tuż po utworzeniu artykułu), to nie widzę potem sposobu, by powiązać okładkę z artykułem. Musiałem ją wstawić po partyzancku (chodzi o artykuł o Solaris Iskry 1982).

słuszna uwaga, trzeba będzie poprawić szablon, bo teraz to tylko można ponownie załadować obrazek ze swojego komputera. Na wszelki wypadek nadałem Ci na Lemopedii wszelkie uprawnienia ;-)

Czy czerwona kropka się porusza?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:12:57 pm »
Hm...ze zdjęciami jest rzeczywiście dziwnie...ale jeszcze taki szczegół - ważny-nie-ważny; wpisując tytuł wpisujemy z The/A czy bez? W tej chwili mamy The Star Diaries i Star Diaries- jedno wylądowało pod T a drugie pod S - czy to nie ma znaczenia? jeśli ma to edycja tytułu mile widziana:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)