Autor Wątek: Pomysły  (Przeczytany 53199 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 08, 2011, 06:03:50 pm »
1. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby w pojazdach móc trwale instalować elektroniczne identyfikatory (EI).
2. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby za pomocą takich EI określać prędkość danego pojazdu w danym momencie.
3. Jeśli 1-2 to prawda - byłbym za uchwaleniem powszechnego prawa, które wprowadzałoby obowiązek posiadania EI przez pojazdy poruszające sie po drogach publicznych (tak jak pasy w samochodach albo kaski dla motocyklistów). Przypuszczam, że dzięki temu można by w samej tylko Polsce rokrocznie ocalić życie około tysiącowi ludzi, zdrowie zaś przynajmniej kilkunastu tysiącom (część z nich zostanie kalekami na zawsze).
Pytanie: jeśli 1-2 to prawda, czemu - o ile wiem - nigdzie na świecie dotychczas tego nie wprowadzono?
Stanisław Remuszko

Modify: @Nieznańcy Przemili: dzięki za bezcenną karmę!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 07:20:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 08, 2011, 11:14:21 pm »
Ze względu na koszty i szanowanie ludzkiej prywatności. Nie chciałbym żeby ktokolwiek wiedział gdzie w każdej chwili jest moje auto, a wiedziałby. Mam do tego prawo. I koniec dysputy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 08, 2011, 11:37:44 pm »
To żaden argument, gdy idzie o koszty (nic nie zostało przedstawione).
M-id 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 08, 2011, 11:39:52 pm »
Po co jakieś identyfikatory i łączność zdalna plus to co gniewa Terma? Przecież to jest idea tachografu. O ile wiem, w niektórych amerykańskich samochodach zapisywane są 3 ostatnie sekundy. Zdaje się chyba jakiś proces był o ujawnienie tych danych. Firmy je zbierają anonimowo dla ustalenia, jakie manewry wykonał kierowca przed wypadkiem. Zdaje się też dzięki temu Toyota udowodniła, że w większości wypadków nieprawdą było, jakoby jej samochody same dodawały gazu (powodując wypadek) a tylko kierowcom myliły się pedały.

Nawet jeśli chodziłoby o uwzględnianie prędkości w rejonach ograniczeń to zamiast identyfikacji wystarczą słupki drogowe, które nadadzą one-way do modułu w pojeździe, że właśnie jest w obszarze ograniczenia, bez identyfikacji pojazdu i bez identyfikacji miejsca. Szczerze powiedziawszy nie wiem, czy za tym (że tego się nie wprowadza) nie stoją firmy samochodowe (na cholerę komu maszyna 200 koni jak wolno jechać 90 km/h?).

Zła wiadomość jest taka, że właśnie weszły czy wchodzą uregulowania prawne umożliwiające stawianie bramek identyfikujących pojazd po nrze tablicy i obliczających średnią prędkość przejazdu (np. z Lublina do Wawy). Jak wyjdzie szybciej niż się da zgodnie z przepisami - mandacik. Porażka :) .
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 11:41:46 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 09, 2011, 12:01:35 am »
Nad nastrojami Pana Terminusa jest Regulamin, tak jak nad Panem Bogiem - podług Pana Lema - jest Logika :-)
Ale to dygresja. Mój głos jest taki: u nas, na Mazowszu (no, w Warszawie, przynajmniej na Ursynowie) w ciągu ostatniej godziny TRZECI raz zgasło światło (na ułamek sekundy, ale dla kompa to wystarczy).  Wieje bardziej niż strasznie. Może to ZNAK? Przed POJUTRZEM?
Trochę się boję...
Męberyt
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 09, 2011, 01:53:14 am »
Panie Męberze, czy Pan jest kierowcą?Sądzę, że nie.

Kiedyś obliczono, że stosując się do obowiązujacych ograniczeń prędkości,  podróż z południa na północ Polski zabrałaby człekowi 20 godzin. Podpowiem Panu, iż nie stosując się - (Zakopane- Gdańsk ok 700 km) - zabiera niewiele mniej.
Czy zastanawiał się Pan kiedyś dlaczego jadący z południa Polski na zachodnie - polskie -  wybrzeże jadą przez ...Niemcy?
Dlaczego podróż z Węgier do Nowego Sącza (około 350 km) trwa krócej niż z Nowego Sącza do Katowic (około 190 km)?
Dlaczego na 11 godzinna podróż z Włoch - 3 godziny przypadają na jazdę od granicy polskiej do Katowic?

Dlaczego o tym piszę? Bo wg mnie problem leży w złym (eufemizm) stanie dróg w Polsce - śmiem twierdzić, że kierowca w Polsce (nie ten niedzielny) jest sfrustrowany zwężeniami, rozkopami, korkami, objazdami, dziurami itp. Jeśli Pan do tego dołoży IE, kamery, fotoradary, patrole itp, które powodują, iż na tych niewielu odcinkach polskich "dróg", na których można bez większego zagrożenia pojechać trochę więcej niż 70km/h to ma Pan tyle ograniczeń, że adrenalina wzrasta do pozimu granicznego.
Wyobraża Pan sobie, iż wydostaje się z tych korków, dziur itp - ma Pan przed sobą równy, piękny kawał drogi i ograniczenie do 50/60km (max 70), bo w dali stoją 4 chatynki robiące za obszar zabudowany? Tu jest pies pogrzebion - to tutaj wciskamy gaz żeby nadgonić zmitrężone godziny.
Kolejne restrykcje nic tutaj nie pomogą - będą autostrady, którymi da się w 5-6 h dojechać nad morze (nawiasem: podobno cena przejazdu w jedną stronę to około 200 zł) to skończy się masowe jeżdżenie 120 i wzwyż po wiejskich drogach ( nie mówię tu o dzieciakach zabijających się w drodze z dyskoteki - to insza inszość).
Poza tym skoro owa nadmierna prędkość ma być główną zmora to miast coraz szybszych samochodów proponuję ujednoliconą sprzedaż melexów. Pojedziemy wszyscy max 40 km/h , na prąd, bez całego drogiego systemu kontroli - rekreacyjnie i spokojnie:)

Jednym zdaniem: uważam ze wprowadzanie kolejnych obostrzeń to zabranie się do problemu od...strony antygłowy (naprawdę dobre słowo:) ).

A do wynalazków dodałabym (zmniejszający agresję) migający napis (lub sygnał dźwiękowy) - ale z przodu samochodu: zjedz na prawy pas...zjedz na prawy pas ( dla tych, którzy 40km/h jadą lewym pasem, bo za 6 skrzyżowań skręcają do ulubionego marketu..)

P.S. Bardzo się cieszę, że czekolady smakowały:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 09, 2011, 04:43:36 am »
@ Terminus, April 08, 2011, 10:14:21 PM
Nie żyje Pan samotnie na bezludnej planecie, lecz wśród innych ludzi. Czy to się Panu podoba, czy nie - musi się Pan z tymi innymi ludźmi do pewnego stopnia liczyć (tu: podporządkowywać decyzjom demokratycznego państwa). Pan uważa, że ma Pan takie prawo do prywatności, ja zaś uważam, że nie ma Pan takiego prawa do prywatności. I koniec dysputy.
@ Olkapolka Today at 12:53:14 AM
Chyba wie Pani, że przyczyną bardzo dużego odsetka wypadków drogowych (tych z ofiarami wśród ludzi) jest nadmierna prędkość?
Dla mnie to kwestia wolnego wyboru wartości, dokonywanego przez wolnych ludzi w wolnym kraju i świecie. Tu: między ludzką wygodą a ludzkim życiem i zdrowiem. Wolni obywatele wybierają swoich przedstawicieli, a ci przedstawiciele stanowią prawa. Zwolennicy wygody powinni wybrać taką większość przedstawicielską, która dokona słusznej w ich pojęciu nowelizacji kodeksu drogowego. I już.
P.S. Czekolady było ZA DUŻO o jedną małą tabliczkę. Ale to Pani wolny wybór, dzięki :-)
@ Maziek April 08, 2011, 10:39:52 PM & omnes
1. Czy to prawda, co napisałem w punktach 1-2 wpisu inicjującego ten temat?
2. Tam, gdzie Ty piszesz 'Porażka", tam ja napisałbym "sukces". To normalne różnice zdań w normalnej demokracji. A nadto uważam swoje rozwiązanie za pod każdym względem lepsze od tych bramek, skanów i obliczeń.
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 09, 2011, 08:01:52 am »
No niestety, ja to lubię poprzekraczać :) ...

Pa, jadę pod namiocik, pospływać Bugiem :) ;) . Nie wiem tylko dlaczego ubrałem narciarskie spodenki :) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 09, 2011, 12:13:50 pm »
Maźku Drogi,
Czy na Forum wytknąć Ci lapsusa, jeśli na Forum Ci się przydarzy, czy też wolałbyś na priva albo i wcale?
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Mateusz

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 10, 2011, 11:45:36 am »
byłbym za uchwaleniem powszechnego prawa, które wprowadzałoby obowiązek posiadania EI przez pojazdy poruszające sie po drogach publicznych (tak jak pasy w samochodach albo kaski dla motocyklistów).
A jakby była możliwość wprowadzania "EI" do ciała człowieka (oczywiście nie w takiej formie jak do samochodów) i pomysłodawca przekonywał słuszność swojego rozwiązania chociażby wyeliminowaniem porwań dla okupu, to też musiałby Pan się zgodzić?  ;)
Jak łatwo przekonać ludzi, że coś się robi dla ich dobra.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2011, 01:17:42 pm wysłana przez Mateusz »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 10, 2011, 12:13:58 pm »
Szanowny Panie Mateuszu,
Jestem zdecydowanie przeciwny temu wszczepianiu, o którym Pan mówi. Jestem także przeciwny uchwalaniu wielu innych, mniej lub bardziej horrendalnych powszechnie obowiązujących praw.
VS Męber
P.S. Powtórzę pytanie, na które jakoś nie mogę doczekać się odpowiedzi: czy to prawda, co napisałem w punktach 1-2 wpisu inicjującego ten temat?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 10, 2011, 06:24:38 pm »
Proszę wytykać. Ja jestem z tych, co wciąż się uczą :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 10, 2011, 06:54:47 pm »
Wyjątkowy Panie Maźku,
Mam dla Cię zagadkę za friko. Kto to powiedział: ...Pozostaniemy młodzi póty, póki zachowamy w sobie trzy umiejętności: dziwienia się, uczenia się i śmiania się... ?
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 10, 2011, 07:06:34 pm »
Nie wiem, ale stawiam na Lema ;) !
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 10, 2011, 09:09:46 pm »
W nagrodę otrzymujesz niniejszy bon na śniadanie/II śniadanie/podobiadek/obiad/podwieczorek/kolację/podkurek (można wskazać tylko jedną opcję...) na Dunikowskiego 8.
Odpowiedź: str. 17, drugi akapit od dołu :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )