Autor Wątek: bardzo proszę o pomoc  (Przeczytany 14702 razy)

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
bardzo proszę o pomoc
« dnia: Sierpnia 08, 2010, 07:47:29 pm »
Witam wszystkich :)

Nie znam książek S. Lema, a poszukuję jednej. Niestety nie znam tytułu:( Chcę zrobić niespodziankę mojej cioci, która czytała ową książkę jak była nastolatką (czyli jakoś w latach 70.) i jedyne co z niej pamięta to to, że ludzkie życie było przedstawione jako płynięcie łodzią po rzece a śmierć to wypadnięcie z tej łodzi. Nie wiem, czy moja ciocia czegoś nie przekręciła, ale mam nadzieję, że nie. Ona zawsze mówi, że bardzo by chciała przeczytać ją jeszcze raz.

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi o jaką książkę jej chodzi??? Była bym bardzo wdzięczna :)
Ola

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 08, 2010, 10:45:31 pm »
Mi się niestety żadna klapka nie otwiera. Może jeszcze jakieś szczegóły?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 08, 2010, 10:58:29 pm »
Niestety nic więcej :( I to dlatego ciocia nie może od dłuższego czasu znaleźć tej książki... Mam nadzieję, że może ktoś jednak coś wymyśli :)

Terminus

  • Gość
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 09, 2010, 01:26:17 am »
Może ktoś ma wszystkie książki Lema na dysku i mógłby przeszukać je na słowa 'rzeka' czy 'łódź'? Mnie też się takie porównanie nie kojarzy z niczym...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 09, 2010, 02:23:53 am »
Mam sporo "Lemów" w dwu wersjach (cyfrowej i zwyklej). Kazałem komputerowi szukać. Nie wypluł nic z sensem...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 09, 2010, 09:24:50 am »
Nie przypominam sobie niestety czegoś takiego...

Ewentualnie w Masce sam początek to opis przesuwania się głównego bohatera po czymś w rodzaju taśmy produkcyjnej, to jedyna taka sytuacja bezwolnego ruchu jaki pamiętam. Ale tam koniec podróży to początek "życia" a nie jego koniec.

Chodzi mi też po głowie, że taka metafora mogła się pojawić w "Prof. Dońdzie" ale nie mam pod ręku tekstu, więc to spekulacje. Q, czy Twoje zbiory obejmują to opowiadanie?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 09, 2010, 12:37:35 pm »
Mam, rzecz raczej w tym, że kiedy wpisywałem słowa kluczowe (w różnych przypadkach) wyskakiwały mi tak rózne wyniki, że i tak musiałbym "ręcznie" sprawdzać utwór za utworem, co jest zbyt żmudne.

Sprawdziłem jednak teraz tego "Dońdę" szczegółowo. I - nie, tam tylko pirogą zwyczajnie płyną, bez metafor.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 09, 2010, 01:32:52 pm »
Jak Q nie wie, to jeszcze tylko lemolog mógłby wiedzieć (napisz do niego na priv). Poza tym może cioci się poskładały różne rzeczy do kupy i czytała zupełnie co innego :) . No, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś kupiła cioci coś Lema :) . W 50% zrealizujesz jej marzenie :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 09, 2010, 01:53:39 pm »
Tez nie mam zadnych skojarzen z Lemem...poguglalam z "lodzia" ,"zyciem" i "smiercia" i wyszedl mi jedynie wiersz Hieronima Morsztyna pt Czas:
Wszystko idzie za czasem;
Jam żyw, a śmierć za pasem.
Jeden w łódź, drugi z łodzi
Ten kona, ów się rodzi.
itd
oraz informacja ze takie wodne porownania byly charakterystyczne dla renesansu i baroku.
Moze Lem uzyl tego wiersza gdzies?Badz podobnego?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 09, 2010, 02:19:59 pm »
Eh... tak przypuszczałam, że to będzie trudne:/
W sumie to cioci mogło się coś pomieszać, bo przecież już jakiś czas temu to czytała...
Maziek dzięki za podpowiedzi :) co do kupna książki, to raczej zrezygnuje ona ma ich kilka, a ja jak już wspominałam nie znam się na jego książkach.
Ale i tak dziękuję wam wszystkim za starania :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 09, 2010, 02:36:23 pm »
co do kupna książki, to raczej zrezygnuje ona ma ich kilka, a ja jak już wspominałam nie znam się na jego książkach.

Poczekaj, sprawdź jakie książki ciocia ma i nam napisz. Podpowiemy co fajnego mogłabyś jej dokupić. A nuż okaze się, że (Przypadek!) trafimy jeszcze na tą pozycję sprzed lat?

A nawet jeśłi nie... Lema i tak czytać warto.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 09, 2010, 02:48:46 pm »
Nie daje mi to spokoju;) Przypommnialam sobie ze w  Summie Technologiae Lem porownuje ewolucje do rzeki:
Cytuj
Jest ona raczej podobna do rzeki, ktora przeszkody omija, zmieniajac kierunek swego biegu.
itd
Nie wiem czy pozniej zycie ludzkie porownuje do lodki dryfujacej po tejze rzece...moze Q przswietli swoja Summe?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 09, 2010, 04:01:06 pm »
Niestety...  :-\

Pełny cytat brzmi:
Cytuj
Ewolucja nie jest graczem skorym do uznania swojej przegranej, nie jest ona jak przeciwnik, który albo; pokona przeszkodę, albo padnie, jak twardy pocisk, który może tylko roztrzaskać się o mur albo go przebić. Jest ona raczej podobna do rzeki, która przeszkody omija, zmieniając kierunek swego biegu. I, tak samo, jak nie ma na Ziemi dwu rzek o dokładnie analogicznym przebiegu i kształcie koryta, tak samo zapewne nie ma w Kosmosie dwu zupełnie tożsamych rzek (czy też drzew) ewolucyjnych.
I wsio.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

alexis

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 10, 2010, 05:04:52 pm »
Hehe.. ciocia mieszka w Anglii więc nie sprawdzę, a chciałam jej tą książką zrobić niespodziankę :P
wygląda na to, że niespodzianki nie będzie, cóż począć... Miło mi, że tak jesteście chętni do pomocy :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 10, 2010, 05:31:14 pm »
Miło mi, że tak jesteście chętni do pomocy :)

Wiesz? To przez to, że wychowaliśmy się na takich obrazkach (rzuć okiem na pierwszy cytat) ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki