Autor Wątek: [M] Prezentacja maturalna  (Przeczytany 9561 razy)

xhrycux

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
[M] Prezentacja maturalna
« dnia: Kwietnia 10, 2006, 07:48:26 pm »
Proszę o pomoc w wykazaniu specyfiki języka bohaterów powieści "Solaris",  lub  podanie dostępnej literatury pomocniczej na ten temat. Wybrałem na maturę temat prezentacji "Specyfika języka bohaterów literatury SF. Omów na wybranych przykładach" i jako jedną z pozycji wybrałem właśnie tę powieść. Mam z tym wielki problem.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2006, 03:36:56 am wysłana przez Terminus »

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 10, 2006, 08:01:33 pm »
Współczujemy  ::)
A konkretniej ?

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Terminus

  • Gość
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 10, 2006, 08:36:27 pm »
Nie wiem czy to dobry wybór. Język bohaterów Solaris nie wydaje mi się taki znowu specyficzny, ot, może od czasu do czasu użyją oni jakiegoś słowa nie-potocznego (jak 'neutrino'), lub będą dyskutować nt. stworków opisywanych słowami, które na dobrą sprawę są neo-lemo-logizmami (jak 'mimoid').
Poza tym mówią zupełnie zwyczajnie. No... może jak zwyczajni naukowcy.


Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 10, 2006, 09:14:52 pm »
Hmm... ja bym prędzej wrzucił coś typu Dzienniki Gwiazdowe/Bajki Robotów/Cyberiada, no ale to Twój wybór.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 10, 2006, 10:54:16 pm »
Polecam Ryszard Handke: Polska proza fantastyczno - naukowa. Problemy poetyki. Warszawa

Jeden rozdział dotyczy właśnie używanego słownictwa, języka bohaterów, nazewnictwa, trochę składni - z przykładami. Ale wątpie żeby akurat Solaris tam się znalazło (dawno dość czytałam).  

Cyberiada czy Bajki... - to naprawdę dobra rada :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2006, 03:07:33 am wysłana przez Terminus »

Terminus

  • Gość
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 11, 2006, 03:08:28 am »
Cytuj
Ale wątpie żeby akurat Solaris tam się znalazło (dawno dość czytałam).  



Wkrótce będzie okazja do odświeżenia sobie - w ramach Akademii (Solaris będzie następną pozycją).
Zapraszam.

xhrycux

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 25, 2006, 09:38:59 pm »
A czy mógłby ktoś opisać mi język bohaterów "Solarisa" (chodzi mi o opisanie języka naukowego jakim posługują się bohaterowie).
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł opisać również język bohatera "Wehikułu czasu" Wellsa (dokładnie opisy, których używa)

Rachel

  • Gość
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 25, 2006, 10:02:41 pm »
A może przeczytasz "Solaris" powinnieneś/powinnaś zdąrzyć do matury, ponieważ ta książka nie stanowi wielkiego problemu w pierwszym kontakcie. Schody zaczynają się przy interpretacji, co zresztą można zauważyć czytając posty na Akademii Lemologicznej :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2006, 10:04:23 pm wysłana przez Rachel »

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 25, 2006, 10:19:12 pm »
Na powtórnie zadane pytanie, powtórzę może wcześniej już wypowiedziany osąd.

"Solaris" raczej nie wyróżnia się niczym specjalnym pod względem językowym. Mało tam lemizmów. Może trochę jest przy opisie solarystyki, ale nie ma tu takich niezwykłości jak np. w "Cyberjadzie". Innymi słowy - w tym konkretnym temacie nie ma za bardzo o czym pisać.

Może aby zobrazować sytuację oraz zachęcić do lektury :) to zapodam fragment:

- Co tu się dzieje... - powiedział cicho. - Maligna...
- Kto to był? - spytałem raz jeszcze.
- Jeżeli nie wiesz... - mruknął.
- To co?
- To nic.
- Snaut - powiedziałem - jesteśmy dostatecznie daleko od domu. Zagrajmy w otwarte karty. Wszystko jest i tak pogmatwane.
- O co ci chodzi?
- Żebyś powiedział, kogo widziałeś.
- A ty...? - rzucił podejrzliwie.

I w takim stylu jest cała książka.

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: [M] Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 26, 2006, 03:41:44 am »
Kolega zdaje się oczekuje, że mu tu towarzystwo zaserwuje gotowe określenia, których będzie mógł użyć w swojej maturalnej prezentacji (o zgrozo, wróćcie dawne czasy! Co to za matura !?)

Na to bym nie liczył szczególnie. Wredni nie jesteśmy (no, może poza mną), ale mało kto tutaj ma ochotę kleić pięknie brzmiące sentencje prosto do wklejenia do Worda lub/i Power Pointa i "na slajdy".

Trzeba pomęczyć makówę samemu nad słowotwórstwem. My jedynie dajemy wszelką potrzebną treść.

Język Solaris nie odbiega zasadniczo od języka potocznego, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, iż używające go osoby to naukowcy. W ich wypowiedziach, jak słusznie zauważył Falcor, daje się wyczuć ogromny stres, osaczenie i zdenerwowanie. Nie jest to jednak zasługa specyfiki językowej.

Ecth

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Prezentacja maturalna
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 27, 2006, 01:42:33 pm »
A ja odsyłam z kolei do "Fantastyki i futurologii" Lema. Jest tam kawałek poświęcony jężykowi sci-fi.