Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 291504 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #60 dnia: Marca 22, 2020, 05:21:57 pm »
NEX (wszelkiduch ;) ), ale masz uzasadnione podstawy zakładać, że stykałeś się z zakażonymi, czy nie? Bo jeśli to pierwsze - a masz objawy jakie masz - to lepiej byś się jednak przetestował... Plaquenil i azytromycynę macie przecież w UK jakby co (a zdają się pomagać w większości przypadków, jak wspominałem, choć w najcięższych antyebolowy Remdesiwir uchodzi za skuteczniejszy)*.

* Jasne, wszystko to w fazie testów, ale...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #61 dnia: Marca 22, 2020, 07:43:22 pm »
Typowa angielska indolencja, glupota i wykazywanie, ze cos sie robi, obojetnie jakie beda skutki. Ja od 10 dni kaszle, ale winie zimne piwo (zawsze sie zalatwie zimnymi napojami), zaczelo sie jak zwykle od gardla, nos, i oskrzela. Nie wyslali mnie na chorobowe i izolacje, stwierdzili ze to moja decyzja, ale pomiedzy wierszami chcieli zebym dalej pracowal, bo juz maja braki kadrowe. Mi tam wsiorawno, nawet wole przychodzic do pracy, czuje sie dobrze. Wydaje mi sie ze scenariusz Italii powtorzy sie w calej europie
Cześć Nexia (a muzycznie to nic?! nagana z wpisem;), alele Tobie się to wszystko jakoś nie składa i nie łączy?
W sensie jeśli będziecie tak chodzić do roboty i na piwo poprzeziębiani i zarażać się nawet zwykłym katarem, to nie będzie końca tych kwarantann i podejrzeń o korona? A w końcu i tych faktycznych zachorowań i wzrostu umieralności? Ze zwykłych powikłań? Bo najpierw przeziębienie, a potem na osłabionego koronka i Huston mamy problem?;)
Poza tym w UK faktycznie inne podejście - w Polsce raczej nie odważyłbyś się teraz kichnąć publicznie. Nie wiem jak ludzie poradzą sobie z tą nową paranoją jesienią i zimą.
Bo jeśli to pierwsze - a masz objawy jakie masz - to lepiej byś się jednak przetestował...
W jakim świecie Ty żyjesz? Myślisz, że testy są na życzenie?
Są raczej w fazie testów;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #62 dnia: Marca 23, 2020, 09:53:45 am »
Generalnie jednak przebywanie w pomieszczeniach podłączonych do jednego układu wentylacyjnego nie ma wielkiego znaczenia.

Nawet jeśli pomieszczenia są podłączone suma sumarum do jednego wentylatora wyciągowego - to powietrze jest zasysane z pomieszczeń do kanałów, a więc patogen nie może się przedostać z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli wentylacja jest nawiewna - tym bardziej (no chyba, że ktoś wpuści patogen do czerpni*. Może zajść taka sytuacja w razie awarii (wentylacji wyciągowej może się "odbić" jak dziecku, kiedy się zatrzymuje) - ale to przy zbiegu okoliczności połączonym z wadliwą budową - ale to raczej rzadkość (tym niemniej w Polsce jest przepis zakazujący łączenia wentylacji z pomieszczeń o różnych standardach - dajmy na to kibelki mają swój obieg, pokoje wszystkie swój, a garkuchnnia swój). Nie dam sobie nic obciąć, ale przypuszczam (a nawet wiem) że są separatki w polskich szpitalach podłączone do tego samego wentylatora co nieseparowany pokój obok. Zaszłości itd. Nie znam się oczywiście na tym jak to jest u Brytoli (z tymi ich słynnymi osobnymi kranami zimna-ciepła), a sądzę, że raczej nie mają tak, żeby z dworu powietrze szło do pokoju A, z niego do B, C itd. :) .


* tak się "odkryła" choroba legionistów - legioneloza - ale ta jest wywoływana przez bakterię, która zasiedliła system nawiewny w hotelu. Wirusy za szybko ulegają dezaktywacji, no chyba, żeby ktoś ich celowo napuścił z torebki.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2020, 01:22:37 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #63 dnia: Marca 23, 2020, 11:23:01 am »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #64 dnia: Marca 23, 2020, 12:17:55 pm »
W jakim świecie Ty żyjesz?

W kości z wieży słoniowej (czy jakoś tak), ofkors ;).

Myślisz, że testy są na życzenie?

Myślę, że jeśli u nas, w dzikiej Polsce ;) każą, mającym podstawy podejrzewać u siebie koronawirusa, zgłaszać się (celem m.in. przetestowania):
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--gdzie-sie-zglosic--gdy-masz-objawy--lista-oddzialow-zakaznych,artykul,04815862.html
To w cywilizowanej UK gorzej pod przedmiotowym względem być nie może.

odnośnie tych cudownych leków :)

Czy ja mówię, że cudownych? Francuskie wyniki linkowałem z niejakim sceptycyzmem. Badania in vitro są znacznie bardziej przekonujące/obiecujące (co przyznał i linkowany przez Ciebie bloger), a wskazują na sporą skuteczność nazwanych leków. Zresztą tu nie chodzi o cuda*, a o zwiększenie sobie szans (a przynajmniej podjęcie próby ich zwiększenia) gdyby kogo z nas dopadło.

* Nie sądzę, by dało się w wypadku COVID-19 stuprocentowo wyeliminować śmiertelność pacjentów, skoro i na zwykłą grypę ludzie umierają...
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2020, 12:40:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #65 dnia: Marca 23, 2020, 12:37:30 pm »
Apropos jak to u nas wygląda to ksiądz z powiatu poszedł do lekarza bo kaszlał, dali go na pulmonologię bo stwierdzili zapalenie płuc, leczyli go 2 czy 3 dni normalnie na oddziale aż "kogoś tknęło" (rozumiecie? Jest zaraza, gość ma objawy, ładują go na zwykły oddział, aż wreszcie kogoś "tyka"). Ja nie lekarz, ale jakoś to mało sensownie wygląda. Zrobili mu w końcu testy - gościa zawinęli do zakaźnego, erką, bo w międzyczasie mu się pogorszyło, walczy o życie, stan krytyczny. Natomiast teraz huzia na Józia, sanepid pojechał, wymazy po całej wsi od wszystkich co mogli, kwarantanna. A mogli, bo tak się składa, że ksiądz fetował imieniny (czy urodziny, mniejsza). Już kilka osób tam obecnych jest zidentyfikowanych jako nosiciele, bliżej za to nie wiadomo co na tym oddziale wyszło (bo media w tym względzie jakoś nie podają konkretów) - ale dość dziwne byłoby, żeby gość zarażał na imieninach, a na oddziale "zwykłym" łóżko w łóżko nie. Ksiądz oczywiście na imieninach czuł się jeszcze całkiem zdrowy, ale na pulmonologii to już nie był ewidentnie - a mimo to wyszło jak wyszło. Listonosz dziś znów przywalił jak gdyby nigdy nic rąsia-buzia - no chyba mu powiem, że aczkolwiek akceptuję, że on nie wierzy w zarazki, to żeby on jednak zaakceptował, że zaraza faktycznie jest. I nawet jeśli powodują ją krasnoludki - to listonosze są wręcz predestynowani do jej rozwlekania.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #66 dnia: Marca 23, 2020, 01:28:17 pm »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #67 dnia: Marca 23, 2020, 01:36:43 pm »
Ja tracę węch i smak przy każdym katarze :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #68 dnia: Marca 23, 2020, 01:42:39 pm »
Ja też :)
Ale tu chodzi prawdopodobnie o utracie węchu jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #69 dnia: Marca 23, 2020, 01:53:57 pm »
I ja, ale to normalne.
Kubeczki rozróżniają zasadniczo tylko 4 smaki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smak_(fizjologia)
Całe bogactwo niuansów smakowych to kwestia węchu. Czyli nosa.  :D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #70 dnia: Marca 23, 2020, 03:00:53 pm »
Całe bogactwo niuansów smakowych to kwestia węchu. Czyli nosa.  :D
Taa... w pewnym sensie węch i smak to jeden zmysł. O ile wiem, angielskie słowo "flavour" może oznaczać tak smak, jak i zapach. "Bitter flavour", "flavour of perfume"...
Ciekaw jestem, a co z synonimem "taste"? Tak samo, czy znaczy (smaczy ;) - pamiętasz Kongress..?) wyłącznie "smak"?

Notabene, wygląda na to, że wieszcz Julian Tuwim przewidział obecną pandemię koroniaka i jej objawy:
Tempora mutantur et nos mutamur in illis - temperatura, równie jak nos podlega zmianom.
https://w-zaciszu-biblioteki.blogspot.com/2012/04/groch-z-kapusta-2.html
 :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #71 dnia: Marca 23, 2020, 03:27:15 pm »
wygląda na to, że wieszcz Julian Tuwim przewidział obecną pandemię koroniaka i jej objawy

Ale to tylko pod warunkiem, że w jej wyniku i żona ks. kanonika niedomaga ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #72 dnia: Marca 23, 2020, 03:42:11 pm »
Kubeczki rozróżniają zasadniczo tylko 4 smaki.
Od całkiem niedawna jeszcze umami ("mięsny"). Nauka twierdzi od jakiegoś czasu, że mięcho rozpoznasz bez nosa :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #73 dnia: Marca 23, 2020, 05:25:37 pm »
Jeszcze:
Apropos jak to u nas wygląda

Ano wygląda b. dwoiście... Bo z jednej strony terapie eksperymentalne (ponoć b. skuteczne*) z zastosowaniem m.in. chlorchininy zresztą:
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25812169,ordynator-oddzialu-zakaznego.html
Z drugiej skrajna - najłagodniej mówiąc - indolencja:
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25795928,nie-zyje-piata-osoba-zakazona-koronawirusa-to-drui-smiertelny.html

* Miło swoje chwalić ale i tu trzeba poczekać na weryfikację wyników.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #74 dnia: Marca 23, 2020, 05:43:27 pm »
Ale to tylko pod warunkiem, że w jej wyniku i żona ks. kanonika niedomaga ;).
Aby nie śmiecić w tym poważnym wątku, odpowiedziałem w innym:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1080.msg80475#msg80475