Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - lemolog

Strony: 1 ... 25 26 [27] 28
391
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudzień 21, 2009, 09:30:41 pm »
Czy faktycznie miały miejsce w 1971r sesje w Biurakanie?
Sesja (czyli I miedzynarodowa radziecko-amerykanska konferencja na temat kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami) w Biurakanie (Armenia, ZSRR) odbyla sie we wrzesniu 1971 r.
Meterialy z tej konferencji zostaly opublikowane w ksiazce:
Problemy CETI. - Moskwa: Mir, 1975, 352 s.
s.329-335 - Lem S., W zwiazku z zagadnieniem cywilizacji pozaziemskich.


392
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudzień 15, 2009, 01:45:44 pm »
Jest taki odpowiedny doktorat:
Autor - Lech Keller
Title of the thesis: „Visions of the Future in the Writings of Stanisław Lem
Subject of doctoral dissertation: Analysis of Stanisław Lem’s work, and especially his role as a philosopher of science, futurologist and political writer, based on a background of the latest history of Poland
Doctorate 1996-2002. PhD in Politics (2002) from Monash University in Melbourne, Australia

393
Lemosfera / Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« dnia: Listopad 26, 2009, 11:33:42 pm »
Ciekawi spis treści tego wydania… Czy to jest możliwo tu nadrukować?..

394
Lemosfera / Re: Gdzie mieszkał Lem
« dnia: Październik 12, 2009, 11:38:48 pm »
Stare zdjecia (300 szt.) Lwowa:

http://mankurty.narod.ru/staryefoto11/thumb.html

395
Lemosfera / Re: Kim jest Stanisław Lem: Pisarzem czyli Filozofem?
« dnia: Październik 12, 2009, 09:10:20 pm »
Cytuj
np fizyk opisujacy stan swiata w swoim dziele to tez pisarz

Lem nie zgadza się: «Literatura zajmuje się człowiekiem nie na zasadzie wyboru z niezliczonego mnóstwa przedmiotów, a z konieczności, i wcale nie powinno to być powodem do dumy, ponieważ niczym innym po prostu zajmować się nie może. A jeśli próbuje to robić, przestaje wykonywać swoje zadania i staje się beletryzowaną techniczną prognozą lub napisanym w formie scenariusza artykułem o perspektywach rozwoju nauki. Takie połączenie hipotez i prawd niekiedy bardzo ciekawie się czyta, lecz nie staje się ono przez to dobrą literaturą. Fantastyczność utworu powinna być tylko środkiem do osiągnięcia celu, zaś celem jest dążenie do tego, by bardziej szczegółowo poznać człowieka: «stopień fantastyczności» nie znaczy nic, jeżeli tym celom nie służy. Nawet jeśli jakiś utwór naprawdę przewidzi stan fizyki w roku 3000, będzie genialną prognozą fizyki, lecz na pewno nie okaże się genialną powieścią. Ideałem fantasty powinno być zatem nie «maksimum fantastyczności», tylko jej «optimum» - w takiej mierze, w jakiej wymaga tego cel jego pracy».

396
Lemosfera / Re: Gdzie mieszkał Lem
« dnia: Październik 09, 2009, 11:31:51 pm »
Poszukaj Pan we Lwowie w ksiagarniach bardzo ladne wydanie "Wysokiego Zamku" Lema ze zdjeciami w jezyku ukrainskim. Powodzenia. 

397
Lemosfera / Kim jest Stanisław Lem: Pisarzem czyli Filozofem?
« dnia: Październik 09, 2009, 08:25:00 pm »
Stanisław Lem był bardzo dumny z tego, że jego imię jako filozofa ukazało się w encyklopediach filozoficznych: w Nemcach (1999), Białorusi (1999), Rosji (2001), Polsce (2005). Kilka cytatów z Lema:
„Urodziłem się, żeby filozofować w czasie, kiedy w królestwie filozofii nie było już możliwe tworzenie całościowych systemów”.
„Zapewne istotnie jest tak, że otchłaniejsze horyzonty filozoficzne otwierają się w mojej  beletrystyce, niż w dyskursywnych książkach, co zapewne po części stąd idzie,  że gdy piszę coś dyskursywnego, odruchowo powściągam się, starając się byc bardziej  zdyscyplinowanym”.
„Nadal widzę wyższość literatury w tym, że inaczej niż w nauce, niż w filozofii, można samemu sobie w poetyce beletrystycznej przeczyć, można siebie kwestionować, można z tym swoim igrać tak, tak samo, jak z  całym światem. I światy, dla igraszki stwarzane, posiadaja wdzęk, jakiego w żadnym filozoficznym, czyli poważnym dyskursie nis znaleźć. A jeśli znaleźć,  eo ipso, jest to już Literatura, Zamaskowana, Kamuflowana, filozofię Udająca, ale nie będąca nią "naprawde"”.

Pytanie dla wszystkich wielbicieli:
Kim waszym zdaniem jest Stanisław Lem:
1) Pisarz, wygłaszający pewną własną filozofią (filozofujący pisarz)?
czyli 2) Filozof, uprawiający wspaniałą literaturę piękną (pisarstwujący filozof)?

398
Lemosfera / Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Sierpień 28, 2009, 11:42:38 am »
Dziękuję za dobre słowa!
To wszystko na http://lemolog.narod.ru/ i http://lemolog.livejournal.com/
– wyłącznie hobby. Na chleb z masłem zarabiam czymś innym.
CDN

399
Lemosfera / Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Sierpień 26, 2009, 04:16:03 pm »
Ponad 350 takiego rodzaju zdjęć z periodyków i książek jest w
http://lemolog.narod.ru/magazines.html
http://lemolog.narod.ru/

400
Lemosfera / Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« dnia: Sierpień 19, 2009, 10:10:31 am »
Część 3, rok 1965
S.Lem: „Z taką zapamiętałą życzliwością, z takim - ale krytycznym - zainteresowaniem, z taką nieustanną chęcią dyskutować o pytaniach literatury i nauki, jak w Moskwie, Leningradzie i Charkowie za mych pobytów, nigdy się ani przedtem, ani potem nigdzie nie zetknąłem”
(„Wspomnienia” w książce „Kniga druziej”. - Moskwa: Wydawnictwo „Prawda”, 1975, s.249).


Charkow (Ukraina), Politechnika, wystąpienie w Klubie Amatorów Science-Fiction.

S.Lem: “Byłem też w Charkowie, gdzie studiuje sporo naszych studentów, którym chciałem odpowiadać po polsku, Rosjanom — po rosyjsku, tak, że w efekcie mówiłem kilkoma językami” („Przyjaźń”, 1975, nr.24, s.16).

Wspomnienia uczęstnika tej imprezy –
patrz. http://berkovich-zametki.com/2006/Starina/Nomer11/Kaganov1.htm

401
Lemosfera / Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Sierpień 18, 2009, 10:29:55 am »
1. Tekstu recenzji Jegorowa nie mam, ale nie problem jej dostać, bo mam dane bibliograficzne:

Jegorow B.B., Gdie naczinajetsja buduszczjeje? – Litieraturnaja gazieta (Moskwa), 30.01.1965, s.4 – recenzja na „Niezwyciężony”, opublikowany w czasopismie „Zwiezda” (Moskwa), Nr.9-10.

2. Pochwała Titowa – to przedmowa do jednej książki Lema (tą książkę mam):

Titow G.S., Puti k nieizwiedannomu – w książce „Lem S., Wozwraszczenije so zwiozd; Zwiozdnyje dniewniki”. – Moskwa, Mołodaja gwardija, 1965, s.5-10 – o twórczości Lema i „Powrocie z gwiazd”.

Z tym związana cała historia. Rok 1965, do tego w ZSRR u Lema książkowo opublikowano dwa zbiora opowiadań, kilka opowieści w czasopismach. „Powrót z gwiazd” miała byc pierwszą opowieścią, wydaną książkowo. Ale problem – zupelnie nie komunistyczna przyszłośćo w tym dziele. I tłumacze piszą przedmowe, którą na prośbe redakcji podpisuje kosmonauta Nr.2 Gierman Titow ( a do tego on w jakimś wywiadzie powiedział kilka dobrych słów o Lemie). Z przedmową Titowa ksążka została wydana.
Ta przedmowa Titowa była opublikowana zamiast przedmowy samego Lema – do kilku swoich dzieł dla publikacji w ZSRR Lem specjalnie pisał przedmowy na prośbe redakcji. O wszystkich takich tylko rosyjskojęzycznych publikacjach Lema patrz w moim artykule „Rosyjskojęzyczne publikacje Stanisława Lema” („Przegłąd Filozoficzno-Literacki” (Warszawa), 2009, Nr.1).

http://lemolog.narod.ru/
http://lemolog.livejournal.com/

402
Lemosfera / Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema - 2
« dnia: Sierpień 16, 2009, 11:15:06 pm »
Część 2, ale teraz rok 1965
Zdjęcia z czasopisma „Sowietskij ekran” (Moskwa), 1966, nr.1.Na foto 2: Moskwa, 1965, Biblioteka im. Gorkiego.
Z lewa - Ariadna Gromowa, tłumaczka; z prawa - Konstantin Fieoktistow, kosmonauta.

S.Lem o tym:

1) „Wspomnienia” („Księga przyjaciół”. – W-wa: PIW, 1975, s.171):

Dziwne to się dziś wydaje, ale był czas, w którym wszystkich ludzi, co przebywali w Kosmosie, można było zebrać w jednym niewielkim pokoju. Znałem wtedy dwóch spośród nich. Doktora Jegorowa i doktora — ale nauk technicznych, nie medycyny — Fieoktistowa. Jegorow opublikował wówczas recenzję z mojej powieści Niezwyciężony, a chociaż była przychylna, odczuwałem pewną tremę przed spotkaniem się z nim i z jego towarzyszem w pierwszym zespołowym locie kosmicznym. Byli to podówczas, spośród moich czytelników, jedyni ludzie, którzy mogli stwierdzić, czy opisując to, co przeżywa kosmonauta na orbicie, przedstawiłem w książce prawdę. O ile pamiętam — niczego mi nie wytknęli, chociaż to, co dla nich było już realnością, dla mnie, gdym pisał książkę, stanowiło tylko fantazję. U Jegorowa byłem w domu, w jego moskiewskim mieszkaniu, do którego zawiózł mnie z hotelu swoją czarną wołgą, z taką szybkością, że — dziś mogę to już wyznać — truchlałem na siedzeniu obok niego. A znów zanim wraz z Fieoktistowem wystąpiłem w bibliotece imienia Gorkiego na spotkaniu z czytelnikami i z entuzjastami lotów kosmicznych, rozmawiałem z nim pierwej o literaturze i dowiedziałem się wtedy, że przyszły kosmonauta, jako chłopiec jeszcze czytał zapamiętale Trylogię Sienkiewicza.

2) „Świat na krawędzi”. – Kr-w: WL, 2002, s.102 (2007, s.120):

Występowaliśmy we dwójkę z Fieoktistowem w Bibliotece imienia Gorkiego. Potem poszliśmy na zaplecze, zawiedujuszczaja, gnąc się w ukłonach, częstowała nas kawą, a my rozmawialiśmy o... Trylogii, którą on znał. Był to bardzo mądry człowiek i miał równie jak ja złe zdanie o filmie Tarkowskiego według Solaris...

3) „Rozważania sylwiczne III” (Odra, 6/1992), to samo „Co pozostaje?” (w „Sex Wars. – W-wa: NOW Nova, 1996, s.296):

Prawie trzydzieści lat temu miałem w moskiewskiej bibliotece im. Gorkiego występ autorski w towarzystwie Fieoktistowa, kosmonauty z pierwszego lotu załogowego (byli tam jeszcze Jegorow, lekarz, u którego jadłem kolację, i Komarów, który zginął w locie następnym, bo się zawieszenia spadochronowe splątały ponoć). Fieoktistow to był bardzo rozsądny facet, miłośnik literatury (Trylogię nawet znał) i doktor nauk technicznych, a w sprawie ekranizacji Solaris Tarkowskiego zajmował dokładnie takie jak ja, krytyczno-negatywne stanowisko i to pewnie pozyskało mu sympatię w mych oczach.

403
Lemosfera / Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« dnia: Kwiecień 24, 2009, 04:11:41 pm »
Tak, opowiadania Ilii Warszawskiego byli opublikowane w antologii "Kroki w nieznane", w tt.1,2,3,5 (W-wa, Iskry, 1970-4).
W tym w t.5 dosc popularny "Uniwersalny poradnik dla pisarzy fantastów" - razem z pierwszym wydaniem mojego ulubionego opowiadania Lema "Profesor A. Dońda".

404
Lemosfera / Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« dnia: Kwiecień 23, 2009, 11:30:00 pm »
Maziek, patrz: http://amnuel.livejournal.com/65985.html
Zdjecie od wdowy syna Ilii Warszawskiego (1908-1974)

405
Lemosfera / Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Kwiecień 23, 2009, 09:49:32 pm »


1) Tak było. – w „Sex Wars”, Warszawa, NOWA, 1996, s.227 (Rozważania sylwiczne XVIII):
W Leningradzie przyjmował mnie kolacją pewien dość już wiekowy inżynier, onże autor SF [Ilia Warszawski], który z rodziną zajmował pokój w przedręwolucyjnym dużym mieszkaniu, podzielonym wśród niewiadomej liczby lokatorów: więc widząc pewno, że inaczej się nie da, urządził kolację na moje przyjęcie w kuchni, z której powynoszono wszystko co się dało kuchenne, pozostał zlew z lanego w jakieś ozdobne orły żelaza, a mnie honorowo usadzono plecami do zlewu i to bliziutko, bo stoły były pozestawiane, na nich zaś piętrzyły się wyszukane ryby i kawiory, łupy niechybnie uporczywie wysilonych łowów całej rodziny gospodarza. Jak umiałem, tak udawałem, że przyjęcie, na którym osoba naczelna siedzi ze zlewem za plecami, jest rzeczą najzupełniej normalną i zgodną z obyczajami europejskimi.

2) Wspomnienia. – w „Księga przyjaciół”, Warszawa, PIW, 1975, s.173:
Jako mądrego, serdecznego i dobrego człowieka poznałem w Leningradzie Ilię Warszawskiego, który sam się dziwił zawsze temu, że w późnym wieku, będąc przez całe życie technologiem, oddanym pracy zawodowej, wziął się do fantastyki naukowej. ...
Osobną uwagę powinienem poświęcić, pisząc o przyjaciołach z Moskwy, moim tłumaczom, z Ariadną Grigoriewną Gromową na czele, lecz aby to uczynić, musiałbym czyba nie wspomnienie napisać kilkustronicowe, lecz całą książkę.

Na foto: z lewa – Ilia Warszawski, z prawa – Ariadna Gromowa.

Strony: 1 ... 25 26 [27] 28