Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507015 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #360 dnia: Czerwca 10, 2017, 11:40:49 pm »
parę zdań od autora

Gdzie wśród tych zdań są m.in. takie:
Cytat: W.O.
Lem w tych wywiadach wprowadzał swoich rozmówców z premedytacją w błąd. Zazwyczaj nie były to pospolite kłamstwa, tylko odpowiedzi wykrętne i wieloznaczne, odwracające naszą uwagę od głównego problemu.

I to jest b. ciekawe, bo wiąże się bezpośrednio z tym fragmentem dyskusji o książce dr Gajewskiej. I coraz mniej mam wrażenie, że owo kluczenie (o które samego siebie Mistrz oskarżył w przedmowie do "Doskonałej próżni" ;)) było - jak chciał maziek - darwinowskie, coraz bardziej zaś, że programowe, na tej zasadzie, że to Dzieło się - w pewnych wypadkach - liczy, nie człowiek za nim (co jakby nas odsyła w kierunku tego fragmentu "Głosu...", który niegdyś skrzat przytaczał).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #361 dnia: Czerwca 11, 2017, 08:39:12 am »
A nie słyszał Pan o możliwości tańszego zakupu w przypadku zapłacenia z góry w czerwcu lub w lipcu?

Niestety nie, ale też nie zgłębiałem tematu, ponieważ mam w planach kupić dopiero wtedy, gdy rabat sięgnie granic 35-40%. A do tego czasu zapewne będę zazdrościł szczęśliwym posiadaczom i czytał pierwsze (drugie, trzecie) recenzje i opinie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #362 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:43:24 am »
@ Ol
Pan Orliński pisze w linkowanym przez Ciebie blogu:
 
Cytuj
Dlaczego Lem kluczył w tak niewinnej sprawie (data emigracji ze Lwowa - S.R.)? Wydaje mi się,że udało mi się to wyjaśnić, a przynajmniej sformułować solidną hipotezę.

Jak brzmi to "wyjaśnienie", ta "solidna hipoteza"? Bo tego pan Orliński chyba nie podaje...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #363 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:49:11 am »
Przypuszczam, że pan Orliński woli zachować swoją hipotezę dla czytelników książki, póki co. Teraz taka moda, że tajemnica niby służy sprzedawalności...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #364 dnia: Czerwca 11, 2017, 11:30:22 am »
Cytuj
Lem w tych wywiadach wprowadzał swoich rozmówców z premedytacją w błąd. Zazwyczaj nie były to pospolite kłamstwa, tylko odpowiedzi wykrętne i wieloznaczne, odwracające naszą uwagę od głównego problemu.
Kończę właśnie biografię Conrada pióra Najdera. Otóż Pan C. zachowywał się dokładnie tak samo, a trochę o sobie pisał dla angielskiego czytelnika. Można to tłumaczyć szczególnie, chciał być dla Anglików wzorcem angielskości i pewne elementy biografii pod to przykrawał - kreował siebie, swą osobę, poprzez pisane dla jednak anonimowego odbiorcy.
I ogólnie, był pisarzem, artystą - a szczególnie oni tak mają - że kreują, modyfikują rzeczywistość.
(pomijam naturaliów, do których jednak Lema nie zaliczam)
Celowo, czy mimochodem - nieistotne. I tego nawet Pan Orliński jednoznacznie nie rozwikła.
Owszem, hipotezy stawiać zawsze można  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2017, 11:32:39 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #365 dnia: Czerwca 11, 2017, 11:53:42 am »
@ Liv
A czytałeś następne zdania tej autorecenzji (te po moim cytacie z bloga pana WO), co ją Ol zlinkowała?
R.

pjes: artyści tak mają, że - co do twardych weryfikowalnych faktów ich dotyczących - kręcą, przeinaczają, naginają, fałszują etc. -  bardziej niż nieartyści???
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #366 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:04:35 pm »
Szczerze powiedziawszy to nabyłem kilka książek o Lemie i prawie żadnej nie przeczytałem do końca (a niektóre rzuciłem zaraz na początku). Z przyjemnością przeczytałem oczywiście Wysoki Zamek, książkę Tomasza Lema i kawałki autobiograficzne w Tako rzecze itd. - ale całą reszta tego co się pojawiło odbieram jako dzielenie (nie tego) włosa na czworo i rozmowę ślepych mędrców o kolorach. Przypuszczam, że sam Lem u schyłku życia nie wiedział już, co to było we Lwowie, bo umysł ludzki ma rozmaite mechanizmy ratowania swej spoistości, mądrze ponazywane przez psychologów, mechanizm taki, mechanizm śmaki. To oczywiście moje bardzo subiektywne zdanie - ale więcej już książek o Lemie chyba nie kupię. Rzeczywiście jest tak, że "temat Lema" jest niewyczerpalny, ale z drugiej strony ta wiwisekcja jest bardzo "obok" i "nie na temat". To co mówię pachnie nieredukowalną złożonością Behego, ale nie sądzę, żeby ktokolwiek więcej napisał o Lemie, niż on sam, chcąc, czy mimochodem. I aby dało się to wiwisekcyjnie roztłumaczyć w drobnych szczegółach bez utraty perspektywy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #367 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:31:05 pm »
Na mój rozum, odtąd w Lemologii nic nie będzie tak jak dawniej.
Odtąd, czyli od pojawienia się nowych jakościowo biografii Mistrza, dziesięć lat po jego odejściu. Pani Gajewska, pan Drugi (zapomniałem), pan Orliński. To jest pana Lema nowe życie po życiu.
R.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2017, 11:06:19 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #368 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:50:35 pm »
To jest pana Lema nowe życie po życiu.

Tylko, że to jest życie pośmiertne celebryty (i Żyda) raczej, niż mędrca, filozofa, czy choć pisarza (nic P.T. Autorom i ich trudowi nie ujmując). By żyć takim życiem nie trzeba być Lemem, wystarczy na scenie majtki zdjąć.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #369 dnia: Czerwca 18, 2017, 01:32:57 pm »
W dalekim juz 1992 roku Pan Stanislaw Remuszko napisal do "Nowej Fantastyki" humoreske "Dar stulecia" - rzeczywiscie o Lemie - z ilustracjami.
A w tym tygodniu - przez 25 lat - to przetlumaczyli na jezyk rosyjski - https://fantlab.ru/blogarticle49815


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #370 dnia: Czerwca 18, 2017, 02:34:41 pm »
No wiesz co, Wiktorze? Co jeszcze odkryjesz, Tropicielu? Jak jest Pathfinder po rosyjsku?
Bardzo Ci dziękuję. Treść pamiętam słabo, ale zamysł - tak. To był numer primaaprylisowy, i chyba ilustrowany zdjęciem Mistrza z proszkiem do prania "Lem" wyprodukowanym w fabryce, którą ktoś mu podarował (??).
Nie proszę Cię o przekład z powrotem na polski (mogę pójść do Biblioteki Narodowej albo zadzwonić do ludzi, którzy zszywkę tej "NF" mają w domu), ale jedno zdanie-streszczenie mógłbyś dopisać, proszę!
Proszę Cię także Z NACISKIEM, abyś, gdy planujesz przejechać przez Warszawę (jak ostatnio Wrocław-Mińsk), ZAWSZE dawał mi szansę zaproszenia Cię na na piwo, lunch, kawę, a przynajmniej na uściśnięcie Twej dłoni na dworcu. Zwykły mejl lub zwykły telefon :-)))
Апрельский номер? Юморят? Da, tol'ko nie znaju, KAK to dopisat' w atwietie gaspadinu Sobolewowi
sługa
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #371 dnia: Czerwca 18, 2017, 02:42:23 pm »
Ech, dlaczego o takich fajnych dokonaniach Stanisława Remuszki człowiek się musi od Ciebie, lemologu, dowiadywać, a na Forum oglądać go od tak przedszkolnej strony...  :'(
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #372 dnia: Czerwca 18, 2017, 05:35:41 pm »
Najzabawniejsze jest to, że ten tekst („Dar stulecia!”) został przedstawiony w dziale publicystycznym SF na świecie (str. 71, zaraz po rozmowie Doroty Malinowskiej z Orsonem Cardem) - nie ma go nawet w spisie treści - i w pierwszej chwili faktycznie można się było nabrać, że to na serio. Jeśli chodzi o ilustracje, to jest tam jedno czarno-białe zdjęcie S. Lema z proszkiem do prania.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #373 dnia: Czerwca 18, 2017, 05:41:54 pm »
jest tam jedno czarno-białe zdjęcie S. Lema z proszkiem do prania.

Nawiasem: i na naszym Forum do oglądania ;):
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1117.msg56955#msg56955
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #374 dnia: Czerwca 18, 2017, 07:44:34 pm »
Szanowny Panie Tanako, dzięki, a ma Pan może ten tekst?
Dobry primaaprylis jest taki, który nikomu nie sprawia przykrości, budzi zdziwienie i bulwersację oraz - po trzecie - wszyscy święcie wierzą, że to prawda. O ile pamiętam, tutejszych forumowiczów też udało mi się zrobić w konia :-)
R.

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )