Autor Wątek: O muzyce  (Przeczytany 1355498 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3375 dnia: Kwietnia 25, 2020, 10:01:30 pm »
Hoko, terminus - do roboty.  :D
To Hoko komponuje? :-\
Mnie jeszcze przyszedł do głowy Marek Kwiatkowski:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1510.0

Za to zajrzałam w kanał czyli co słychać u Klangforum Wien:
- pierwsza z brzegu przestrzeń:
https://www.youtube.com/watch?v=UwPiSjc2pIY
- drugi z rzędu akcent polski:
https://www.youtube.com/watch?v=ulidaiSbTsg

Nie będzie łatwo;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:17:13 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3376 dnia: Kwietnia 26, 2020, 08:19:06 am »
Hm, ja mam dębowe ucho, więc tylko z poziomu tak skarlałego horyzontu, można powiedzieć spod ziemi, byłem kiedyś (lata 80-te) świadkiem występu awangardowej grupy "Niepodległość Trójkątów" i jak chłopcy wyszli na scenę to strasznie długo stroili instrumenty, więc gawiedź poczęła się niecierpliwić i szemrać - aż w końcu lider podszedł do mikrofonu i oświadczył, żeby się cholera trochę skupić, bo to już jest właściwy "wykon".


PS dalej ciągnąc rozumowanie z tego niskiego poziomu, który reprezentuję muzycznie to do Lema pasowałaby muzyka konkretna, piłowanie, szlifowanie, darcie pasów z blachy i łuk elektryczny :) .

PS2  - o takie coś: https://www.youtube.com/watch?v=YLpf4ZZPJYY ;) .

PS3 i przepraszając za offtop (?) Hurra Torpedo mnie zawsze rozwalają - te kawałki akurat bez makijażu pod "Tragedię pralniczą" podpadają :) .
Uwaga Panie - panom się niebezpiecznie portki zsuwają obnażając to miejsce, gdzie plecy tracę swą szlachetną nazwę. Moja mama nie była tego w stanie zaakceptować, być może Lem również odrzuciłby tę choreografię z powodów obyczajowych ;) .
https://www.youtube.com/watch?v=VLM_7AF1V_Q
https://www.youtube.com/watch?v=br-D7UneS0E
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:17:25 pm wysłana przez olkapolka »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3377 dnia: Kwietnia 26, 2020, 10:39:05 am »
Cytuj
który reprezentuję muzycznie to do Lema pasowałaby muzyka konkretna, piłowanie, szlifowanie, darcie pasów z blachy i łuk elektryczny :) .
Tak samo pomyślałem  :) I co stoi na przeszkodzie? Nie ma warunku, że musi był ładne, subtelne, liryczne czy jakiekolwiek. Sądząc po profilu stron i tego co sam próbowałem słuchać pod metką awangarda - takie mechaniczne rzępolenie wprawiłoby w ekstazę... dorobiłoby się ideolo ... 8).
Zwłaszcza, że kompozytor nic nie musi wygrywać - on zostanie wybrany (a nawet dwóch) - zwykła uznaniówka, szukałem kryteriów, ale się nie doszukałem.
Pies trącał te 30 patyków, ale..
9.2 organizacja przez Klangforum Wien prób i warsztatów każdego Kompozytora z zespołem, przy czym szczegółowe terminy i warunki organizacji warsztatów zostaną określone przez Klangforum Wien w drodze odrębnych ustaleń z każdym Kompozytorem;

Rzecz, by kompozytor (chyba coś napisać trzeba) wziął nas do zespołu - i w trasę  ;D
 Ja mogę rytmicznie stukać młotkiem w kowadełko, olka zagra piłą po szklance, Q będzie recytował swoje najdłuższe posty, ty, maziek może coś z ekierką byś pokombinował? ; ktoś...może LA, będzie ciągnął małego kotka za ogon, co nada kompozycji dramatyzmu i ludzkiego wymiaru oraz ulokuje w przestrzeni post...no, jakiejś post. Post musi być bo rzecz nowoczesna. Natomiast kto zrzuca ciuszki to byśmy ustalili oddzielnie...hmm.  Najlepiej, najsprawiedliwiej i z duchem patrona jakaś maszyna do losowania... mechaniczny chwytak ? (mógłby też wydawać dźwięki, więc za nowoczesny instrument by) - wtedy probabilistycznie wyłapywałaby jakiś fragment ciucha z stochastycznego członka (zespołu).
W końcu widownia też coś musi mieć z takiego koncertu, bo do wrażeń muzycznych może nie być dorośnięta - boć ponadludzka inteligencja zobowiązuje.  :)
Widziałbym też recytatywy o Austrii z "Wizji lokalnej".
To co?
Robimy "AnsambLem Moderniś"?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:17:37 pm wysłana przez olkapolka »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3378 dnia: Kwietnia 26, 2020, 11:20:03 am »
Wydaje mi się, że trzeba wczytać się ponownie w - nomen omen - "Opowieść pierwszego odmrożeńca" - tytuł zyskał właśnie nowe znaczenie...a w środku gotowe przepisy na grę na wielu instrumentach...poza tym Goryllium można zastąpić Wirusem...gotowiec ::)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:17:47 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #3379 dnia: Kwietnia 26, 2020, 01:46:44 pm »
Nie wiem dlaczego, ale jak pisałem powyższy post to również nie myślałem "zespół" tylko "ansambl" (choć bez tego L, na to nie wpadłem) :) . Możemy. Ja osobiście mogę walić łomem :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3380 dnia: Kwietnia 26, 2020, 01:50:39 pm »
Ja mogę być Goryllium- Wirusem - czyli sekcja gimnastyczna (robią takie przedstawienia!) bo piłowania po szklance nie zniosę  :(
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:18:22 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #3381 dnia: Kwietnia 26, 2020, 02:30:09 pm »
Cytuj
Ja mogę być Goryllium- Wirusem - czyli sekcja gimnastyczna (robią takie przedstawienia!) bo piłowania po szklance nie zniosę 
To skoro maziek abdykuje z trójkąta na rzecz łoma (i przecinak na drobniejsze drumlenie ), kąciarz się zwolnił.
Tyko kąciarz-Goryliium to lepsza fucha - spirytusmowens i arbiter elegantiorum w jednym, czyli przekładając na realia odmrożeńca - wódka z zakąską.
Każdy by chciał, bo to prawie jak dyrygent.  :)  Może jakiś drewniany byś obsłużyła?
Ale i tak ktoś musi partyturę napisać - widziałbym w tym Hoka, bo on ma najlepszy z nas słuch.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3382 dnia: Kwietnia 26, 2020, 02:43:50 pm »
Nie no, ja po prostu mogę "grać" w dwóch reżimach - walenie równo jak cepem albo w trybie stochastycznych rozpadów. Nic po środku, żadnej finezji ;( .
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:18:32 pm wysłana przez olkapolka »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3383 dnia: Kwietnia 26, 2020, 02:54:05 pm »
Nie no, ja po prostu mogę "grać" w dwóch reżimach - walenie równo jak cepem albo w trybie stochastycznych rozpadów. Nic po środku, żadnej finezji ;( .
Finezja surowo wzbroniona - rzecz ma być atonalna. Każde podejrzenie o melodię, i wkracza gorillium. Uwago, to może być Olka  ;D ale się jeszcze waham.
Słysałbym ten nas opus jako coś podobnego do tego, poniżej.
https://ninateka.pl/audio/anaklasis-na-orkiestre-smyczkowa-i-6-grup-perkusyjnych
Oczywiście nie aż tak dobre i wyrafinowane, znajmy swoje ograniczenia...chyba co przypadek pomoże?
 Przy okazji dwa memory można by.. zgrać.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:18:40 pm wysłana przez olkapolka »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3384 dnia: Kwietnia 26, 2020, 03:09:04 pm »
Uwago, to może być Olka  ;D ale się jeszcze waham.
Aha! Czyli kerownik wybrał się sam! Gażę też już podzieliłeś? 25 tysięcy dla Ciebie...a my mamy dudnić za 5 przed opodatkowaniem? I w trasę po Europie sam? Aha!
Piękna akcja...piękna...
Uprzejmie zwracam uwagę, że jednak trzeba zaaranżować utwór na:
 flet, obój, 2 klarnety, fagot, saksofon , waltornia, trąbka, 2 puzony, 3 skrzypiec, altówka, 2 wiolonczele, kontrabas, 2 x perkusja, fortepian,  akordeon, harfa

Ktoś musi dąć! Zadęcie potrzebne...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:18:49 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3385 dnia: Kwietnia 26, 2020, 03:33:42 pm »
Cytuj
Aha! Czyli kerownik wybrał się sam!
oj tam oj tam...wyłonił się naturalny lider  :)
Z góry zrzekam się wszelkich profitów i apanaży. Przecież robię to dla WAS!  8)
Cytuj
Uprzejmie zwracam uwagę, że jednak trzeba zaaranżować utwór na:
 flet, obój, 2 klarnety, fagot, saksofon , waltornia, trąbka, 2 puzony, 3 skrzypiec, altówka, 2 wiolonczele, kontrabas, 2 x perkusja, fortepian,  akordeon, harfa
To rzeczywiście wąskie gardło projektu.
Widzę dwa wyjścia;
 - Pierwsze primo - zaaranżować jak chcą, papier wszystko przyjmie. A w głowach wiedzieć, że altówka to np. ta piła co pila... choć to mocno utrudni robotę.
- Drugie primo - to, że tak powiem, działanie holistyczne - czyli po całości. Jako, że widzę wyraźną dyskryminację (a to już druga, bo ten wiek...Hoko nie ma jeszcze 40-tki, co?) instrumentów dmuchanych (10), słabą reprezentację pocieranych (7) i tylko 3 stukane (nasza opcja), 1 ciągany i 1 szarpany (koalicjanci).
Znaczy odwrotnie  :)
W tej rażąco naruszającej sytuacji skierowałbym sprawę do TSUE z powodu nagminnego dyskryminowania oraz nieposzanowania wartości - i niech zamrożą cały projekt jak to oni potrafią... w ramach zastosowania środków tymczasowych
I jak już Wiedeń będzie na kolanach, to my wtedy bach!  Wyjdziemy z koncyliarnym odmrożeńcem  ;) podpartym autorytetem patrona.
Cytuj
mamy dudnić za 5 przed opodatkowaniem?
Duda, jak jeszcze będzie, zwolni po protekcji z podatku.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:18:58 pm wysłana przez olkapolka »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lustrzak

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3386 dnia: Kwietnia 26, 2020, 04:15:52 pm »
Chyba poniższe muzyczne wideo zasługuje na stworzenie nowej nazwy/gatunku.
Proponuję coś w rodzaju "syn-popa" - połączenie synthpopu i radzieckiej kinematografii. Dla tych co się wstydzą takiej muzyki to może bardziej od "popeliny"  :)

P.S. Cierpliwość tej małpki mnie rozwala, i to skupienie na twarzach aktorów, stan psychiczny z innej epoki.



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 04:24:17 pm wysłana przez Lustrzak »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3387 dnia: Kwietnia 26, 2020, 04:16:35 pm »
To ja mogę ten, obój, znaczy - że jako że zbliżone do obij i opój. Już zacząłem aranżować! A z pustych flaszek można zrobić Głos Pana - to jest chciałem powiedzieć fletnię Pana, znaczy organki.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:19:08 pm wysłana przez olkapolka »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3388 dnia: Kwietnia 26, 2020, 04:28:07 pm »
No, i wiadomo, z czego Kraftwerk rżnął ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3389 dnia: Kwietnia 26, 2020, 04:52:41 pm »
Hit minionej epoki - wzorem do naśladowania.
Siergiej Obrazcow, „Niezwykły koncert”. Od 1:17:30

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2020, 05:19:17 pm wysłana przez olkapolka »