Autor Wątek: Matematyka krolowa nauk ;)  (Przeczytany 153527 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #510 dnia: Października 08, 2022, 05:49:49 pm »
Chciałam dodać, że algorytm jest oczywiście jeden- chodziło mi o drogę dojścia do...ja na to wpadłam nie od lewej a od prawej strony: dzieliłam liczbę z prawej przez pierwszą cyfrę z lewej  i kombinowałam jak ta kobyła pod górę jak połączyć z drugą cyfrą z lewej:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #511 dnia: Października 09, 2022, 05:33:24 am »
Chciałam dodać, że algorytm jest oczywiście jeden- chodziło mi o drogę dojścia do...ja na to wpadłam nie od lewej a od prawej strony: dzieliłam liczbę z prawej przez pierwszą cyfrę z lewej  i kombinowałam jak ta kobyła pod górę jak połączyć z drugą cyfrą z lewej:)
Zaskoczyłaś mnie.
Tak bym chyba nie zdołał w ten sposób dojść do czegoś sensownego. Ja kombinowałem z liczbami po lewej stronie - jak je pomieszać/pomiąchać, żeby wyszło to po lewej*

Tak sobie myślę, że najbystrzejszym wystarczyłoby jedno równanie (a nie cztery) dla ustalenia przeliczania i wyniku 9 i 7 = ?
Nie dziwi mnie, że maziek tak gładko potraktował zabawę,  bo jak się pokombinuje to faktycznie staje się ona bardzo prosta logicznie - tylko trzeba to zobaczyć.
*
Odjazd to był, kiedy zaczynałem podstawiać pod cyfry jakieś inne cyfry. Potem kombinowałem, że może to nie jest w układzie dziesiątkowym.
(Nie pojmuję, czemu najpierw bezmyślne  hecne zmyłki wpadają mi do łba, zanim spokojnie popatrzę na to, co pasuje).
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #512 dnia: Października 09, 2022, 11:20:27 am »
Testowałem tego typu proste związki i akurat jakoś szybko wpadłem za 2 czy 3 razem bo drugi wiersz od razu ustawia, że musi móc wyjść dużo. Czysty przypadek. Jakiś czas temu było coś podobnego i miałem z tym kłopoty.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #513 dnia: Października 09, 2022, 12:56:03 pm »
Mając nadzieję nie zakłócić rozprawy o metodzie (rozwiązywania zagadki), poniekąd cofnę się do:
problem nr 18.

By przypomnieć z jakimi jeszcze problemami zmierzyli się tegoroczni laureaci Fieldsa (znam takich, którym fonetycznie robi się z niego Medal Filca ;)):
https://wiadomosci.onet.pl/nauka/matematyczne-noble-przyznane-wsrod-laureatow-ukrainka-maryna-wiazowska/z3tfdq6

Ecce femina :o

Rodzimy dramatopisarz ująłby to po naszemu ;) - "To kobiéta!". Zresztą nie dziwię się, że chwalisz. Poza wszystkim, o czym już była mowa - macie podobne podejście do estetyki w matematyce ;):
https://www.projektpulsar.pl/struktura/2174235,1,maryna-wiazowska-problem-musi-byc-piekny.read
A skoro już do Wiazowskiej wróciłem - posłuchajmy:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #514 dnia: Października 09, 2022, 01:37:59 pm »
Urzeka mnie prostota wyniku:

Dla 2D to π/√12 czyli 90.69 %
Dla 3D to π/√18 czyli 74.05 %

Dla 8D to π4/384 czyli 25.37 %
Dla24D to π12/1212 czyli 0.193 %
[Piszę z notatek na szybko i może być błąd]
W geometrii zdarza się, że wynik jest  właśnie w prostej postaci i to jest prześwietne.




~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #515 dnia: Października 09, 2022, 02:30:07 pm »
Ciekawe, to oczywiście mądrość magazyniera w przedmiocie opakowania przechowywanego przezeń komputera kwantowego - ale ja bym to zapisał odpowiednio n/2√3 i π/3√2 - co poniekąd jeszcze bardziej tę "dziwność" wydobywa, że tak często Pan Bóg sięga do tak prostych rzeczy jak pierwiastek z 2 czy 3.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #516 dnia: Października 09, 2022, 02:30:58 pm »
Chciałam dodać, że algorytm jest oczywiście jeden- chodziło mi o drogę dojścia do...ja na to wpadłam nie od lewej a od prawej strony: dzieliłam liczbę z prawej przez pierwszą cyfrę z lewej  i kombinowałam jak ta kobyła pod górę jak połączyć z drugą cyfrą z lewej:)
Zaskoczyłaś mnie.
Tak bym chyba nie zdołał w ten sposób dojść do czegoś sensownego. Ja kombinowałem z liczbami po lewej stronie - jak je pomieszać/pomiąchać, żeby wyszło to po lewej*
Próbowałam kombinować z różnicami pomiędzy kolejnymi prawymi, z sumą cyfr itp., ale lewą stronę do rozważań odrzuciłam (po wstępnym sumowaniu i mnożeniu), bo te cyfry nie tworzą żadnego logicznego ciągu. Gdyby przynajmniej systematycznie rosły:)
Rzuciło mi się w oczy, że te prawe liczby są podzielne przez tę pierwszą z lewej...

Taże maziek ma rację z tym, że to czysty przypadek: albo zobaczysz tę prawidłowość albo można nad takim prostym ciągiem łamać głowę i wymyślać coraz to pokrętniejsze powiązania:)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #517 dnia: Października 09, 2022, 03:24:49 pm »
mądrość magazyniera

Bo też - jak wiadomo - od magazynierskiej kwestii się zaczęło, czyli pytania od naszego sponsora (Wilhelm Eeney wielu miał przodków ;)) jak najefektywniej pakować kule armatnie pod kątem przewozu, ale jak postawić matematykom proste zadanie, to - rozwiązawszy problem praktyczny - zaczną bawić się nim dalej, rzutując na inne liczby wymiarów, i tak im upłynie kilka wieków ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #518 dnia: Października 10, 2022, 06:36:18 pm »
Ileż więcej robi się wolnej przestrzeni w kolejnych wymiarach. Niesamowite.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #519 dnia: Października 10, 2022, 06:41:57 pm »
Ciekawe, to oczywiście mądrość magazyniera w przedmiocie opakowania przechowywanego przezeń komputera kwantowego - ale ja bym to zapisał odpowiednio n/2√3 i π/3√2 - co poniekąd jeszcze bardziej tę "dziwność" wydobywa, że tak często Pan Bóg sięga do tak prostych rzeczy jak pierwiastek z 2 czy 3.
Magazynier upakowuje ograniczoną przestrzeń, a wynik dotyczy maksymalnego procenta i całej (nieograniczonej) przestrzeni. To model, ale szanuję, że da się go wyliczyć.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #520 dnia: Października 10, 2022, 10:02:41 pm »
Użyłem niewłaściwej metafory i jest ona nadinterpretowana ;) - chodziło mi o to, że w stosunku do damy co dostała medal jestem w temacie głupi jak but z lewej nogi.  Nieszczęśliwie padło na magazyniera, któren sie wymandrza na temat przechowywanego sprzętu (bo mu na przykład kolor pudełka nie pasuje) - nie mając o samym sprzęcie zielonego pojęcia. Tak i ja się wymądrzam jak lepiej zapisać wynik, o tym zaś jak dojść do tego wyniku też nie mam zielonego pojęcia :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #521 dnia: Października 11, 2022, 12:25:52 am »
Właśnie - właściwej*.
Uproszczenie pomaga całość ogarnąć - ale nie zastępuje go, lecz przybliżone uproszczenie ukierunkowuje.
Nie warto tak ostro się oceniać.

Pitu, pitu - tak se popisałem o jakichś tam szczególikach - bywaj zdrów i taki, jak jesteś !
PS.
*Szczypty poezji od Ciebie nie spodziewałem się.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #522 dnia: Października 11, 2022, 10:39:39 am »
W młodości pisywałem wiersze, nawet erotyki - ale na szczęście zaginęły ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #523 dnia: Października 12, 2022, 09:51:15 pm »
Proponuję Państwa uwadze zagadkę:
https://www.matemaks.pl/zagadki.html#:~:text=Zagadka%2010%20%2D%20Kwadratowa%20wyspa

Pytanie: czy uda się w końcu przedostać na wyspę suchą stopą, czy jednak się nie uda?
 :-\

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #524 dnia: Października 12, 2022, 09:58:47 pm »
Ee to proste ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki