Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: 1 ... 980 981 [982] 983 984 ... 997
14716
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 07:27:06 pm »
Cytuj
To , że nasze ciało powoli zaczyna nam tylko przeszkadzać, staje się faktem

Byle się to jak w "Arsenale" Oramusa nie skończyło...

Cytuj
Jednocześnie wskazując na bezsensowność zarzutu o "antropomorfizmie" teorii danikena.
Gdybym był "kosmitą" najpewniej przyjąłbym postać, która zbytnio nie przestraszy jak to trafnie ujął
pan Lem "tuziemców".

Słynna w kręgach co inteligentniejszych wyznawców hipotezy paleokontaktu "hipoteza mimikry", którą u nas popularyzował Mostowicz... Pytanie tylko czy nie jest naciągana (no i przeczy to nieco tekstowi o "stworzeniu na obraz i podobieństwo).

Cytuj
Daniken według mnie sam pogrążył swoją teorię, doszukując sie kosmicznej interwencji w najpospolitszych sprawach... ot.. biznes jest biznes, książki trzeba pisać... a że nie ma już o czym..

Nawet nie swoją... Pierwszy sformułował tą hipotezę (bardziej jako lużne przypuszczenie do weryfikacji, niż pogląd co do którego był przekonany) bodaj Ciołkowski...

Cytuj
Chcę przez to powiedzieć, że nie należy w 100% odrzucać teorii "danikenopodobnych" bo jest wiele rzeczy, co do których musimy się zgodzić, że nauka tłumaczy je w sposób eufemistycznie mówiąc...
naciągany.

Zgodze się, że nie możemy tych hipotez w 100% wykluczyć, choć moim zdaniem bardziej jako luźnej spekulacji niż przesłanek płynących z dostępnych nam faktów. (Lecz przeciwny jestem przyjmowaniu czagokolwiek bez dowodu.)

Cytuj
Skoro Aztekowie doskonale znali położenie gwiazd, cały nasz system słoneczny i WIEDZIELI,
w jakiej odległości i kolejności od słońca znajdują sie nasze planety, po jaką ch..lere
poświęcili tyle setek ofiar na "przebłaganie boga słońca" jeśli wiedzieli, że słońce jest takim samym ciałem niebieskim jak ziemia, czy mars...
Pytań jest mnóstwo i muszę przyznać, że mogę tylko tak jak my wszyscy powiedzieć: "nie wiem"
chociaż zaje...ście chciałbym się dowiedzieć :)

Przyznaję, że pytań jest sporo: dodałbym jeszcze, że należy dodać do tego pytanie czy koniecznie musimy tłumaczyć to kosmitami ;).

Cytuj
Tak samo ważny dla mnie byłby dowód wizyty kosmitów "kiedyś tam" jak i dowód, że coś takiego nigdy nie nastąpiło.

Kłopot w tym, że tego drugiego nie da sie w sposób 100% pewny udowodnić... Zawsze można bowiem powiedzieć, że przylecieli, tylko śladu nie pozostawili. Reguły myślenia naukowego nakazują jednak przyjmować z dwóch możliwych wytłumaczeń te bardziej redukcjonistyczne. (A swoją drogą - skoro już luźno gdybamy - taka ew. "wizyta" obcego  Rozumu może oznaczać coś zupełnie innego, i znacznie ciekawszego,  niż pozostawianie kamiennych murów - wspomnijmy "Nową kosmogonię", "Głos Pana", niektóre wersje osławionej koncepcji ID, czy stworzoną ad nihilo rozwiniętą cywilizację w "Aristoi" W.J. Williamsa. Obcy Dänikea są pod tym względem b. skromni ;).)

14717
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 04:51:29 pm »
Cytuj
Przyznaję, jestem sceptykiem do szpiku kości. Prawdziwe oblicze świata jest dużo bardziej cudowne i fantastyczne (w przenośnym znaczeniu tych słów) niż odwiedziny kosmitów.

O zdecydowanie :). Wystarczy na mgławice popatrzeć ;).

A co do hipotezy o pobycie Kosmitów na Ziemi - IMHO na 100% wykluczyć jej nie sposób, brak jednak jakichkolwiek argumentów poważnych na tyle, by trzeba ją było przy obecnym stanie wiedzy przyjąć (zaś te przedstawiane są nieprzekonujące - daja się interpretować na wiele sposbów), więc zgodnie z Brzytwą Okhama jest niekonieczna. (Skądinąd jako stary miłośnik SF nie miał bym nic przeciwko temu gdyby takie dowody się znalazły ;).)

14718
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 04:47:26 pm »
Cytuj
TEORETYCZNIE możliwe jest oczywiście, że da sie to stworzyć przy pomocy prymitywnych środków.
W ten sposób myśląc, większość sceptycznie nastawionych archeologów, nawet gdyby znalazła prom kosmiczny sprzed 3 tysięcy lat, powiedziałaby: "to się da zrobić przy pomocy dłuteł i pobijaków" więc tak to zrobiono... Oczywiście "prom kosmiczny" to spore przerysowanie, ma tylko na celu przedstawienie poglądów większości sceptyków.

Skoro jak sam przyznajesz, pewnie rzeczy da się wyjaśnić za pomocą prostych wyjaśnień, Brzytwa Okhama nakazuje zbytniego popuszczania wodzów fantazji... A swoją drogą dla mnie dowodem ew. obecności kosmitów na Ziemi byłoby coś na miarę Monolitu (z "Odysei kosmicznej") czy Gwiezdnych Wrót - rzecz bezapelacyjnie wyprzedająca nasze możliwości, rzecz na miarę technologii istot poruszających sie między gwiazdami...

(A przerysowanie owszem jest spore.)

Cytuj
Hm czy żeby uznać "wizyty kosmitów" za bzdury, nie musielibyśmy wykluczyć własnego istnienia ??

Chyba się zgodzicie, że pewnie za paręset lub parę tysięcy lat, sami zostaniemy "kosmitami"
bo nasze urządzenia techniczne sięgają coraz dalej do gwiazd, a pewnie kiedyś sięgną do innych systemów słonecznych... Więc istniejemy, czy nie ?? Czy na pewno jesteśmy "pierwszymi" kosmitami w historii wszechświata ? Czy twierdzenie , że przez tyle miliardów lat i wśród tylu miliardów gwiazd nie wytworzył się
rozum nigdzie indziej niż u nas nie jest lekką arogancją ??

Dobrze. Czy jednak do tego czasu nadal pozostaniemy "ludżmi z krwi i kości" a nie np. istotami transcielesnymi (jak w wizjach transhumanistów i SF Egana), albo czy zastąpi nas nasze "potomstwo" - świadome maszyny? Wyobrażajac sobie ludzi pomykającychmiędzy gwiazdami pozostajesz wierny ("cokolwiek" postarzałej wizji space operowej SF lat '30-'50).

Cytuj
Czy podania, mity i religie wiekszości ludów tak podobne do siebie powstały przypadkowo i niezależnie od siebie (np. mit o potopie: sumerowie, egipcjanie, hindusi, żydzi, aztekowie itd.)
Gdyby przyjąć powtarzane u podstaw każdej religii zdanie , że "zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo" pojęcie antropomorfizmu przestałoby mieć sens prawda ?
Czy gdybyśmy poznali tajemnice kodu genetycznego, nie potrafilibyśmy  kiedyś "zaprogramować"
rozwoju człowieka z niższych form?

Co do mitów: trochę przeczysz sam sobie, niedawno deklarowałeś sie jako sceptyk, którego tylko "tajemnica" inksakich murów niepokoi, teraz rozwijasz pełną argumentację a'la  Däniken wysnuwając niepewne hipotezy z mitów...

(A to ostatnie to może szybciej niż myślimy ;).)

Cytuj
A w ogóle to nie chciałbym, żeby ktokolwiek się zacietrzewiał :P to raczej niedzielne dywagacje, niż
teoria naukowa :) Jestem laikiem i proszę traktować moje pytania jak pytania laika :P

mażka, nigdy chyba zacietrzewionym nie widziałem, a i mi do tego daleko. (Tym bardziej, że za młodu zaczywałem się "dziełami" Dänikena traktując je jako rozrywkę w stylu SF, i do dziś lubię - słaby zresztą obiektywnie patrząc - cykl SF "Uplift" lużno oparty na głoszonej przez niego hipotezie.)

Cytuj
A po co od setek lat nasi misjonarze ryzykując życie wyjeżdżają w dzikie tereny, uczą tubylców czytania, pisania, podstaw
kultury i higieny :) Po co budują tam kościoły ??
Może nasi "bogowie" mieli "swoich bogów" a może piramidy im do czegoś służyły?

Wszystko to być może, tylko dowódów jak zwykle brak... ;)

Cytuj
Wystarczy poczytać kilka pierwszych ksiąg starego testamentu, "KTOŚ" nauczył tych ludzi podstaw higieny, taktyki, współżycia społecznego itd. tak wynika z ich własnych, nieprofesjonalnych opisów...
Sęk w tym, że na całym świecie, wśród cywilizacji które nie miały prawa się spotkać, opisy te wyglądają
podobnie... ZBYT podobnie, żeby to miał być "czysty zbieg okoliczności".

A może to madrzy ludzie woleli włożyć wyniki swych przemyśleń w usta bogów, by nikt ich nie kwestionował?

14719
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 02:36:48 pm »
Cytuj
Dlaczego indianie twierdzą, że to "bogowie zbudowali " i to w jedną noc ?

A dlaczego średniowieczni Celtowie byli przekonani, że Stonehenge ustawił czarnoksiężnik Merlin jednym zaklęciem?

Cytuj
Zbudowanie takiej "ścianki" wymagałoby wstępnego ZAPLANOWANIA jej CAŁOŚCI,
lub.... "dopasowania" poprzez obróbkę takiego akurat bloku kamiennego, jaki nam wpadł w ręce PODCZAS budowy, w ciągu paru minut, przy użyciu narzędzi których ani my nie posiadamy ani z pewnością prymitywne plemiona.

Skąd pewność, że jest dokładnie tak jak powiedziałeś? A swoja drogą radzę poszukać wiecej na TEN temat.

Cytuj
Czy gdybysmy spotkali na Marsie prymitywne życie, nie "posprzątalibyśmy" po sobie podczas "wyjazdu"
żeby nie ingerować w ich rozwój ?

Tak naprawdę nie wiadomo jak ludzie zachowaliby sie w tej sytuacji. Nie wydaje mi sie też uprawnione stosowanie do ew. Obcych ziemskich standardów myślenia...

Cytuj
Pytań jest wiele

Dodam kolejne: dlaczego ci bogowie z indiańskich legend (czyli wg. Ciebie) Kosmici byli tak strasznie człekopodobni fizycznie i psychicznie? Tak daleko posunięta konwergencja ewolucyjna?

Cytuj
Dla mnie teoria o wieśniakach targających 40 tonowy blok granitu z położonych o 60 km gór do Machu Picchu, żeby obrabiać go przez 70 lat za pomocą kości i papki roślinnej, ułożyć obok tysiąca innych, po czym przekazać swoim wnukom informacje o reszcie "planu budowy", wreszcie stworzyć świątynie, którą tylko kilka osób może oglądać... ("NIe łatwiej im byłoby zbudować to gdzieś w dogodniejszym, niżej położonym miejscu??") wydaje się tak samo bezsensowna, jak to, ze pana Danikena odwiedzają kosmici w pokoju hotelowym.

Tak samo jak myśl, że miliony staruszek odejmuja sobie od ust jedenie, byle móc wysłać (wbrew wszelkiej logice!) skromne oszczędności swojego życia pewnemu radiu z Torunia?

(A swoją drogą w zwalaniu wszystkich sukcesów starożytnych na Kosmitów widze jakąś potworną niewiarę w ludzkość... Choć "StarGate" - mimo wszelkich paralogizmów - oglądało mi się przyjemnie.. jak na czystą rozrywkę.)

14720
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 02:15:06 pm »
Pozwolę sobie na offtopic: maziek zaskoczyłeś mnie. Ja myślałem, żeś Ty tylko od nauk
ścisłych erudyta ;).

14721
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 14, 2007, 12:16:48 am »
Cytuj
Co prawda pan Van Daniken wydaje się często szukać kosmitów pod każdym krzakiem

Trafniej bym tego nie ujał.

Cytuj
Jestem ciekaw, jak prymitywni indianie mogli coś takiego zrobić ?
po jaką ch...lere tak się męczyli ? przecież przy uzyciu takich narzędzi jakimi dysponowano, przez całe życie możnaby obrobić najwyżej kilka takich kamieni.... a są ich tam tysiące...
Jak wytłumaczyć matematyczną i astronomiczną doskonałość piramid i innych tego typu budowli ???
Jak wytłumaczyć, że zaprzęgając najnowszą technologię niemożliwe byłoby zbudowanie drugiego
Machu Picchu ?

Radzę pogrzebać w literaturze fachowej po prostu, bo chyba opierasz sie na zbyt pochopnych sądach na ten temat. (Sam jestem laikiem, ale moja jest archeologiem z wykształcenia i twierdzi, że w czasie całej swej pracy naukowej nie natrafiła na ani jeden argument zmuszajacy do przyjecia tezy o intertewncji kosmitów, i zakładam, że wie co mówi.)

Cytuj
Czy wśród miliardów podobnych nam planet tylko "u nas" w dodatku dziełem zupełnego przypadku powstała
inteligencja?? Czy nieracjonalnie jest mówić, że to mało prawdopodobne ?

Udzielę na to pytanie jedynej odpowiedzi, jakiej mozna udzielić nie wkraczajac na obszar spekulacji: nie wiemy. (Choć osobiście zakładam, że gdzieś tam wśród gwiazd musi istnieć jakiś Rozum.)

Cytuj
natomiast prawdopodobna wydaje mi się "obca cywilizacja" która na szybko "buduje sobie bazę" z najbardziej dostępnych materiałów.

Dlaczego jednak nie zostało po (hipotetycznych) "Nich" nic co z całą pewnościa byłoby dowodem pozaziemskiej wizyty? Czemu (o ile mi wiadomo) ta hipoteza jest nam niekonieczna dla wyjasnienia przeszłych dziejów ludzkości (acz doceniam jej inspirujący wpływ na twórców SF ;)).

14722
Forum in English / Re: technicalities
« dnia: Październik 13, 2007, 02:54:11 am »
Cytuj
Long Live Pirx

It's very nice 'Lemish' salutation :). I note this ;) and I will use it :).

Long Live Pirx!

14723
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 11, 2007, 07:16:59 pm »
Ja się nie tłumaczę, ja wyjaśniam <dobitnie_i_z_wielką_godnością_w_głosie> 8-)

14724
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Październik 10, 2007, 08:13:27 pm »
Cytuj
Dedykuje Danikenowi i wszystkim, którzy uważają, że piramidy są takie cholernie stare i od nich się wszystko zaczęło, a wcześniej to tylko małpoludy z pałami ganiały...

Dieło w etom, czto gospodin Däniken powie, że ten warsztat to też od kosmitów i gadaj z nim...

14725
Prezentacje maturalne / Re: Stanisłw LEM i jego wizje przyszłości
« dnia: Październik 10, 2007, 05:52:31 pm »
Spełniła się kolejna przepowiednia Mistrza, niestety ta spod znaku Tylko Głupiec i Kanalia Lekceważy Genitalia. (Informacja w sam raz do "Hyde Parku".)

14726
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 10, 2007, 03:54:27 pm »
Tak gwoli wyjaśnienia: ja sie z tymy poglądamy nie zgadzam. Ja przyziemny materialista jezdem... Ja je tak dla żartu linkowałem...

14727
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 10, 2007, 01:40:23 pm »
Cytuj
To nie jest żadne mityczne "tam", tylko mój pokój

No wiesz... Zawsze mógłbyś postrzegać swój pokój jako "przestrzeń mityczną"... ;)

Cytuj
ale rybiki mnie lubią...

Z wzajemnością jak widać ;).

14728
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 10, 2007, 01:07:58 pm »
Cytuj
A czemu? Rybiki są milusie - i jak się okazuje, z kotami dobrze współżyją...  ::)

Koty mają na co polować? ;) (A skoro są tam rybiki to ogólnie musi być chyba wilgoć... a co za tym idzie ciemność i pleśń ::).)

14729
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 10, 2007, 01:05:42 pm »
Cytuj
razem z wanną w domu oczywiście.

A, rozumiem ;).

Cytuj
i w ogóle to dom należy do gosi pawłowej

To "Gosia pawłowa" Zabrzmiało prawie jak Nastazja Filipowna. :D

14730
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Październik 09, 2007, 05:59:03 pm »
Cytuj
Ja sobie też ostatnio zrobiłem coś nowego:
http://obrazy.hokopoko.net/

No, no interesujące :).

Strony: 1 ... 980 981 [982] 983 984 ... 997