Autor Wątek: Matematyka krolowa nauk ;)  (Przeczytany 166372 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13442
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #855 dnia: Dzisiaj o 11:39:29 am »
Brawo!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

akond

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #856 dnia: Dzisiaj o 12:04:25 pm »
A zadanko jest fajne. Ciekaw jestem, czy łatwe, czy trudne dla przeciętnego maturzysty rozszerzonego z aktualnego rocznika.

Tak sobie na szybko próbowałem znaleźć najmniejsze i największe liczby spełniające ograniczenia. Po parę, żeby zobaczyć, jak gęsto (rzadko) się rozkładają.

Od dołu to chyba będą: 10235, 10237, 10239, 10253, 10257,...
A od góry: 98765, 98763, 98761, 98756, 98754...

Zgadza się?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13442
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #857 dnia: Dzisiaj o 12:37:42 pm »
Jak już wiesz jak, to wszystko jest łatwe ;) ... Ja zacząłem dokładnie tak jak mnie poprawił LA, ale miałem tak wyprany umysł, że zaciąłem się na eliminacji zera na przodzie i pomyślałem, że mogę przecież rzecz genialnie uprościć eliminując zero uprzednio i mieć problem z głowy, co uczyniłem, ale tu był błąd, bo namnożyłem wyników :) . Najtrudniej się wydobyć samemu z koleiny myślowej, którą się osobiście wyryło :) . Przypuszczam, że zadania tego typu rozwiązują, więc było to znane zagadnienie sądzę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).