Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507155 razy)

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #390 dnia: Czerwca 20, 2017, 03:14:10 pm »
Napisano, ale przeczytano tylko jeśli się zapłaci:
http://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,21977216,stanislaw-lem-czego-o-nim-nie-wiesz.html?disableRedirects=true

Mogę się mylić, ale przypuszczam, że Orliński nie napisał w tym tekście niczego, co nie znalazło się w książce (którą zamierzam kupić) - a ta wyjdzie raptem za 44 dni.     

C.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #391 dnia: Czerwca 20, 2017, 08:34:52 pm »
Napisano, ale przeczytano tylko jeśli się zapłaci:
http://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,21977216,stanislaw-lem-czego-o-nim-nie-wiesz.html?disableRedirects=true

Mogę się mylić, ale przypuszczam, że Orliński nie napisał w tym tekście niczego, co nie znalazło się w książce (którą zamierzam kupić) - a ta wyjdzie raptem za 44 dni.     

C.

Pewnie tak - takie promo;)
Jeśli przeczytasz - to daj znać czy warto.
Ja mam problem z książkami "o Lemie" - w sensie jakoś nie lubię.
Trochę pękam w związku z książką pani Gajewskiej:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #392 dnia: Czerwca 21, 2017, 08:54:52 am »
Ja mam problem z książkami "o Lemie" - w sensie jakoś nie lubię.

a ja lubie:

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #393 dnia: Czerwca 21, 2017, 11:18:42 am »
A czy zechciałbyś może, Lemologu, podać listę pozycji dostępnych po polsku (i ewentualnie po angielsku), bo niektóre literki na zdjęciu malutkie.
 
C.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #394 dnia: Czerwca 21, 2017, 11:36:15 am »
Ja mam problem z książkami "o Lemie" - w sensie jakoś nie lubię.
a ja lubie:
Niektóre z tych przez Ciebie podanych -  też lubię. Nawet bardzo:)
Zwłaszcza te "o Lemie" - z Lemem.
A która pozycja wg Ciebie (oprócz Lem i tłumacze, Awantury...Wszechświat Lema...- te czytałam i lubię) - z kategorii: o Lemie bez Lema - jest najlepsza?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #395 dnia: Czerwca 21, 2017, 12:45:16 pm »
A która pozycja wg Ciebie (...) z kategorii: o Lemie bez Lema - jest najlepsza?

Najlepsze:
1) Okołowski Paweł, Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema. – W.: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s.
2) Płaza Maciej, O poznaniu w twórczości Stanisława Lema. – Wr.: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006, 578 s.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #396 dnia: Czerwca 22, 2017, 01:02:23 am »
Najlepsze:
1) Okołowski Paweł, Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema. – W.: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s.
2) Płaza Maciej, O poznaniu w twórczości Stanisława Lema. – Wr.: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006, 578 s.
Hm...właśnie przy okazji książki pana Okołowskiego pomyślałam czy w niej nie ma więcej z autora niż przedmiotu/podmiotu badań:)
Niemniej...po takiej enuncjacji - stwierdziłam: kupię.
Niestety - podobno nikt nie czyta, a tu nakład wyczerpany. Hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #397 dnia: Czerwca 22, 2017, 10:28:47 am »
Polecam Okołowskiego i ja. Zwł., że temat osadzenia myśli Lema w tradycji demokrytejsko-epikurejsko-lukrecjańskiej w istocie godny analiz. (Acz sam się zastanawiam czy na to, że ową książkę rekomenduję większy ma wpływ, że o Lemie tam, czy też to, że kiedyś spore wrażenie na mnie zrobiła - dość pobieżna, mówiąc uczciwie - lektura jednego z polskich przekładów "De rerum natura", tego Szymańskiego.)

ps. Można zresztą, przez poczytaniem Okołowskiego - posłuchać go (i to na Twojej ongiś ulubionej ;) stronie):
http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/936822,Futurologia-to-nie-wrozenie-z-fusow-Dlaczego-prognozy-Lema-sie-sprawdzily
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #398 dnia: Czerwca 22, 2017, 12:53:33 pm »
A czy zechciałbyś może, Lemologu, podać listę pozycji dostępnych po polsku (i ewentualnie po angielsku), bo niektóre literki na zdjęciu malutkie.
Prosze bardzo:
Rząd 1
1. Lem / Numer specjalny. Red. Jarosz A., Okoń W. – Quart (Wrocław), 2015, Nr.3/4, 247 s.
2. Okołowski P., Stanisław Lem. – W ks.: Polska filozofia powojenna, T.3(3) / Red. Mackiewicz W. – W.: Agencja Wydawnicza Witmark, 2005, s.179-204
3. Stoff A., Powieści fantastyczno-naukowe Stanisława Lema. – W.: PWN, 1983, 180 s.
4. Skibińska E. i Rzeszotnik J. (Red.), Lem i tłumacze. – K.: Księgarnia Akademicka, 2010, 405 s.
5. Lem i technika / Numer specjalny. Red. Majewski P. – Przegląd filozoficzno-literacki (W.), 2009, №1, 326 s.
6. Krajewska M., Polsko-rosyjski słownik Lemowych neologizmów. – Toruń: Wydawnictwo TNT, 2006, 164 s.
7. Acta Lemiana Monashiensis. Special «Lem» Edition / Ed. Keller L. – Acta Polonica Monashiensis (Melbourne, Australia), Leros Press, Monash University, 2003, 207 p.
8. Swirski P. (Ed.), Lemography: Stanislaw Lem in the Eyes of the World. – Liverpool: Liverpool University Press, 2014, 256 pp.
9. Stanisław Lem: horyzonty wyobraźni - Bez Porównania (K.), 2009, №1, 203 s.
10. Swirski P., Stanislaw Lem: Philosopher of the Future. - Liverpool: Liverpool University Press, 2015, 204 pp.
11. Płaza M., O poznaniu w twórczości Stanisława Lema. – Wr.: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006, 578 s.
12. Arndt H., Stanisław Lems Prognose des Epochenendes: der Bedrohung der menschlichen Kultur durch Wissenschaft, Technologiae und Dogmatismus. – Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgessellschaft, 2001, 228 s.
 
Rząd 2
1. Борисов В. (ред), Summa Lemologiae 2014. – E-book: http://bvi.rusf.ru/lem/sl2014.pdf
2. Jarzębski J. i Sulikowski A. (Red.), Stanisław Lem – pisarz, myśliciel, człowiek. – K.: WL, 2003, 439 s.
3. Gräfrath B., Ketzer, Dilettanten und Genies: Grenzgänger der Philosophie. – Hamburg: Junius, 1993, 360 s.
4. Stoff A. i Brzostek D. (Red.), Polska literatura fantastyczna. Interpretacje.– Toruń: Wydawnictwo UMK, 2005, 423 s.
5. Okołowski P., Filozofia i los. Szkice tychiczne. – Kraków: Universitas, 2015, 412 s.
6. Swirski P. (Ed.), The Art and Science of Stanislaw Lem. – Edmonton, Canada: McGill-Queen’s University Press, 2006, 198 pp.
7. Swirski P., Between Literature and Science: Poe, Lem, and Explorations in Aesthetics, Cognitive Science, and Literary Knowledge. – Montreal: McGill University Press, 2000, 183 pp.
8. Okołowski P., Jaźniewicz W., Лем / Lem / Lem. – W ks.: Идеи в России / Idee w Rosji / Ideas in Russia. Leksykon rosyjsko-polsko-angielski, Tom 8 / Red. Dobieszewski J. – Lódź: Ibidem, 2014, s.188-209.
9. Swirski P., A Stanislaw Lem Reader. – Evanston, Illinois: Northwestern University Press, 1997, 129 pp.
10. Weigel P., Stanisław Lem. – Praha: MAGNET-PRESS, 1995, 112 s.
11. Domaciuk I., Nazwy własne w prozie Stanisława Lema. – Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2003, 234 s.
12. Majewski P., Między zwierzęciem a maszyną. Utopia technologiczna Stanisława Lema. – Wr.: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2007, 295 s.
13. LEM: Lunar Excursion Module / Hrsg. Rottensteiner F. – Quarber Merkur (Wien), 1974, №38, 104 s.
 
Rząd 3
1. Gajewska A., Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema. - Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2016, 240 s.
2. Lem T., Awantury na tle powszechnego ciążenia. – K., WL, 2009, 270 s.
3. Okołowski P., Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema. – W., Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s.
4. Michera W., Piękna jako Bestia. – W.: WUW, 2010, 413 s.
5. Lem / Numer specjalny. – Postscriptum (Katowice), 2006, Nr.1(51), 227 s.
6. Szpakowska M., Dyskusje ze Stanisławem Lemem. – W.: OPEN, 1996, 1997 (ed.2), 208 s.
7. Rzeszotnik J., Ein zerebraler Schriftsteller und Philosoph namens Lem. – Wr.: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2003, 288 s.
8. Pięta I., Problemy intertekstualnego obrazowania w wybranych powieściach fantastyczno-naukowych Stanisława Lema. – Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2002, 145 s.
9. Orliński W., Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. – K.: Wydawnictwo Znak, 2007, 282 s.
10. Dajnowski M., Groteska w twórczości Stanisława Lema. – Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2005, 213 s.
11. Dajnowski M., Pejzażysta Lem. – Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2010, 139 s.
12. Oramus M., Bogowie Lema. – W.: KURPISZ S.A., 2007, 262 s.
13. O ‘Fantomatyce’ S.Lema w języku niemieckim.

Rząd 4
1. Jarzębski J. (Red.), Lem w oczach krytyki światowej. – K.: WL, 1989, 299 s.
2. Ra Page & Raczyńska M. (Ed.), Lemistry: A Celebration of the Work of Stanisław Lem. – Manchester: Comma Press, 2011, 292 p.
3. Jarzębski J., Wszechświat Lema. – K.: WL, 2002, 340 s.
4. Głos Lema / Antologia. – Powergraph, 2012.
5. Stiller R., Lemie! Po co umarłeś? – K.: Vis-à-vis/Etiuda, 2006, 132 s.
6. Тетиор А., Анти-Лем. – М.: НИА-Природа, 2008, 260 с.
7. Прашкевич Г., Борисов В., Станислав Лем. – Москва: Молодая гвардия, 2015, 368 с.
8. Язневич В., Станислав Лем. - Минск: Книжный дом, 2014, 458 с.
9. Balcerzak E., Stanisław Lem. – W.: PIW, 1973, 179 s.
10. Gräfrath B., Lems Golem. Parerga und Paralipomena. – F/M.: Suhrkamp, 1996, 159 s.
11. Gräfrath B., Es fällt nicht leicht, ein Gott zu sein. Ethik für Weltenschöpfer von Leibniz bis Lem. – München: Verlag C.H.Beck, 1998, 296 s.
12. Wójcik A., Ambasador polskiej literatury. – W ks.: Wójcik A., Englender M., Budowniczowie gwiazd 1. – W.: KAW, 1980, s.36-91
13. Hennings R.-D. u.a. (Hrsg.), Informations- und Kommunikationsstrukturen der Zukunft. Bericht anlässlich eines Workshop mit Stanislaw Lem. – München: Wilhelm Fink Verlag, 1983, 208 s.
14. On Stanislaw Lem. – Science Fiction Studies (Greencastle, USA), 1986 (Nov.), Vol. 13, part 3, №40.
15. Essays on Stanisław Lem’s Summa Technologiae. - Science Fiction Studies (Greencastle, USA), 2013 (Nov.), Vol 40, part 3, №121.
 
Rząd 5
1. Lem in Madrid 2011. 90 aniversario del nacimiento de Stanisław Lem. – Madrid: Instituto Polaco de Cultura, 2011, 64 s.
2. Lem S., Listy albo opór materii. – K.: WL, 2002, 293 s.
3. Lem S., Der Widerstand der Materie. Ausgewählte Briefe. – Berlin: Parthas Verlag, 2008, 384 s.
4. Berthel W. (Hrsg.), Stanislaw Lem. Der dialektische Weise aus Kraków. – F/M.: Insel, 1976, 269 s.
5. Marzin F. (Hrsg.), Stanislaw Lem: An den Grenzen der Science Fiction und darüber hinaus. – Meitingen: CORIAN-VERLAG Wimmer, 1985, 323 s.
6. Lem S., Mein Leben. - Neue Rundschau (Frankfurt am Main), 1983, Heft 4,  S. 32-54.
7. Tako rzecze... Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś. – K.: WL, 2002, 577 s.
8. Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. – K.: WL, 2000, 273 s.
9. Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. – K.: WL, 2007, 319 s., ed.2.
10. Лем С., Так говорил… Лем. – Москва: АСТ, 2006, 764 с.
11. Reklamówka książek S.Lema w języku niemieckim.
12. Левко У., Герменевтичні аспекти кіноінтерпретації художнього твору (на матеріалі екранізації художньої прози Станіслава Лема). – Тернопіль: Тернопільський нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка, Автореф. дисс. канд. фiлол. наук, 2010, 20 с.
13. Мышко Д., Философские аспекты научной фантастики С. Лема. – М.: Институт славяноведения и балканистики РАН, Автореф. дисс. канд. филол. наук, 1992, 23 с.
14. Солодовников С., Роман-предостережение в творчестве Станислава Лема. – Минск: БГУ им. В.И.Ленина, Автореф. дисс. канд. филол. наук, 1979, 18 с.

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #399 dnia: Czerwca 22, 2017, 02:54:01 pm »
Mówcie co chcecie, ale ja uważam, że Lemolog to przebrany robot.
Bladawiec nie byłby w stanie wykonać takiej roboty.
Nie mam na myśli powyższego spisu (za który dziękuję przy okazji), ale zgromadzenie, przeczytanie i ogarnięcie większości lemologicznej literatury, jaka powstała na świecie.
 :)     


C.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #400 dnia: Czerwca 27, 2017, 10:43:24 pm »
Prawie Nike, Paszport Polityki 2010 - hm...wg mnie napisał dwie lepsze książki, ale w tej o Lemie czyli Balladyny i romanse Karpowicza:

Rafał pomyślał o Stanisławie Lemie (..) Lem kojarzył mu się z kpiącym i tragicznym dystansem do ludzkiej seksualności. Z rozpaczą połączoną z wdrukowanym podnieceniem.
Rafał nigdy nie przyznał się publicznie do miłości do Stanisława Lema. Nie wypadało; (...). Twórczość Lema, w mniemaniu Rafała bezsprzecznie wybitna, nie wypadała dobrze na uniwersyteckich salonach. Po pierwsze, pisarz niepoważny, bo od SF. Po drugie, filozof bez kwalifikacji. Po trzecie, lekarz bez praktyki. Już nawet Dostojewski lub Marks z Engelsem mniej byli podejrzani od tego Lema.
(...)
Na szczęście - zawyrokowały salony -  Lem umarł i może teraz pokrywać się kurzem, jako literaturoznawcza ciekawostka.


Może te salony pokryły się kurzem - jako paranaukowa ciekawostka?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #401 dnia: Czerwca 27, 2017, 10:50:22 pm »
Mówcie co chcecie, ale ja uważam, że Lemolog to przebrany robot.
Bladawiec nie byłby w stanie wykonać takiej roboty.

Jest to wysoce prawdopodobna hipoteza ::). Ale nie będziemy chyba porywać się z kombinerkami na taki filar Forum, by to sprawdzić? ;)

Może te salony pokryły się kurzem

Te salony to powinny w końcu "Szpital Przemienienia" odkryć (skoro SF im śmierdzi). Od lat uważam, że jest to powieść noblowska (choć Nobla nie dostała). ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #402 dnia: Czerwca 27, 2017, 11:26:22 pm »
Cytuj
Nie wypadało; (...).
A co tam tak pracowicie wykropkowałaś?
Nie esencję aby?
 Z cyklu czego i Lem by nie wymyślił? A gdyby domyślił, to by się bardzo zadumał nad meandrami wędrowania "pod strzechy".  ::)
Chyba podpieranie się Lemem wchodzi w modę. Zawsze to sposób, by oczko puścić - znam, nie chwalę się zanadto ale czytałem. :)
Dla karpiorównowagi - Conrad, zdarzało się, zrzynał. Na ogól z literatury francuskiej, słabo znanej w Albionie, np. z Maupassanta, ale jedną powieść zakończył zrzynką z ostatniej sceny książki Żeromskiego.
Z "Dziejów grzechu".
Jak ona umierała...umarła, szukając w mrokach śmierci jego spojrzenia. 8)
I co mi ten Grzechu grzesznie grzechocze, chichocząc...  ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2017, 11:40:35 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #403 dnia: Czerwca 27, 2017, 11:51:32 pm »
Te salony to powinny w końcu "Szpital Przemienienia" odkryć (skoro SF im śmierdzi). Od lat uważam, że jest to powieść noblowska (choć Nobla nie dostała). ::)
Musiałyby się wpierw same przemienić...;)
Cytuj
Nie wypadało; (...).
A co tam tak pracowicie wykropkowałaś?
Nie esencję aby?
Po: Nie wypadało?
Nie wypadało; a Rafał - cokolwiek by powiedzieć - szanował i stosował się do norm akademickiego środowiska, dlatego (między innymi) go lubiano. Twórczość Lema...
Oraz fragment o konsumpcji - margherity.  ::)
Cytuj
Chyba podpieranie się Lemem wchodzi w modę. Zawsze to sposób, by oczko puścić - znam, nie chwalę się zanadto ale czytałem. :)
Coś w tym jest - parę podpórek wynotowaliśmy w tym wątku. Wszystkie - pośmiertne.
No właśnie...co Ty z tym grzechem - tutaj? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #404 dnia: Czerwca 28, 2017, 12:09:48 am »
Cytuj
Po: Nie wypadało?
No, dopszszsz... :)
Cytuj
No właśnie...co Ty z tym grzechem - tutaj? :-\
A bo mi się te romanse Karpia z Żeromskim skojarzyły, Żeromski z Korzeniowskim, Korzeniowski z Conradem, Conrad "zwycięski" zaś -  z Żeromskim, ten z "Dziejami grzechu" książką, książka z filmem a w filmie fajna laska grała - tego Grzechu właśnie. Z tym, że Grzechu miał na imię Ewa. Czym trochę do wyjściowego Karpia...lub, to zła wódka była.  ???
Bo gdyby inaczej, na przykład Karp z Słowackim, to Słowacki z Żeromskim...nie ma ucieczki z pętli życia. Dlatego na historię lepiej patrzeć z daleka, bo z bliska cóż, można zobaczyć człowieka.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2017, 12:13:47 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana