Autor Wątek: Książki obowiązkowe (różnych autorów)  (Przeczytany 127032 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Książki obowiązkowe (różnych autorów)
« dnia: Listopada 10, 2004, 10:32:28 am »
Proponuje rozwinac temat o ksiazkach w pewnym sensie konkurencyjnych dla Lema (bo nie napisane przez Niego) ale rownie waznych i "podstawowych" jesli chodzi o wiedze techniczna, filozoficzna czy matematyczna np. jak Jego.
W innych tematach pojawiaja sie propozycje i odnosniki to ksiazek innych autorow, mozna by to wszystko zebrac tutaj by miec liste pozycji gdy te od Lema sie wyczerpią ;)

Proponuje wrzucac tytul, autora i krotki opis.

Ja na poczatek troche przekornie ;)
Tatarkiewicz Władysław - Historia filozofii
Ksiazka jest przegladem nurtow filozoficznych w spisanej historii ludzkosci... Dobrze przeczytac by nie szukac odpowiedzi ktore zostaly juz znalezione ;)


modify:

Temat sie tak przeistoczyl ze dla potomnych zmienilem jego nazwe na bardziej wlasciwa. Temat jest zatem w praktyce pamietnikiem z mojego czytania ksiazek Lema.
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2006, 02:44:53 am wysłana przez Terminus »

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 10, 2004, 01:04:06 pm »
Ja bym dorzucil moze "Piknik na skraju drogi" jak i wilele innych ksiazek Strugackich, ktorzy moim zdaniem reprezentuja ten sam poziom co Lem, czyli najwyzszy

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 10, 2004, 01:44:48 pm »
Cytuj
Ja bym dorzucil moze "Piknik na skraju drogi" jak i wilele innych ksiazek Strugackich, ktorzy moim zdaniem reprezentuja ten sam poziom co Lem, czyli najwyzszy
a o czym to? technologia? futurologia ogolem? a beletrystyka czy naukowe?
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2004, 01:45:02 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 11, 2004, 03:29:27 am »
Uhm Tatarkiewicz? Fajny podręcznik filozofii, ale nomen omen to jednak podręcznik.  Więc może niektórych odstraszyć.

A Strugaccy... twoje pytanie jest trochę zbyt szeroko postawione. Czy futurologia, czy technologia...
No weźmy ten 'piknik na skraju drogi'. Nie ma w tym zbyt wielu opisów technologicznych. Jest za to pewien osobliwy mistycyzm, jaki rozpościera się wokół pewnego opisanego w książce obszaru terenu - "Strefy" ("Zony").
Ogólnie środek ciężkości przesuwa się w stronę beletrystyki. Choć na naprawdę wysokim poziomie, równym poziomowi twórczości Lema.

Oczywiście jak ktoś liczy na dogfighty X-wingów to niech omija te książki czterystukilomentrowym łukiem.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 11, 2004, 11:27:42 pm »
Wiem Terminusie ze jest szeroko postawione. Dlatego tez proponowalem podawac opisy.
Nie mogl byc przypomniec tu proponowanych w innych wątkach przez siebie tytułow i opisac ich o czym są?

ps: pisalem ze Tatarkiewicza podaje troche z przekorą ;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2004, 11:28:07 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 15, 2004, 12:12:24 am »
Widze ze Terminus jusz mnie wyreczyl w odpowiedzi dla dzi. Wlasnie dokladnie to mialem namysli. Fakt ze z nauka nie ma to duzo wspolnego, ale rzeczywiscie niesie w sobie pewien ladunek emocjonalny, taki sam jak w przypadku ksiazek Lema

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 15, 2004, 12:16:07 am »
Jak juz rozwijamy watek Strugackich to podobno Tarkowski, tez sam co rezyserowal pierwsze "Solaris" zrobil tez film na podstawie "Pikniku..." pt. "STALKER". Czy ktos wie cos na ten temat? Bo zauwazylem ze ogolnie tak jak w przypadku Lema jest male zainteresowanie filmowcow dzielami tych dwoch wybitnych, rosyjskich braci. Ale moze to dobrze. Jeszcze by wszystko znow schrzanili :-/

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 15, 2004, 03:57:19 pm »
Andriej Tarkovski był genialnym reżyserem. Solaris jest tego pierwszym przykładem, ale było też wiele innych. Między innymi własnie Stalker. Myślę, ze ten film to tzw. must see jak to mówią anglosasi, dla kazdego fana science fiction. Jest to przykład tego jak dalece dzieło może różnić się od pierwowzoru - mimo ze scenarzystą Stalkera był jeden z braci Strugackich.

Jeśli chodzi o fabułę, to kto czytal ,,Piknik na skraju drogi'' nie będzie zdziwiony, choć, jak wspomniałem wyżej, film jest co najwyżej inspirowany ksiażka. Nie można nazwać tego par excellance ekranizajcą.
Fabuła obejmuje jedną z wypraw Stalkera, w której towarzysza mu nieznani z nazwisk Profesor i Poeta. Całość, jak to u Tarkowskiego, bardzo mistyczna.

Film można sciągnąć z sieci.

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 15, 2004, 06:50:07 pm »
Terminusie dziekuje Ci za ciekawa wypowiedz. Zacheciles mnie do obejrzenia filmu bo wczesniej nie bylem pewny czy film nie jest przypadkiem tandeta (wybaczcie mi to ale nie znam sie dobrze na kinie rosyjskim).
Ale powiedzmy ze mnie przekonales dzieki.

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 15, 2004, 07:18:20 pm »
Cytuj
nie jest przypadkiem tandeta

Oj, znam z pięć, sześć osób, które każdego uznającego 'Stalkera' za tandetę rozszarpałyby gołymi rękoma... ;]

Kilka przykładów tego możesz znaleźć choćby na forum anglojęzycznym... Zdaje się że mówiliśmy tam o tym.


UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 15, 2004, 08:57:14 pm »
Terminus mowiles ze SKALKERA mozna sciagnac z sieci ale czy to jest legalne?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 15, 2004, 09:11:08 pm »
przyszedl mi pomysl na nowy thread...

i jeszcze raz prosba do Terminusa (to tylko prosba podkreslam)
przegladajac forum pamietam ze znajdowalem odniesienia do ksiązek pisane przez Ciebie, niestety w tej chwili nie pamietam w ktorych wątkach to bylo, musial bym zatem przeczytac wszystko jeszcze raz (bo text "jak np. pisal w swojej ksiazce Smith" latwo znalezc nie jest)... zatem ponownie prosze, jesli jestes w stanie przywolac cos "z glowy" to jesli mozesz napisz odrobine, jesli nie to trudno... przeczytam wszystko jeszcze raz i zapytam o konkrety...

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 15, 2004, 09:19:05 pm »
Tak to rzeczywiscie byloby pomocne, chociaz ja dopiero od niedawna jestem na forum wiec i tak czytam wszystko.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 18, 2004, 11:30:24 pm »
Roger Penrose
Tworca "Nowy umysl cesarza" ("Emperor's new mind") i jeszcze kilku znanych pozycji.
Ksiazka popularnonaukowa.
Ma swoje specyficzne podejscie do problemu sztucznej inteligencji. "Nowy umysl..." jest naprawde swietna, moge to stwierdzic napewno mimo ze czytalem tylko fragmenty.
Polecam osobom zainteresowanym filozoficznymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji i rzeczowym podejsciem do tematu.

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (poza Lemem)
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 19, 2004, 02:58:16 am »
Cytuj
Tak to rzeczywiscie byloby pomocne, chociaz ja dopiero od niedawna jestem na forum wiec i tak czytam wszystko.


No niestety, panowie, jestem tylko człowiekiem, pamięć mam ulotną. Dlatego bez przeczytania własnych :) postów też wszystkiego, o czym pisałem, przypomnieć sobie nie mogę.

Niewatpliwie najwięcej czytałem Lema.  Wy także powinniście: coś mi się w ogóle wydaje, choć nie mam pewności, że panowie UmiN i dzi nie tylko się znacie, ale jesteście ,,zbiegami'' z jakiegoś forum o szerszej tematyce... prawdopodobnie ze scifi.pl. Tak to jasno wynika ze stylu waszego pisania, i z tego że najpłodniej pisze wam się o wszystkim nie związanym z Lemem. Pękam z ciekawości. Mam rację?


Tak czy inaczej; nie mam zamiaru być niemiły. Jeśli chodzi o książki science fiction, które cenię i które jestem w stanie sobie w tej chwili przypomnieć, to bez wątpienia polecam Strugackich (,,Piknik na skraju drogi", ,,Poniedziałek zaczyna się w sobotę", ,,Trudno być bogiem"); Herberta (,,Diuna"), Adamsa(,,Autostopem...") (tego oczywiście nie traktuję poważnie), Kuttnera ( np. ,,De profundis''), Bradbury'ego (dopiero odkrywam) no i... Verne'a, Swifta, i przede wszystkim Wellsa ( z ,,Wechikułem czasu" na czele).  Dicka znam za słabo, nie będę niczego polecał.  

Przede wszystkim Lema.
Lepszego nie ma.




« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2004, 03:00:18 am wysłana przez Terminus »