Autor Wątek: "Planeta Lema" część 2  (Przeczytany 18247 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
"Planeta Lema" część 2
« dnia: Kwietnia 18, 2017, 11:59:40 am »
Wydawnictwo Literackie, zachęcone sukcesem książki "Planeta Lema. Felietony ponadczasowe", zamierza opublikować drugi tom, który będzie zawierać kolejny wybór najlepszych/ponadczasowych felietonów Stanisława Lema. Ponieważ mam być autorem wyboru, zwracam się do Was z prośbą o pomoc i poradę. Jakie teksty. Waszym zdaniem, powinny się w nim znaleźć? Mogą to być również eseje i szkice, chcielibyśmy zachować taki sam podział tematyczny, jak w pierwszym tomie: KULTURA - NAUKA - WYDARZENIA - PRZYSZŁOŚĆ - O SOBIE

Help  ;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2017, 12:07:37 pm »
„Planeta Lema. Felietony ponadczasowe”

KULTURA

"Mówi głos w ciemności" ("Wejście na orbitę")
"O Dostojewskim niepowściągliwie" ("Wejście na orbitę")
"Jak przyjmować gości z gwiazd" ("Wejście na orbitę")
"O geniuszu zapoznanym" ("Wejście na orbitę")
"Fizyka Pola i poezja" ("Wejście na orbitę")
"Rozkosze postmodernizmu" ("Dylematy")
"Magik i uwodziciel" ("Dylematy")
"XIX" ("Sex Wars")
"Proza gęsto tkana" ("Krótkie zwarcia")
"Klimat przeszłości i smak rzeczy" ("Krótkie zwarcia")
"XCI" ("Sex Wars")
"XCIII" ("Sex Wars")
"Przed frankfurckimi targami książki (Rozważania sylwiczne XCIV)" ("Dylematy")
"Mój Miłosz" ("Krótkie zwarcia")
"Psychologia tłumu" ("Dylematy")
"Czy zmierzch literatury" ("Krótkie zwarcia")
"Moje lektury" ("Rasa drapieżców")

NAUKA

"Technologia cudu" ("Wejście na orbitę")
"Dziesięć lat energii atomowej" ("Wejście na orbitę")
"Czy jesteśmy sami w Kosmosie" ("ITD")
"Herezje" ("Moloch")
"Hodowla informacji" ("Moloch")
"Czy przejmiemy technologię życia" ("Moloch")
"Komputeryzacja mózgu" ("Moloch")
"Języki i kody" ("Moloch")
"XXVIII" ("Sex Wars")
"XXIX" ("Sex Wars")
"XXXV" ("Sex Wars")
"Sztuczna nieinteligencja" ("Moloch")
"Kwantowy komputer" ("Moloch")
"Transgeniczna mysz" ("Krótkie zwarcia")
"Symulowanie kultury" ("Moloch")
"Mój pogląd na świat" ("Moloch")
"LXIII" ("Sex Wars")
"Czy jesteśmy sami" ("Dylematy")
"Skąd błąd" ("Dylematy")
"Muzyka genów" ("Krótkie zwarcia")
"Iluminacja i mózg" ("Krótkie zwarcia")
"Splątany kłębek" ("Krótkie zwarcia")
"Hochsztaplerzy" ("Dylematy")
"Wszechświat" ("Dylematy")
"Genetyka" ("Dylematy")
"Nieśmiertelność" ("Dylematy")
"Zagłada i kreacja" ("Krótkie zwarcia")
"Geologiczna symfonia" ("Rasa drapieżców")
"Magicy i szarlatani" ("Dylematy")
"Zagłada Ziemi" ("Dylematy")

WYDARZENIA

"Tatry zimą – suplement" ("Wejście na orbitę")
"Poza granicą pojmowania" ("Krótkie zwarcia")
"Wiek papieru ściernego" ("Krótkie zwarcia")
"Po wyjściu z Egiptu" ("Krótkie zwarcia")
"Tragiczne akrobacje" ("Krótkie zwarcia")
"Krwawy pochód" ("Krótkie zwarcia")
"Niepokoje" ("Krótkie zwarcia")
"Energetyczne dylematy" ("Krótkie zwarcia")
"Sprawa krwawego błota" ("Krótkie zwarcia")
"Straszliwa lekcja" ("Krótkie zwarcia")
"Powrót do atomu" ("Dylematy")
"Nowy świat" ("Rasa drapieżców")
"Spór o powstanie" ("Rasa drapieżców")
"Rosja Putina" ("Rasa drapieżców")
"Żądza krwi" ("Rasa drapieżców")

PRZYSZŁOŚĆ

"O granicach postępu technicznego" ("Wejście na orbitę")
"O astronautyce rzeczowo" ("Wejście na orbitę")
"O roku 2000" ("Wejście na orbitę")
"Sex Wars, czyli świat i Polska" ("Sex Wars")
"XX" ("Sex Wars")
"LXV" ("Sex Wars")
"Koniec końców" ("Krótkie zwarcia")

O SOBIE

"XVI" ("Sex Wars")
"XVIII" ("Sex Wars")
"XXIII" ("Sex Wars")
"XXXII" ("Sex Wars")
"LXVII" ("Sex Wars")
"LXXI" ("Sex Wars")
"Horyzont za mgłą" ("Krótkie zwarcia")
"Życie w próżni" ("Krótkie zwarcia")
"Okrutny mecenas" ("Krótkie zwarcia")
"Wspomnienie o Mieczysławie Choynowskim" ("Krótkie zwarcia")
"Żegluga" ("Krótkie zwarcia")
"Busola z Maisons-Laffitte" ("Krótkie zwarcia")
"Stacja Solaris" ("Krótkie zwarcia")
"Rwąca fala" ("Rasa drapieżców")
"Obiektywem w przeszłość" ("Rasa drapieżców")
"Głosy z sieci" ("Rasa drapieżców")
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2017, 12:09:14 pm wysłana przez skrzat »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16037
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 18, 2017, 01:01:20 pm »
Ja bym w tym tomiku chętnie zobaczył "LXIV", w części o kulturze, bo bardzo ładnie, proroczo wręcz (nurt superbohaterski wtenczas dopiero z pieluch wychodził, a sporo tam o nim) ekranową popkulturkę podsumowuje ::). I wszystko aktualne, bo i kolejne "Star Treki" kręcą, i "Gwiezdne wojny" co rok, i brednie o dinozaurach (w "Jurassic Worldzie 2" mają być humanoidalni dino-żołnierze ponoć), i coraz głupsze przeróbki mitów greckich wciąż powstają... 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 18, 2017, 01:52:53 pm »
Do kultury spokojnie może wskoczyć  Lolita, czyli Stawrogin i Beatrycze. Trzyma poziom i brawur fel okołodostojewskich.
Dorzuciłbym "Wyznania antysemioty".
A ile czasu na to jest?
Bo po prawdzie, by rzetelniej, to trzeba by poprzewalać to i owo.  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2017, 01:54:32 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16037
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 18, 2017, 02:08:58 pm »
Dobre wybory... "Lolita..." to w istocie jedna z ciekawszych wypowiedzi o Nabokovie. A "Wyznania..." to tekst wręcz kultowy modnie mówiąc, nie tylko dla prowokacyjnego tytułu ;).
Znaczy: podpisuję się.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2017, 02:15:12 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 18, 2017, 06:44:20 pm »
Do kultury spokojnie może wskoczyć  Lolita, czyli Stawrogin i Beatrycze. Trzyma poziom i brawur fel okołodostojewskich.
Dorzuciłbym "Wyznania antysemioty".
A ile czasu na to jest?
Bo po prawdzie, by rzetelniej, to trzeba by poprzewalać to i owo.  :)

Czasu sporo, bo do końca maja. Szkice literackie zdecydowanie chciałbym dać w większej ilości. Myślałem też  o szkicu na temat P. K. Dicka oraz "Science Fiction beznadziejny przypadek". Zależy mi jednak też na artykułach z lat 80 i 90, które słabo znam, a podejrzewam, że mogą być tam jakieś perełki.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 18, 2017, 07:29:26 pm »
Rasa drapieżców została ostatnio mocno wyeksploatowana:)
Jeśli słowo "felieton" potraktować barrdzo luźno (albo podciągnąć pod owe "inne formy publicystyczne"), to w kategorii: O sobie - któraś z pierwszych 4 rozmów Lema z Fiałkowskim ze Świata na krawędzi?? Pozostałe pasują do innych działów.
Co do nowszych felietonów - bieżączka czyli wydarzenia z tych jeszcze coś wybrać?:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1539.msg67929#msg67929
O literaturze jednak najwięcej w Moim poglądzie...i w różnych rozmowach. Hm.

Zadziwia brak reprezentanta z Summy...:)

Imię róży - z Filozofii przypadku - do literackiego szkicownika.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2017, 08:07:53 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 18, 2017, 08:48:31 pm »
Z prawdziwą przykrością muszę stwierdzić, że (nie)pamięć nie pozwala mi powiedzieć niczego pomocnego :( .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 18, 2017, 10:23:18 pm »
Rasa drapieżców została ostatnio mocno wyeksploatowana:)
Jeśli słowo "felieton" potraktować barrdzo luźno (albo podciągnąć pod owe "inne formy publicystyczne"), to w kategorii: O sobie - któraś z pierwszych 4 rozmów Lema z Fiałkowskim ze Świata na krawędzi?? Pozostałe pasują do innych działów.
Co do nowszych felietonów - bieżączka czyli wydarzenia z tych jeszcze coś wybrać?:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1539.msg67929#msg67929
O literaturze jednak najwięcej w Moim poglądzie...i w różnych rozmowach. Hm.

Zadziwia brak reprezentanta z Summy...:)

Imię róży - z Filozofii przypadku - do literackiego szkicownika.

"Imię rózy" to świetny pomysł, dziękuję! Muszę przeglądnąć dokładnie archiwum "Wyborczej", bo chyba te artykuły nie były potem nigdzie publikowane w formie książkowej ("Przegląd" i "Tygodnik Powszechny" są obecne w "Dylematach", "Lubych czasach", "Dziurach w całym" oraz "Rasie drapieżców"). Masz może jakieś sugestie, jeżeli chodzi o teksty z "Gazety Wyborczej"?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16037
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 18, 2017, 10:57:29 pm »
Mnie jeszcze zastanawia jedno - co z felietonami z "Przekroju" (które, nawiasem mówiąc, chyba nigdy przerabiane na tomik nie były, w przeciwieństwie do zamieszczanych gdzie indziej)? Czy z nich by się nic nie wybrało?

Poza tym na stronie Kraków.pl twierdzą - powołując się na naszego Lempeela ;):
Cytuj
Opowiadania, wiersze, artykuły i recenzje zamieszczał w czasopismach, m.in.: "Etyka", "Kuźnica", "Nowa
Kultura", "Odra", "Przekrój", "Studia Filozoficzne", "Tygodnik Powszechny", "Życie Literackie"
https://www.krakow.pl/get_pdf.php?dok_id=1269

Robił kto kiedy kwerendę tekstów z tych "Studiów..."? Zdaje się, że - choćby z powodu rangi pisma ;) - mogłoby się tam znaleźć sporo do przedrukowania (acz nie jestem pewien czy akurat w zbiorku felietonów, choć rozumiemy tu felietonistykę dość szeroko, rzucam myśl przy okazji). Przecież stamtąd pochodziły "Etyka technologii i technologia etyki" (często cytowana rzecz!) czy "Biologia i wartości", które trafiły potem do "Dialogów" w roli aneksu (nawiasem: jeśli kryteria je dopuszczają to i do "Planety..." oba te szkice bym typował).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2017, 11:05:37 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 18, 2017, 11:27:31 pm »
"Imię rózy" to świetny pomysł, dziękuję! Muszę przeglądnąć dokładnie archiwum "Wyborczej", bo chyba te artykuły nie były potem nigdzie publikowane w formie książkowej ("Przegląd" i "Tygodnik Powszechny" są obecne w "Dylematach", "Lubych czasach", "Dziurach w całym" oraz "Rasie drapieżców"). Masz może jakieś sugestie, jeżeli chodzi o teksty z "Gazety Wyborczej"?
Proszę bardzo:)
W Filozofii przypadku jest jeszcze samozwrotny szkic (poniekąd "o sobie") pt. Wizja lokalna - zakończony bezkompromisowym: znaczy to po prostu, że jedynym czytelnikiem, dla którego przez wiele lat pisałem, byłem ja sam.;))
Gazeta Wyborcza ma całe archiwum płatne - dostępne są tylko fragmenty - ale lemolog przekonał nas, że te dziesiątki tekstów są "tylko" kilkuzdaniowymi opiniami na zadany temat.
Niemniej może dałoby się z nich zrobić parę treściwych stron do książki? Może jest jakiś łączący je motyw? Temat? Ale trzeba by je przejrzeć w całości.
Znalazłam tam też kilka wywiadów - ucięte:)
Jedno prawie pewne - nie były chyba nigdzie przedrukowane.

P.S. Maziek nie martw się - też nie pamiętam - obłożyłam się papierem z lewa, prawa i z podłogi;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 23, 2017, 07:39:12 pm »
Przejrzawszy to i owo z konspiry dochodzę do wniosku, że warto by i tę stronę pisarstwa Lema odsłonić. Chyba szersza publiczność nie ma o niej bladego pojęcia, a nie ma się czego wstydzić. Teksty te nie ustępują, a może nawet przewyższają teksty ostatnie znane "Rasy..." Wiec, skoro mogły być tamte, hę?  :)
Te są pełnokrwiste, bywają jadowite, ale tak uroczo, niektóre średnio aktualne, ale np ten podlinkowany...część pierwsza o sytuacji w Chinach raczej odpada, ale druga o sytuacji w Polsce - smakowita. Np. o prawdzie w PRL (choć ja nie widzę większej różnicy i teraz, także tekst dość uniwersalny) a zwłaszcza passus o dziennikarzach.  ::)
http://static.kulturaparyska.com/attachments/06/71/05125d758be374165de7d3cfb2854ca1acb3f051.pdf
I drugi tekst, dłuższy - nie wiem czy w całości, ale cały niezły. Tylko pani Staniszkis mogłaby być mniej zadowolona.
Aleć tam...delikatne głaskanie; acz pod włos.
http://static.kulturaparyska.com/attachments/ab/8c/874c2bae083694c90cf93b9550671ff116e33836.pdf
Łatwo je poszatkować bo pisane są w punktach i te fragmenty mało czytelne czy dziś już mało aktualne, zwyczajnie odjąć. Całość nie straci na zwartości, podobnie jak z sex war, a może nawet zyska - bo autor trochę skakał z kwiatka na kwiatek.
Z tego drugiego linka taki szczegół i postulat jednocześnie
Pisma wypchane - rozbawiły  :D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2017, 07:46:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16037
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 23, 2017, 08:32:45 pm »
Przejrzawszy to i owo z konspiry dochodzę do wniosku, że warto by i tę stronę pisarstwa Lema odsłonić. Chyba szersza publiczność nie ma o niej bladego pojęcia, a nie ma się czego wstydzić. Teksty te nie ustępują, a może nawet przewyższają teksty ostatnie znane "Rasy..." Wiec, skoro mogły być tamte, hę?  :)

Prawda. I to by było nawet zabawne, ale i pouczające, zestawić owe konspiry PPN-owsko-kulturowe z tekstami z "Przeglądu" (choćby i ze względu na korzenie tego ostatniego pisma), także i z tej przyczyny, że i w jednych, i w drugich Lem, mam wrażenie, najmniej się autocenzurował (acz w wypadku T"P' mogę się mylić - może tu malutkiego księdza zastępował tyci antyklerykał np.? albo mikroskopijny komuszek? ;) ).

Nawiasem, żeby już po dwóch wątkach pod rząd nie śmiecić... Napisałeś gdzie indziej:
Pierwszy na ząb poszedł chochoł.
Średnie, ale ze smaczkami.

U mnie też pierwszy poszedł na ząb, też wydał się średni, ale muszę przyznać, że o ile Twoje myśli krążyły wokół III RP (cóż, pewne mechanizmy w istocie przetrwały, inne są - na nieszczęście - ponadczasowe) o tyle ja znów automatycznie miałem przed oczami całe sceny/opisy/frazy z "Małej Apokalipsy" i z utworów Zajdla (z "Całą prawdą...", gdzie o roli resortów siłowych jako niezbędnego - a dobrze opłacanego - wsparcia władzy sporo było, na czele). I myślałem sobie jednak, że jaka ta III RP nie była, to wszakże na tle wizji Konwickiego zdaje się prawie rajska..
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 30, 2017, 04:03:27 pm »
Przejrzawszy to i owo z konspiry dochodzę do wniosku, że warto by i tę stronę pisarstwa Lema odsłonić. Chyba szersza publiczność nie ma o niej bladego pojęcia, a nie ma się czego wstydzić.
Zgadzam się w wymaganym %;)
Całkiem uniwersalny jest też tekst o Czarnobylu (z Kultury), a raczej metodach dezinformacyjnych w ZSRR - co łączy się z tekstem Paradoksy sowietyzacji (przeczytałam dzięki lemologowi:) - szczegółowo, ale także uniwersalnie o totalitaryzmach i obłudzie.
Na marginesie: działanie opozycji w PRL to nie świadoma polityka władz, a raczej jej chaos:

Tu należy wypowiedzieć taką jeszcze istotną uwagę, że Polska stała się ostatnimi czasy słabym ogniwem sowieckiego bloku, przez wewnętrzny nieład, który nie daje się opanować przede wszystkim na skutek nieudolności p o l i t y c z n e j  rządzących. Sęk w tym, że na tym etapie sowietyzacji, jaki PRL, powinna by podług kremlowskich rachub już osiągnąć, środki typowo p o l i t y c z n e g o  przeciwdziałania wszelkiej frondzie społecznej w i n n y  być już zbędne, tak jak w ZSRR. Tam jednak walkę polityczną, ideologiczną, metody "przekonywania" czy "reedukacji" opozycjonistów w pełni, i to od dawna, zastąpiła już manipulacja bezwładnym społeczeństwem. W ZSRR oficjalnie już żadnych opozycjonistów być n i e  m o ż e , tedy ich orzeczeniem Kremla n i e  m a (mogą być tylko opłacani z zewnątrz szpiedzy, dywersanci, bandyci i oszczercy, ewentualnie - w a r i a c i). Władza PRL znajduje się w opałach i przez to, że wszędzie tam, gdzie należałoby - z jej stanowiska, czyli w jej interesie - działać środkami p o l i t y c z n y m i, n i e ma l u d z i zdolnych do takiego działania.
http://incb.net/incb/waa/waa0638-Polskie-Porozumienie-Niepodleglosciowe-PPN-Wybor-tekstow-Londyn-Polonia-1989-Najder-Kijowski-Mazowiecki-Olszewski-Lem.html

Poza tym (dzięki skrzatowi:) - przejrzałam zawartość archiwum Gazety Wyborczej. Znalazłam 120 tekstów Lema (te które i poprzednio wyszukałam).
Większość z nich to krótkie formy komentujące bieżączkę (tak jak uświadomił nam to lemolog) i raczej nie pretendują do miana ponadczasowości.
Niemniej wybrałam kilkanaście - wydaje mi się aktualnych i w miarę uniwersalnych - tylko nie wiem czy mogę je tutaj przekopiować by wszyscy ocenili ich przydatność?
Może dałoby się z nich zrobić stronę/ dwie - do działu: Wydarzenia. Zwłaszcza, że ta część publicystyki Lema również jest niezbyt znana.

Poza tymi"drobnostkami" znalazłam w Wyborczej trzy duże felietony Lema, które śmiało mogłyby znaleźć się w Planecie 2:
1) Na progu XXI wieku, czyli z deszczu pod rynnę MAGAZYN nr 6 dodatek do MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej nr 84, wydanie z dnia 09/04/1993, str. 14
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,120962,19930409RP-DGW_D,Na_progu_XXI_wieku_czyli_z_deszczu_pod_rynne,.html
Lem odnosi się do kilku kwestii stanowiących - wg niego - o przyszłości świata u progu XXIw: rozwój techniki, stosunek do komunizmu (upadek ZSRR), eksplozji demograficznej itp.
2) ) (ten zaskoczył nawet lemologa;)
Świat bez wojny? MAGAZYN nr 18 dodatek do MAGAZYN, dodatek do Gazety Wyborczej nr 104, wydanie z dnia 05/05/1995, str. 18
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,182418,19950505RP-DGW_D,Swiat_bez_wojny,.html
Lem: Redakcja "Magazynu" zaproponowała mi wypowiedź pod hasłem "Jak mogłaby się potoczyć historia, gdyby w 1939 roku nie doszło do wojny?"
I nie, nie są to fantastyczne rozważanie a la Dick - otóż wg Lema (w oparciu o książki Suworowa) wojna była raczej nieuchronna :
Faktem jest zatem, że jeśliby nie było wojny niemiecko-sowieckiej, wybuchłaby zapewne wojna sowiecko-niemiecka.
O swojej metodzie pisania tegoż tekstu i trudnościach - wypowiedział się tak:
PS.Po namyśle dochodzę do wniosku, że fragmentu dziejów nie można przyrównać do prucia sztuki odzieży zrobionej na drutach. Lepszym modelem "likwidowania" tego, co się stało w dziejach - jak wojna - byłoby raczej zmywanie zastygłej farby z obrazu, po czym wynurza się jakiś kształt namalowany wcześniej innym kolorem, a kiedy i ten zmyjemy, okaże się, że mamy do czynienia z obrazem zamalowywanym wiele razy i do "czystego białego płótna" jakoś wciąż nie możemy się "dodrapać". Jest tak dlatego, ponieważ historia jest niejako ustratyfikowaniem konfliktów, które zostały zakryte późniejszymi, może i gwałtowniejszymi działaniami przemocy.
 "Spod polichromii jugosłowiańskiej" wyłaniają się krwawe widma z czasów III Rzeszy, duchy czetników, ustaszów, a są tam warstwy jeszcze głębsze, z okresu np. panowania tureckiego. A jeszcze można na kuli ziemskiej odnaleźć miejsca jak Palestyna, na których mniej lub bardziej krwawe farby w tysiącleciach pozastygały całymi pokładami. Nie wszędzie "barwy dziejowe" są ponakładane aż tak grubo, lecz myśl zacna, że można się doczyścić i dobrać do pokojowej bieli, do jakiegoś "czystego początku", ażeby go zamalować w inny, lepszy wzór, ta myśl jest najczystszą utopią lub, gdy wolicie, baśnią.

3) Autobiografia z niemieckiego przełożył Tomasz Lem
Gazeta Wyborcza - Kraj nr 78, wydanie z dnia 01/04/2006Świąteczna, str. 16
Jest to tekst Lema z 1983 roku.  Tytuł oryginału: "Mein Leben". Tekst, napisany po niemiecku, powstał na zamówienie miesięcznika "The New Yorker"

Poproszony o napisanie autobiografii Albert Einstein nie rozwodził się nad swym życiem, lecz nad najukochańszym potomstwem - teoriami, dziećmi zrodzonymi przez jego umysł. Nie jestem wprawdzie Einsteinem, ale pod tym względem przypominam go - uważam bowiem, że najważniejsze w mojej biografii są zmagania intelektualne, a reszta ma raczej charakter anegdotyczny.
Niemniej tych anegdot jest sporo - niektóre znane bardzo dobrze, inne mniej - myślę, że pasuje do działu "O sobie".

Na razie tyle.
Bo coś nauka kuleje;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2017, 04:05:00 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: "Planeta Lema" część 2
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 30, 2017, 04:21:36 pm »
Nnoo Olka!!! Skrzat powinien odpalić ci premię.  :)
Ode mnie masz medal...kiedyś była taka odznaka do-ro.
Ni ma, nawet grafiki, ba peerelowska ona była.
To taki chociaż?  ::)

z podwiązką aktualizującą

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2017, 04:23:55 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana