Autor Wątek: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)  (Przeczytany 11329 razy)

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« dnia: Lutego 19, 2009, 06:37:18 pm »
Witam użytkowników forum!

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało chciałabym porozmawiać z kimś biegłym
w jego twórczości. Problem polega na tym, że im więcej i dłużej obcuję
z jego literaturą tym bardziej jestem zagubiona. Może znajdzie się
ktoś kto pomoże mi usystematyzować wiedzę i porozmawia czasem
na tematy "lemologiczne". Aktualnie czytam "Dialogi". Nie bardzo mam
czas na przekopywanie forum i śledzenie wątków dlatego proszę
o ewentualny kontakt na gg (15853328). Prośbę swą traktuję poważnie
i mam nadzieję, że znajdę równie poważnych partnerów do konwersacji.
Tak się niefortunnie składa, że nikt spośród moich znajomych go nie
czyta i nie ma z kim złamanego słowa zamienić...
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 20, 2009, 02:26:41 am »
chciałabym porozmawiać z kimś biegłym
w jego twórczości.

Witamy!

Tak się dziwnie składa, że tu chyba sami biegli ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 20, 2009, 05:24:22 pm »
To fakt ale nie każdy biegły ma ochotę primo po pierwsze rozmawiać, primo po drugie rozmawiać z nieznajomymi ....ech :)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 20, 2009, 09:05:25 pm »
Prawdopodobnie gdybyś zadała pytanie to wszyscy biegli rzuciliby się aby odpowiedzieć. A tak spalaja się w blokach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 21, 2009, 04:51:09 pm »
Pyy-taj, pyy-taj!

(A dzi zacznie Cię podrywać, ale niech to Cię nie zrazi :) )

Czy Dialogi to pierwsza książka, jaką czytasz? (Lema). Jeśli tak, to hardcore! Choć, jak powiedział mi kiedyś mój instruktor gry na gitarze: "człowieku jeśli ty umiesz zagrać coś na TYM" (patrząc z litością na moją pierwszą gitarę pochodzenia głęboko radzieckiego) "to zagrasz już na wszystkim!" (i miał chłop rację.).
Dialogi znam tylko pobieżnie, ale to w zasadzie esej, Filonous to Lem, Hylas to pierwszy lepszy cholo z ulicy, i takaż formuła. Wziąłem teraz do ręki i ... no przyznaję, nie mogę się oderwać...
    ... no dobra, może to jednak dobry pomysł...

ehm...
wiesz co... idę czytać :)
bye
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2009, 05:00:57 pm wysłana przez Terminus »

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 23, 2009, 11:15:00 pm »
Dziękuję za miły odzew:-)

Oczywiście nie jest to moja pierwsza książka Lema. Przeczytałam już sporo. Jak dotąd
- Człowieka z Marsa
- Pokój na Ziemi
- Powrót z Gwiazd
- Solaris
- Eden
- Dzienniki Gwiazdowe
- Pirxa
- Bajki robotów
- Cyberiadę
i inne ...
nie no chyba bez sensu to wymieniam... W każdym razie teraz czytam "Dialogi" i bardzo mi się podobają.
Chyba nie jestem skończonym lajkonikiem?

W związku z tym ,że jestem z wykształcenia socjologiem bardzom ukochała u Lema jego koncepcje przyszłych społeczeństw , może właśnie z mniejszym naciskiem na przyszłą kondycję jednostki.
Odnajduję u niego wielką wiedzę w tym zakresie , spotykam opisy eksperymentów teorii, których
uczyłam się na studiach. Np. egzamin Pirxa w "kapieli"! Znakomity opis tego co dzieje się z mózgiem po odcięciu bodźców. Nawet myślałam sobie tak zrobić w ciemnej łazience ale niestety sąsiad z wiertarką przerwał wiekopomny eksperyment hahaha.Nie będę się rozwodzić nad ogromem wiedzy jaką on sam posiadał bo to Wy wiecie lepiej ode mnie. W każdym razie, jakoś zawsze gdy go czytam szukam co też umyślił w tym temacie...Moim ukochanym jak dotąd motywem jest hodowla małych cywilizacji na szkiełkach :-)Ale to taka mała perełeczka pośród innych wątków.Gdzie to oczywiście wiecie. No i cywilizacje z "Dzienników" :-) Należałoby się udzielić w Akademii pod poszczególnymi dziełami. Widziałam ciekawą dyskusję pod "Powrotem z gwiazd", która zdaje się wygasła a szkoda.


Ponoć Nasa wysyła sondę Kepler aby w końcu dojrzała planety ziemiopodobne tak małe, których
obecne szkła nie widzą. Ponoć jest ich jakiś nierealny ogrom i ponoć w kosmosie jest życie :-)

Pozdrawiam i postaram się jakoś skonkretyzować swoje pytania do szanownej Kapituły :)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 24, 2009, 04:03:07 pm »
Wiesz "Powrót  z gwiazd" jest dla mnie bardzo problematyczny. Ilekroć go czytam , to za każdym razem mam inną subiektywną koncepcję relacji jakie Lem starał się nakreślić między "starym, męskim facetem" a "nowoczesną wypraną z emocji kobitą". Niby ktoś napisał, że betryzacja nie do końca usunęła z przyszłych agresję i namiętności a jednak coś tam tę babkę ciągnęło do naszego kosmonauty...To jest tak jakoś napisane, że brakuje mi tego ostatecznego wybuchu, jakiejś eksplozji z jej strony , która by pokazała "no macie tę swoją emocjonalną kastracje , ja wam teraz pokażę , będę gryźć i kopać, uprawiać miłość i palić trawę!";-) Ale nie ma tam tego i nie miało być bo właśnie poprzez brak takich relacji Lem pokazał jak zabić "człowieka w człowieku". Zresztą zawsze mi się wydawało, ze strasznie cenił w człowieku ten dziki, nieobliczalny pierwiastek , który stanowił o naszej inteligencji i w zasadzie chyba właśnie o człowieczeństwie.
A w ogóle to tamte ludzie i ich organizacja społeczna to było coś okropnego. Snuły się takie lale bez celu, bez sensu , tylko jakieś dziwne driny i durna wirtualna telewizornia. No normalnie Ameryka panie albo inna Floryda ...Ale zabaweczki techniczne i architektura miasta to już co innego.

Nie pamiętam dokładnie ale chyba u Dicka to było, że w mieście przyszłości gro sprzętów agd i nawet drzwi były na monetę. Chcesz korzystać wrzucasz grosza i korzystasz. Kiedyś głównemu zabrakło forsy i siedział w mieszkaniu nie mogąc zrobić sobie herbatki no i oczywista drzwi otworzyć...Hihi za takie wynalazki dziękujemy.

Pzdr :)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 24, 2009, 05:45:14 pm »
Ale nie ma tam tego i nie miało być bo właśnie poprzez brak takich relacji Lem pokazał jak zabić "człowieka w człowieku".

Może faktycznie pokazał to zabicie.. chociaż sam mówił, że postać bohaterki wyszła mu papierowa, z tego co rozumeim - nie do końca tak, jakby chciał, w sensie, że nie chciał papierowej   ;) . W ogóle opinie Lema na temat jego książek są przeważnie niepochlebne (moim zdaniem zbyt surowe..) ale odnośnie "Powrotu z gwiazd" całkowicie się zgadzam, że "Ten świat jest zbyt płaski, jednowymiarowy."

Nie pamiętam dokładnie ale chyba u Dicka to było, że w mieście przyszłości gro sprzętów agd i nawet drzwi były na monetę. Chcesz korzystać wrzucasz grosza i korzystasz. Kiedyś głównemu zabrakło forsy i siedział w mieszkaniu nie mogąc zrobić sobie herbatki no i oczywista drzwi otworzyć...Hihi za takie wynalazki dziękujemy.

A to nie Masłowska i jej Paw Królowej? tak mi się kojarzy, chociaż być może że zupełnie źle..  :P

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 24, 2009, 07:49:55 pm »
Nie pamiętam dokładnie ale chyba u Dicka to było, że w mieście przyszłości gro sprzętów agd i nawet drzwi były na monetę. Chcesz korzystać wrzucasz grosza i korzystasz. Kiedyś głównemu zabrakło forsy i siedział w mieszkaniu nie mogąc zrobić sobie herbatki no i oczywista drzwi otworzyć...Hihi za takie wynalazki dziękujemy.

A to nie Masłowska i jej Paw Królowej? tak mi się kojarzy, chociaż być może że zupełnie źle..  :P

Ubik  :) (chyba, że motyw się powtarzał)




— Panie Chip, Agencja Ferris i Brockman, zajmująca się kontrolą i analizą należności w systemie kredytowej sprzedaży
detalicznej, opublikowała na pana temat specjalną ulotkę. Wpłynęła ona do nas wczoraj i mamy ją jeszcze wyraźnie w pamięci.
Od lipca wypadł pan z kategorii GGG, jeśli chodzi o pański kredyt, i przesunięty został do kategorii GGGG. Wydział nasz,
to znaczy administracja całego budynku, został zaprogramowany w sposób wykluczający możliwość świadczenia usług czy udziela-
nia kredytu tak wyjątkowo żałosnym jednostkom jak pan, sir. Jeśli chodzi o pańską osobę, od tej pory wszystkie należności
muszą być regulowane w gotówce. Obawiamy się, że będzie pan w tej sytuacji do końca życia. Szczerze mówiąc... (...)

Wrócił do kuchni, przetrząsnął kieszenie w poszukiwaniu dziesięciocentówki, a następnie za jej pomocą uruchomił ekspres do parzenia kawy. Wdychając jej niezwykły — w każdym razie dla niego — aromat, spojrzał na zegarek i stwierdził, że upłynęło
już piętnaście minut; podszedł więc energicznym krokiem do drzwi wejściowych apartamentu, przekręcił gałkę i odsunął zasuwę.
— Proszę o pięć centów — powiedziały drzwi, nie otwierając się.
Przeszukał kieszenie, ale nie znalazł w nich już żadnych monet — ani jednego centa.
— Zapłacę jutro — powiedział do drzwi. Znów próbował kręcić gałką, ale drzwi pozostawały szczelnie zamknięte.
— Pieniądze, które ci daję, to w gruncie rzeczy napiwek. Nie mam obowiązku ci płacić!
— Jestem odmiennego zdania — odparły drzwi. — Proszę sprawdzić w kontrakcie, który podpisał pan kupując ten apartament.
Znalazł dokument w szufladzie biurka; od czasu podpisania go musiał się do niego wielokrotnie odwoływać. No jasne: obowiązywała go opłata za otwieranie i zamykanie drzwi — nie był to więc napiwek.
— Jak pan widzi, mam rację — powiedziały drzwi tonem pełnym satysfakcji.
Z szuflady znajdującej się obok zlewozmywaka Joe wyjął nóż z nierdzewnej stali i zabrał się do odkręcania śrub w zamku swych chciwych drzwi.
— Zaskarżę pana — powiedziały drzwi, gdy wypadła pierwsza śruba.
— Nigdy nie byłem jeszcze zaskarżony przez drzwi — powiedział Joe Chip. — Ale myślę, że jakoś to przeżyję.
Rozległo się pukanie.
— Joe, stary, to ja, G.G. Ashwood. Przyprowadziłem ją zesobą. Otwieraj!
— Wrzuć pięciocentówkę do otworu — mechanizm zaciął się chyba od mojej strony.
Rozległ się brzęk monety wpadającej do zamka; drzwi otworzyły się i stanął w nich promieniejący zadowoleniem G.G. Ashwood.

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 24, 2009, 08:27:58 pm »
 :o :o :o


Tak "Ubik" :-) Jeszcze rozważałam "Trzy Stygmaty Palmera..." ale już wiedziałam, że to Ubik bo w Palmarze
to jednak Porky Patt było czy jakoś tak no i zmagania homo sapiens z marsjańską nudą :-)


W każdym razie "czołobiję" przed autorem cytatu :)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 24, 2009, 08:34:06 pm »
Aha jeszcze do qertuo odnośnie niepochlebnych opinii samego Lema o swojej twórczości.
Mnie również to uderzyło , jak czytałam "Filozofię Przypadku" . Strasznie się tam w przedmowie tłumaczył, sam ze swoich myśli. Jakoś żal mi się go zrobiło i taki poczciwy mi się wydał. Zresztą gdzieś taka nuta samokrytycyzmu mi pobrzmiewała kiedyś ale już nie pamiętam dokładnie gdzie.

Dzięki :)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

qertuo

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 24, 2009, 08:46:16 pm »
ehm, to ja jednak zupełnie kulą w płot z tą Masłowską :P a jakoś do Ubika mi nie pasowało, bo po nim zostało mi tylko takie przygnębiające wrażenie i taki fragment jakoś mi tam nie pasował, sorry za zamieszanie (po raz kolejny żałuję, ze ctrl + F nie działa na lepniaki)...

Medelejne: opinie Lema o jego książkach znajdziesz na tej stronie :)  wejdź tylko w zakładkę "książki".

pzdr!
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2009, 08:48:52 pm wysłana przez qertuo »

Medelejne

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 24, 2009, 09:34:43 pm »
Ano weszłam, weszłam. Poczytałam, poczytałam. Ile ja muszę jeszcze przeczytać a wzrok mi już , że tak powiem "siada"... ;)

Póki co czytam posty i wypowiedzi forumowiczów i jakoś tak chyba trzeba się wziąć do solidnej roboty u podstaw bo konwersacje na jakimś niebotycznie akademickim poziomie są...ekhm  ::)
"Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów."

Stanisław Lem

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Szukam przewodnika po twórczości Stanisława Lema :-)
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 02, 2009, 05:26:42 pm »
Aha jeszcze do qertuo odnośnie niepochlebnych opinii samego Lema o swojej twórczości.

Bo On ogólnie chyba straszliwy perfekcjonista był. Pamiętam kiedyś jak czytałem (chłopięciem będąc) jak pastwił się nad "Star Trekiem", czy którą powieścią Asimova i myślałem sobie "trochę ten Mistrz przesadza, owszem prawdę pisze, ale przecie to nie jest aż tak złe". Potem jednak zobaczyłem co pisze o własnej twórczości i pomyślałem "ktoś kto wymaga tak wiele od siebie, ma prawo wymagać od konkurencji" i polubiłem Go za to, że i sobie nie folgował i SF, w syzyfowym trudzie, usiłował na wyższy poziom podnieść. Zresztą nie tylko SF, Lem by najchetniej całą ludzkość za łeb wziął i do Rozumu przywiódł. Po mojemu w tej intencji "Summę..." napisał.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki