Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1134629 razy)

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1515 dnia: Grudnia 05, 2008, 11:24:36 am »
Masz rację, nie można być ekspertem we wszystkim. A wszechstronność z kolei łączy się z wyborami. W czasach Sokratesa pojedynczy człowiek był jeszcze w stanie zapoznać się ze wszystkimi osiągnięciami ówczesnego świata, dzisiaj jest to przecież fizycznie niemożliwe. Doszło nawet do takiej specjalizacji w wykształceniu jednostek, że w obrębie jednej dziedziny nauki, osoba zajmująca się jedną jej gałęzią, nie do końca orientuje się w tym jak poczynają sobie w sąsiednich. Na przykładzie z mojej uczelni: wykładający prawo własności intelektualnej, mało interesuje się tym, co robią w katedrze prawa międzynarodowego. To tak jakby jeden nawlekał igłę, inny podawał guzik, a jeszcze inny go przyszywał. Wszystkich można nazwać krawcami przy czym każdy czym innym się zajmuje i o czym innym ma pojęcie.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1516 dnia: Grudnia 17, 2008, 01:40:39 pm »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1517 dnia: Grudnia 17, 2008, 04:44:41 pm »
Masz rację, nie można być ekspertem we wszystkim. A wszechstronność z kolei łączy się z wyborami. W czasach Sokratesa pojedynczy człowiek był jeszcze w stanie zapoznać się ze wszystkimi osiągnięciami ówczesnego świata, dzisiaj jest to przecież fizycznie niemożliwe. Doszło nawet do takiej specjalizacji w wykształceniu jednostek, że w obrębie jednej dziedziny nauki, osoba zajmująca się jedną jej gałęzią, nie do końca orientuje się w tym jak poczynają sobie w sąsiednich.

Dlatego sądzę (a raczej mam cichą nadzieję), że albo ludzkość wstąpi na drogę autoewolucji, albo też maszyny o szerszych od nas horyzontach myślowych (wykres z "GOLEMA.." się przypomina) kiedyś pałeczkę przejmą.

Sytuacja o której mówisz powoduje chaos, który nawet jednostki takie jak Lem były w stanie ogarnąć "po łebkach", a to nie jest dobrze. Jedyną szansą uzyskania pozornej orientacji jest popularyzacja (zwł. literatura popularnonaukowa), a dobrych popularyzatorów jak na lekarstwo tak mało, że chyba wszystkie ich nazwiska na Forum (i to już ze 3 razy każde) padły. W sumie niezdrowa to sytuacja, gdy przy gigantycznym postępie wiedzy skazani jesteśmy na narastającą relatywną (względem całokształtu dostępnych danych) ciemnotę. Cóż, ewolucja dała nam ograniczone mózgi... (Ale jest w tym jakiś optymizm - zapędziliśmy się jako zbiorowość daleko poza granice jednostkowego zrozumienia i nadal przemy do przodu :).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1518 dnia: Grudnia 17, 2008, 05:54:18 pm »
Robiące wrażenie zdjęcia z zamieszek w Atenach
Wkleiłes z powodu 24-go zdjęcia? ;)

edit: kliknąłem na link na tej stronie i...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 17, 2008, 06:00:03 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1519 dnia: Grudnia 17, 2008, 10:56:12 pm »
... i kupujesz kalendarz sobie pod choinkę? ;)

This user possesses the following skills:

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1520 dnia: Grudnia 18, 2008, 02:56:08 am »
Hmm... Z informacji prasowych, ktore czytalem i opinii znajomej w Grecji mieszkajacej, te zamieszki sa ekscytowane przez greckich socjalistow, ktorzy chca obalic rzad. Analogia z wydarzeniami sprzed paru lat z Francji jest oczywista. Czy faktycznie kolejny raz ludzie dla wladzy wykorzystuja oblakany tlum...?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1521 dnia: Grudnia 18, 2008, 01:10:06 pm »
Dlaczego obłąkany? Jest fajnie, w mordę można dać, kamieniem w głowę rzucić, zbić wielkie wystawowe okno, zdemolować bank, podpalić komuś samochód i patrzeć jak ogień idzie od jednego do drugiego przez całą ulicę... Za darmo i w realu. Ludzie naprawdę wcale się nie zmieniają na przestrzeni wieków czy nawet tysiącleci.

Dzi, pomyślałem, że sobie kupię moinitor 26 cali i będę takie właśnie obrazki oglądał...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2008, 01:12:20 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1522 dnia: Grudnia 18, 2008, 03:19:06 pm »
Czasem pozyczam sobie z pracy projektor o wysokiej rozdzielczosci i przez prawie caly pokoj rzutuje na sciane co mi sie podoba. Nie wiem ile taki kosztuje, ale moze podobnie, co duzy monitor? Za to zabawa lepsza.
Marzy mi sie tez, perspektywicznie :) myslac, zrobic kiedys w domu planetarium - miec kulisty dach i dedykowany rzutnik.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1523 dnia: Grudnia 19, 2008, 10:29:46 am »


Z pozdrowieniami dla Q ;)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1524 dnia: Grudnia 19, 2008, 02:23:29 pm »
Wzruszonym, wzruszonym ;). Dzięki za pamięć ;).

Jest w tym zresztą głęboka prawda. Wraz z postępem naukowym filozofia coraz bardziej rezygnuje ze swoich "wszystkoistycznych" uroszczeń ;).

ps. od twarzy filozofów wolę takie widoczki, więcej z nich wynika ;):

Oryginalny podpis: Space shuttle Endeavour is seen on Pad 39A at the Kennedy Space Center, Fla, Friday Nov. 14, 2008 as the day wanes toward the night launch of NASA's STS-126 mission.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1525 dnia: Grudnia 19, 2008, 02:54:26 pm »
10 minut pozniej:

Digital Tensor

  • Gość

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1527 dnia: Grudnia 22, 2008, 08:25:41 pm »
Nie wiem jak to zrobiłem, że to przegapiłem... http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap081122.html
(Zwracam uwagę na suwaczek pod zdjęciem)

Od wschodu Księżyca do zachodu Słońca nad Lizboną...

« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2008, 08:28:05 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1528 dnia: Grudnia 22, 2008, 09:55:52 pm »
Tu nasze fale sie rozjezdzaja, bo jakis czas temu widzialem to zdjecie, ale jakos bylo, minelo i nie zrobilo na mnie wiekszego wrazenia.
Za to przegladalem dzis katalog zdjec jednego z fotograficznych "znajomych". Wszystkie ma swietne, ale jedno zachwycilo mnie szczegolnie. Patrzylem w nie jak zahipnotyzowany niemal. Kojarzy mi sie tez z poczatkowa scena z Lowcy Androidow. I ja w ogole lubie oczy, no tak mam, nooo ;)
Sam proces nie jest trudny do osiagniecia, ale taki efekt? Spojrzcie sami:


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #1529 dnia: Grudnia 26, 2008, 05:45:39 am »
Co ja poradzę, że jestem dinomaniak (i to nie z winy Crichtona, a jeszcze M. Kuczyńskiego) i informacja o odkryciu nowego gatunku dinozaura zwyczajnie mnie cieszy:
http://wp.tv/i,Nieznany-gatunek-dinozaura,mid,212061,klip.html?ticaid=57355
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki