Autor Wątek: Książki obowiązkowe (różnych autorów)  (Przeczytany 143720 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #165 dnia: Kwietnia 11, 2005, 09:33:52 am »
Cytuj
Jeżeli was mogę zapytać - pokusilibyście się o ranking waszym zdaniem 10 najlepszych pozycji Lema?
 :)
az 10 to nie przeczytalem, ale nie sadze by mocno sie zmienila czolowka nawet gdy przeczytam wszystko ;)

1. Summa Technologiae
2. GOLEM XIV
3. Glos Pana
4. Solaris
5. Okamgnienie
6. Opowiesci o Pilocie Pirxie
7. Niezwyciezony
8. Bomba Megabitowa

Podejrzewam ze jeszcze Dialogi i Filozofia przypadku i Pamietnik znaleziony w wannie spokojnie sie "zalapia", no ale jeszcze tego nie wiem...
No, ciekawi mnie jak inni :)

This user possesses the following skills:

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #166 dnia: Kwietnia 11, 2005, 01:39:06 pm »
No, ja myslę ..jak zwykle trudno mi odpowiedzieć zwięźle ... :)
Jeśli o czysto literackie walory chodzi, czy też o wielkość wrażenia jakie literatura wywarła na mnie to ustawię tak:
1. Solaris
2. Pamiętnik znaleziony w wannie
3. Cyberiada
4. Maska

Jeśli o poruszane problemy chodzi to książki niebeletrystyczne, acz czy tylko?:
1. Summa      
2. Filozofia przypadku

I po namyśle w kategorii: sprawność złączenia literatury z doniosłością poruszanych problemów i udatnością ich wyłożenia:
1. Głos Pana
2. Golem
3. Dialogi
ale tu już mi się miesza bo trzeba by znów Pamiętnik itd..

Świetnie się natomiast czyta (tak potoczyście):
1. Katar
2. Pirx
3. Eden
4. Fiasko
(Katar zawsze zaczynam czytać na wiosnę. Nie wiem dlaczego tak jest to tajemnica jakaś. Ta książka ma jakiś specyficzny nastrój: podróż, przemijanie, starzejący się gł. bohater, jakaś nostalgia lekka. Prawie czuć w niej zapachy... podróżuję z narratorem)
5. Opowieści Tarantogi

  ...Ale co jest nie lada wyczynem Lema, dobrze się czyta i Głos Pana również.

   No i wniosek stąd taki, że kategoryzować tak książki Lema to jak oddzielać złoto od rybki ...w "złotej rybce".
Jest tak samo dobry literacko jak problemowo i w tym jego siła a też i częściowo przyczyna faktu, że się nie starzeje.
Taka refleksja: jak wielkiej siły intelektu i osobowości potrzeba by napisać takie rzeczy jak Lem w latach 60-tych jeszcze. Kiedy wyobrażę sobie realia polskie szczególnie w tych latach to zdaje się aż niemożliwe!
Być musiał kompletnie "odstrychnięty", jak to On mówi, od wszystkiego niemal co działo się wokół i w umysłach.
Gdzież On już wtedy był mentalnie! Niesłychanie nowoczesny, rzec można. Klasa dla siebie.

Te kolejności wynikają odrobinę z przypadku bo mogą zależeć od tego, które lektury były późniejsze.
]
PS.: Źle (relatywnie) czyta mi się coś takiego jak Pokój na Ziemi. Wrażenie natłoku pomysłów, co przywalają książkę jakby autor nie potrafił się powstrzymać od wtłoczenia jeszcze 1-go i jeszcze... No i jakieś to wszystko ..."wymyślone".
PS.II: Zarejestruję się.
na razie

Terminus

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #167 dnia: Kwietnia 12, 2005, 03:50:47 am »
1. Fiasko
2. Opowieści o Pilocie Pirxie
3. Solaris
4. Dzienniki Gwiazdowe
5. Cyberiada
6. Niezwyciężony
...
  Za niebeletrystycznymi książkami Lema nie przepadam, niestety. Ale są pełne wartościowych treści. Problem w tym, że nie włącze ich do rankingu, bowiem z żadną z nich nie wytrzymałem do końca.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #168 dnia: Kwietnia 12, 2005, 09:57:14 am »
Cytuj
I po namyśle w kategorii: sprawność złączenia literatury z doniosłością poruszanych problemów i udatnością ich wyłożenia:
1. Głos Pana
2. Golem
3. Dialogi
Mimo ze zgadzam sie bardzo mocno z calym postem to ten akapit wydaje mi sie taki... najwazniejszy. W Lemie wlasnie najbardziej podoba mi sie to "przemycanie" tresci w mimo to dobrej formie.
No i widze ze koniecznie musze przeczytac te Dialogi... Zreszta, po Twoim poscie znowu mi sie zachcialo czytac ;)

This user possesses the following skills:

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #169 dnia: Kwietnia 12, 2005, 06:09:53 pm »
Dialogi są bardzo ciekawe. Gdzieś pisało, że zawarto w nich najdogłębniejszą krytykę komunizmu. Poza tym to właśnie w Dialogach znalazłem jedyne jak do tej pory naukowe uzasadnienie fenomenu muzyki (można się dowiedzieć, że rytm theta znany z "Patrolu" Pirxa wcale nie był zmyślony).
Dołączając do tego jeszcze arcyciekawy problem teleportacji (kopiowania) ludzi i wynikłe stąd problemy ze świadomością oraz zarysowanie problemów socjotechniki będziesz miał Dzi pyszne danie na twój antybeletrystyczny obiadek  ;D (bo w sumie Dialogi to nie beletrystyka - fabuły w tym co kot napłakał).


pzdr
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2005, 06:12:29 pm wysłana przez nty_qrld »

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #170 dnia: Kwietnia 12, 2005, 10:40:21 pm »
Pozatym o Dialogach Lem wciaz wspomina w Summie, Bombie i Okamgnieniu, glupio zatem nie wiedziec o czym mowi ;)

link niespodzianka ;)

przeczytam - dam znac

edit: choc tym nawiazaniem do komunizmu mnie zniecheciles, nie lubie tego w ksiazkach Lema, ale pewnie ja go nawet nie zauwaze  ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2005, 10:41:36 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #171 dnia: Kwietnia 13, 2005, 10:17:10 am »
Wiesz Dzi to jest tak normalna i rzeczowa krytyka, że aż się dziwię, że to wypuścili wtedy.

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #172 dnia: Kwietnia 13, 2005, 10:44:26 am »
W Dialogach (oj b. dawno czytałem) fabułę co prawda nie specjalnie widać lecz to jednak więcej literatura niźli np. Summa. Założenia przed napisaniem były zupełnie różne.

W sprawie poszukiwania istoty człowieka i umiejscowienia jego ośrodka, jego "JA" czyni Lem eksperymenty myślowe w Non serwiam.
Także to trzeba czytać obok Dialogów.
Jest krótkie ale okrutnie treściwe.
Mnie się aż trochę neuromediatory na synapsach przemieszały i po niejakim czasie wszyskich fal przemieszczeń ładunków na dendrytach nie mógłżem połapać by jaki taki porządek w nich uczynić.  :)

To w sam raz dla takich cyborgów jak pan Dzi :)
A żebyż jeszcze pan Pseudosokrates i pan Wielkigrzyb to dla mnie skomentowali, no i pan Term-in-us oczywiście...

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #173 dnia: Kwietnia 14, 2005, 12:50:17 am »
Cytuj
Katar zawsze zaczynam czytać na wiosnę. Nie wiem dlaczego tak jest to tajemnica jakaś.

Mi też wiosna kojarzy się z katarem, ale powód tego jest bardziej prozaiczny   ::)

dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #174 dnia: Kwietnia 14, 2005, 10:46:21 am »
Proszę nie niszczyć mych górnolotnych postów tak dosłownymi komentarzami,  a fe, nieładnie  >:(

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #175 dnia: Kwietnia 14, 2005, 10:58:34 am »
Edredon z Bladym sie beda bic zara  ;D

This user possesses the following skills:

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #176 dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:01:38 pm »
Cytuj
Proszę nie niszczyć mych górnolotnych postów tak dosłownymi komentarzami,  a fe, nieładnie  >:(


Wybacz Edredon, ale zakładałem (widać niesłusznie), że masz odrobinę poczucia humoru. Założenie to wynika z rozumowania obarczonego błędem logicznym (nie pamiętam jak on się nazywa) polegającym na przyjęciu, iż jeśli ja mam poczucie humoru, to inni również powinni je mieć. Za tę nieścisłość przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2005, 01:02:11 pm wysłana przez Bladyrunner »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #177 dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:05:51 pm »
Może żeby załagodzić tą małą burzę, pytanie "odczepne". Miałem już o to wcześniej zapytać, ale zawsze zapominałem.
Pytanie do BladyRunner'a:

Czy tak szklaneczka w avatarku to zdjęcie z internetu czy real?


dr_Edredon

  • Gość
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #178 dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:21:39 pm »
No nie, tak żle to ze mną nie jest  ;)
Możesz przyjąć, bezpiecznie, że zwykle gdy zachodzi w Twej głowie domniemanie, że mogę trochę żartować, to tak właśnie jest. To obrzydliwie nieścisłe zakreślenie reguł ale nie chce mi się dzielić włos na czworo.

"""Proszę nie niszczyć mych górnolotnych postów""""

Nie myślałeś chyba, że to było poważnie ;D





dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« Odpowiedź #179 dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:50:27 pm »
Cytuj
Czy tak szklaneczka w avatarku to zdjęcie z internetu czy real?
Wow, to jest dopiero abstrakcyjne pytanie! (biorac pod uwage oczywistosc tego ze jest to zdjecie z internetu, bo przeciez wlasnie tu je widzimy; jednak przez ta oczywistoc zaczynamy szukac "drugiego dna", bo nie zadaje sie pytan o rzeczy oczywiste)

Ja zapytam czemu nie ma w niej whisky i czy byla z lodem, z woda czy z cola ;)

This user possesses the following skills: