Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481124 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #60 dnia: Lipca 29, 2010, 03:03:57 am »
Ależ Panie Neksusie, przecież nie założyliśmy się!
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #61 dnia: Lipca 29, 2010, 02:23:20 pm »
Zabrzmiało to prawie jak "ne ubivajte mne, pane Terminatore" ;D.

Ale może zamiast krotochwilić i politykować, pogadamy jak nie zagubić się w medialnym chaosie i odróżnić ziarno od plewy.
« Ostatnia zmiana: Lipca 29, 2010, 02:28:01 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #62 dnia: Lipca 29, 2010, 02:53:46 pm »
Wysoki Sądzie,

1. Wysoki Sąd zechce zważyć, że dla zawarcia zakładu (nawet z kolegą spod podwórkowego trzepaka) konieczne są, w kolejności:
a) obustronne ustalenia co do kryteriów rozstrzygających
[b) zgoda obu stron co do arbitrażu w razie nieporozumień]
c) przynajmniej jedno marne słowo wprost o przystąpieniu do zakładu, w tym wypadku złożone złożone przez propozycjobiorcę
W tym świetle wnoszę, by Wysoki Sąd uznał, iż do zawarcia zakładu nie doszlo ze względów formalnych.

2. Wymowa przytoczonego Telegrafu jest jednoznaczna - jednakże pod paroma warunkami. Po pierwsze, cytowane słowa są faktycznie cytatem, nie zaś reporterskim streszczeniem. Po drugie, cytowane słowa znajdują się w pisemnym uzasadnieniu wyroku. [W zasadzie dodałbym jeszcze "Po trzecie - że wyrok nie został uchylony w II instancji" - ale mogę z tego zrezygnować.]

Skoro tak, to jeszcze muszę mieć jakieś rozeznanie co do Po pierwsze i Po drugie. To jest właściwie to, o co Pan wcześniej pytał: na ile można wierzyć mediom? Być może w Anglii można - ale o tym JA muszę być przekonany, i w tym celu właśnie próbuję zasięgnąć prywatnej opinii kolegów mieszkających na Wyspach od pokoleń.
Jako rencista/inwalida (kalectwo umysłowe) uprzejmie proszę o zwolnienie od kosztów.
Stanisław Remuszko 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #63 dnia: Lipca 29, 2010, 04:07:38 pm »
 ;D
Wykrecasz sie Wacpan?! A wiec zalatwimy to tak:
&feature=related

Co do wiarygodnosci gazet tutejszych: Lza jak psy!
Ale sprawa byla opisana w wielu gazetach, mniej wiecej tak samo. Plus, tutaj mozna sie sadzic na ogromne sumy, nie jak w Polsce gdzie wyrok to 30 tys na cele charytatywne, wiec kiedy gazeta daje cytat z kogos, raczej sie boi  przeklamywac wypowiedz.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #64 dnia: Lipca 29, 2010, 04:18:29 pm »
KALEKĘ (o, przepraszam, niepełnosprawnego) chcesz Pan siekać? Ładnie to tak?
A serio: nie wykręcam się. Moja apelacja była żartobliwa tylko co do formy. Co do meritum jest jak najbardziej serio. Ja naprawdę uważam, że zakładu nie zawarliśmy.
Miło mi, że Pan mnie zapewnia. Ale jest Pan stroną sporu, więc z samej definicji nie należy Panu erystycznie wierzyć :-)
O istocie sprawy wspomniałem w punkcie 2. Bardzo cieszyłbym się, gdyby gdzieś na świecie była jeszcze wiarygodna prasa - może nawet taka, o jakiej pisał mistrz Wańkowicz, relacjonując pobyt (staż córki?) w którejś z amerykańskich gazet, chyba w połowie XX wieku...
Z poważaniem
S.R.
 

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #65 dnia: Lipca 29, 2010, 07:26:10 pm »
;D
Wykrecasz sie Wacpan?! A wiec zalatwimy to tak:
&feature=related
Pozwolę sobie na małe prywatne OT i już spadam.

Jaki świat jest mały. Krzak to ten z brodą i to mój kumpel ze studiów, z którym niejedną parę wioseł zdarliśmy :) . Obecnie rycerz konny. Mam nadzieję, że nie poległ teraz zadeptany pod Grunwaldem ;) . Nie wiem, kto jest jego adwersarzem, ale przy stoliku siedzi jak sądzę Wojciech Zabłocki (architekt, szermierz-olimpijczyk, "Cięcia prawdziwą szablą"). C.d. prywaty niebawem w Fotokawiarni pod Zardzewiałym Robotem...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 30, 2010, 03:36:45 am »
KALEKĘ (o, przepraszam, niepełnosprawnego) chcesz Pan siekać? Ładnie to tak?
A serio: nie wykręcam się. Moja apelacja była żartobliwa tylko co do formy. Co do meritum jest jak najbardziej serio. Ja naprawdę uważam, że zakładu nie zawarliśmy.
Miło mi, że Pan mnie zapewnia. Ale jest Pan stroną sporu, więc z samej definicji nie należy Panu erystycznie wierzyć :-)
O istocie sprawy wspomniałem w punkcie 2. Bardzo cieszyłbym się, gdyby gdzieś na świecie była jeszcze wiarygodna prasa - może nawet taka, o jakiej pisał mistrz Wańkowicz, relacjonując pobyt (staż córki?) w którejś z amerykańskich gazet, chyba w połowie XX wieku...
Z poważaniem
S.R.
 


Pelno, niepelno sprawny, posiekam w trymiga! Moderatorzy twierdza, ze ewolucja dziala w 100% w naszym srodowisku cywilizacyjnym, wiec i prawo silniejszego ma pelne zastosowanie.
Tej stowy i zakladu nie traktowalem nigdy serio, ale mam jedno pytanie: Dlaczego nie uwierzyl Pan w  to co napisalem?

Co do pytania Q, jak odsiac medialne ziarno od plew.
Ja czytam gazety stojace za roznymi opcjami politycznymi (z niezaleznymi sie nie spotkalem). W kazdej (jednych bardziej, innych mniej) sa tez poza podanymi faktami ich interpretacje, czyli jak bezmozgi czytelnik powinien podana informacje zinterpretowac i co z tego wynika (ten badziew trzeba odsiac od razu, ew. pamietac jaka gazeta jaki sposob myslenia podklada).
Zwracam tez pilna uwage na uzycie slow wartosciujacych w tekscie, nacechowanych emocjonalnie i krzykliwych. Obnizaja one wiarygodnosc tekstu, jak i medium.
Kolejna cecha, to czestotliwosc powtarzajacych sie tematow, tematow z okreslonego obszaru. Media potrafia rzecz banalna i nieistotna rozdmuchac do rozmiarow najwazniejszej we wszechswiecie i odwrotnie: Bardzo wazna zupelnie zamilczec, jakoby nie byla warta uwagi. Po to mamy rozumy, zeby sami ocenic co jest wazne, a co nie. To sie chyba nazywa opiniotworczosc, ktora rzekomo ma byc pozytywna cecha medium ;D. Np. The Independent absurdalnie duzo miejsca, regularnie poswieca 2 tematom: Homoseksualizmowi i walce ze zmianami klimatu (globalnego ocieplenia juz sie nie uzywa, no bo co jak sie zacznie oziebiac? Klimat zas zmienia sie zawsze, wiec walczyc zawsze jest z czym)
No i najwazniejsze: Internet. Po pierwsze najbardziej niezalezny, po drugie bardzo elastyczny i szeroki (multimedia, wywiady, blogi, jezyk pisany, mozna poszperac i siegnac do zrodla), a przede wszystkim przeciwstawia sie zasadzie/prawu Lema: Nikt nic nie czyta, jak czyta nie rozumie, jak rozumie to natychmiast zapomina. Zwlaszcza z czescia "zapomina". Mozna cofnac sie wstecz w czasie, sprawdzic kto co mowil i porownac z tym, co faktycznie sie stalo. Albo przylapac na klamstwie, czasem bardzo chamsko brutalnym. Wtedy wiadomo jakie medium klamalo, jak czesto, jak bardzo i wiedziec czego sie po nim spodziewac. Ew. kto mial racje (wiec jest bardziej wiarygodny), a kto sie mylil.
Np. kto przewidzial obecna sytuacje ekonomiczna:


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2010, 02:56:24 am wysłana przez NEXUS6 »

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 30, 2010, 09:59:43 am »
Podoba mi się wypisana przez NEXUS-a lista podstawowych zasad dostępu do mediów. Ja również staram się sceptycznie podchodzić do wiadomości. Jak coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to zapewne nie jest prawdziwe ;). I w drugą stronę, jak coś wydaje się nieprawdopodobnie pokręcone i dziwne to zapewne takie nie jest w rzeczywistości ;). Wiadomości staram się weryfikować z różnych źródeł (odejmując polityczny bias medium) i im bardziej radykalna to wieść (w którąkolwiek ze "stron") tym bardziej radykalnego kontrmedium szukam by potencjalnie zaprzeczyć.

Ostatnio postanowiłem, że już nigdy więcej nie wezmę darmowej gazety Metro. Niestety traktują w niej odbiorcę jak debila ;). Czarę goryczy przelał numer ok. sprzed tygodnia. Opisano tam rzekome słowa pilota tupolewa - "jak nie wyląduję to mnie zabiją". Następnie podano do wiadomości dwie opinie osób zajmujących się sprawą, które skrytykowały upublicznianie takich niesprawdzonych wiadomości. A na koniec wspaniała puenta - dość długi wywód o tym, że podawanie niesprawdzonych danych jest niezgodne z etyką mediów i jako takie jest niedozwolone. Serio - to było wszystko w jednym numerze: rzekome słowa, opinie i ta kończąca klauzula.

Zresztą podobnie ostatnio podpadła mi gazeta.pl. Był krzyczący tytuł w stylu "maturzysta, który nie zda jest inwalidą umysłowym". A był to filmik ok. 10 minutowy, w którym pytali osoby z ulicy na temat matury tegorocznej i w zasadzie wszyscy wypowiadali się zupełnie zwyczajnie. A to ktoś lubił, a ktoś inny nie, dla kogoś trudna, dla innego łatwa, itp. Na sam koniec pokazano wzburzonego dziadka, który wykrzyczał do mikrofonu zdanie tytułowe. Ale dobra - to moja wina, że w ogóle takie głupie filmiki w ogóle oglądam ;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #68 dnia: Lipca 30, 2010, 02:26:59 pm »
Wczoraj, telewizje obleciał cudowny fakt medialny.
Z rana - nie podniosą
Po południu - jednak podniosą (a BWO z tej samej partii).
I najlepsze - osłona dobrego samopoczucia odbiorców.
"Nie podniesiemy CIT, nie podniesiemy PIT. No ,troszeczkę WAT.
To jakby lekarz rzekł do pacjenta:
 Nie macie opryszczki.
Nie macie też grzybicy.
Za to macie raka (tak troszeczkę).

« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2010, 02:30:08 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpnia 12, 2010, 11:51:44 am »
Z Kapuscinskiego (a raczej wolna interpretacja z glowy, bo zrodla nie znajde, chyba gdzies w Lapidariach, ale gdzie?): Niezalezna mysl nie polega na tworzeniu komentarzy i ustosunkowywaniu sie do wydarzen, ktorymi bombarduja nas mass-media, ale na budowaniu mysli, ktora idzie bocznym, wlasnym, niezaleznym torem. Slowem, zajmijmy sie problemem praw czlowieka w Tybecie zamiast prawem do stawiania krzyzy gdzie popadnie.

edit: jednak glupoty mi chodza po glowie: Nex - z tym nie jedzeniem miesa to nie takie proste, bo wegetarianie spozywajac pokarm tylko roslinny sami narazaja sie na zwiekszone wydzielanie dwutlenku wegla, wiec trzeba by sprawdzic jak ma sie stosunek kalorycznosci pokarmu miesnego do ilosci wydzielanego przez bydlo CO2 w proporcji z CO2 wydzielanym przez samych wegetarian. Mysle, ze to dosc powazne zadanie dla jakiejs szacownej komisji.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 12, 2010, 12:01:01 pm wysłana przez Evangelos »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpnia 13, 2010, 12:21:53 am »
A propos  "wojny krzyzowej" ktora media podtrzymuja, dmuchaja na nia aby tylko temat w sierpniowej suszy nie zaginal...towarzyszy mi od pierwszej informacji tekst Jana Wołka (prawdopodobnie):
Trwoga, trwoga, niech nam ktos pokaze wroga!
Bo jak nie to panie, pany, sami sie powyrzynamy!
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2010, 12:37:49 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpnia 13, 2010, 12:41:32 am »
Ja zwróciłem w tej "wojence" uwagę na swoiste udawanie, że nie wiadomo o co chodzi. Tzn. pisowska opozycja nie mówi wprost (tylko napomyka, niedomówienia w roli oskarżeń zawsze są skuteczniejsze), że oskarża o zamach, by nie musieć udowadniać tej tezy (majac świadomość, że jak nie udowodni, to się ośmieszy); a znów władza też udaje, ze nie wie co sugeruje opozycja, by nie musieć się tłumaczyć z wyartykułowanego publicznie zarzutu  - pomijam tu sprawę jego sensowności - (bo wie, że może zadziałać mechanizm "on ukradł, czy jemu ukradli...").
Powiązane z obiema stronami media postępują tak samo. Takoż przedstawiciele kleru.

Zabawne to wszystko.

ps. skoro o mediach mowa: jak dla mnie modelowa wypowiedź w sprawie smoleńskiej, i to wygłoszona przez faceta, który obecnych władz Rosji nie ma powodu kochać (ba, oskarżał je publicznie o b. poważne rzeczy):
http://www.bibula.com/?p=21257
Czyli: zero oskarżeń bez dowodów, ale i brak przesadnej ufności. Za to próba analiz.

(Tylko nie wiem po co znów politykujemy...)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2010, 01:54:49 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpnia 13, 2010, 12:43:00 am »
Jak dla kogo.
Tfu :-(
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpnia 13, 2010, 01:02:23 am »
A już wiem, politykujemy, by mógł tu jeden osobnik - tym zwabiony - wrócić i na dywan napluć....
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpnia 13, 2010, 01:18:10 am »
Rozmawiałem dziś z dwoma starymi druhami astrofizykami, pierwszorzędne umysły, a i uczeni też (to nie ja, lecz impact factor), no i oni mówią, że dla nich ŻADEN dowód nie jest potrzebny, ponieważ jest OCZYWISTE, że Smoleńsk to był zamach.
Przy takim "zjawisku intelektualnym" nasze "fakty medialne" to mały pikuś. Na fakty medialne jest podatna gawiedź, rozumiem. Ale żeby elity? To dopiero jest zjawisko! No i absolutna tajemnica racjonalna (od: ratio), przynajmniej dla mnie.
A teraz już idę spać, dobranoc :-)
Zgnębiony mentalnie
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )