Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Bladyrunner

Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
166
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Kwietnia 18, 2005, 10:04:28 am »
Wczoraj skończyłem czytać "Jesteśmy snem" Ursuli Le Guin (a raczej przerwałem czytanie po 2/3 lektury). Jest to książka nietypowa jak na tę autorkę z dwóch powodów - ma nietypową tematykę i jest nietypowo słaba.
Nawaliło wszystko, pisarka nie potrafiła się odnaleźć w temacie, w formie ani w psychice bohaterów. Książka opowiada o perypetiach człowieka, którego sny zmieniają rzeczywistość. Brzmi to nawet zachęcająco, ale pomysł został zupełnie nieumiejętnie poprowadzony. Irytujący jest nawet sam sposób narracji ukazujący akcję z punktu widzenia różnych bohaterów. Idealnie pasował on do powieści Ursuli traktujących o relacjach społecznych w wymyślonych światach, jednak w "Jesteśmy snem" z braku treści które można by z jego pomocą przekazać przyczyniał się wyłącznie do dramatycznego spowolnienia biegu rzeczy i podwojenia ilości stron. Najgorszy jednak w tej książce jest fakt, iż w powstałym bełkocie kompletnie zagubiła się psychiczna strona postaci, których losy przyjdzie nam śledzić. Są one tak papierowe i bez wyrazu, że aż trudno w to uwierzyć w zestawieniu z innymi dziełami autorki.
Moja rada - trzymać się z dala.

167
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 18, 2005, 01:21:20 am »
Cytuj
Chcialbym jeszcze bys sprecyzowal co sie "sypalo w matrixie przy dokladniejszych ogledzinach".


Wszystko. Już sam pomysł ludzi-generatorów jest idiotyczny, to raczej mało wydajne źródło energii i obawiam się, że trzeba by więcej tej energii włożyć w taki proces niż można by jej z tego uzyskać, a nawet jeśliby miało to rację bytu, to i tak prościej byłoby zbudować maszynom kilka elektrowni atomowych. Dalej, skoro agenci byli programami, to dlaczego nie zrobiono ich tak, żeby byli odporni na kule, poza tym dlaczego szybko unikali kul, a poruszali i walczyli (!!!) z normalną prędkością? Dlaczego statki ludzi mające impulsy elektromagnetyczne do dyspozycji lękały się maszyn i dlaczego w ogóle ich nie atakowały? Dlaczego ludzi podłączonych na dziko do Matrixa dawało się w nim zabić, skoro mogli naginać prawa fizyki?
Tego typu rzeczy są po prostu tony i nie chce mi się ich wszystkich wypisywać, zwłaszcza że z każdą częścią było gorzej i tak jak pierwszą dało się jeszcze obejrzeć, tak drugą już niebardzo, a trzecia wołała wręcz o pomstę do nieba. Zresztą czego można się spodziewać po filmie w którym w jednym ciągu wypowiada się: "Będę mówił krótko, bo telefon jest na podsłuchu. Gdyby wiedzieli jak jesteś ważny już byś nie żył" :D

168
Lemosfera / Re: Dzienniki Gwiazdowe
« dnia: Kwietnia 17, 2005, 11:22:15 pm »
Cytuj
A co kolega powie na wyświechtaną formułę ,,współczesnej powieści science fiction"? Z bohaterem, zielonymi kosmitami, etc?


Często natrafiam na takie lektury i wytrzymuję 10-30 stron.

Cytuj
Bajki robotów to przy tym wysoce pożądany oddech i rozrywka. A zważywszy że każda z bajek ma góra po kilkanaście stron, to uważam z całą stanowczością, że dla osoby ciekawej nie formy, a treści, tj. spragnionej odrobiny zabawy (i śmiechu) nie będzie to lektura nudna.


Problem polega na tym, że w "Bajkach" forma dominuje nad traścią, zresztą właśnie ze względu na formę zostały napisane.

169
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 17, 2005, 10:05:30 pm »
Również niestety nie czytałem jeszcze książki, więc na temat oryginału nie mam nic do powiedzenia, jednak w zakamarkach fabularnych filmu można było wyczuć obecność ducha Asimowa, niestety duch ten się nie zmaterializował.
"Ja robot" w zasadzie bardzo trudno jednoznacznie ocenić. Jeśli patrzylibyśmy na to jak został nakręcony, na efekty oraz na klimat, nic nie można by mu zarzucić. Niezaprzeczalnym atutem obrazu jest także jego "szkielet fabularny", a więc cała misterna konstrukcja rzeczywistości w której rozgrywa się jego akcja, jest ona spójna logiczna i niezwykle konsekwentna (nie jak np. w "Matrixie", gdzie po dokładniejszych oględzinach wszystko się sypało).  Bardzo dobre i konsekwentne jest także zakończenie, jest niczym postawienie kropki nad "i". Prawdopodobnie zasługę za to należałoby przypisać samemu Asimowowi, ale nie chcę rzucać takich tez, bo jak wcześniej wspomniałem, książki jeszcze nie przeczytałem. Zupełnie inaczej ma się sprawa samej akcji, którą przyjdzie nam śledzić oglądając film, ta jest bowiem kompletnie odmóżdżona, a miejscami wręcz tak bezgranicznie beznadziejna, że nie podlegająca już żadnej ocenie (zwłaszcza w chwilach, kiedy wszystko na około strzela do wszystkiego). Tragiczną pomyłką było obsadzenie w głównej roli Willa Smitha i dopuszczenie do wykreowania przez niego na ekranie postaci reprezentującej styl "yo fukin robot". Rezultat tego posunięcia jest taki, że w ostatecznym rozrachunku "Ja robot", który mógł być bardzo dobrym filmem sf i zawiera elementy takowego, jest w najlepszym razie tylko znośny, a i to z wyłączeniem pewnych scen.

170
DyLEMaty / Re: papiez w Rzymie
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 11:30:30 pm »
Ten deizm to całkiem niegłupia koncepcja, jako sposób oddawania należytej czci bogu przyjęto w nim moralne postępowanie, ale nie zagłębiłem się w niego na tyle żeby dojść jak to umotywowano.

171
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 03:23:31 pm »
Ta szklanka, to oryginał dostępny w komplecie z pistoletem
http://props.steinschneider.com/blade_runner/square_glass/sq_glass.htm

Coś wsam raz dla ciebie Deckard ;)



172
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 03:15:38 pm »
Cytuj
Nie myślałeś chyba, że to było poważnie ;D


Ja tylko tak na wszelki wypadek ;)


Ach te nasze posty-riposty :)

173
DyLEMaty / Re: papiez w Rzymie
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:26:36 pm »
Dzięki za cytaty Terminusie, są bardzo interesujące, jednak się do nich nie ustosunkuję ponieważ musiałbym wcześniej przeczytać kompletne dzieło. Za dużo jest bowiem niewiadomych, ot chociażby co JP ma na myśli używając określenia  prawda ostateczna.

174
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 01:01:38 pm »
Cytuj
Proszę nie niszczyć mych górnolotnych postów tak dosłownymi komentarzami,  a fe, nieładnie  >:(


Wybacz Edredon, ale zakładałem (widać niesłusznie), że masz odrobinę poczucia humoru. Założenie to wynika z rozumowania obarczonego błędem logicznym (nie pamiętam jak on się nazywa) polegającym na przyjęciu, iż jeśli ja mam poczucie humoru, to inni również powinni je mieć. Za tę nieścisłość przepraszam.

175
DyLEMaty / Re: papiez w Rzymie
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 12:52:26 pm »
Cytuj
heh no ale co znaczy posrednio i bezposrednio?


Wpływ bezpośredni oznacza ciągłe czynne przekształcanie wszechświata przez siłę sprawczą a więc boga, natomiast wpływ pośredni to podtrzymywanie jego istnienia.

176
DyLEMaty / Re: ksiazki obowiazkowe (pamietnik z czytania Lema
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 12:50:17 am »
Cytuj
Katar zawsze zaczynam czytać na wiosnę. Nie wiem dlaczego tak jest to tajemnica jakaś.

Mi też wiosna kojarzy się z katarem, ale powód tego jest bardziej prozaiczny   ::)

177
DyLEMaty / Re: papiez w Rzymie
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 12:40:04 am »
Cytuj
Terminusie oraz Dzi !
Czy Wy istniejecie naprawdę ?
Bo jeśli mielibyście nie istnieć to Skrzat winien Was wymyślić planując to Forum.
Nie oczekuję odpowiedzi, oczywiście.


Ten motyw jest naprawdę niezły, jeszcze lepszy od tego "Czy Lem żyje?" i wszystko w myśl zasady "Gdzyby nie było Boga, musielibyśmy go sobie wymyślić":)
Tak więc Bogowie Solaris, kto was wymyślił?? ;)

178
DyLEMaty / Re: papiez w Rzymie
« dnia: Kwietnia 14, 2005, 12:31:44 am »
Cytuj
:-X ale tu sie dzialo  :o a ja tylko nie moglam patrzyc, jak czlowiek opadajacy na silach, "meczy"? sie na fotelu papieskim


No i proszę, oto przykład jak daleko nieprzewidywalne skutki może przynieść wszystko co robimy i mówimy będąc owładnięci przez bezlitosne szpony wszechobecnego indeterminizmu.

179
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 13, 2005, 10:57:03 pm »
Ale nie bierz sobie tego zbytnio do serca  ;)

A tak wogóle, to czemu ciągle jesteś gościem?

180
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 13, 2005, 04:39:33 pm »
Cytuj
A co z "Dniem świstaka" ?
 ;D ;D ;D

Może nie science ale fiction na pewno. Realistyczna fikcja.
Dla mnie niemal film "kultowy".  ;)
Dobra komedia.
W Stanach się zupełnie nie przyjął podobno a w Europie ma wielu wielbicieli.
 :D


Film jak najbardziej wporządku, ale idąc dalej tą drogą niedługo ktoś powie "a co z Polowaniem na Czerwony Październik?", wkońcu to też fikcja.

Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15