Autor Wątek: projekt GOLEM  (Przeczytany 12787 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 05, 2016, 03:19:01 pm »
jakby co to ja chcę żeby mojej śmierci też zrobić ze mnie chatbota,
pozwalam wykorzystać każdą literkę którą stuknąłem w klawiaturę :3
plus kibicuję i będę śledził postępy, jak mi coś wpadnie do głowy to napiszę

PS.

pozdrawiam pana anana kofana :X

i polecam epizod 'Be right back' z Black Mirror, jest o elektronicznym wskrzeszaniu,
myślę że skoro automaty lepiej już rozpoznają ludzką mowę niż ludzie (coś co było absolutnie nie do pomyślenia jeszcze cztery lata temu)
to możliwe że kiedyś uda się zuskać coś zbliżonego do tego co zostało przedstawione w tym serialu (GOLEMA)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 05, 2016, 03:56:57 pm »
Dla mnie przełomem w pracach na AI będą dwa wydarzenia: porozumiewanie się głosem z kompem oraz tłumaczki przewidziane przez Mistrza w "WL".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 05, 2016, 05:10:16 pm »
przecież porozumiewanie się z kompem głosem jest już od dawna? nie słyszałeś o liście z podziękowaniami od do SIRI
od matki autystycznego chłopca który do czasu wynalezienia tej technologii nie dawał jej żyć nieustannie zadając pytania?

a to drugie to nie wiem o co chodzi.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 05, 2016, 05:39:42 pm »
Panie Smoku, przepraszam, czy Pan się nie myli? Mogę kompowi podyktować list do druha i kazać mu go wysłać? Komp może wraz ze mną rozwiązać zadanie z pociągami, porozumiewając się ze mną tylko poprzez dźwięki zwane słowami? Itp.?
R.

oj, cieniutko raczej, cieniutko... https://pl.wikipedia.org/wiki/Siri
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2016, 06:14:41 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 05, 2016, 06:34:04 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 05, 2016, 07:35:51 pm »
Jeśli to wszystko prawda, to poszło trochę dalej niż sądziłem. Lecz, po mojemu, nadal nie jest to
 fonetyczna rozmowa z kompem.
Dzięki, Kju. Bardzo ciekawe :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 05, 2016, 09:01:43 pm »
Dorzucam jeszcze jeden link:
http://www.dwutygodnik.com/artykul/2972-hal-spiewa-siri-milczy.html
Siri milczy, bo nauczona przykładem HALa - wie czym grozi błędna odpowiedź;)
Hm...tak mi się jednak skojarzyła ta możliwość porozumienia-nie-porozumienia na linii maszyna-człek z historyjką z Opowadań kołymskich Szałamowa...tutaj człek-człek jednak z mechaniką w tle:


Oj, cieniutko, cieniutko;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 05, 2016, 10:08:43 pm »
lol, innej fonetycznej rozmowy z kompem nie będzie parafrazując klasyka..
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 06, 2016, 12:37:50 pm »
Siri milczy, bo nauczona przykładem HALa - wie czym grozi błędna odpowiedź;)

Byle jej za nią nie zesłali do lunar penal colony, bo gotowa przybrać pseudonim Adam Selene i kłopoty gotowe ;).

Hm...tak mi się jednak skojarzyła ta możliwość porozumienia-nie-porozumienia na linii maszyna-człek z historyjką z Opowadań kołymskich Szałamowa...

Paradoksalnie pokrzepiła mnie ta historyjka na duchu, bo jeśli więzień nieludzkiej ziemi śmiał się - mimo wszystko - z głupoty swojego gnębiciela, a więc i z głupoty systemu, który dał takiemu typowi moc gnębienia (choć nie mógł im przeciwstawić nic poza tym śmiechem), to - w jakimś najbardziej podstawowym sensie - zdrowy porządek rzeczy został zachowany.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: projekt GOLEM
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 06, 2016, 06:43:23 pm »
Dorobek myślowy Lema przedstawiony w formie pytań i odpowiedzi.
Jak tak myślę - to przychodzi mi do głowy książka Co to są sepulki?
Taki zaczontek;)
O to mniej więcej chodzi?
Czy odpowiedzi mają być cytatami - z podaniem źródła?
Wtedy do jednego pytania może pasować kilka cytatów - z różnych książek.
Może należałoby zacząć od spisania początkowych haseł? Do których później pytania i odpowiedzi?
Założyć taki "hasłowy" wątek? Mając hasła - można je podzielić na ewentualne działy (np. zasugerowane przez Ciebie).
Cytuj
Pytania użytkownik wybiera z listy albo zadaje własne, na podstawie podpowiedzi systemu.
Własne - zdecydowanie ciekawsze. Dlatego pomyślałam o wyszukiwarce z tych ksiązek, które wymieniłeś.
Albo chociaż wyszukiwarce pytań.
Czym od pytań z listy mają się różnić własne - jeśli na podst. podpowiedzi systemu? To i tak przekierowanie do listy? Bo jak inaczej?

Jest już w ogóle jakaś próbka takich pytań z odpowiedziami?

Paradoksalnie pokrzepiła mnie ta historyjka na duchu, bo jeśli więzień nieludzkiej ziemi śmiał się - mimo wszystko - z głupoty swojego gnębiciela, a więc i z głupoty systemu, który dał takiemu typowi moc gnębienia (choć nie mógł im przeciwstawić nic poza tym śmiechem), to - w jakimś najbardziej podstawowym sensie - zdrowy porządek rzeczy został zachowany.
Ostatni bastion. Śmiech przez łzy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)