Autor Wątek: Czas i Przestrzeń  (Przeczytany 40144 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 14208
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czas i Przestrzeń
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 21, 2019, 07:19:54 pm »
Ciekawe opowiadanie i ciekawa hipoteza, dzięki za linka :)

Nie ma za co ;). Szczerze mówiąc mam wrażenie (i nawet już temu - ledwo co - wyraz dawałem), iż Dukaj pozwolił tu sobie na wyszukany żarcik, mający zarazem charakter bezwstydnej gry do kotleta (stworzył w/w opowiadanie na zamówienie, do kociej antologii), ale jako lemowiec i kociarz ulegam urokowi wspomnianego utworka (odpowiednio: ze względu na formę i treść).

Cóż, analiza ewentualnych powiązań może być czasem zajęciem wyjątkowo pożytecznym ;)

Tak, J.D. zgodziłby się z Tobą (i z Suworowem), że wiedza/informacja to potęga. Zresztą nie tylko on, minimum jeden z bohaterów sienkiewiczowskich także:

"Ogółowi mógł teraz tylko służyć na drodze wprost przeciwnej, pacyficznej, i inteligencją, alias wiedzą. Że zaś wiedział dużo, że wiedział coś prawie o każdym mieszkańcu powiatu osłowickiego, mógł więc w czasie pacyfikacji znakomite oddawać ogółowi usługi."


według autora koty chyba naprawdę dyrygują światem. Czyli relacje “przyczyna-skutek” to nie złudzenie chłopca. Inaczej jak potrafiłby umknąć z kliniki przez piąty wymiar? :D

Doprecyzowałbym, że rządzą światem przedstawionym. Gdy mowa o realnym, przypomina się zaraz smutna historia kota jednego z kolegów Konioluba Grubasa* :'(, i trudno bronić takiej wykładni...

* Mogąca robić za reprezentację tragicznych doświadczeń wielu kotów i ich opiekunów.

Nawiasem, “humanizacja”, “humanizator” bynajmniej nie pochodzą od rdzenia “human…”. Usłyszałem: “Humanizacja od Hjuma. Był taki filozof…”. Czy idzie o Davidzie Hume?

Tak, idzie o Davida Hume'a (choć trochę to paradoksalne - żartu cd.? - bo, jak wiadomo, przyczynowość to on podważał; dyskutowaliśmy o tym kiedyś zresztą raz czy drugi), skąd urządzonka owe zwały się (mam "Ponieważ kot" w formie papierowej, to się mądrzę ;) ) humenizatorami.

A propos:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg50967#msg50967

ps. I jeszcze mała kocia ciekawostka, czyli naukowe potwierdzenie rzeczy dobrze znanej:
https://www.nature.com/articles/s41598-019-40616-4
https://www.newscientist.com/article/2198703-pet-cats-know-their-names-they-just-sometimes-prefer-to-ignore-you/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2019, 02:56:24 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki