Autor Wątek: Lem w szkole  (Przeczytany 84341 razy)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #105 dnia: Października 29, 2019, 07:36:45 pm »
I jeszcze zapowiedź spektaklu pod tytułem: "Mikołaje 2019. Trurl i Klapaucjusz na jedwabnym szlaku":


Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #106 dnia: Października 30, 2019, 01:34:59 am »
Już jutro świętujemy Dzień Patrona

Idę napić się z tej okazji z Trurlem i Klapaucjuszem ;)

https://m.facebook.com/177707932334863/photos/a.270289283076727/643890385716613/

ps. A propos Trurla (i picia):

https://www.deviantart.com/writto/art/Lem-s-morning-coffee-397345639

wyznam, że "geologia w utworach Lema" chwyciła mnie za serce. Jeszcze o takim kącie podejścia do Lemsfery nie słyszałem.

Geologia u Lema? Drugie słyszę* ;).

* Pierwsza była ta recenzja:
https://www.amazon.com/gp/customer-reviews/RU6473O2S25FB/ref=cm_cr_arp_d_viewpnt?ie=UTF8&ASIN=0156621614#RU6473O2S25FB

And if you're a lover of science jokes, these stories will be your playground; Lem packs references to chemistry, physics, geology, computer science, and electronics--often in the same sentence: "self-motes came from distant lands, like the two Automatts, vector-victors in a hundred battles, or like Prostheseus, constructionist par excellence, who never went anywhere without two spark absorbers, one black, the other silver; and there was Arbitron Cosmoski, all built of protocrystals and svelte as a spire...."

Dałoby się jakoś nagrać wykład Pani Pacuły?
I tu zamieścić stosowny link?
 Chętnie bym posłuchał i jak sądzę - nie tylko ja.

I przyłączam się do prośby :).
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2019, 02:37:52 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #107 dnia: Października 30, 2019, 05:28:45 pm »
To nie był wykład, lecz warsztaty, praca z minerałami. Inspiracje pochodziły z różnych opowiadań Lema. Na przykład Kryonidzi zbudowani byli z lodu, więc ich wódz Boeral został zniszczony przez chciwego elektrycerza Kwarcowego, ponieważ „twardszy był kwarc i bardziej spoisty od lodu”. Aby to zdarzenie wyjaśnić, pani geolog omówiła skalę twardości Mohsa. Uczniowie dostali wymienione na niej minerały (oprócz diamentu) i samodzielnie sprawdzali ich twardość. Niestety nie mamy filmu, tylko zdjęcia. Opublikujemy je w nadchodzącym tygodniu.
Właściwie to nie wiem, dlaczego takie czytanie Lema jest zaskoczeniem. Lem wypełnił kosmos nie tylko ludzkimi problemami, ale także ziemskimi minerałami.
W sprawie loga: LO – Liceum Ogólnokształcące, BS – Szkoła Branżowa.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #108 dnia: Października 30, 2019, 07:46:03 pm »
Cytuj
Właściwie to nie wiem, dlaczego takie czytanie Lema jest zaskoczeniem. Lem wypełnił kosmos nie tylko ludzkimi problemami, ale także ziemskimi minerałami.
Jasne, ale mało kto dotychczas od tej strony zerkał - fajny pomysł na wkręcenie w różne tematy bardziej "ścisłe". Od Lema do... patrzę, że macie w branżówce cukiernictwo - i to jest dopiero pole do lem- popisu  :D
Cytuj
W sprawie loga: LO – Liceum Ogólnokształcące, BS – Szkoła Branżowa.
Ano dzięki, zapomniałem o takim tworze. 
Weszła w  lukę po gimnazjum?
Hmmm... skrótnych liter przestawka...ale rozumiem, rozumiem... 8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #109 dnia: Października 30, 2019, 10:47:14 pm »
Dziękujemy, staramy się!
BS - tak ktoś to poprzestawiał, sam nie wiem dlaczego. Ale wiem, że nasza szkoła jest 2 km na południe od wspomnianego wcześniej  komina, który w tej chwili jest masztem reklamowym, radiowym i co tam jeszcze a wcześniej należał do nieistniejącej, kowarskiej Fabryki Dywanów.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #110 dnia: Października 31, 2019, 12:02:05 am »
Cytuj
BS - tak ktoś to poprzestawiał, sam nie wiem dlaczego.
Noo, SB pod patronatem Stanisława Hermana...nie bardzo. Nawet jeśli olukrowana...
Do takich inicjałów pasowałby bardziej Feliks Edmundowicz  :)
W każdym razie takie moje pierwsze skojarzenie. Drugie to Polski Związek Piłki Ręcznej
W międzyczasie (1936) PZGS przekształcił się w Polski Związek Piłki Ręcznej (PZPR). W Polsce Ludowej – z uwagi na założenie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej o identycznym akronimie – zmieniono nazwę centrali na Polski Związek Koszykówki, Siatkówki i Szczypiorniaka (PZKSS), a w 1956 na Związek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP), pod którą centrala szczypiorniaka funkcjonuje do dziś.
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2019, 12:04:58 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #111 dnia: Października 31, 2019, 10:39:39 am »
Stanisław Lem nie jest Patronem w branżowce.
Po likwidacji gimnazjum mamy "bałagan strukturalny" szkoły. Jest LO po podstawówce i LO po gimnazjum. Jest branżówka po gimnazjum i branżówka po podstawówce (obie pierwszego stopnia). Cała szkoła to Zespół Szkół Ogólnokształcącyh w Kowarch (ZSO). Zespół nie może mieć patrona - patroni są patronami poszczególch szkół. Rok temu mieliśmy Gimnazjum im S. Lema i LO im. S. Lema. Obie szkoły w ZSO. Teraz w ZSO są cztery szkoły a tylko LO ma Patronat Lema.
To pigułka zmian w systemie oświaty, które od lat codziennie przeżywamy w szkołach.
Na ten temat można załóżyć osobny, forumowy wątek  - materiału do dyskusji zapewne będzie przybywać.


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #112 dnia: Października 31, 2019, 01:06:59 pm »
Ale wiem, że nasza szkoła jest 2 km na południe od wspomnianego wcześniej  komina, który w tej chwili jest masztem reklamowym, radiowym i co tam jeszcze a wcześniej należał do nieistniejącej, kowarskiej Fabryki Dywanów.
To byłam całkiem blisko:)
Komin faktycznie - nie dymił, ale muszę powiedzieć, że "nieistniejąca Fabryka Dywanów" pasuje do punktu startowego dla rakiety Tichego;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #113 dnia: Października 31, 2019, 02:21:50 pm »
Fajny pomysł. Jeśli polsko-ukraińska załoga niemieckiego właściciela się zgodzi na start:) pomyślimy...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #114 dnia: Listopada 01, 2019, 01:30:39 am »
To nie był wykład, lecz warsztaty, praca z minerałami. Inspiracje pochodziły z różnych opowiadań Lema. Na przykład Kryonidzi zbudowani byli z lodu, więc ich wódz Boeral został zniszczony przez chciwego elektrycerza Kwarcowego, ponieważ „twardszy był kwarc i bardziej spoisty od lodu”. Aby to zdarzenie wyjaśnić, pani geolog omówiła skalę twardości Mohsa. Uczniowie dostali wymienione na niej minerały (oprócz diamentu) i samodzielnie sprawdzali ich twardość. Niestety nie mamy filmu, tylko zdjęcia.

Szkoda, takie walenie kwarcem o lód musiało być fajne :).

Właściwie to nie wiem, dlaczego takie czytanie Lema jest zaskoczeniem.

Hmm... Niby człowiek wie, że Dzieło Lema to ocean bez dna, który my tu łyżeczkami (jak rzecz ujęła ANIEL-a), ale jedak myśl, że można tę łyżeczkę jeszcze pod takim kątem w ocean zanurzyć, potrafi spowodować chwilowe osłupienie powiązane z myślą "ciekawe, co jeszcze przegapiłem/przegapiliśmy" (i kolejną, że warto wobec tego wracać do tekstów Mistrza raz za razem).

To pigułka zmian w systemie oświaty, które od lat codziennie przeżywamy w szkołach.
Na ten temat można załóżyć osobny, forumowy wątek  - materiału do dyskusji zapewne będzie przybywać.

Adekwatny wątek już jest (chyba nawet sam zakładałem ;) ):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=961.0
Tytuł może brzmieć odstraszająco, ale zapraszam :).
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2019, 11:19:05 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #115 dnia: Listopada 02, 2019, 12:22:45 pm »

Dziękujemy!
Goście często zapamiętują Kowary jako miasto rozciągające się wokół wielkiej, ceglastej kolumny z czerwonym światełkiem na szczycie. Dla Kowarzan najważniejszy jest inny widok – Śnieżka. Najwyższy szczyt Karkonoszy widać tutaj z każdego miejsca. Znacznie wyraźniej, niż w oddalonym o 7 km Karpaczu. Świadczą o tym lokalne nazwy – mamy aptekę „Pod Śnieżką”, spółdzielnię mieszkaniową o takiej samej nazwie. Obok naszej szkoły jest Nadleśnictwo „Śnieżka”. Nasze miasto można spokojnie nazwać: Miasto pod Śnieżką.

Lem w szkole

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 67
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #116 dnia: Listopada 02, 2019, 12:27:14 pm »
Mam dwa pytania:
1. Czy Stanisław Lem był kiedykolwiek w Kowarach?
2. Czy Stanisław Lem był kiedykolwiek na Śnieżce?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #117 dnia: Listopada 02, 2019, 01:29:50 pm »
2. Czy Stanisław Lem był kiedykolwiek na Śnieżce?

Pozwolę sobie na odpowiedź trochę obok pytania ;):

Jedna z legend mówi, że w najwyższym dysku obserwatorium na Śnieżce znajduje się mózg Stanisława Lema.
https://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/1356500,Skad-sie-wziely-spodki-kosmiczne-na-Sniezce

Gdyby legenda nie była... legendą mielibyście miasto pod Lemem ;).
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2019, 01:31:36 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #118 dnia: Listopada 02, 2019, 01:33:13 pm »
Cytuj
Nasze miasto można spokojnie nazwać: Miasto pod Śnieżką.
;D
Superr. Krasnoludki i inne niziołki mogą być zazdrosne.  ::)

Co do dwóch pytań;
Cytuj
1. Czy Stanisław Lem był kiedykolwiek w Kowarach?
2. Czy Stanisław Lem był kiedykolwiek na Śnieżce?
Na szybko nic nie znalazłem. Jednak Lem preferował Tatry. Szczególnie Zakopane i okolicę.
Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego... Zapytać by...ale kogo? F. Admina? Ten bardziej milczący.
Szczepańskiego Dżejdżej?
Ten z kolei prowadził dokładne dzienniki, a oni często razem. Ale ich nie mam.
Za to wyskoczyło dziwowisko - a kto tam produkuje takie legendy?
"Jedna z legend mówi, że w najwyższym dysku obserwatorium na Śnieżce znajduje się mózg Stanisława Lema."
https://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/1356500,Skad-sie-wziely-spodki-kosmiczne-na-Sniezce
Hi hi - Q był szybszy - jak zwykle  :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2019, 01:35:38 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lem w szkole
« Odpowiedź #119 dnia: Listopada 02, 2019, 01:56:42 pm »
a kto tam produkuje takie legendy?

I to jak skutecznie. W max. 9 lat wymyślił i rozkolportował tak, że do (ogólnopolskich) mediów poszło...

Hi hi - Q był szybszy - jak zwykle  :)

Opinia bota bibliotecznego zobowiązuje 8). Ale serio: przecież czasem mnie wyprzedzałeś  ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki