Autor Wątek: www.atvn.pl - wykłady w internecie  (Przeczytany 19920 razy)

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
www.atvn.pl - wykłady w internecie
« dnia: Czerwca 30, 2007, 01:24:56 pm »
Zachęcam do zapoznania się z serwisem:
www.atvn.pl
Jest to spora baza danych z wykładami (wideo) z różnych dziedzin. Nie zdążyłem się co prawda jeszcze mocniej wgłębić, ale już mogę z czystym sumieniem polecić następujące wykłady:
Przyczyny i następstwa awarii reaktora w Czarnobylu - 6-częściowy, moim zdaniem skutecznie odczarowujący energetykę jądrową z otaczającego ją irracjonalnego odium powstałego w wyniku tytułowej awarii.
Czy Polskę stać na rezygnację z energetyki jądrowej? - 2-częściowy, również bardzo ciekawy...

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 01, 2007, 12:02:44 pm »
ściąga się, nie mogę się doczekać, ostatni raz obejrzałem cokolwiek sam z pełną premedytacją chyba dwa lata temu  :o
(ten brak telewizora i zainteresowania nowościami kinowymi + umiejętność czytania  ;D)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 01, 2007, 01:36:33 pm »
nie działa. widać nie jest mi pisane :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 01, 2007, 08:37:20 pm »
Od kiedy Ty Draco taki fatalista jesteś?

Luca: świetne mijsce, jeno mi sie Opera na tym wywraca, muszę sobie jakiegoś Firefoxa zapuścić...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 02, 2007, 11:37:28 am »
od niedawna    :-/
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Gość
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 27, 2007, 03:31:03 pm »
Znam atvn bardzo dobrze już od 2003 roku czy jakoś tam... Bardzo fajne. Dzięki temu zrozumiałem o co chodzi z reaktorem jądrowym 4 generacji... Zara... a może trzeciej?

heh.
eh... urlop is gut.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 28, 2007, 12:29:02 am »
A co robią 2 reaktory trzeciej generacji, jak widzą generację czwartą? Narzekają na tę dzisiejszą młodzież.... Co tu do rozumienia ;)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 434
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 15, 2007, 06:50:40 pm »
Mam nadzieję, że chociaż do drugiej części tematu pasuje, no i że jeszcze nie było: ;)
Studia informatyczne

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #8 dnia: Września 24, 2007, 05:21:13 pm »
Człowiek przyszłości (Evolution and Future of Mankind) [to oczywiście tytuł wykładu w atvn, rocznik 2003]

Całkiem ciekawy wykład, choć z irytującymi przestojami powodowanymi tłumaczeniem z angielskiego oraz obecnością jakiegoś leszcza (pisarza SF - ani chybi Q nam jego bibliografię zaraz wyświetli), który głupie pytania zadaje.

Niemniej - po raz kolejny możemy usłyszeć o zaskakującym spadku mutacji wśród ludzi napromieniowanych podczas wybuchów bomb jądrowych w Japonii. Ponadto prof. Jones informuje, że zdecydowana większość mutacji (losowych zmian materiału genetycznego w komórkach płciowych) zachodzi u mężczyzn. Efekt ten nasila się z wiekiem, dochodząc do poziomu, gdzie, bliżej niesprecyzowani, starsi mężczyźni mają 30-ktornie większą szansę "spowodowania u potomstwa mutacji" niż, również bliżej niesprecyzowani, mężczyźni młodzi. Ponadto profesor stawia tezę, że w wyniku zaburzenia mechanizmów ewolucyjnych obraz genetyczny ludzkości pozostanie w przyszłości dokładnie taki sam jak obecnie (choć potem częściowo chyba się z tego wycofuje mówiąc o pożytkach łączenia się w pary ludzi z odległych geograficznie rejonów).
Mam pewne wątpliwości zwłaszcza co do tezy o zachowaniu status quo. Nie jestem pewien czy sprawa jest taka prosta jak przedstawia to profesor, a więc mniej więcej: nikt nie umiera przedwcześnie, wszyscy mają szansę się rozmnażać, więc pula genetyczna pozostaje ciągle taka sama. Mam raczej wrażenie, że skoro z populacji nie są eliminowani ludzie z negatywnymi mutacjami (które silnie dominują nad mutacjami pozytywnymi) to pula powinna raczej ulegać zwyrodnieniu, podtrzymywanemu ciągłym rozwojem medycyny... To oczywiście moje luźne, "zdroworozsądkowe" domysły, a wszak wiadomo, że zdrowy rozsądek może być bardzo kiepskim doradcą w kwestiach tak skomplikowanych.
Wasza opinia?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #9 dnia: Września 24, 2007, 06:32:39 pm »
Doktor Steve Jones (mimo, że jest b. interesującym popularyzatorem) jawi mi się Fukuyamą biologii, a jego teza o tym, że homo sapiens przestał ewoluować jest równie senoswna co głoszona przez Fukuyamę teza o końcu historii...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #10 dnia: Września 24, 2007, 09:56:12 pm »
^^^ Ja tam dogmatów nie lubie i wolałbym usłyszeć uzasadnienie. Narazie podała je tylko jedna strona.

This user possesses the following skills:

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #11 dnia: Września 24, 2007, 09:59:24 pm »
Cytuj
^^^ Ja tam dogmatów nie lubie i wolałbym usłyszeć uzasadnienie. Narazie podała je tylko jedna strona.

Czyli, że o co chodzi?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #12 dnia: Września 24, 2007, 10:41:49 pm »
Q skwitował teze pana Kogośtam że jest idiotą i nie warto sobie zaprzątać tym głowy a ja Q zwyczajnie nie wierze (przynajmniej póki co).

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #13 dnia: Września 24, 2007, 10:46:55 pm »
Cytuj
^^^ Ja tam dogmatów nie lubie i wolałbym usłyszeć uzasadnienie. Narazie podała je tylko jedna strona.

Pozwolę sobie zacytować trochę "papkę", bo artykuł popularnonaukowy w "Przekroju", cytujący jednak opinie innych naukowców i ich merytoryczne argumenty contra Jonesowi:
http://www.przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1378&Itemid=51
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2007, 11:01:36 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: www.atvn.pl - wykłady w internecie
« Odpowiedź #14 dnia: Września 24, 2007, 11:00:16 pm »
Cytuj
Q skwitował teze pana Kogośtam że jest idiotą i nie warto sobie zaprzątać tym głowy

Tak ostro się nie wypowiedziałem. Stwierdziłem po prostu, że (IMHO przesadny) "optymizm" Jonesa w kwesti "ustania" ewolucji jawi mi sie ekscentryczną odosobniona opinią i dostrzegłem pewną jej analogię z (fałszywymi jak się okazało) pomysłami Fukuyamy. Poprostu przesłanki jego tezy wydały mi się niedostatecznie uzasadnione, wiedziałem też, że dr Jones idzie tu pod prąd opinii większości znanych biologów. (Za to z lubościa cytowany jest przez... kreacjonistów, którzy wyrywaja z kontekstu tezę jakoby człowiek nie ewoluował.)

Chylę natomiast czoła przed dorobkiem Jonesa jako popularyzatora biologii i obrońcy teorii ewolucji.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2007, 11:05:56 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki