Autor Wątek: [M] Ewolucja s-f  (Przeczytany 11244 razy)

Shallya

  • Gość
[M] Ewolucja s-f
« dnia: Marca 03, 2005, 05:41:47 pm »
witam..czy ktos moze pisal z matury lub cos podobnego dotyczacego ewolucji powiesci science-fiction (od Verne do Lema) ? -->moja odpowiedz ustna na mature i nie wiem do konca jaki zawrzec glowny sens..przewodnia mysl podsumowyjaca calosc wypowiedzi
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2020, 01:19:49 pm wysłana przez Q »

Shallya

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 03, 2005, 05:43:43 pm »
*podsumowujaca(...)

Terminus

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 04, 2005, 02:48:45 am »
Jezusie, znowu matura! Nie wytrzymam... jak to możliwe, że już wiedzą o czym będą mówic na maturze?

No dobra, jeśli chodzi o Twój post; to ja osobiście nie pisałem niczego takiego na maturze... Ale podyskutowac można owszem...

dzi

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 04, 2005, 10:26:03 am »
Dobrze ze sie pytaja a nie ucza na pamiec streszczen.
Niestety pomoc nie moge bo malo s-f czytalem, nie mam porownania :/

Shallya

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 04, 2005, 03:44:28 pm »
ehh..a ja tak sobie mysle czy moglam wziac inny temat bo do tego nawet nie ma schematow odpowiedzi nigdzie jak do innych..i trzeba bedzie improwizowac..; ) a tym bardziej ze nikt z komisji nie lubi s-f i nic z tych klimatow..no ale nic ..trudno =)
pozdrawiam

dzi

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 04, 2005, 05:09:38 pm »
dasz rade :)
mozesz pisac jak Ci idzie

Shallya

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 06, 2005, 02:18:23 pm »
hmm..no na razie mam..temat..i jedna ksiazke =)..pozdrawiam..pa.pa.. ; )

mgol

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 09, 2005, 08:15:08 pm »
Na pewno nie macie jakichś książek traktujących o sf ogólnie? Bo w googlu znajduję tylko książki poszczególnych autorów.

Do prezentacji wystarczy 4-5 książek. Muszę wziąć 1 Lema, 1 Verne'a i 2-3 pośrednie. Od niedawna zacząłem w ogóle czytać sf (w gimnazjum nikt mnie nie raczył uświadomić), szczególnie Lema sobie cenię, ale byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pokazał mi, co jeszcze najlepiej pokazać, aby był najlepszy przekrój sytuacyjny (ew. Lema mogę wziąć 2 książki - chyba omówię "Pamiętnik...", bo to moja ulubiona książka Lema).

Z góry dzięki za pomoc.

dzi

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 10, 2005, 12:06:36 pm »
polecam przeczytanie odpowiedzi w tym watku

mck_snk

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 08, 2005, 04:55:35 pm »
ehhh troche puzno znalazlem ten topic no ale moze jednak w czyms pomoge, no wiec literatura podmiotu IMHO powinna wygladac tak:

1. 20000 MPŻ vernea
2. wehikul czasu wellsa
3. diuna herberta
4.ja ,robot autora znajdziesz w wikipedii bo nie pamietam
5.os dicka np. ubik
6. solaris lema

pozdrawiam


Deckert

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 09, 2005, 02:15:55 pm »
Właśnie obejrzałem w TVP 1 program pt: "Matura 2005 - Z nami zdasz". Widziałem go pierwszy raz, a  tu niespodzianka, bo tematem była literura SF. Tytuł brzmiał mniej więcej tak "Od optymizmu do pesymizmu - twórczość SF od Verne'a do Lema". Tytuł był dłuższy, ale nie pamiętam całego. Mam nadzieję, że nasi maturzyści odwiedzający to forum, widzieli ten program.
Od razu przypomniał mi się teleturniej telewizyjny traktujący o literaturze, chociaż przede wszystkim o filmach SF. Był emitowany w latach 80-tych. Szkoda, że obecnie nie ma programów zajmujących się tą tematyką. A może jest, a ja o tym nie wiem...

Caramba

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 10, 2005, 08:18:41 pm »
A moze przypadkiem ktos nagral ten odcinek  ?? Mi tez by sie bardzo przydal, ale w zwiazku z Papiezem myslalem ze nie beda nic puszczac :( i przegapile. Ma ktos gdzies avi mpg ? wmv tez moze byc ;)

Terminus

  • Gość
Re: Ewolucja s-f
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 12, 2005, 03:53:07 am »
I,Robot jest Asimova.