Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: 1 ... 400 401 [402] 403 404 ... 460
6016
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 07, 2011, 12:19:40 pm »
Na ten przykład, jidai-deki Niewidzialna Forteca (隠し砦の三悪人) Kurosawy z 1958, mimo, iż wcale nie jego najlepszy film, daje nieźle "popalić" komuś urodzonemu w 1979, głównie dlatego, że szybko zaczynasz dochodzić do wniosku, że gdzieś już to widziałeś. Otóż widziałeś, bo to 'pierwowzór' Gwiezdnych Wojen (ściślej, "nowej nadziei"). I tak dalej, i tym podobne. Może nie "wszystko już było", ale "wiele już było" - a często za pierwszym razem było lepiej.
Ha! Toshiro Mifune jak zwykle w formie - facet potrafił zagrać w 8 filmach rocznie:) Przypomniałeś mi, że Dersu Uzała czeka od paru miesięcy na swój czas. A propos skojarzeń - roczniki wcześniejsze też znajdują podobieństwa;) Z tym, że to raczej oczywiste, iż historie z filmów i książek SF są pochodną "tego co już było" jeno przetransformowaną w kosmiczną przyszłość...a będzie gorzej;)

6017
Lemosfera / Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« dnia: Lipca 07, 2011, 12:17:42 am »
myślę, że nazwa serii nie powinna być tłumaczona, czyli po prostu biblioteka gazety wyborczej, najlepiej wszystko z małej litery. Natomiast ISBN serii można wstawić w samym opisie kategorii, czyli stronie, która otwiera się po kliknięciu na nazwę serii. Tam też dobrze byłoby dodać kilka słów opisu kolekcji.

Link do Category:Complete można by gdzieś w zakładce Editions umieścić?

Co do serii - oki - uzupełnię. Z ISBN powalczę, bo widzę, że na razie każdy wpisuje wg swojego sposobu, a ja wcale;)

Co do Complete - to też pomyślałam żeby do zakładki Editions...może po tej mapce:prośba o uzupełnianie istniejących wpisów i  instrukcja jak to zrobić - z linką do Complete?
A później dopiero ta część jak dodać całkiem nowy wpis?
Tylko widzę jeden feler (chyba Terminus już o tym pisał?) - mamy wpisane dopiero/już 422 wydania a strona bardzo się wydłuża. Chyba, że to nie problem:)
EDIT: w sumie jest Contents...to może?:)

6018
Lemosfera / Re: Konkurs 11 września 2011
« dnia: Lipca 06, 2011, 01:05:03 pm »
Hm...Męberze Stanisławie - naszła mnie taka refleksja - otóż parę postów temu pojawiła się informacja, że to pan Sworst chce na terenie wiadomego ogrodu organizować 11 września dzień pod wezwaniem Lema. Stąd sobie tak pomyślałam - jeśli ktoś winien mieć zgodę na organizację - to właśnie on. Kwiz wydaje mi się tutaj wtórną sprawą - wchodziłby w skład jego imprezy. Stąd pytanie: czy p. Sworst zwracał się do kogoś z zapytaniem o taką możliwość?
Zresztą nie wiem jakie są zasady organizowania takich Dni - czy zgoda jest wymagana? Z grzeczności warto zapytać, a "z prawa" nie wiem:)

Maziek - jeśli nagrodą miałyby być książki Lema w liczbie kolekcyjnej, to finał powinien być na nieco wyższym poziomie niż festynowy - cała kolekcja kosztuje około 800 zł;) Mam nawet mały pomysł  8)

6019
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 05, 2011, 02:41:51 pm »
Rama Ramą a ja zobaczyłam Pandorum (Draco pisał, że woli od Moona - taaa;)) - właściwie jest sens się znęcać? Początek nawet bardzo dobry - później już tylko gorzej. Klimat właściwie horroru a nie filmu SF -  to nie zarzut, bo widz tkwi nawet w pewnym napięciu i to  plus filmu. Natomiast czy scenarzyści z choreografami naprawdę nie potrafią wyjść poza...nie mogę napisać co, bo to niby niespodzianka w fabule. Widziałam to już dziesiątki razy. Nędza. Schemat. Zniechęcenie.
http://www.filmweb.pl/film/Pandorum-2009-478458

P.S. Niestety z filmami, które zdobywają nagrody nie jest wiele lepiej: Essential Killing (prócz świetnych zdjęć) jest zżynką (albo uwspółcześnioną wersją?) z mało znanego filmu : Diamenty nocy. Poznawczo pusty, ale doceniony...cóż.
Zaczynam myśleć, że to ze mną jest coś nie tak? Pandorum...;)

http://www.filmweb.pl/film/Essential+Killing-2010-556399
http://www.filmweb.pl/film/Diamenty+nocy-1964-190511



6020
Lemosfera / Re: Konkurs 11 września 2011
« dnia: Lipca 04, 2011, 08:07:49 pm »
Panie Stanisławie myślę, że najprościej - o czym wspominał maziek (a poza tym sądziłam, że to ustaliliśmy) - wysłać zapytania do p. T.Lema i skrzata. Z racji tego, że spotykamy się w tym miejscu, konkurs ma dotyczyć twórczości tej a nie innej osoby - wypadałoby mieć po prostu zgodę zainteresowanych osób.
Tak nawiasem maziek - ja też nie wiem czy będę mogła przyjechać (gdzie tam wrzesień?), ale podsunąć pomysły na pytania itd. to pewnie tak - mniej więcej zabawa taka, jak w Kwizie ;) Teraz już wiadomo jak miałoby to wyglądać więc i moje zastrzeżenia nieaktualne.
Natomiast żeby cokolwiek zrobić, zastanawiać się jak do tego podejść itd. - wg mnie jednak potrzebne jest "błogosławieństwo" F. Admina :)
Chociaż najpierw może ustalmy czy w ogóle jesteśmy się w stanie zmobilizować do kwizowego wysiłku:)

6021
Lemosfera / Re: Konkurs 11 września 2011
« dnia: Lipca 04, 2011, 02:51:02 pm »
Senior Męberze - rozwiał Pan moje wątpliwości. Jeśli mogę się do czegoś przydać, to chętnie odświeżę sobie Bajki i Cyberiadę:)
Pozostaje kwestia o której wspominał tzok - gdzie się komunikować żeby pytania kwizu nie wyciekły - niczem maturalne;)

P.S. Q będzie żywym robocim modelem?:D
A propos: byłam ostatnio w jednej videotece i stał tam naturalnych rozmiarów ( około 2m) Terminator - podświetlone oczęta na czerwono, broń w dłoń - muszę powiedzieć, że takie urzeczywistnienie filmowej postaci robi wrażenie swoją metalową bezwzględnością:)

6022
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Lipca 04, 2011, 12:09:03 pm »
Proszę bardzo - fragment art. ze ŚN - o rudzikach:
Rudziki(...) Nie mają problemów z nawigacją, pokonują trasę, która w obie strony liczy 13 000 km.
Ludzie od dawna zastanawiali się, czy to możliwe, żeby ptaki i inne zwierzęta dysponowały jakimś naturalnym kompasem. W latach siedemdziesiątych małżeństwo naukowców Wolfgang i Roswitha Wiltschko z Goethe-Universitat we Frankfurcie nad Menem złapali rudziki w drodze do Afryki i umieścili je sztucznym polu magnetycznym. Ku swojemu zaskoczeniu stwierdzili, że ptaki były obojętne na odwrócenie kierunku pola, co oznaczało, że nie rozróżniają kierunków północ-południe. Ptaki reagowały jednak na inklinację magnetyczną, czyli kąt pomiędzy kierunkiem pola magnetycznego a poziomem. Było to wszystko czego potrzebowały do nawigacji. Co ciekawe, oślepione rudziki nie reagowały w ogóle na pole magnetyczne, co wskazywało, że zmysł pola jest związany z oczami.

W 2000 roku Thorsten Ritz (...) wysunął hipotezę, że efekt ten może być spowodowany splątaniem.(...) zespół Ritza przewidywał, że w oku ptaka może znajdować się cząsteczka w której dwa elektrony tworzą splątaną parę o spinie zero. Odwzorowanie takiej sytuacji w ramach fizyki klasycznej jest wykluczone. Kiedy cząsteczka absorbuje światło widzialne, elektrony dzięki uzyskanej energii oddalają się od siebie i stają się podatne na wpływ czynników zewnętrznych, w tym ziemskiego pola magnetycznego. Jeżeli jest ono nachylone, oddziałuje na oba elektrony w różny sposób, powodując pewne niezrównoważenie, które zmienia przebieg reakcji chemicznej z udziałem cząsteczki. Kanały chemiczne woku tłumaczą różnicę na impulsy neurologiczne, co w ostateczności sprawia, że w mózgu ptaka powstaje obraz pola magnetycznego.
(..) Rogers i Maeda z University of Oxford przystąpili do badania cząsteczek podobnych do tych , które wskazał Ritz. Wyniki uzyskane w warunkach laboratoryjnych ( a więc nie w żywym
organizmie) potwierdziły, że cząsteczki te faktycznie reagują na pole magnetyczne dzięki splątaniu kwantowemu elektronów. Jak wykazały obliczenia (...) stan kwantowy żyje w oku ptaka przez około 100us, co w tym przypadku jest długim czasem. Rekord dla wytworzonego sztucznie układu ze spinami elektronowymi wynosi około 50 us. Nie mamy pojęcia, w jaki sposób naturalny układ może tak długo żyć w stanie kwantowym. Odpowiedź na to pytanie pomogłaby unikać dekoherencji w komputerach kwantowych.

6023
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 04, 2011, 02:51:51 am »
Na Clarke'a to jednak Kubricka trzeba było, a Fincher Kubrickiem nie jest.
Kurczę Q Kubrick (chyba nie muszę pisać peanów na jego cześć, bo oczywiste, że jeden z moich ulubionych?) już nie żyje a show must go on. Owszem, można zrezygnować z oglądania filmów - zwłaszcza SF (uzasadniać trzeba?) - ale tak sobie myślę, że Fincher wcale nie jest tak złym reżyserem. Powiem więcej - zestawiając go z Soderberghiem - wybieram jego.
Nawiasem - jakie to wielkie doświadczenie w SF ma rzeczony Steven? Solaris - mhy - amerykańska love story + część dla dorosłych czyli Zdjęte Gatki;) - oki nie chcę znowu wywoływać dyskusji nad ekranizacjami Solaris;) Przejrzyj jego filmografię - i co? Wielkie trzy Oceany? Owszem - Kafka, może Traffic i Seks...that's all.
Nad sama ekranizacją Ramy nie ma co debatować - projekt na 2013. Ale ja bym się tak nie bała;)
Natomiast co do oceny książki to póki co się zgadzam - ale nigdy nie czytałam pozostałych części - so...:)

6024
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 04, 2011, 02:03:50 am »
Właśnie zobaczyłam The Social Network Finchera i m.in. czytam cykl Rama Clarke'a. I co z tego wynika? Otóż podobno Fincher przymierza się do kręcenia "Rendezvous with Rama" czyli Spotkania z Ramą - bylabym zainteresowana:)

http://www.filmweb.pl/news/David+Fincher+nakr%C4%99ci+wreszcie+film+w+3D-68725

6025
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Lipca 04, 2011, 01:58:17 am »
Ale chyba nie  o to Oli chodziło :)

Ola wie-nie-wie o co jej chodziło-nie-chodziło;) Ale absurdy o których wspominała zahaczają także o livowe;)

6026
Lemosfera / Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« dnia: Lipca 03, 2011, 05:09:26 pm »
Natomiast dobrze byłoby w wypadku Kolekcji Gazety Wyborczej podać ten sam parametr "series", tak jak zostało to pięknie zrobione dla ostatnich Dzieł Zebranych WL-u: http://lem.pl/lemopedia/Category:Dzieła_zebrane_(83-08-02932-9)

Uhm...jasne, że się uzupełni tylko: http://forum.lem.pl/index.php?topic=864.60
od ponad 2 miesięcy czekam czy ktoś zadecyduje jak wpisywać nazwę serii;) Myślałam, że ma być po angielsku - chyba, że wpisywać po polsku jak w przypadku powyższych Dzieł zebranych?
Tak mi jeszcze przyszło do...serie mają swój ISBN. Może zrobić pole "series" i "ISBN series"?

I mam jeszcze takie pytanie techniczne. Czy np. dałoby się wyciągnąć kategorię "complete" do special pages albo w jakiejś rzucające się w oczy miejsce?Po prostu trudno do niej dotrzeć - trzeba wiedzieć, że jest i poszukać w kategoriach albo trafić na książkę z tym oznaczeniem.

6027
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Lipca 03, 2011, 04:47:52 pm »
http://aneksy.pwn.pl/podstawy_fizyki/?id=803
Długość fali, gęstość prawdopodobieństwa, Euler itd. - nie wygląda to przyjaźnie;)

Hm...ale mnie ostatni akapit tego art. zastanowił - nie jak to działa, jak się cokolwiek liczy - ale konsekwencje dla człowieka (prócz możliwości zbudowania komputera kwantowego - o czym było wyżej). Jeżeli dopuszcza się możliwość, iż zjawiska kwantowe zachodzą również w makroskali - to na jakie konkrety to można przełożyć (mam parę pomysłów, ale brzmią tak absurdalnie, że nie mam śmiałości o nich napisać:) )? Konkretnie chodzi mi o zdanie:
Implikacje faktu, że obiekty makroskopowe, takie jak chociażby my sami, znajdują się w stanie kwantowego rozdwojenia tak bardzo rozpalają umysły, że my, fizycy utknęliśmy w stanie splątania konfuzji i podziwu.

Może ktoś do tego podejść?;)
P.S. A propos tajemniczej liczby e to kiedyś trafiłam na jej milionowe poprzecinkowe rowinięcie:
http://www.math.edu.pl/pobierz/e.txt

6028
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Lipca 02, 2011, 05:30:16 pm »
No, jeśli Schrodigner, to przede wszystkim widziałbym
,
przy założeniu komutatywności, na przykład:
.
To (oczywiście) z sumowaniem po nieskończonym (ale dyskretnym, że zacytuję Landaua) zbiorze wartości wektora falowego. Tak trochę pojechałem 'po samym nazwisku Schroedinger', ale przedstawienie Heisenberga (z jawnym czasem), jakoś intuicyjnie mi nie pasuje.

Taa...oczywiście... można prosić po polsku?:)

EDIT: ta fotosynteza była fajnie opisana i myślałam przez chwilę, że po prostacku coś zrozumiałam a teraz widzę tylko, że z wielości w jedność;)

6029
Hyde Park / Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Lipca 02, 2011, 12:11:33 am »
Jak skończymy z Lemopedią, to zrobimy galerię maźkowi;)

6030
Lemosfera / Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« dnia: Lipca 01, 2011, 11:48:54 pm »
Pomyślałem po prostu, że komuś się palec omsknął z shifta przy wpisywaniu. Wyżej wymienionego spisu tytułów do tej pory nie widziałem, wygląda na to, że muszę wszystko dokładnie pooglądać zanim zacznę sam coś pisać, a w przyszłym tygodniu chyba coś zacznę :)

Poprawiłam:) Super Miesław, że zaczniesz coś wpisywać, bo mało nas. Od razu więc podpowiem, że warto zerknąć do kategorii - w/w czyli Complete i Change - może będziesz mógł coś pouzupełniać/podmienić okładki. W przypadku 2/3 książek nie mogłam w ogóle znaleźć zdjęcia okładki.

Hm...trochę ponudzę, bo w sumie mam wątpliwości co do 3 punktów szablonu - nie wiem skrzacie co tam wpisywać:
- volume: czy to np. pierwszy/drugi tom dwutomowych wydań? czy kolejny tom kolekcji: np. 18 z Gazety Wyborczej?
- preceded_by=
 i  followed_by=  poprzedni i następny tom kolekcji? poprzednie wydanie i następne jeśli było?  :-\


Strony: 1 ... 400 401 [402] 403 404 ... 460