Autor Wątek: 2021: Rok Lema  (Przeczytany 104586 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #195 dnia: Września 11, 2021, 04:35:28 pm »
https://playkrakow.com/wyszukiwanie?search=Lem
Włączcie Play Kraków...będzie się działo:
- Spotkanie: Lem we wspomnieniach Transmisja LIVE 11 września 2021 r., godz. 17:00-18:15 - spotkanie ze skrzatem:
https://playkrakow.com/vods/vod.1478

12 września:
Po raz pierwszy ten wywiad!!!  - jutro o 9 - może coś będzie w kwestii wiadomego cytatu? :-\ :
- „Internet – dziedzina zachwyceń i zagrożeń”. Wywiad ze Stanisławem Lemem (1997)
W wywiadzie nagranym przez Kazimierza Bihuna Stanisław Lem przedstawia wizję rozwoju Internetu, ogrom towarzyszących mu możliwości, jak i zagrożeń. Czy sprawdziły się prognozy Wielkiego Pisarza i Futurologa? Zaprasza Muzeum Inżynierii Miejskiej.
https://playkrakow.com/vods/vod.1514

- Wykład: Władza algorytmów. O świecie, przed którym ostrzegał Lem.
Twórczość Stanisława Lema pełna jest śmiałych, oryginalnych, a czasem przerażających wizji przyszłości. Ile z tych technologicznych proroctw już się sprawdziło? Które mają szansę urzeczywistnić się w nadchodzących dekadach? Czy już teraz żyjemy w świecie, przed którym ostrzegał Lem? Na te i inne pytania odpowie Prezes Instytutu Lema - Maciej Kawecki. Wykład odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE podczas Festiwalu Bomba Megabitowa w ramach obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
https://playkrakow.com/vods/vod.1479

- Spotkanie: Premiera książki "Lem w PRL-u"Transmisja LIVE 12 września 2021 r., godz. 18:00-19:15
Podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema na Festiwalu Bomba Megabitowa odbędzie się prapremiera książki Lem w PRL-u napisanej przez Wojciecha Orlińskiego, autora niezapomnianego leksykonu Co to są Sepulki? i pierwszej polskiej biografii Lema. Tym razem Orliński na podstawie korespondencji i wywiadów odtwarza żywot człowieka racjonalnego w świecie skrajnie nieracjonalnym. Ta książka rozbawi, bo jak wiadomo barak to był wesoły, ale i zasmuci, bo jest świadectwem walki wybitnej jednostki z głupawym, acz wszechpotężnym, systemem.  Spotkanie w Centrum Kongresowym ICE poprowadzi historyk, socjolog i publicysta Adam Leszczyński. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema
https://playkrakow.com/vods/vod.1481

- POLSA: działalność oraz cele I Znad Wisły w kosmos – nasi na gwiezdnych szlakachTransmisja LIVE 12 września 2021 r., godz. 13:30-14:30

POLSA: działalność oraz cele, godz. 13:30

Prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, podczas Kongresu Futurologicznego przedstawi profil agencji oraz zaprezentuje bieżące wsparcie dla polskiego sektora kosmicznego. Opowie także o tym, jakie plany agencja będzie realizowała w przyszłości. Organizatorem spotkania jest Polska Agencja Kosmiczna. Organizatorami Kongresu Futurologicznego są Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 Znad Wisły w kosmos – nasi na gwiezdnych szlakach, godz. 14:00

Od sztucznego satelity „Lem”, poprzez elementy urządzeń w misji marsjańskiej, aż po platformę satelitarną Hypersat i wyposażenie sondy, mającej zbadać księżyce Jowisza. O polskim sprzęcie w kosmosie oraz współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach międzynarodowych przedsięwzięć opowiedzą podczas Kongresu Futurologicznego specjaliści z Creotech Instruments: dr Marcin Bieda oraz Marcin Dawid Mazur. Organizatorem spotkania jest Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”. Organizatorami Kongresu Futurologicznego są Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

https://playkrakow.com/vods/vod.1504

13 września:
lemolog w akcji;) czyli:
- Spotkanie: Lem in Translation. Panel tłumaczy i tłumaczekTransmisja LIVE 13 września 2021 r., godz. 18:00-19:15
Dzięki umiejętnościom międzynarodowego grona tłumaczy i tłumaczek Stanisława Lema dzieła autora Solaris pokochali czytelnicy na całym świecie. Bogata wyobraźnia oraz język mistrza S-F stanowi ogromne przekładowe wyzwanie – z tymi, którzy je podjęli, porozmawia podczas Festiwalu Bomba Megabitowa Tomasz Pindel. W Centrum Kongresowym ICE spotkają się Hatif Janabi – autor najnowszego arabskiego przekładu „Solaris”, Julia Więdłocha, tłumacząca Lema na język norweski, oraz Wiktor Jaźniewicz, autor przekładów rosyjskich. Pozostałych tłumaczy i tłumaczki Lema zobaczymy i usłyszymy na wielkim ekranie – to będzie prawdziwa Lemowska wieża Babel! Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

https://playkrakow.com/vods/vod.1484
 
14 września:
- Adaptacja twórczości Stanisława Lema do formy gier wideoTransmisja LIVE 14 września 2021 r., godz. 9:00-10:00
Po jednej stronie swoboda wyobrażeń czytelnika podczas lektury, po drugiej zaś: ukierunkowane przez obraz, dźwięk oraz ruch doznania gracza. Jak je ze sobą pogodzić? Dylematy kreatywne twórców gier wideo na przykładzie adaptacji powieści Stanisława Lema pod tytułem „Niezwyciężony” przez zespół twórczy studia Starward Industries przedstawią goście Kongresu Futurologicznego: dr hab. Tomasz Majkowski, Marek Markuszewski oraz dr Marta Błaszkowska. Organizatorem spotkania jest studio Starward Industries. Organizatorami Kongresu Futurologicznego są Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
https://playkrakow.com/vods/vod.1510

- Spotkanie: Rozmowa o Lemie i o przyszłościTransmisja LIVE 14 września 2021 r., godz. 9:00-10:00
Podczas Festiwalu Bomba Megabitowa ksiądz Adam Boniecki, dla którego autor „Solaris” był redakcyjnym kolegą z Tygodnika Powszechnego, opowie dziennikarzowi i prezenterowi telewizyjnemu Piotrowi Kraśce o tym, jaki prywatnie był Stanisław Lem. W tym wyjątkowym spotkaniu wspomnienia o pisarzu, którego stulecie urodzin świętujemy, staną się punktem wyjścia do rozmowy o przyszłości człowieczeństwa. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

https://playkrakow.com/vods/vod.1480
- Gala: Nagroda im. Stanisława Lema i Lem satyrycznieTransmisja LIVE 14 września 2021 r., godz. 18:00-19:30
Wymagająca intelektualnie twórczość Stanisława Lema zdecydowanie za mało kojarzona jest z najwyższej próby czarnym humorem i ciętym dowcipem, przenikającym na wskroś jego powieści, eseistykę oraz listy i często pojawia się we wspomnieniach przyjaciół. Spróbujemy to zmienić i wydobyć na wierzch ostrze Lemowskiej ironii podczas wieczoru improwizacji scenicznych przygotowanego wspólnie z warszawskim Klubem Komediowym – niezależną sceną teatralną łączącą amerykańską komedię z polską kulturą. Przed spektaklem odbędzie się gala rozdania Nagrody im. Stanisława Lema, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i technologii. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

https://playkrakow.com/vods/vod.1487
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2021, 04:45:52 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #196 dnia: Września 11, 2021, 05:00:26 pm »
Superprodukcja Audioteki: „Powrót z gwiazd”. Ceremonia otwarcia festiwalu – retransmisja nagrania z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Premierowa prezentacja audiobooka przygotowanego przez portal Audioteka na podstawie „Powrotu z gwiazd” Stanisława Lema. Z klasycznym dziełem w dorobku polskiego futurologa zmierzą się aktorzy: Krzysztof Zawadzki, Zygmunt Józefczak, Radosław Krzyżowski, Łukasz Szczepanowski i Magdalena Koleśnik. Słuchowisko w reżyserii Waldemara Raźniaka wzbogaci muzyka na żywo.
Przed koncertem będzie miała miejsce ceremonia oficjalnego otwarcia festiwalu oraz retransmisja nagrania z uroczystości upamiętnienia Stanisława Lema na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zorganizowana we współpracy z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej. Nagranie zilustruje muzycznie prawykonanie utworu „The Return From Stars” autorstwa kanadyjskiego kompozytora polskiego pochodzenia – Norberta Paleja. 

https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/superprodukcja-audioteki-powrot-z-gwiazd-ceremonia-otwarcia-festiwalu-retransmisja-nagrania-z-miedzynarodowej-stacji-kosmicznej-
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #197 dnia: Września 11, 2021, 05:26:09 pm »
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2021, 09:41:59 am wysłana przez lemolog »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #198 dnia: Września 11, 2021, 07:48:45 pm »
Bardzo dobre spotkanie - Bereś, Lipska, Zemek - wnioskuję, że lemolog jest już w Polsce, bo p. Bereś zwraca się doń bezpośrednio...
Trudno na sercu...Bereś skradł spotkanie...a miał porzucać lemologię...naciski na skrzata by spisał swoje wspomnienia o Lemie - póki pamięta - popieram.
W drodze dwie książki - o ile zrozumiałam - p. Beresia w związku z Kongresem sprzed kilku lat...1000 przypisów już jest...tylko wstęp...będzie za chwilę i czy coś pomyliłam? książka pani Lipskiej? Oby!:)

Wysłuchałam też trzecią - tapczanową część...
Nie miałam forsów...chylę czoła przed determinacją tłumaczy - polski to bardzo trudny język -a w wydaniu Lema? Oj!:)
Ale lemolog ma rację - lost in translation czyli Lem tłumaczony na inne języki z...angielskiego - to nieporozumienie - jak to ujął - udwoi się niedokładność:)

Patrzę, że "Filozoficzny Lem" to tom pierwszy...czyli zanosi się na drugi? Zaraz nabędę więc pierwszy:)
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2021, 09:01:38 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #199 dnia: Września 11, 2021, 09:43:12 pm »
Czy te transmisje nie są zapisywane? Bo pod skrzacim linkiem:
https://playkrakow.com/vods/vod.1478
Znajdzie się teraz - o ile nie są to jakieś figle systemu - już tylko info o błędzie 404, czyli braku strony.

może coś będzie w kwestii wiadomego cytatu? :-\ :

To samo pomyślałem, jak tylko zacząłem czytać Twoje info. Ha, dowiemy się już niebawem ;).

naciski na skrzata by spisał swoje wspomnienia o Lemie - póki pamięta - popieram.

I ja, i ja ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #200 dnia: Września 11, 2021, 10:01:23 pm »
No właśnie...te transmisje chyba znikają...nie ma archiwum...chciałam coś sprawdzić w tym dzisiejszym spotkaniu i nic...hmm...i to mnie martwi - chciałam posłuchać tego niepublikowanego wywiadu z Lemem, a akurat jutro o 9 nie mogę...może ktoś nagra? Jakoś? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #201 dnia: Września 12, 2021, 10:42:43 am »
może ktoś nagra? Jakoś? :-\
Ktoś jakoś nagrał :)
https://drive.google.com/file/d/1DlBFfEMaGYVypZiXZc1zi66vJRRcWVJ2/view?usp=sharing

edit: na wypadek, gdyby link do dysku gugla nie działał, oto inny, do dysku bardziej przyjaznego:
https://chomikuj.pl/unserefamilie/Wywiad+z+Lemem,7812091624.wmv(video)
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2021, 11:40:57 am wysłana przez Lieber Augustin »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #202 dnia: Września 12, 2021, 01:20:10 pm »
Pozwoliłem sobie wrzucić Twoją kopię z Gugla na JuTubkę (tak się zresztą zabawnie składa, że jest to pierwsza rzecz w życiu jaką tam umieściłem), będzie jeszcze łatwiej:

(Chociaż wygląda na to, że tym razem oryginalny vod nadal jest dostępny.)
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2021, 01:26:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #203 dnia: Września 12, 2021, 02:33:12 pm »
O! Bardzo dziękuję:)
Zdążyłam już posłuchać - z dzisiejszego punktu widzenia 1505, ale kiedy pomyślimy, że Lem mówi to do nas z roku 1997...to zmienia postać - przeciętny Polak raczej nie uświadamiał sobie wtedy zalet i wad internetu...niewielu z nas miało wtedy komputer - a co dopiero net.
Wtedy jednak Lem chyba nie miał jeszcze wyrobionego zdania o użytkownikach netu;)
Za to pies ma swoje zdanie i zdaje się je forsować - w tle;)

Z rzepków - jednak ku końcu nie zgodziłabym się, że natura nie błądzi, nie namnaża błędów w swoim dziele...


Dorzucę jeszcze okolicznościowe teksty z wyborczej - to w istocie felieton Lema z 1993 roku:
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27547218,stanislaw-lem-politycy-probuja-obrocic-wartosci-chrzescijanskie.html#S.W-K.C-B.2-L.1.duzy
I tekst okołolemowy, bo z naciskiem na rolę żony...:
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/100-urodziny-stanislawa-lema-co-wiemy-o-jego-zonie-barbarze-lesniak/r19755j,2b83378a

pss...nasi w kosmosie chyba mają problem...u mnie nic...
Jednak coś się dzieje...
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2021, 02:38:35 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #204 dnia: Września 12, 2021, 03:33:52 pm »
z dzisiejszego punktu widzenia 1505, ale kiedy pomyślimy, że Lem mówi to do nas z roku 1997...to zmienia postać

Prawda. I choć da się złośliwie wytykać, że nie docenił potencjału rozwojowego tego, czy owego (dowodem smartfon, z którego piszę), nie da się już głosić mitu, że Lem nie miał pojęcia o Internecie, bo miał wybitne, zwłaszcza jak na tamte czasy (teoretyczna wszechwiedza po raz kolejny; nie musiał używać, by rozumieć).

Za to pies ma swoje zdanie i zdaje się je forsować - w tle;)

Skoro o tym mówimy - piękna jest Mistrzowa reakcja na psie głosy ok. 4:35. Każdy kto miał hałaśliwe zwierzęta, czy dzieci (albo jakich innych współlokatorów) zrozumie ten wyraz twarzy ;D.

Z rzepków - jednak ku końcu nie zgodziłabym się, że natura nie błądzi, nie namnaża błędów w swoim dziele...

Mowa tam była o poziomie atomowym. I warto się przy tym zatrzymać, bo widać, że pewne tezy z "GOLEM-a" (ujemny gradient perfekcji rozwiązań) i "Summy..." (traktowanie wszystkiego jak maszyny) to nie jest literacka stylizacja, a samo sedno filozofii S.L., bo mówi o tym wręcz od niechcenia, jako o oczywistościach.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #205 dnia: Września 12, 2021, 03:38:34 pm »
Mowa tam była o poziomie atomowym.
To prawda. Ale jeśli porównywać do netu - trzeba sprawę skomplikować;)

Dorzucę jeszcze szczegółowy plan Kongresu Futurologicznego 2021:
http://planetalem.pl/program-kongresu-2/
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #206 dnia: Września 12, 2021, 06:44:26 pm »
Wracając jeszcze do wywiadu... Chyba mamy tam wyjaśnienie skąd się wziął wątek wizyty w Instytucie Maszyn Dziejowych (oczywiście po potężnym przetworzeniu):
https://de.wikipedia.org/wiki/Internationales_Institut_für_angewandte_Systemanalyse
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Institute_for_Applied_Systems_Analysis

No i jest coś symbolicznego w tym, że Lem dwakroć wspomina o giełdach w czasie gdy się wydanie dukajowych "Czarnych..." - z ich wojnami ekonomicznymi - szykowało. Da się to odczytać jak przekazanie futurologicznej pałeczki (choć obstawiam, iż - minimum w 1997, na etapie antologii "PL +50" miało szansę się to zmienić - Mistrz o nijakim Dukaju nie słyszał).
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2021, 12:22:38 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #207 dnia: Września 12, 2021, 08:27:03 pm »
Pozwoliłem sobie wrzucić Twoją kopię z Gugla na JuTubkę
I bardzo dobrze uczyniłeś :)
Szczerze mówiąc, też miałem taki zamiar, lecz zrezygnowałem, z obawy przed ewentualnym naruszeniem praw autorskich.

O! Bardzo dziękuję:)
Nie ma za co. Cała przyjemność po mojej stronie :)


Notabene:
...Na ogół jest tak: co /.../ jeden człowiek potrafi zakodować, to jakiś inny potrafi rozkodować. Tymczasem praktyka wykazała, że tzw. nierozwiązywalne szyfry właściwie nie istnieją...
(ok. 18:00)
Drobna uwaga na marginesie: istnieją tzw. szyfry nieodwracalne, oparte na algorytmach hashowania, funkcjach jednokierunkowych i temu podobnej zawiłej matmie.
https://opensecurity.pl/szyfrowanie-kodowanie-hashowanie/
Wystarczająco długie i skomplikowane hasło, zaszyfrowane w taki sposób, jest teoretycznie i praktycznie nie do złamania.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #208 dnia: Września 12, 2021, 10:25:33 pm »
Aha.. to już dziś? Myślałem że jutro...  ???
Tylko do tego;
Cytuj
Bardzo dobre spotkanie - Bereś, Lipska, Zemek - wnioskuję, że lemolog jest już w Polsce, bo p. Bereś zwraca się doń bezpośrednio...
Trudno na sercu...Bereś skradł spotkanie...a miał porzucać lemologię...naciski na skrzata by spisał swoje wspomnienia o Lemie - póki pamięta - popieram.
Więcej wysłuchać nie zdążyłem, za co serdecznie... i obiecuję...
Pod koniec rozmowy pojawił się wątek nazwy siedziby Lemów - Lemoza.
Dla mnie oczywistym jest, że owa nazwa nawiązuje do slangowego słówka "banderoza" spotykanego w różnych częściach kraju a oznaczającego ranczo siedzibę rodziny. Czasem też lokal, knajpę etc. Zapewne jest to zniekształcona wersja nazwy rancha Ponderosa  z megapopularnego serialu z lat 60-70tych - Bonanza.
Sam pacholęciem będąc z wypiekami wyczekiwałem niedzieli by na jeszcze czarno-białym ekraniku przeżyć kolejny odcinek, a czołówkę do dziś pamietam...te palące się mapy...
I w tej Bonanzie;
W scenariuszu do filmu była kwestia, że Ben Cartwright bardzo lubi sosnę żółtą (pinus ponderosa) i chce, żeby rosła na terenie całego rancza. Ten drobiazg podsunął myśl na nazwę rancza Cartwrightów jako Ponderosa. Przy pełnej akceptacji scenarzysty i aktorów nazwa została z radością przyjęta i można było zacząć pierwsze zdjęcia do serialu.
https://www.filmweb.pl/serial/Bonanza-1959-108202
Swoją drogą ciekawe, czy Lem oglądał Bonanzę?  ;D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #209 dnia: Września 14, 2021, 05:15:36 am »
Mam cały tydzień na popołudnie. Będę potem nadrabiał...