Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 91315 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #135 dnia: Maja 11, 2006, 04:10:40 pm »
Cytuj
Mowie o pewnosci istnienia swoich mysli a nie prawdziwosci ich tresci.


Jeżeli nie jesteś pewien prawdziwości treści zawartych w swoich myślach to tym bardziej nie możesz być pewien istnienia swoich myśli. To chyba logiczne.  ;)

CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #136 dnia: Maja 11, 2006, 04:15:59 pm »
Skoro mysle to moja mysl istnieje - to jest logiczne :)

Twierdzisz ze jesli mysle "snieg jest czerwony" to mysl niekoniecznie istnieje bo jej tresc jest nieprawdziwa?

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #137 dnia: Maja 11, 2006, 04:26:19 pm »
Cytuj
Skoro mysle to moja mysl istnieje - to jest logiczne :)

Twierdzisz ze jesli mysle "snieg jest czerwony" to mysl niekoniecznie istnieje bo jej tresc jest nieprawdziwa?


Nie, nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że musisz być pewien prawdziwości treści swoich myśli. Tylko w ten sposób możesz  prawidłowo wnioskować.

Czyli jeśli myślisz "śnieg jest czerwony" to nie myślisz o tym czy ta myśl istnieje. Skupiasz się na śniegu i jego kolorze. Nie jesteś po prostu pewien, czy śnieg jest czerwony czy nie. To implikuje niepewność każdej twojej odpowiedzi łącznie z tymi bezpośrednio dotyczącymi twoich myśli.

;)

CU
Deck

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #138 dnia: Maja 11, 2006, 04:28:08 pm »
Myślenie o własnym myśleniu to jak przystawić dwa lustra na przeciw siebie. Myślę że myślę że myślę itd. Ja udowadniam prawdziwość swojego myślenia realizując je fizycznie w otaczającym mnie świecie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #139 dnia: Maja 11, 2006, 04:58:26 pm »
Cytuj
Myślenie o własnym myśleniu to jak przystawić dwa lustra na przeciw siebie. Myślę że myślę że myślę itd. Ja udowadniam prawdziwość swojego myślenia realizując je fizycznie w otaczającym mnie świecie.

No dobra, ale czy potrafisz udowodnić, że to jest "fizycznie" i w "otaczającym" Cię świecie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #140 dnia: Maja 11, 2006, 05:13:29 pm »
Gdy pomyśle że: napisze posta na forum Solaris to następnie piszę go. Dowodem jest to że go napisałem, ponieważ ktoś go przeczytał i zadał pytanie na które ja odpowiedziałem. Moje myślenie spowodowało reakcje fizyczną w sieci internetowej i pobudziło myślenie u kogoś innego. Patrząc na to pod kątem solipsyzmu jestem prawie obiektywnie pewien że myślałem, jednak nie jestem pewien tego czy nastąpiła reakcja w świecie poza mną. Gdy to co teraz pisze zostanie przeczytane to nie mogę wiedzieć i nie wiem jaka będzie odpowiedź i czy w ogóle będzie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #141 dnia: Maja 11, 2006, 06:26:03 pm »
 Gdy pomyśle że: napisze posta na forum Solaris to następnie wydaje mi się, że piszę go. Wydaje mi się że dowodem jest to że go napisałem, ponieważ wyobrażam sobie że ktoś go przeczytał i zadał pytanie na które ja odpowiedziałem. Moje myślenie spowodowało że wyobraziłem sobie reakcje fizyczną w sieci internetowej i pobudzenie myślenia u kogoś innego.  

Potem niestety zadzwonił budzik i się obudziłem. I co? Jesteś pewien, że istniejesz inaczej niż tylko moje wyobrażenie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #142 dnia: Maja 11, 2006, 07:12:27 pm »
Cytuj
Myślenie o własnym myśleniu to jak przystawić dwa lustra na przeciw siebie.


Co jest, notabene, cudownym przykładem przejścia do granicy:)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #143 dnia: Maja 12, 2006, 01:52:26 am »
Eeee, tam.  Caly ten solipsyzm z jednej strony zbliza sie podejrzanie blisko do choroby psychicznej (jesli ktos go traktuje powaznie, a nie jako ciekawostke), a z drugiej opiera sie na typowej "zmylce"- skoro nie wiadomo czy cos istnieje "faktycznie", czy tylko jest moim wlasnym wytworem (mojego umyslu) i nie mam jak tego sprawdzic, to moze faktycznie tego nie ma? Ale moze i mnie samego wtedy nie ma?! O, moj Boze! Ale wtedy ktos inny za mnie to mysli/pisze! O, Jezu! Ale moze w ogole nie ma niczego/ nikogo?!... I tak dalej... :P

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #144 dnia: Maja 12, 2006, 02:16:00 am »
Staaary, przeca myśmy to już rok temu na angielskiej sekcji ustalili ::) Tu nikt tego zbyt poważnie nie traktuje...

... z nielicznymi wyjątkami ::)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #145 dnia: Maja 12, 2006, 02:30:58 am »
O.K., to co Wy mnie tu...?
To komu zamowic wizyte? :D
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2006, 02:32:30 am wysłana przez NEXUS6 »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #146 dnia: Maja 12, 2006, 09:40:30 am »
Cytuj
O.K., to co Wy mnie tu...?
To komu zamowic wizyte? :D


Tak właśnie sądziłem NEXUS6, że to napiszesz. A to dlatego, że jesteś wytworem mojego umysłu. hehehehe  ;D ;D ;D

Przypomniała mi się scena z C.K. Dezerterów, kiedy wojskowi psychiatrzy zajęli się rzekomo chorym psychicznie dowódcą koszarów....  ;D ;D ;D

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #147 dnia: Maja 12, 2006, 10:19:15 am »
Cytuj
Przypomniała mi się scena z C.K. Dezerterów, kiedy wojskowi psychiatrzy zajęli się rzekomo chorym psychicznie dowódcą koszarów....  ;D ;D ;D


Papuga była mistrzowska ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #148 dnia: Maja 12, 2006, 10:22:49 am »
Cytuj
Papuga była mistrzowska ::)
TO JEST KURA!!!!!!!!!!!!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #149 dnia: Maja 12, 2006, 10:28:28 am »
A wcale że nie!!!!!!!!! ;D

CU
Deck