Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Stanisław Remuszko

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7
76
Hyde Park / Czarnobyl po polsku
« dnia: Kwietnia 26, 2011, 08:19:44 pm »
Wątek ten powstał z wyodrębnienia dyskusji o Czarnobylu z wątku "właśnie się dowiedziałem".
Wstawię na początek "post inicjujący". Poniżej cytatu jest pierwszy post będący zaczątkiem dyskusji.

maziek: Własnie się dowiedziałem z mojego ulubionego programu trzeciego PR, że po katastrofie w Czernobylu zmarło z napromieniowania 7 tysięcy osób skierowanych do usuwania jej skutków. A dwa i pół miliona ucierpiało w inny sposób. A ja myślałem, że zmarło do dnia dzisiejszego niecałe 50 osób z czego 2 osoby to pracownicy elektrowni, którzy ponieśli śmierć na miejscu, a 26 osób to ratownicy, którzy na marginesie zostali bezsensownie narażeni na promieniowanie. Pozostałych 19 osób faktycznie napromieniowanych dużymi dawkami zmarło w okresie 1987-2004 z różnych przyczyn jak przyznają autorzy raportu ONZ (mimo to zaliczając te zgony do ofiar) - choć taka liczba zgonów w takim okresie w tej populacji jest normalna.

Także pozostałe skutki zdrowotne są wyolbrzymione, ponieważ praktycznie jedynym skutkiem jest kilka tysięcy odnotowanych tzw. niemych nowotworów tarczycy - sek w tym, że pojawiły się one natychmiast po rozpoczęciu badan, a ponieważ nowotwory mają pewien okres rozwoju - jest oczywiste że wielka część tej liczby to nowotwory istniejące już w populacji przed katastrofą a wykryte na skutek masowych badań w tym kierunku.

Więcej ludzi ucierpiało na skutek bezsensownej, za szeroko podjętej ewakuacji niż z powodu skutków promieniowania. Ewakuowano w dużej mierze bezzasadnie sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi - ale skąd liczba ofiar idąca w miliony?


Oficjalny raport UNSCEAR (Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego)
http://www.unscear.org/unscear/en/chernobyl.html


W 20-tą rocznicę awarii Czarnobylskiej elektrowni jądrowej
Opracowanie Działu Szkolenia i Doradztwa
Instytutu Problemów Jądrowych (W. Trojanowski, L.Dobrzyński, E.Droste)
oraz A.Strupczewskiego z Instytutu Energii Atomowej
http://www.ipj.gov.pl/pl/szkolenia/matedu/czernobyl20.htm
"

Koniec cytatu.


http://www.remuszko.pl/czarnobyl/
Stanisław Remuszko

77
Hyde Park / Lwów '2012
« dnia: Kwietnia 19, 2011, 06:14:16 pm »
Rybka: proponuję P.T. Lemolubom wspólną samoorganizację (i samofinansowanie...) ekskursji do Lwowa w dniach (piątek-niedziela) 7-9 lub 14-16 września 2012, wygodnymi samochodami indywidualnymi lub najętym wygodnym busikiem.
Very Senior Remęberyt

78
Lemosfera / Konkurs 11 września 2011
« dnia: Kwietnia 19, 2011, 09:49:57 am »
Dzięń dobry ze słonecznej i bezwietrznej wtorkowej Warszawy :-)
Przypominam fragment swego postu z March 29, 2011, 11:26:22 AM:
Cytuj
Primo, chcę gorąco podziękować Chmurze, od którego pomysłu wszystko się zaczęło :-)
Secundo, o tym, że zrodzony Pod Kopcem pomysł Lwowski jest przedni, najlepiej świadczy znane (wśród ludzi wybitnych...) zjawisko myślenia równoległego, które zademonstrował Wielki Terminus (March 28, 2011, 01:41:39 PM ).
Tertio, w tym roku konkuruje on jednak dość poważnie z pomysłem dra Rafała Sworsta, chtóren jest szefem Panalemowego Ogrodu [ http://www.ogroddoswiadczen.pl/ ] i w przeddzień urodzin Mistrza - w niedzielę 11 września - zamierza na tym terenie urządzić wielki konkurs z Niego, z wstępną propozycją "Cyberiady" jako lajtmotywu i otwartym uchem na propozycje inne.
Quarto, dla Nas (że tak poufale się wyrażę) do rozważenia i rozstrzygnięcia kwestia prymarna brzmi: czy w ogóle mamy wolną i nieprzymuszoną wolę robić Cokolwiek Więcej Niż? A potem: ile to by było to cokolwiek? Oraz: kto z Nas taką wolę ma?

Tam są postawione trzy czerwono-czarne pytania odnoszące się do niebieskiego i może warto byłoby na nie już zacząć próbować odpowiadać na Forum?

Senior Męber

79
Hyde Park / De impossibilitate contactus
« dnia: Kwietnia 05, 2011, 03:37:50 pm »
[W miejsce kropek trzeba wstawić łaciński dopełniacz od contactus, ale nie wiem, jak on brzmi (gdyby chodziło o życie lub prognozowanie, to bym wiedział...)]

Kontaktem z obcymi pan Lem zajmował się na poważnie kilka razy (np. "Niezwyciężony" czy "Nowa kosmogonia") i podawał różne powody, dla których ów kontaktus jest możliwy/niemożliwy, a mnie dzisiaj przy zmywaniu naczyń i po wspomnieniu "Fiaska" (jedna z ostatnich, więc przemyśleniowo dojrzała powieść Mistrza) nagle i dość nachalnie przyszło do głowy, że należy kategorycznie wykluczyć jeden z aspektów takieg kontaktu, mianowicie podróże żywych ludzi (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa) z prędkościami relatywistycznymi (0,1 - 0,9 c).
Wydaje mi się (czysto intuicyjnie na razie), że taką absolutną przeszkodą jest ryzyko zderzenia z bryłką materii wielkości ziarenka piasku (groszku, żołędzia, kasztana, ziemniaka). Przypuszczam, że każde takie zderzenie musiałoby unicestwić statek, zarówno zaś wykrycie takiej przeszkody, jak i (tym bardziej) jej ominięcie jest - przy takich szybkościach - pod każdym względem niemożliwe.
S.R.   

80
Hyde Park / Pomysły
« dnia: Kwietnia 03, 2011, 12:16:44 pm »
W tym miejscu będę przedstawiał różne pomysły, które, mam nadzieję, wydadzą się Czytelnikom ciekawe, podobałyby się Mistrzowi, oraz jeszcze nigdzie i nigdy nie nabrały ciała (braku samego opisu nie mogę gwarantować ze względu na zjawisko myślenia równoległego - obserwowalne już w populacjach wielotysięcznych, cóż mówić o wielomiliardowych). Byłbym zaszczycony, gdyby w takich demonstracjach zechcieli brać udział - przynajmniej od czasu do czasu - również inni P.T. Forumowicze.
Jako rentier niebogaty [od 1 marca 2011 moja renta inwalidzka (inwalidztwo umysłowe) wzrosła z 498 zł do 512 zł miesięcznie] z góry oczekuję moralnie, iż jeśli ktoś zainspirowany moim pomysłem zrobi na nim pieniądze większe od 100 000 zł, wówczas ofiaruje mi jeden procent takiego swojego zysku netto :-)
Pomysł I.
Kawałeczki materii, możliwie małe, płaskie i nie rzucające się w oczy (jak jednomilimetrowej grubości warstwa połówki grochu), których przyłączenie/przyczepienie (przykręcenie, przyklejenie itp.) do jakiegoś przedmiotu (zazwyczaj częstego powszedniego użytku) pozwala na znalezienie tego przedmiotu w promieniu np. 10? 20? metrów od bazowego nadajnika-odbiornika-aktywatora (nie większego z kolei od paczki zapałek i zasilanego np. paliuszkiem R-6). Takie zestawy muszą być tanie (baza + 10 znaczników w cenie rzędu najwyżej małych kilkudziesięciu złotych, euro czy innych dolarów). Uważam, że w tym tkwią dosłownie miliardy.
Stanisław Remuszko

81
DyLEMaty / Sztuczna zwykła grawitacja
« dnia: Lutego 14, 2011, 09:25:43 pm »
"Właśnie się dowiedziałem" (lecz nie chcę nadwyrężać tak zatytułowanego wątku), że najtrudniejszym ponoć problemem dla żywych astronautów przy podróży na Marsa jest minimum rok w nieważkości.
Spytam (pewnie to już ktoś policzył): czy nie dałoby się zmontować na orbicie takiej Wielkiej Hantli, potem ją rozpędzić "osiowo", a potem rozkręcić obrotowo? Co tu jest przeszkodą: materiał? konstrukcja? zasilanie? real=fizyka? No bo, gdyby ona tak przez rok leciała SIĘ KRĘCĄC z dwoma habitatami, w których panowałoby ziemskie ciążenie...
Ale może to jest zbyt trudne na dzisiejszą/jutrzejszą technologię? Albo z innych powodów bezsensowne?
Remęberyt

82
Hyde Park / Kwiz
« dnia: Grudnia 03, 2010, 04:58:19 am »
Proponuję, by każdy, kto ma ochotę, zamieszczał tutaj "pytania z Lema" i ustanawiał (fundował) nagrody za trafne odpwiedzi. W każdym razie ja w to się pobawię od czasu do czasu.
Pytanie pierwsze:
W jakim dziele Mistrz sformułował zdanie (które ja nazywam Wielkim Prawem Lema i przytaczam z pamięci): cokolwiek zajdzie, inaczej niż podług prognozy zajdzie ??
Nagroda: ćwierćkilowa (!) tabliczka wedlowskiej czekolady z całymi orzechami laskowymi :-)
Stanisław Remuszko

83
Hyde Park / Samoświadomość
« dnia: Października 01, 2010, 10:13:37 pm »

----- Original Message -----
From: Stanisław Remuszko
To: Wielemożliwy Pan Doktor Marcin Ryszkiewicz ; Tomasz Doktor Świetlisty Kwast
Cc: Agnieszka eks-Remuszko
Sent: Friday, October 01, 2010 8:32 PM
Subject: Czy Ty masz samoświadomość?

http://www.rp.pl/artykul/543745-Tak--tak--tam-w-lustrze-to-niestety-ja.html

Ucieszyłem się z tego doniesienia, bo - gdy niegdyś prowokacyjnie przedstawiłem panu Lemowi swą hipotezę, iż przejście "samoświadomościowo-inteligencyjne" (cokolwiek to znaczy) od ameby do Niego jest CIĄGŁE (w sensie pierwszej pochodnej po czasie ewolucyjnym) - Lem obruszył się był na mnie i merytorycznego dyskursu podjąć nie chciał...
Staszek
Pies: Tomku Kochany, dzięki za arcyprecyzyjne wskazanie terminu upływu drugiego miliarda sekund mego życia, chtóren będziemy opijać w Królewskich Łazienkach we ćwiartek, 16 czerwca 2011, od circa osiemnastej do północy :-)))

84
DyLEMaty / Zajdel
« dnia: Lipca 17, 2010, 01:43:17 am »
http://www.rp.pl/artykul/509793_Nowe_mapy_piekla.html
[...chcąc dostać się do siedziby docentów, trzeba było na poczekaniu podać rozwiązanie prostej całki, inaczej mechanizm odmawiał wpuszczenia... Mi to kojarzy się nieodparcie z plotką (?) kolportowaną w marcu 1968 u nas na strajkującym UW, że koledzy z Polibudy, pragnąc zapobiec przedostawaniu się bezpieki z fałszywymi legitymacjami studenckimi na teren strajku, wymyślili zadawanie na bramce prostych pytań w rodzaju "całka z x dx?"]
Stanisław Remuszko

85
Hyde Park / Ogóry
« dnia: Lipca 14, 2010, 03:14:01 pm »
Zdaje się, że przez kilka tygodni da się w tej temperaturze rozmawiać tylko o sprawach tajemniczych i dziwnych (Mistrz rzekłby: otchłannych i poruszających...).
Zgłaszam jedną taką - prekognicyjno-prowidencyjną - na zarybek:
http://www.remuszko.pl/zaklad/
Mureszko

86
Hyde Park / Fakty medialne
« dnia: Lipca 06, 2010, 10:39:57 am »
A mapę kolejnictwa po II wojnie światowej Pan widziałeś?
S.R.

maziek - powyższe pytanie odnosiło się do map z wynikami wyborów Prezydenta RP w 2010 roku zestawionej z mapą zaborów Polski z wątku Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem.
Żeby nie było trudno czytać poniżej wstawię tamten post.Generalnie ściana wschodnia za Kaczyńskim z małymi wyjątkami (u mnie w Chełmie wygrał Komor, ale w zasadzie nie wiem jak, w Lublinie przepadł) a w Hajnówce, mocno wschodniej stronie Cimoszko zapromieniował i wygrał Komor.

P.S. o - nie mogłem tego znaleźć. Wszystko widać :) .


P.S.2 - a to mapa zaboru rosyjskiego :) .


87
Hyde Park / Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« dnia: Czerwca 18, 2010, 05:39:27 pm »
Ja - nie wiem (choć przypuszczam). Ale doskonale pamiętam, że w latach dziewięćdziesiątych bardzo go to wszystko osobiście przejmowało i angażowało.
Proponuję zatem Szanownym P.T. Forumowiczom, abyśmy trochę pospekulowali:
Czy "Mistrz z lat dziewięćdziesiątych" wziąłby dziś udział w wyborach prezydenckich,a jeśli tak - na kogo (zapewne) by głosował?
Ze swej strony na zarybek dołączam dwa linki, które wczoraj  rozesłałem (temat mejla: Moje prywatne wybory) do gromadki swoich starych druhów (i zawsze młodych druhien):
http://remuszko.blog.netbird.pl/2010/06/16/londyn-czy-sztokholm
oraz
http://remuszko.blog.netbird.pl/2010/06/01/prezent-urodzinowy
Z respektem :-)
Stanisław Remuszko

89
Hyde Park / Wojna
« dnia: Maja 06, 2010, 01:47:25 am »
Jak Państwo sądzą, czy może wybuchnąć wojna?
W XXI wieku, w Europie?
Moja piękna i mądra Żona kilka lat temu twierdziła, że Unia wkrótce się rozpuknie.
Gdy dziś widziałem w telewizorze Grecję, to mi się zimno zrobiło (uważam, na marginesie, iż Adam Michnik miał świętą rację, gdy mówił o demokratycznym strzelaniu do obywateli).
Prasa kłamie, to jasne, ale ponoć w kolejce (alfabetycznej) do bankructwa stoi Bułgaria, Hiszpania i Portugalia.
W Polsce szczera nienawiść polityczna przekracza wszelkie dopuszczalne moje normy.
Czy te i inne napięcia mogą się przerodzić w prawdziwą wojnę - taką z zabijaniem ludzi?
Dobranoc : - )
Stanisław Remuszko

90
Lemosfera / Inserat
« dnia: Kwietnia 15, 2010, 12:50:47 pm »
Szanowni Państwo,
Dziesięć lat temu zaproponowałem w internecie - http://www.remuszko.pl/Lem/ - aby zająć się praktycznie i konkretnie realizacją siedmiu pomysłów związanych z panem Lemem. To samo przedstawiłem uczestnikom Forum, gdy tu trafiłem - ale nikt jakoś nie był zainteresowany (co, z niejakim żalem, też odnotowałem na Forum). Teraz pani OlkaPolka trochę niesprawiedliwie mnie napomina:
Cytuj
Panie Stanislawie...prosze wiec przejsc do meritum (bo czekamy na to chyba od czasu pojawienia sie Pana na forum:)) i albo zalozyc odpowiedni watek albo ulokowac swoje Lemowe historie w jakims istniejacym watku.Mysle ze do tego tanga znalazloby sie wiecej osob;)
więc, co mi szkodzi, spróbuję jeszcze raz:
Ogłoszenie: poszukuję P.T. Forumowiczów, którzy chcieliby się przymierzyć do realizacji któregoś spośród siedmiu pomysłów zarysowanych pod powyższym linkiem - z moją obecną preferencją numerów 5, 6 i 7 - lub/i mieliby na ich temat coś życzliwie krytycznego do powiedzenia (wskazówki? rozwinięcia? sugestie? inspiracje?).
Stanisław Remuszko
[+22 641-7190, 0-504 830-131, remuszko@neostrada.pl]

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7