Autor Wątek: Ilustracja muzyczna  (Przeczytany 33926 razy)

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Ilustracja muzyczna
« dnia: Listopada 15, 2004, 12:23:43 am »
Jakie zespoly muzyczne badz tez jacy kompozytorzy nadaja sie Waszym zdaniem do muzycznego zilustrowania dziel Mistrza? Ostatnio zastanawialem sie nad tym poniewaz czesto lubie jednoczesnie sluchac cicho muzyki i czytac ksiazki i ciekawi mnie wasza opinia w tej kwestii, tzn jaka muzyka pasuje do tworzonych przez Lema swiatow. Na pierwszy ogien zaproponuje kilku moich ulubionych wykonawco: Jean Michel Jarre i dwie plyty (Oxygene i Equinoxe), oraz Vangelis (za duzo by wymieniac), sadze ze rowniez nadawalybysie niektore spokojniejsze utwory Juno Reactor oraz Astral Projection. Co wy na to?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 15, 2004, 12:28:36 pm »
Heh niezly temat. Opowiem historyjke. Marudzilem cos juz o tej mojej fascynacji hightekiem i generalnie roznymi wyobrazeniami na jego temat. Lubie w zwiazku z tym tez rozne rzeczy ktore mi ten "moj" swiat przypominiaja, w tym oczywiscie muzyke.
Jest jeden utwor ktory w ciagu 30 sekund swojego trwania zawiera calkowicie wszystkie moje odczucia jesil chodzi o ten "moj" wyobrazony swiat. Doskonale oddaje emocje ktore jakby wiaza sie z tym swiatem, czyli odczucie spelnienia (w sensie cywilizacyjnym), spokoju, bezpieczenstwa, final stage takie (cos a'la star trek next generation). Oczywiscie sa to odczucia czysto subiektywne, jak zawsze z muzyka zreszta. Utwor ten to Young Smolika, nigdy nie zostal na niczym wydany bo zostal napisany specjalnie pod reklame Ery Omnix, dlatego zapewne wszyscy go slyszeliscie :)

Poza tym jednym wybitnym utworem to co slucham na codzien czyli odmiana drum'n'bass zwana techstepem. Szczegolnie dobry klimat robi swoimi wstepniakami DJ Dieselboy na swoich LP.

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 15, 2004, 02:26:12 pm »
Kurcze jakos nie kojarze tego utworu ale skoro mowisz ze jest taki genialny to moze powinienem zaczac ogladac reklamy wreszcie a nie wylaczac telewizor albo robic herbatke ;) No prosze dzi udowodnil, ze i w reklamach mozna znalesc jakas tam doze kultury na wysokim stopniu. Gratuluje dzi. Lem bylby z ciebie dumny.

PS. Dzieki za zasugerowanie mi tego Dja. Ja z drumow to katowalem w kolko LTJ Bukem moze sie wrescie przestawie na cos innego i zobacze przy okazji czy bedzie mi to do Lema pasowalo klimacikiem :)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 15, 2004, 02:44:38 pm »
nie wiem czy pasuje klimacikiem, jest natomiast zdecydowanie bardziej technologiczne niz Bukem :)

wyprobowac mozna troche na www.djdieselboy.com
zreszta dziwne ze polecam dieselboy'a bo nie jest On uznawany za kogos szczegolnego dla gatunku :) no ale ma wstepniaki ktore sa mistrzowskie ;)


aha, jesli chodzi o reklame to byla ona kilka lat temu (przy wejsciu Ery Omnix), wygladala tak ze dwoje ludzi unosilo sie w jakiejs przestrzeni i wybierali rękami z "wirtualnych pulpitow" rozne rzeczy (filmy, zdjecia, rozmowy) no i grala sobie muzyczka :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2004, 02:46:59 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 15, 2004, 02:52:17 pm »
Dzieki kusze to sprawdzic bo lubie technicznie powykrecane brzmienia brzmienia. Jestes teraz dla mnie nieoceniony :) To jesli sie moge odwdzieczyc to mysle ze zaproponowalbym ci zespol ktory juz wczesniej wspomnialem a mianowicie Astral Projection, legende izraelskiego transu. Nie ma to moze duzo wspolnego z d'n'b ale ale mysle ze klimacik zwiazany z hajtekiem na pewno posiada a co za tym idzie pasuje rowniez do lemowych swiatow.
Pozdrawiam

A co do tej reklamy to mam chyba jakies przeblyski, ale jeszcze nie pamietam dokladnie wiec chyba poszperam w czelusciach internetu to cos odnajde.

Terminus

  • Gość
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 15, 2004, 03:47:09 pm »
Wątpie wysoce, czy muzyka trance, czy też goa, może stanowić tło muzyczne do jakiejkolwiek książki.
Skoro temat takowych właśnie utworów dotyczy, to ja, poza juz wymienionymi (m. in. Jarrem) poleciłbym także inne przykłady muzyki tła. Najlepiej np. Selected Ambient Works (vol. I , II) Aphex Twin.
Jest to rzecz nie do przecenienia, ponieważ nie jest na tyle angażująca, żeby nie pozwalać na czytanie. A jednoczesnie klimat, jak ze soba te utwory niosą, jest nie do opisania.


UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 15, 2004, 06:57:25 pm »
Co do Aphexa to sie zgodze  choc slyszalem tylko pierwsza czesc. Natomiast w kwestii transu i goa to coz, tu jednak juz duza role odegraja indywidualne gusta ja np przy niektorych transowych utworach potrafie sie swietnie wprowadzic w klimat ksiazki, ale to oczywiscie tylko mije skromne subiektywne zdanie, choc rozumiem ze nie kazdemu takie cos by odpowiadalo. Podam przyklad mojego kolegi ktory jest wielbicielem medytacji :) i lubi sluchac przy tym black metalu  :D

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 15, 2004, 07:02:20 pm »
Wlasnie wpadla mi w ladpki plytka Tangerine dream "Ricochet" (chyba dobrze napisalem) i jak na razie wydaje mi sie genialna.

Terminus

  • Gość
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 15, 2004, 07:20:03 pm »
Z Tangerine Dream polecam ,,Mars Polaris''. Ma bardzo ''kosmiczny'' klimat.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 15, 2004, 09:06:52 pm »
Umin: za goa nie przepadam ale dzieki :) jak mozna tu wysylac jakies prywatne wiadomosci to pisz, z przyjemnoscia pomoge w wejsciu w gatunek :)

a poza tym, do Terminusa tez, no wlasnie ze moze byc i trance i wszystko inne, szczegolnie z elektroniki, tylko oczywiscie nie dla kazdego bo zalezy to zdecydowanie od preferencji indywidualnych

a ambienty np tez byly by czesto swietnym tlem... z tym ze dla mnie troche malo dynamicznym ;) kojarzacym sie bardziej z wyludnioną odległa planetą niz megamiastem :)

This user possesses the following skills:

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 15, 2004, 09:31:00 pm »
dzi: jestem otwarty na propozycje :)

qrld

  • Gość
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 15, 2004, 10:00:17 pm »
"Mars napada" Kazika jako ilustracja "Dzienników gwiazdowych" :D

UmiN

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 15, 2004, 10:01:42 pm »
Kazik! a to ciekawe. Musze sprobowac.

bio

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 16, 2004, 12:28:07 am »
Nie znam sie zbyt dobrze na muzyce elektronicznej (poza "starociami" w rodzaju Vangelisa czy Jarrea) jednak czytając sf często wlaczam internetowe radyjko Drone Zone z ambientowymi klimatami. Nie angazuje uwagi i stanowi adekwatne do wielu knig tlo. Do lektury klimatow cyberpunkowych doskonale tez robi mi sluchanie sciezki z filmu "ghost in the shell" (te chorki sa niesamowite).

Terminus

  • Gość
Re: Ilustracja muzyczna
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 16, 2004, 03:25:39 am »
Także słucham Drone Zone z ,,nadajników'' Somy (www.somafm.com). Cudowna rzecz.
Jak to nazwał pewien z moich współpracowników - muzyka oniryczna.
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2004, 03:26:15 am wysłana przez Terminus »